<
יום שישי , ינואר 19 2018
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > הטרנספורמציה של לנובו, מיצרן חומרה אמינה לספק פתרונות ארגוניים מוכללים

הטרנספורמציה של לנובו, מיצרן חומרה אמינה לספק פתרונות ארגוניים מוכללים

ההכרזות של לנובו בתחום ה Data Center מהחודש האחרון, מעידות על המהפך שעשתה החברה במהלך השנים ושוב מוכיחות שכאשר היא שמה לה יעד למטרה היא כובשת אותו. כשחברת לנובו רכשה ב-2005 מ-IBM את חטיבת המחשוב האישי, המנכ"ל Yang Yuanqing הכריז כי זה הצעד הראשון במסע אגרסיבי, שיהפוך תוך עשור את המותג הצנוע לכוח המרכזי בתעשיית ה-IT העולמית. המשקיפים הציניים שמחו לשלוח חיצי לעג במנהל הצעיר שהאמין כי הוא יכול להיכנס לנעליים הגדולות של IBM ואפילו לעשות משהו שהאמריקאים נכשלו בו – להגדיל משנה לשנה את נתח השוק של ThinkPad במקביל להרחבת הפורטפוליו לשירות השווקים הארגוניים, תוך חידוש מואץ של כל קווי המוצרים והשירותים. מאז אותה רכישה הספיקה לנובו להוביל את שוק המחשוב האישי יותר משנתיים ברציפות ובשנה האחרונה היא מציגה הצלחה גם בתחום ה Data Center אשר מתעצמת מרבעון לרבעון.

הטרנספורמציה החלה בכל הוורטיקלים

ב-2014 לנובו רכשה גם את חטיבת שרתי X86 מ-IBM ועשתה את המותג Think לבחירה המועדפת בכל שווקי הארגונים הקטנים-בינוניים (SME). בגל רכישות  נועזות היא רכשה את חטיבת התקשורת הסלולרית של מוטורולה, את חברת התוכנה העננית Stoneware ואת היצרנית הגרמנית Medion, פיתחה אורגנית ערכת

דני ארז

דני ארז

כלים עשירה לניהול מערכות IT ב-Data Center הארגוני (On Premises) ובענן, ארכיטקטורות חדשניות עבור Hyper Convergence ופלטפורמות Super-Computing מאז רכישת חטיבת System X מ-IBM, לנובו עצבה מחדש את אסטרטגיית המוצרים העסקיים, החל באינטגרציה של כל רכיבי ה-Data Center סביב מודל עסקי אחוד – הכולל שרתים, אחסון, תקשורת ותוכנות ניהול – וכלה בחלוקת התאגיד לשתי אופרציות עצמאיות כמעט לחלוטין, ממוקדות שוק: לנובו הקלאסית לפעילות בשוק הצרכני וחברת בת חדשה בשם Lenovo Global Technology הממוקדת במכלול השירותים המכוונים לעולם העסקי. הפיצול נועד ליצור מרכז שליטה קוהרנטי קרוב ללקוח העסקי, ה-SME כמו ה-Enterprise, בו מרוכזים כל מוצרי החומרה והתוכנה, התקשורת והשירותים שדרושים לו. הלקוח צריך להכיר רק נקודת ממשק יחידה, שמסוגלת לספק את כל דרישותיו בציוד,  תמיכה, ושירות תחזוקה בזריזות, ביעילות ובמינון הנכון. דני ארז, לשעבר מנהל המכירות לעסקים ב-IBM (ולפני זה ב-HP), מונה לעמוד בראש חברת הבית הישראלית ולהוביל את הטרנספורמציה בישראל. "הייתה לנו החודש הכרזה הגדולה בתולדות לנובו", הוא מספר בהתלהבות. "חשפנו 14 שרתים חדשים, 7 פתרונות אחסון, 5 יחידות מיתוג ל-Fabric של ה-Data Center ו-2 תת-מותגים שילוו אותנו בשנים הקרובות:

  1. ThinkSystems- כל משפחת החומרה הנדרשת לאכלוס מרכזי נתונים מקצה לקצה ובכל הגדלים, תוך שמירה על תאימות פנימית ויכולות Scalability בלתי מוגבלות, לאבטחת ניצול אופטימלי של נכסי IT קיימים,
  2. ThinkAgile- כל כלי התוכנה לניהול מערכות, שליטה ובקרה במרכזי נתונים, עם דגש על עיצוב מערכות בתוכנה (Software Defined Data Center) ויכולת להסתגל במהירות למצבים משתנים.

מנהיגות היא מחוייבות לביצועים עסקיים

"אלה המותגים המבטאים את עומק המחויבות של לנובו להוביל את הטכנולוגיה של שרתי X86 בעולם מרכזי המחשבים ומרכזי השירות בענן, כפי שהיא הוכיחה את יכולתה בשוק הצרכני ובחומרה למחשוב נייד. גם משקיפים שפקפקו ביכולות של לנובו עד לפני שנה או שנתיים מבינים היום את גודל הטעות – זו לא חברה סינית שמצטיינת ביצור יעיל ואיכותי, זו ספקית עולמית של שירותי IT מוכללים לארגונים הזקוקים ליותר מחומרה אמינה. ב-Lenovo Global Technology הם ימצאו פתרון הוליסטי שכולל את כל המוצרים ושחושב במושגי שירות לקוחות Enterprise בכל האספקטים:

  1. עיצוב פתרונות אינטגרטיביים, שקל להטמיע אותם וקל לתחזק לאורך זמן,
  2. יצור ואינטרגרציה יעילים, הנתמכים ב-Supply Chain יחיד במינו מבחינת גמישות וזריזות,
  3. מערך שותפים עסקיים מהבכירים בישראל ותמיכה ניהולית יוצאת דופן.

"המשמעות התפעולית מבחינת הלקוח היא חסרת תקדים", אומר דני, "אנו מתחייבים להגיב בהצעת מחיר (מפורטת עד הרכיב האחרון) תוך 48 שעות מקבלת הדרישה – לכל תצורה מבוקשת, מורכבת ככל שתהיה". קל להבין מדוע הנהלת לנובו מדברת על טרנספורמציה כשמעמיקים בשינויים המבניים ובחדשנות התפעולית שנדרשו כדי לממש את האסטרטגיה העסקית. "באופן מסורתי, ספקי Tier 1 למגזר ה-Enterprise ידועים באיטיות הזהירה של תהליכים למול פני הלקוח", אומר דני ארז. "הצעת מחיר, למשל, היא נקודת הקצה בתהליך פנימי שנמשך במקרה הטוב שניים או שלושה שבועות. לקוחות ארגונים לא רוכשים מוצרי Commodity "מעל המדף", בדרך כלל יש להם דרישות מיוחדות ואילוצים קניניים שדורשים בדיקת היתכנות לפני שהספק יכול להתחייב למחיר או לזמינות. הזמן הוא מחיר שהלקוחות נאלצו עד כה לשלם, כדי לקבל את סוג האמינות העסקית שהם דרשו מהספקים. לא כך  בלנובו. החברה הקדימה ויישמה מערכת ניהול שרשרת האספקה, שפשוט, משאירה את המתחרים הרחק מאחור. זו מערכת אינטראקטיבית גלובלית, שמקשרת בין כל מפעלי היצור והלוגיסטיקה, כל ספקי השירותים במיקור חוץ, כל חברות הבת המקומיות, כל המומחים בעיצוב פתרונות וורטיקליים (למשל, מומחים בעיצוב פלטפורמות SAP HANA) ובתחזוקת מערכות וניהול סביבת העבודה, על פלטפורמת מימוש הזמנות (Order Fulfillment) אינטליגנטית, כך שתוך 24 שעות אנו מסוגלים להראות ללקוח את קווי המתאר הכלליים של פתרון לנובו ותוך 48 שעות להגיש הצעה מחייבת, שהחברה העולמית יכולה לעמוד אחריה ולממש באחריות".

תצורה ללא פשרות, רכישה בכל ערוץ

כאשר מדובר במערכת IT ארגונית, ההצעה היא יותר מתג מחיר על מוצרים שאפשר לשלוח ללקוח בזמן קצר מאחד מקווי האינטגרציה של לנובו. "הדרישות של הלקוחות מציודData Center שונות לחלוטין ממה שמקובל ביצור Just on Time של מוצרים סטנדרטיים בשוק הצרכני", אומר דני ארז. "לארגונים רבים יש דרישות ספציפיות לגבי תצורות ורכיבים המשובצים במערכת. אלה יכולות לבטא אילוצים של תוכנה ייחודית או צורך בתאימות מול תשתית קיימת, לקחת בחשבון יכולת תחזוקה אורגנית של מחלקת ה-IT, או ניסיון מוקדם עם מותגים שונים. בתהליכים "המסורתיים" בקשה להצעת מחיר הופכת במקרים רבים לסצנת "סחר סוסים", התמקחות מלווה ב"כיפוף ידיים", בניסיון לגשר בין מה שהלקוח רוצה לקבל לבין מה שהספק מוכן לייצר. כי במקרים רבים התצורה המועדפת על הראשון דורכת על בהונות רגישים של אינטרסים נוגדים אצל השני. זה לא קורה בלנובו, כי אצלנו אין צורך בהגנה על אינטרסים נוגדים מהעבר. השאיפה שלנו היא לספק פתרון מושלם, אם אפשר Turnkey מקצה לקצה, אבל אם הלקוח מבקש התאמות ספציפיות לתצורות מחייבות, הדבר לא ימנע מאתנו לספק את המבוקש באותה יעילות מופתית של שרשרת האספקה. וזה גם לא משנה באיזה Channel הלקוח בחר להתקשר – ישירות מול לנובו או באמצעות אינטגרטור. האימפרטיב שלנו הוא פשוט וחד משמעי: לעשות כל מה שצריך כדי להסיר את ההתלבטויות מכתפי הלקוחות ולהפוך את תקופת הדילמות והפקפוקים המעיקה לחוויית רכש חיובית ומלאת סיפוק ושביעות רצון". אבל מדובר ביותר ממתן מענה זריז לשאלות טכניות ולצרכים של כאן ועכשיו. "רכש ארגוני נעשה מתוך אחריות לעתיד לא פחות משהוא חייב לספק צורך מיידי", אומר דני ארז. "עלינו לספק מידע אמין ולקחת אחריות על התפתחויות עתידיות בטווח של 5 שנים ואף יותר. נדרשה השקעה בכסף ובאנשים לפני שלנובו זכתה במקום הראשון בשביעות רצון ובאמינות שרתי X86, כפי שמעידה חברת המחקר ITIC בדוח אמינות השרתים
(Global Hardware Server OS) לשנים 2016-17. להשגת יתרון תחרותי מובהק שכרה לנובו מהנדסים מומחים למפת הדרכים של אינטל, בתחום המעבדים ובתחום רכיבי הזיכרון המהפכניים, אנשים שיודעים לתת תשובות מוסמכות לא רק לשאלות על הדור הבא של מעבדים, אלא גם ל-2 דורות קדימה. תשובות אלה חיוניות למהנדסי הפיתוח, להשגת היעד של יציבות ארכיטקטונית ברמת המערכת. למשל, פלטפורמות עיבוד נתונים ברמת ביצועים גבוהה (HPC) מורכבות היום מאשכולות (Clusters) שרתים או ריבוי מעבדים על כרטיסים נתקעים בפלטפורמות מודולריות. הגישות האלה מאפשרות שדרוג ביצועים בכל דור מעבדים על ידי החלפת מודולים – תוך השארת התשתית המערכתית ללא שינוי – בתנאי, כמובן, שנשמרה התאימות לאחור במהלך התכנון. יכולת זו דורשת ממעצבי התשתית לדעת לאן הולכת אינטל ואיפה התאימות תעמוד במבחן השינויים בעתיד. מתודת Software Defined Data Center משאירה הרבה גמישות בהסתגלות לשינויים ולכן היא נחשבת לנכס יסוד בארגז הכלים של מהנדסי לנובו. כי הבעיה נעשית הרבה יותר פשוטה אם התאימות לאחור נלקחה כיעד הנדסי עוד לפני התחלת הפיתוח של הדור הנוכחי של שרתים. בלנובו יציבות הפלטפורמות היא ערך יסוד במשפחת ThinkSystem עם שאיפה להרחיק את האופק מעבר ל-5 השנים שאנו רואים היום".

תנועת החזרה לעתיד, מהענן הביתה

ההתעניינות העצומה בטכנולוגיות שירותי ענן גרמה לירידת עניין ביצור שרתים ומערכות Hyper Convergence אצל לא מעט יצרנים, שרואים בהתכווצות השוק גזירת גורל. לא כך נראים הדברים מנקודת ההשקפה של לנובו. "יש לנו לקוחות וותיקים שרוצים לחזור מהענן למרכז המחשבים הפרטי מסיבות כלכליות נטו", אומר דני ארז. "הענן מתאים לעומסי עבודה משתנים, Peak-ים קצרים מופרדים בתקופות שפל, שמתחלפים במהירות יחסית ובגבולות קיצוניים. לא אופטימלי לעומס עבודה שגרתית, שיודעת לנצל את משאבי ה-On Premises ביעילות. כי התעריף הבסיסי של שירות IaaS או PaaS הוא גבוה יחסית למה שמחלקת IT אורגנית עולה לארגון לאורך זמן. כדי לרפד את החזרה הביתה בשירותים איכותיים פיתחו מהנדסי לנובו את קונספציית Hybrid בכיוונים ייחודיים. למשל, יכולת להעביר משימות מהענן הציבורי ל-Data Center הפרטי ב"קליק". ללא קסטומיזציה מחדש, ללא פרויקט הטמעת עידכוני תוכנה וללא שינויים במערכת השליטה והבקרה. במקומם יש לנו מעבר קל, מהר ו"שקוף" למשתמשים." פתרונות הענן הפרטי של לנובו פותחו בשת"פ עם חברת Nutanix, שהטכנולוגיה שלה תואמת את הענן של גוגל. בנוסף, מציעה לנובו פתרונות ענן פרטי המבוססים על טכנולוגית Azure  של מיקרוסופט. ברמת החומרה פיתחנו סדרת פלטפורמות Hyper Convergence מודולרית, המצטיינת בדחיסות מעבדים סופר-גבוהה (הודות למארזים ייחודיים – מודולים של U½ ושל U¼), עלייה מהירה לאוויר (מקס. דקה וחצי לתצורה עשירה במיוחד), מערכת שליטה ובקרה בשם Xclarity המבוססת על מנוע בינה מלאכותית ומספקת יכולת תיקון עצמי (Self-Healing) ומשפחת יחידות מיתוג לתשתיות Data Center עם 48 שערי 40Gb במודול 2U. "חשוב להבין את הקריטיות של זיווד קומפקטי בדרישות ה-Data Center," אומר דני ארז, "משום שברוב הארגונים מקום, קירור ואספקת אנרגיה הם המעצורים על ההתפתחות הרצויה של מערכת ה-IT. עם המוצרים החדשים שלנו אפשר לזווד פתרון Hyper Convergence הכולל 84 יחידות Compute בארון 19 אינטש יחד עם חוות האחסון האינטגרלית והממשק לשדרת התקשורת הארגונית".

נקודת ציון במסלול לליבת המחשוב הארגוני

ההכרזות הטריות של לנובו הן הדרמטיות ביותר בתולדות החברה ומהחשובות בהיסטוריה של מחשוב ארגוני בכלל. אבל יותר ממה שאפשר ללמוד מהן על ההתפתחות הטכנולוגית במו"פ של לנובו, אפשר לפרש אותן כאינדיקטורים לדרך שעשתה לנובו כארגון עסקי, מחברה המצטיינת בייצור איכותי ולוגיסטיקה יעילה למרכז ידע עולמי של פתרונות IT ארגוניים. "זה נראה כאילו לנובו לא מסתפקת במילוי הנעליים הגדולות של IBM", אומר אחד ממהנדסי הפיתוח של מעבדי Xeon, "היא שואפת לעצב נעליים גדולות עוד יותר." היא רוצה לקבוע את "תקן הזהב" גם במרכז המחשבים מוגדר התוכנה עבור עולם העסקים – וגם את המגה-תצורות של שיאני ליגת ה-Super Computing, דוגמת Mare Nostrum 4 שהושק לאחרונה בברצלונה. "יש רק מגבלה הנדסית אחת שלנובו לקחה על עצמה: פשטות", אומר דני ארז. "אנו מאמינים שפשטות לא עומדת בסתירה לרמת ביצועים גבוהה ומצד שני יש לה תרומה ממשית ליעדים לא פחות חשובים, כמו אמינות, זמינות, גמישות וזריזות עסקית". הצורך בהרחבת אופקי עיבוד הנתונים בארגון עלה בקפיצת מדרגה כאשר יישומי Artificial Intelligence החלו לתפוס מקום משמעותי בין יישומי הארגון. "העניין הגדל ביישומי AI אינו באזז חולף", אומר דני ארז. "זו הזריקה האפקטיבית ביותר לשיפור תהליכים ותוצאות עסקיות, והיא דורשת קפיצת מדרגה ביכולת Number Crunching שווה לכל נפש. אחד היתרונות הבולטים של לנובו הוא ההתמקדות הבלבדית בארכיטקטורת מעבדי Xeon של אינטל," כפי שהופגן בצורה מרשימה עם השקת מחשב העל  Mare Nostrum 4 בברצלונה, מחשב המוקדש למו"פ מדעי וליישומים הנדסיים עם עוצמה גולמית של 11Petaflpps. "הכפלנו את העוצמה פי 10 ביחס לדור הקודם", אומר מנהל המרכז, "בלי להגדיל את שטח המתקן ואת אספקת האנרגיה שלו. זו תוצאה ישירה של היכולת של לנובו לתכנן ובלבנות חומרה עבור מעבדי Xeon Platinum חודשים לפני שהשבב יצא לשוק". חברות אחרות, הנאבקות בניגודי אינטרסים בין קווי מוצרים בארכיטקטורות שונות, יכולות רק להסתכל בקנאה.

אבל חשובים יותר הם היתרונות הישירים ללקוח. הוא יודע שהפלטפורמה שלו מקבלת 100% מתשומת הלב של היצרן – כי המחויבות לארכיטקטורה סטנדרטית יחידה היא דרישה לחיים ולמוות בתחרות הטכנולוגית. אומר דני ארז. "אבל גם בין ספקי הפלטפורמות הסטנדרטיות יש דירוג", אומר דני ארז. "לא כל מי שיודע לארוז מעבדים ודיסקים בארון 19 אינטש יודע גם לתת מענה לדרישות המיוחדות של מחשוב ארגוני. לנובו מסוגלת. ולא רק כשמדובר בפתרון סטנדרטי מוכן לשימוש "out of the box". גם פתרון "custom" מותאם לצורכי הלקוח, בתצורה שנבנתה "לפי דרישה" ומסופקת לאחר אינטגרציה ומבחני הרצה במפעל של לנובו. וגם לא מדובר רק בלקוחות Enterprise. אנחנו מתייחסים ללקוח SME באותה רצינות ומקצועיות. כי לנו אין "לקוחות קטנים", רק לקוחות שעתידם עוד לפניהם".

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות