<
יום רביעי , ינואר 24 2018
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > פתרון שמחפש אלף יישומים :IoT

פתרון שמחפש אלף יישומים :IoT

מאת: יהודה אלידע

יהודה אלידע

יהודה אלידע

המכתם העתיק ״הצורך הוא אבי ההמצאה״ מעולם לא היה נכון. רוב ההמצאות הגדולות נוצרו כרעם ביום בהיר, ברק גאוני שלוח ממוח קודח ולא כמענה מעוצב בצורה קונסטרוקטיבית לצורך ברור, או אפילו מרומז. גם בדור הנוכחי, כאשר חדשנות הפכה לערך בפני עצמו, השינויים הדרמטיים באורחות החיים ובצורות ההתנהגות היומיומית הם פועל יוצא של חידושים טכנולוגיים ״מיותרים״, המרה של דימיון מפותח לתבנית התנהגות ״פוסט דארוויניסטית״, שאינה מוגדרת על ידי אילוץ שרידותי. דוגמה מובהקת היא האינטרנט עצמה, רשת תקשורת שפותחה ויושמה לצורך בטחון-לאומי – להבטיח שרידות הקשר בין מרכזי הממשל בוואשינגטון למשגרי הטילים הבליסטיים בנברסקה במקרה של התקפת פתע גרעינית על ארה״ב – ומשמשת היום לאינספור יישומים ״גחמתיים״, לא חיוניים ולא צפויים מראש, החל במדורת שבט ווירטואלית חובקת עולם וכלה במנגנון זיווגים המייצר הזדמנויות ארוטיות חד-פעמיות לנפשות הבודדות של המאה ה-21.

״אינטרנט של הדברים״, IoT בקיצור, היא ההמצאה הבאה בתור לשמש זרע ממנו ינבטו אלף יישומים מפתיעים, שימושיים בדרכים שאפילו לא עולים על דעתנו היום. יותר נכון, כאלה שרובינו לא מסוגלים לדמיין. כי הרחק מזרקורי התקשורת תוססים אלפי מוחות צעירים בהזיות אבסורדיות על יישומים מהפכניים לא פחות מ-What's Up ו-Tinder. רק שהפעם נקודות הקצה ברשת הם מכשירים, ״דברים״, ולא אנשים, והרציונל לחבר אותם הוא אלגוריתם שיוצר שלם אוטונומי מהרכבה של רכיבים "פרימיטיביים" – חיישנים (Sensors), מפעילים (Actuators), וממשקי רשת (Gateways) – ולא צורך של מוח אנושי להחליף מידע עם מוחות אחרים.

המודל המקובל להמחשת הערך של IoT שבוי בקופסה של חשיבה קונבנציונלית. המהנדסים לוקחים יישום שמקבל היום מענה מפתרון תקשורת ייעודי למשימה, כמו חיבור בין מכונות בקו יצור תעשייתי או רשת טלוויזיה במעגל סגור, ומראים לנו איך ניישם אותו כאשר האינטרנט תחליף את הרשת הפרטית. כפי שטלפוניית אינטרנט (VoIP) דוחקת לגל האשפה את הטכנולוגיה של אלכסנדר בל ויורשיו בחברות הטלקו (POTS), הודות ליכולתה להעשיר את הדיבור בתכני מולטימדיה, מסרים חזותיים ועומק סמנטי של קישור לנתונים ולפונקציות לוגיות (XML), רשת IoT תחליף את הרשתות הייעודיות בתשתית תקשורת אוניברסלית שיכולה לתמוך ביישומים חדשניים, שדורשים קשרים מפתיעים בין ״דברים״ שלא הוכנו במיוחד לצורך ספציפי. ״מכוניות אוטונומיות״ הן דוגמא מתוקשרת היטב למתחם טכנולוגי ״בתול״ בו IoT תהווה טכנולוגיית מפתח ומקור לא נדלה ליצירתיות. מכוניות הנוהגות את עצמן בעולם נטול IoT צריכות להכיל את כל הלוגיקה, הסנסורים, מערכות ההפעלה, הגיבוי והניטור הביטחוני בצורה ״אוטונומית״ שאינה תלויה ב"דברים" חיצוניים, כלומר עליהן לתפקד כאיים של לוגיקה דיגיטלית בסביבה של כאוס אנלוגי. זה קשה, יקר, ולא מושלם. לעומת זאת, אם נבנה רכב אוטונומי שמותאם לתנועה בעולם שבו כל אלמנט בסביבה, החל בכל משתמש אחר בדרך, ברכב או ברגל, וכלה בכל המתקנים הסטטיים לשליטה ובקרה, כמו מעברי חציה ופסי הפרדה, מדווח באמצעות IoT על מצבו הרגעי לכל מאן דבעי, אתגרי התנועה היעילה נעשים הרבה יותר פשוטים ורמת הביטחון יכולה להמריא לגבהים שנראים לנו היום דמיוניים. ובעיקר, נפתחות לפנינו דרכים ליישומים שכרגע נחבאים מאחורי אופקי הדימיון גם של עתידנים ״מקצועיים״.

להמחשה, תסריט לא אבסורדי הוא של אפליקציה שתאפשר לבצע את הקניות בסופר בעזרת רובוטים אינטליגנטיים, ולא רק להזמין באינטרנט ולצפות שאיזשהו סוכן אנושי יאסוף את המוצרים, ייטען אותם לרכב הובלה ויביא אותם בארגז משלוח למפתן הבית, ממנו נעביר פריט פריט למקרר ולמזווה. בעולם מבוסס IoT, יהיה תפקיד הרבה יותר משמעותי לרובוטים, לאינטליגנציה מלאכותית ולמערכות קבלת החלטות אוטונומיות, המשתמשות בעקרונות גזירת תובנות מניתוח Big Data. דוגמאות דומות אפשר לדמיין פשוט על ידי שחרור המחשבה שלנו מכבלי האילוצים הפיזיים שהתרגלנו לחיות איתם. היום, כדי שפעולה כלשהי תתבצע באופן שאנו מעוניינים עליה להתבצע פיזית באמצעות איברי הגוף שלנו, גם אם במקרים רבים ביכולתנו להיעזר במכונות כדי להעצים את הכוח ולהוסיף אנרגיה לשרירים שלנו. בעולם של IoT כבר לא נדרש הקשר הבלתי אמצעי בין המוח לידיים ולרגליים.

תסריט להמחשה: אתם מתכננים חופשת סקי בחורף הקרוב ומבחינתכם כל האופציות פתוחות – אם כי לא חסרים אילוצים והעדפות שיכתיבו את התוכנית בה תבחרו בסופו של תהליך התייעצות עם מומחים ולימוד עצמי. בעתיד היישום "האינטליגנטי" שיבצע עבורכם את התכנון, ההזדמנות, המימוש והסיכום של החופשה יבקש מכם שתזינו בשפה חופשית את כל השיקולים הרלוונטיים: אילוצים של זמן, כסף, יכולת פיזית, יכולת מנטלית, קשרים חברתיים וכדומה; ובנוסף העדפות אישיות של סגנון, ערכים אמוניים, סולם קדימויות, יחסי אנוש וחוויות אומנותיות או רוחניות. כל הפרטים האלה נכנסים למטחנת הנתונים של מכונת Big Data כדי לייצר מסלול קבלת החלטות ״קרובות לאידיאליות״, עליו מוצגות נקודות בקרה, ציוני דרך שעליכם לאשר או לשנות. לאחר שאישרתם את התוכנית, הכל יכול להתבצע אוטומטית, תחת בקרת הסנסורים שמוטמעים בכל מקום. החל במזוודה שתארזו בבית, דרך הג'קוזי המבעבע במלון וכלה במגלשי הסקי שיחכו לכם באתר הגלישה הנבחר. המונית האוטונומית תופיע בפתח ביתכם ביום ובשעה הנכונים, המזוודות ידאגו לזיהוי עצמי וניתוב אוטומטי בתהליך בדיקות ביטחון שלא דורש מכם נוכחות צמודה, הדלתות בטרמינל יפתחו לכבודם כמו בשיר של מאיר אריאל, וכך כל הדרך עד לאתר הנופש. פתרונות IoT גם ישמרו עליכם מפני צלילה במסלול קשה מדי לדרגתכם, יזעיקו עזרה במקרה שעשיתם בכל זאת שטות אנושית, ידווחו לרופאים על רגישויות לתרופות ואילו גם יאפשרו לאורתופד הפרטי שלכם לקבע שבר באמצעות רובוט כירורגי המופעל בתקשורת ממרחק 3000 ק״מ.

אני מניח שכבר הבנתם את הרעיון ולא צריך להמשיך בפרטים נוספים כדי להמחיש צורת מחשבה, שניתנת ליישום באינספור פעולות יומיומיות או אזוטריות, בהן מיומנות העבודה שלנו היא ביכולת לחבר בין חוליות שרשרת פעולות ההופכות שאיפה למעשה גמור. זו רק הפרזה קלה להגדיר את מערך החושים, המוח והשרירים האנושי כמימוש ביולוגי של IoT. כי מותר האדם אינו ביכולת לבצע פעולות שגורות אלא במקוריות החשיבה, ביצירתיות הדמיון, וביכולת לשבור מוסכמות ותבניות מקובלות – גם אלה שהוכיחו את ערכן כ- Best Practice. כמו כל חדשנות עמוקה, המימוש של IoT יושלם רק כאשר כל הטכנולוגיות התומכות יגיעו לבשלות. על חלקן כבר רמזנו בסקירה זו: קישוריות אוניברסלית ללא גבולות בין כל האלמנטים המשמעותיים בסביבה הפיזית שלנו; רובוטיקה מעשית בכל נקודת קצה בה נדרשת פעולה פיזית – או סדרת פעולות מסונכרנות – באינטראקציה עם אלמנטים אחרים בסביבה; מערכות ״בינה מלאכותית״ שיודעות להשתמש בכלים של Big Data ללא מעורבות של אנליסט אנושי; וכמובן אבטחה אפקטיבית של העולם הוירטואלי על כל רבדיו, הגלויים והסמויים.

שום דבר מהרשימה הזאת אינו מהווה מחסום עקרוני, משהו שתבונה אנושית ודחף יצירתי לא יכולים לפרוץ. העולם של IoT כבר לא מחכה מעבר לאופק. אנו כבר רואים את ראשי התרנים מגיחים ומתקרבים לחופים שלנו במהירות. כדאי להכין את קבלת הפנים לאינטרנט של הדברים.

הרשמה לפורום רעננה 30/11

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות