<
יום ראשון , דצמבר 17 2017
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > הפלאש מחסל את הדיסקים במהירות הבזק

הפלאש מחסל את הדיסקים במהירות הבזק

מאת יניב גיאת, מנהל פריסליים מומחים, Dell EMC Enterprise Business

השנה אנו מציינים 60 שנים לשימוש המסחרי הראשון באחסון על גבי דיסק קשיח. מאז ועד היום, דיסקים קשיחים פועמים בליבם של דאטה סנטרים ברחבי העולם, אולם לפי כל הסימנים תקופה זו מתקרבת לקיצה.

טכנולוגיית הפלאש נמצאת בדרכה להפוך לטכנולוגיה הדומיננטית ב"אחסון ראשי" (Primary Storage). על פי דו"ח של חברת המחקר והייעוץ Wikibon, עידן הדאטה סנטר הנשלט בידי דיסקים קשיחים עשוי להסתיים בתוך פחות מעשור. על פי הדו"ח, היקף המכירות של רכיבי זיכרון פלאש צפוי להשתוות למכירות דיסקים קשיחים עד שנת 2020, ובשנת 2026 כבר יימכרו פי 30 יותר רכיבי פלאש מדיסקים קשיחים.

יניב גיאת. צלם ניב קנטור

יניב גיאת. צלם ניב קנטור

תוצאות הדו"ח של Wikibon מבוססות על עדויות בשטח – בנובמבר 2013 נכנס XtremIO של EMC לשוק ה-All-Flash Array, ולאחר ששה שבועות כבר התמקם במקום השלישי בשוק זה. בתוך חצי שנה כבר זינק למקום הראשון, והיום נחשב למוצר בעל קצב הצמיחה המהיר ביותר של EMC מעולם, עם נתח שוק הגדול פי שלושה מהמתחרה הקרוב ביותר. השנה, EMC עצמה העבירה את מיקוד עסקיה בתחום האחסון הראשי למערכים מבוססי פלאש, כולל קו ה-VMAX הוותיק וקו ה-Unity שהוכרז לאחרונה כפתרון לשכבות הביניים של הלקוחות.

פלאש מהווה כעת את ברירת המחדל המומלצת לרוכשי פתרונות אחסון ראשיים, וככל הנראה גם למערכות תשתית אחודה (Converged Infrastructure Systems). בהתחשב בקצב השינויים בשוק האחסון, נראה שהגיע הזמן להפריך מספר מיתוסים וטעויות נפוצות אודות פתרונות פלאש:

מיתוס 1: פלאש יקר מדי

בשנת 2016 מחירו של רכיב פלאש לאחסון ראשי שווה ערך למחירו של רכיב דיסק קשיח מקביל. כאשר משווים את התכונות והביצועים של מערכי דיסקים קשיחים המשמשים בדרך כלל לאחסון מידע (10,000 עד 15,000 סיבובים לדקה) לדיסקים קשיחים אין כיום שום יתרון כלכלי על פני פתרונות פלאש. למעשה, העלות לג'יגה-בייט של אחסון מבוסס פלאש מאוד תחרותית בהשוואה לזו של דיסקים קשיחים.

בנוסף, עסקים יכולים כיום לרשום TCO (עלות הבעלות הכוללת) נמוך משמעותית באמצעות שימוש בפלאש, באם מביאים בחשבון גם את פעילות צמצום המידע (כיווץ ומניעת כפילויות), הפחתת פעילות התחזוקה, ניהול קל יותר ועלויות נמוכות במיוחד של אנרגיה וקירור.

קחו למשל את פתרון ה-All-Flash Scale-Out storage  של XtremIO מבית EMC – חברת המחקר Enterprise Strategy Group) ESG) השוותה לאחרונה את ה-TCO של מערכי אחסון היברידיים (מערכות ייעודיות של פלאש ודיסקים) עם מערכים של XtremIO עבור חברות לפיתוח תוכנה בגודל בינוני. המחקר של החברה מצא כי איחוד מערכי האחסון המסורתיים המיועדים לפיתוח, יצור, בדיקה ותשתיות וירטואליות (VDI) באמצעות מוצרי XtremIO הוביל להפחתה של פי 3.8 ב-TCO במשך 5 שנים, כשהחיסכון הממוצע השנתי ב-TCO עמד על כ-561 אלף דולר.

מיתוס 2: לפלאש בלאי מהיר

הבלאי על גבי מדיה מבוססת פלאש נגרם בדרך כלל עקב היווצרותן של "נקודות חמות", מעין מיקומים פיזיים על גבי המדיה שבהן המידע נכתב שוב ושוב מחדש. אכן, פלאש הינה מדיה מתבלה, אך מערכות המחשוב המודרניות ויכולות הניהול של מערכי הפלאש גורמים להשפעה על משתמש הקצה להיות מינימלית.

כיום, דיסקים מבוססי פלאש מנוטרים באופן שוטף וצעדי מניעה וטיפול ננקטים על מנת למנוע מאותן "נקודות חמות" להיווצר. באמצעות שיפורים אלו בניהול עומס העבודה, הפחתת הכשלים המכניים והתקדמות ביכולת העמידות של כונני הפלאש. לאחרונים יש למעשה אורך חיים ארוך יותר לעומת אחיהם מתקופת הדיסקים הקשיחים שאותם הם מחליפים.

מיתוס 3: הביצועים של הפלאש אינם רלוונטיים לעסק שלי

העולם העסקי מסתמך על פיתוח ובדיקה של שירותים מקוונים ולימוד מהיר מהאנליטיקה הנגזרת מהם, לכן אי אפשר עוד לדחות את הפעילות האינטנסיבית של מערכות המחשוב לשעות הלילה כפי שהיה נהוג בעבר. ארגונים מודרניים ותחרותיים נדרשים לפעול במהירות, להגיב למידע בזמן אמת או קרוב לכך, ומערך פלאש הוא הפתרון הריאלי היחיד שמאפשר לעמוד בדרישות אלו.

ארגונים רבים שתכלית עיסוקם ממוקדת במידע, כבר עושים שימוש בתשתיות פלאש על מנת להפיק את הביצועים המקסימליים מהשקעות ה-IT שלהם. טכנולוגיית הפלאש מאפשרת את הזריזות והגמישות ההכרחית לעסקים אלו.

הניתוח של ESG מצא כי באמצעות XtremIO ניתן להגיע לביצועים הדרושים במספר דרכים. כך, למשל, מאפשרים פתרונות פלאש להריץ את ניתוח המידע על אותה פלטפורמה בה מתבצע שילוב המידע במסד הנתונים, וכך מצומצם משך הזמן לפיתוח מוצרים חדשים ומשופרת יכולת ההמשכיות והזמינות של העסק כולו. ב-ESG מעריכים כי הזריזות התפעולית הזו יכולה להביא לחיסכון שנתי של 645 אלף דולר. רבים מלקוחות XtremIO מנצלים את פלטפורמת ה-All-Flash שלהם עבור Integrated copy data management על מנת להפחית את דרישות האחסון, להאיץ את תהליכי הפיתוח של צוותי הפיתוח והבדיקה, לבצע אנליטיקה או לייצר הגנה על המידע. XtremIO מאפשר לארגונים ליצור העתקים מידיים וחסכניים בשטח אחסון של מסדי הנתונים ומידע היישומים שלהם, ללא פגיעה בביצועים או השפעה על שטחי האחסון.

לסיכום, יש להניח כי כוננים קשיחים ימשיכו להיות פתרון הגיוני עבור "מידע משני", אולם, אם הדאטה סנטר משמש לפעילות יצור מידע הדורשת גישה מתמשכת למידע זמין – תשתית מבוססת פלאש היא הבחירה הנכונה. לכן, נראה שהנתיב פנוי עבור טכנולוגיית הפלאש לקחת את הבכורה מטכנולוגיית הדיסקים. לא נותרו עוד סיבות כלכליות או פרקטיות שימנעו מעסקים לבדוק את הטכנולוגיה ולהיווכח ביתרונות שהיא מספקת בכל הקשור לביצועים שהופכים רלוונטיים כיום יותר מאי פעם. עד לאחרונה עסקים עוד שאלו "מדוע פלאש?", אבל ככל שחולף הזמן השאלה הרלוונטית והדחופה יותר הופכת להיות: "מדוע לא פלאש?".

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות