<
יום שני , דצמבר 18 2017
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > Digital Transformation: דיווח מכנס VMware בברצלונה

Digital Transformation: דיווח מכנס VMware בברצלונה

מאת יהודה אלידע

למעלה מ-10,000 מקצועני IT התכנסו בברצלונה לאירוע שמסתמן כבולט ביותר בלוח השנה של טכנולוגיות המידע באירופה. גם עבדכם הנאמן התפתה לקטוע חופשה משפחתית

פט גלסינגר

פט גלסינגר

במיקונוס (יוון) כדי להיות אורח של VMware. הסיסמא של הכנס Be Tomorrow, נשמעת "מגניבה" אבל גרמה לכמה בלשנים חובבים לצמרמורת קלה. לי היא הזכירה את השלט המיתולוגי ששם הרשל'ה מאוסטרופולי בחלון הראווה של חנותו הריקה מקונים: "מחר הכל בחינם". והמחר, כמו האופק המדיני, המשיך להתרחק לעתיד בקצב אחיד של יום ב-24 שעות. VMware לא זקוקה לטריקים שיווקיים כאלה. בעשור האחרון היא הפכה מחברת תוכנה "אזוטרית" שמדברת לקבוצת עילית של מומחי System למגדרת הזרם המרכזי בסביבת השרתים הווירטואליים, כשהיא דוחקת לשוליים את מיקרוסופט וסוללת את הדרך להפיכת "הענן" למודל המועדף ב-Data Center הארגוני.

מתמיכה לאוטונומיה בקבלת החלטות

הסיסמא אולי התייחסה ליום המחר, אבל המסרים העיקריים של פט גלסינגר, מנכ"ל  VMware, וצוות ההנהלה שלו דיברו על מה שקורה היום. בעיקר על רוח ה-Digital Transformation, השתלטות של פרדיגמות "דיגיטליות" על כל התהליכים העסקיים, השלטוניים והחברתיים. לכאורה מדובר על משהו שהתחיל די מזמן, לפחות לפני חצי יובל שנים, אבל מתברר שבשנתיים האחרונות התפקיד של מערכות דיגיטליות – מחשבים, אינטרנט, IoT ואינטליגנציה מלאכותית – קיבל משקל חדש. הכמות הפכה לסוג של איכות. אם בעבר הטכנולוגיה הסתפקה ב"תמיכה" בקבלת החלטות, ביצוע חסר יצירתיות של תהליכים הנחשבים ל"תקורות", ועיבוד נתונים מכניסטי במטרה לסייע לאנשים המוסמכים לקבל החלטות לעשות את עבודתם, היום יותר ויותר מערכות דיגיטליות זכו ב"אוטונומיה" קוגניטיבית. כלומר, ההחלטות מתקבלות על ידי אלגוריתם אינטליגנטי, בלי לערב מוח אנושי – ובלי השפעות מהלכי נפש חולפים, דעות קדומות מושרשות, אמונות לא רציונליות וסתם יוהרה אנושית.

מכוניות ללא נהג הן רק הדוגמה המדוברת ביותר לתופעה, שמתפשטת מאחורי המסכים של ממשק המשתמש, המיישמת מספר התפתחויות טכנולוגיות סינרגטיות:

  • אנליטיקה "יוריסטית" המבוססת על עיבוד Big Data
  • אינטראקציה ספונטנית עם כל מרכיבי הסביבה ברשת IoT
  • וירטואליזציה של כל העצמים הפיזיים באמצעות מודלים דיגיטליים
  • אינטליגנציה מלאכותית (AI), המיושמת בפונקציות ספציפיות ללא דרישה ליישימות אוניברסלית (בנוסח "מבחן טיורינג")
  • לימוד מכונה (Machine Learning) המאפשר שיפור אלגוריתמים תוך כדי ריצה, ללא צורך להכניס מראש לפתרון התוכנה את כל מאגר התובנות הרלוונטיות, בקוד המתוכנת בידי אדם ונצרב בזיכרון כמצוות "כזה ראה וקדש".

וירטואליזציה של כל ה-Data Center

המימוש בפועל של העקרונות האבסטרקטיים הנ"ל דורש, כמובן, לא מעט תשתיות פיזיות. החל בטלפונים החכמים שמשמשים כמסופים ניידים, דרך סנסורים הבנויים לכל עצם מקושר (מצלמת אבטחה, מקלט GPS, מדיד תאוצה, וכדומה) וכלה במרכזי ניתוב מידע ושירותי עיבוד הנתונים שקיבלו את השם "עננים". VMware לא מייצרת חומרה, אבל בלי פתרונות התוכנה שלה קשה מאוד להפוך את חזון ה-Digital Transformation לבר-קיימא. אפשר אפילו לומר שההצלחה מתבססת על קונספציה שהגה ופיתח ראגו ראגוראם (Raghu Raghuram), סגן נשיא בכיר ומנהל כללי של חטיבת SDDC בחברת VMware. "אי אפשר יותר להסתפק בווירטואליזציה של רכיבים ספציפיים, כמו השרתים", הוא אומר. "כדי לבצע את הטרנספורמציה הדיגיטלית ולאפשר לה להתפתח בצורה חופשית בעתיד, יש צורך בווירטואליזציה גורפת של תשתית ה-IT. כולל משאבי אחסון הנתונים והתקשורת. למערך IT כזה, שאינו שבוי של תצורה פיזית כל

רואו רנגהרנגהצ'ארי

ראגו ראגוראם

שהי, אנו קוראים Software Defined Data Center בקיצור SDDC".

למעשה, כל שירותי הענן היום מבוססים על קונספציית SDDC משום שזו מאפשרת גמישות מרבית בניצול המשאבים, להגיב לדרישות משתנות ללא צורך בצבא אדיר של מנהלי System וטכנאים שיבצעו את שטף השינויים הבלתי פוסק שמאפיין שירות ענן. "כלי הניהול החדשים שפיתחנו ל-SDDC מאפשרים לצוות ה-IT לטפל בכמות גדולה פי 10 עד פי 100 של משאבים", אומר פול פאצוני (Paul Pazzone), מנהל תחום אפליקציות ענן ב-VMware. "בניגוד לתפיסה הישנה של מחשוב ארגוני, של יישומים מונוליטיים מסובכים מאוד, שדורשים תשתיות מותאמות ספציפית ואינטגרציה קשוחה, אפליקציות ענן "טבעיות" (Cloud Native Applications) בנויות מהרכבה דינמית של הרבה אלמנטים קומפקטיים, שכל אחד מהם ניתן לפיתוח, עדכון ושיגור באופן בלתי תלוי באחרים. הכנסת שיפור בפתרון נעשית "בתעופה" (On The Fly) ללא צורך בסנכרון מדויק של כל שינוי בכל פונקציה כדי להבטיח קונסיסטנטיות. ולכן אפשר לעבוד בקבוצות משימה עצמאיות על מחזור עידכונים יומיומי, במקום הפצת גרסאות חדשות פעם בשנה או שנתיים. שדרוג אפליקציית ענן זה תהליך שנמשך שניות ספורות – הרבה פעמים בלי שהמשתמשים יבחינו בו – ובוודאי ללא ה"השבתה לצורך תחזוקה" שהפכה לסיוט של מנהלי מערכות מסורתיות.

וירטואליזציה של העננים

באסק לייר

באסק אייר

הדגש של VMware בשנתיים האחרונות היה על "וירטואליזציה של העננים", כלומר ליצור סביבת עבודה בה המשתמש לא מוגבל על ידי אילוצים שכופים עליו ספקי ענן ספציפיים. "מבין החברות שמעצבות את עידן מחשוב הענן, רק VMware משוחררת מהצורך להגן על השקעות בטכנולוגיות קנייניות", אומר פט גלסינגר. "אנחנו חברת טכנולוגיה שממוקדת בכלים, בתוכנות, לא במכירת שירותים. הבעיה המציקה ללקוחות רבים היא הניסיון של ספקי שירות רבים לנעול אותם על פלטפורמה קניינית, שמונעת ניידות חופשית בין עננים. במיוחד, ספקים אלה מטרפדים את הסיכוי לאופטימיזציה של "עננים היברידיים", כלומר שילוב של ענן פרטי וענן ציבורי בצורה שמאפשרת ליהנות משני העולמות. מצב זה עומד להשתנות מיסודו. אני שמח להכריז מעל הבמה הזאת על שת"פ שפורץ את המחסום הקינייני הזה. חברת VMware חברה ל-Amazon.Com ליישם את מודל  הענן הפתוח שלנו בסביבת AWS. מעכשיו יכולים לקוחות התשתית והפלטפורמות של אמזון להגדיר בהזמנת השירות תצורה של ענן פרטי, מנוהל בכלים של VMware, שישמש כהמשך טבעי להרחבת הענן שהם מחזיקים On Premises. מבחינת המשתמשים, הוספת משאבים מתוך הענן הציבורי לתוך הענן הפרטי היא "שקופה" לחלוטין. אין צורך בניהול נפרד של משאבים ואין כל קושי בניידות בין אלה שהארגון רכש ומתחזק לוקאלית לבין אלה שהוא צורך מרחוק, כשירות בענן של אמזון".

השת"פ עם אמזון הוא אחד ההצלחות הבולטות של אסטרטגית Cross Cloud של VMware, אסטרטגיה שנועדה לאפשר ללקוחות הענן "הפרטי" של החברה (כלומר ארגונים שמיישמים את מוצרי הענן של VMware בתוך ה- Data Center הפרטי שלהם כדי לנצל את יתרונות הגמישות של ענן – בלי להסתכן בהוצאת היישומים והנתונים ל"רשות הרבים") ליהנות מהתמחור האגרסיבי והזמינות המיידית של תשתיות ופלטפורמות "לפי דרישה" בעננים ציבוריים. "מנקודת ההשקפה של המנמ"ר, הענן הציבורי הוא שדה מוקשים", אומר באסק אייר (Bask Iyer) סגן נשיא בכיר ומנמ"ר תאגידי ב- VMware. "נכון שאת העבודה השוטפת של תחזוקה ושדרוגים לוקחת על עצמה מפעילת הענן, אבל האחריות המיניסטריאלית נשארת עליו. הוא חייב להשאר בשליטה, גם אם היישום רץ מעבר לים. ומצד שני, העברת סמכויות ותקציבים בתוך הארגון, ממחלקת ה-IT לחטיבות העסקיות, בנוגע לבעלות על היישומים והיכן

קיט קולברט

קיט קולברט

הם ירוצו, מקטינה את יכולת המנמ"ר להשפיע על התחום שבאחריותו. כאשר מנהל השיווק, למשל, מחליט להעלות פתרון BI חדש בענן הציבורי, המנמ"ר המסורתי לא ב- Loopשל קבלת ההחלטות וסמכותו המקצועית לא נחשבת כמילה האחרונה. לעומת זאת, מנמ"ר שהשכיל לבנות "ענן היברידי", שכולל בסיס קבוע באתר פרטי ויכולת להתרחב או להצטמצם לפי הצורך בענן הציבורי, כן מגן על סמכותו כ"שומר הסף" של מערכות המידע. הלקוחות הפנים-ארגוניים שלו יודעים שאין סיבה לגיטימית לעקוף אותו בטענה שהוא לא מסוגל לספק את המשאבים הנדרשים, משום שהענן הפרטי הוא ה-Gateway הבטוח ביותר לעולם של משאבים בלתי מוגבלים, לפי דרישה. יתר על כן, הודות לאסטרטגית Cross Cloud המנמ"ר גם יכול לתמרן באופן חופשי בין ספקי ענן ציבורי, לנצל את התחרות ביניהם כדי לקבל יותר משאבים בפחות כסף – בלי לאבד שליטה מרכזית במערך המורכב ממספר עננים".

כתיבה מחדש של חוקי המשחק

בזמן שטכנולוגיות הענן הקלאסיות מבשילות והופכות במהירות לפרדיגמה המרכזית של יישום IT ארגוני, התפיסה המהפכנית של IoT מאיימת לכתוב מחדש את חוקי המשחק הדיגיטלי. "אינטרנט של הדברים" (Internet of Things) הוא השם שקיבלה התנועה לאינטגרציה גלובלית של הסביבה הפיזית בעולם הכל-דיגיטלי. מדובר בחיבור עשרות, אם לא מאות, מיליארדי "דברים" ברשת גלובלית, שמאפשרת יצירת אפליקציות מהפכניות בהן עצמים "טיפשים" (אבל מקושרים) רוכשים את "חוכמת ההמונים" על ידי החלפת מידע. מה ששונה ב-IoT יחסית ליישומי אינטרנט מכווני אדם הוא הצורך להגיב בזמן אמת, כלומר מהר מאוד, לשינויים בסטאטוס של כמות עצומה של סנסורים. שאלנו את קיט קולברט (Kit Colbert), מנהל טכנולוגיות ראשי של VMware, האם הארכיטקטורה הנוכחית של הענן מתאימה לתנאי העבודה הזאת או שיהיה צורך בפיתוח גישה חדשה, ישירה יותר, ליישומי IoT. קיט, להפתעתנו, לא חושב ש-IoT מאתגר במיוחד את הענן. "ברור שיש שיקולים של ביצועים שצריך לקחת בחשבון כאשר מפתחים יישום חדש. לא כל

נתי אמסטרדם

נתי אמסטרדם

התשתיות מתאימות לכל פתרון והבחירה ביניהן היא אתגר של כל מפתח תוכנה. אבל בהכללה אני לא רואה סיבה להתנגשות בין IoT לתשתיות ענן".

לתפיסתו, לא כל יישום IoT יכול או צריך להתבסס על תהליכים בענן. "אני, למשל, לא מוכן לסמוך על יישום בענן שינהג את המכונית האוטונומית שלי", הוא אומר. "אני רוצה שהמחשב, הסנסורים והמחוונים יישארו במכונית, תחת שליטה ובקרה שלי, בלתי תלויים בעומסי רשת ובהגנה מטרוריסטים. בענן אפשר להריץ יישומי ניווט, כמו Waze, זימון לטיפול מוסך או הזדמנויות לחלוק נסיעה עם אנשים אחרים, אבל לא ישום זמן אמת שחיי תלויים בו. אלה דוגמאות קיצוניות של ספקטרום דרישות ביצועים וברור שבאמצע יש הרבה דרגות ביניים שיקבלו מענה מטכנולוגיות שונות. אפשר להפיק תגובות מיידיות לנושאים קריטיים (כמו מניעת התנגשות) ע"י הוספת קוד משובץ בנקודות הקצה עצמן; לטפל בנושאים מורכבים יותר באמצעות תוכנה שתרוץ ב-Gateway (הצומת המקומית שמחברת מספר נקודות קצה לרשת ה-IoT); ויישומים מאוד מורכבים יקבלו מענה מאוד מורכב מהיררכיה של סביבות עבודה, הפורסת קשת של אפשרויות בין Embedded Logic לבין ענן גלובלי. גם היום אנו מבחינים בין יישומים מסיביים, שרצים במכונות ווירטואליות קלאסיות ובין אפליקציות קומפקטיות, שמוצאות לעצמן מקום בתוך "קונטיינרים". אין כזה דבר One Size Fits All במערכות מידע. תמיד יצטרכו מעצבי מערכות להתמודד עם שאלות של בחירת טכנולוגיה אופטימלית, תצורה, יכולת גידול להתמודדות עם שינויים צפויים בצורות השימוש ועוד. אנחנו לא מתקרבים למצב של Commodity IT".

להרכיב פתרונות מיוחדים משירותי ענן סטנדרטיים

אסטרטגית Cross Cloud קורצת במיוחד למשתמשים ישראליים, שנקרעים בין שתי מערכות אילוצים: מצד אחד הדחף הישראלי לחדש ולהקדים ביציאה לשוק למרות הקושי בהשגת משאבים מספיקים לתשתיות On Premises, ומצד שני מגבלות רגולטוריות שמשקפות את סיכוני הסייבר של מדינה רגישה לביטחון בעולם עויין. "הענן הפרטי מבית מדרשה של VMware הוא הסטנדרט דה-פאקטו בישראל", אומר נתי אמסטרדם, מנכ"ל VMware ישראל. "חברות מבוססות, כמו גם סטארט-אפים צעירים, יכולות לבנות מפת דרכים לפריסת משאבים לפי הצורך ללא זעזועים של גידול והגירה מענן לענן. אותה טכנולוגיה שפותחה עבור חדר השרתים הצנוע יכולה לנדוד לענן העולמי כאשר המוצר הופך ללהיט גלובלי". הטכנולוגיה של VMware גם תומכת בניהול "קונטיינרים", שהם מארזים קומפקטיים של מכונות ווירטואליות אותם אפשר לנייד כיחידה אחת בין עננים שונים. מערכת הניהול של ענן VMware, שמבוססת על טכנולוגיית Kubernetes, מאפשרת להריץ מספר כלשהו של קונטיינרים באשכול (Cluster) וירטואלי בלי לאבד שליטה ובלי לפגוע באבטחה הענן. "הטכנולוגיה, שחלקים ממנה מפותחים בישראל, תאפשר לצרוך שירותים מספקי SaaS שונים כחלקים פונקציונליים בפתרון אינטגרטיבי ללא סיכונים דיגיטליים", אומר נתי אמסטרדם. "אם עד היום פתרונות SaaS היו מוגבלים למה שספק אחד העלה לענן שלו, בחזון של VMware תוכלו לבנות פתרון מותאם בדיוק לצורכיכם באמצעות הרכבה (Composition) של מספר שירותים נפרדים לתהליך אינטגרטיבי. כל אחד מהשירותים יכול להגיע מענן אחר ואת ההרכבה הייחודית, שהיא הערך המוסף שלכם בתחרות על הלקוח, תבצעו בענן הפרטי שלכם. כך תוכלו להשיג יתרון תחרותי בלי לסכן את הקניין האינטלקטואלי שלכם ובלי לחרוג מדרישות הרגולטור, ועם זאת לנהל את הפתרון בכלים שלא נופלים ממה שאפשר למצוא בהתקנות On Premises מאובטחות לעילא".

Digital Transformation הוא מוטיב שנשמע מחברות טכנולוגיה רבות בשנים הקרובות. אבל אין מקום לבלבול בין מי שמצחצח סיסמאות שיווק כדי להתחזות לחדשן, למי שמייצר בפועל את כלי העבודה ואת מתודות היישום של הטרנספורמציה הדיגיטלית. הקבוצה האחרונה קטנה יותר – ומובחרת יותר – משום שמדובר במהפכה עמוקה, שחורגת מהקופסה המסורתית של IT. בקבוצה הזאת תופסת VMware מקום של כבוד הודות למנהיגות אינטלקטואלית. הרעיונות, המוצרים והפתרונות שיצאו בשנים האחרונות ממשרדיה בפאלו-אלטו, קליפורניה, הכניסו את כל עולם ה-IT למהלך של התחדשות ויצירתיות. אנו שמחים לדווח מברצלונה שהמהלך הזה לא רק שלא נחלש, הוא אפילו מקבל ממדים חדשים ואנרגיות חדשות.

הרשמה לפורום רעננה 30/11

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות