<
יום שני , דצמבר 18 2017
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > תחרות קולר ליזמי הי-טק: הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב מובילה את החדשנות במנהל עסקים

תחרות קולר ליזמי הי-טק: הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב מובילה את החדשנות במנהל עסקים

 

דר איריס גינזבורג,ג'רמי קולר ופרופ משה צבירן ,דקאן הפקולטה לניהול אונ תא

דר איריס גינזבורג,ג'רמי קולר ופרופ משה צבירן ,דקאן הפקולטה לניהול אונ תא

באומת הסטארט-אפ לא חסרים גופים שלוקחים על עצמם ללוות את הממציאים הצעירים במסלול המאתגר שמוביל מרעיון מבריק למוצר עובד, יישום הי-טק עם פוטנציאל לשנות את העולם. משקיעים פרטיים, קרנות הון סיכון, חממות וקבוצות תמיכה של עמיתים ועמותות, התגייסו לרפד את הדרך ממעבדת הפיתוח לשוק הגלובלי, במימון כספי, במשרדים מסובסדים, סביבת עבודה וחומרת פיתוח וניסויים. נראה שבצד הטכני יש כיסוי לא רע לצרכים של סטארט-אפ למרות שתמיד ישאר מה לשפר. ברם, המצב פחות וורוד באספקט הניהולי-מסחרי שכן רוב המפתחים הצעירים הם חסרי רקע, ידע וניסיון במעבר מרעיון בוסרי למוצר ושיווקו ללקוחות, בגיבוש ה-DNA של סטארט-אפ מצליח – תרבות החדשנות והמתודה למימוש חשיבה יצירתית ובניהול עסקים בכלל.

סטארט-אפ זה לא עסק קטן רגיל

"יזמות הינה תכונה מולדת או, לחילופין, נרכשת במהלך הלימודים או השירות הצבאי", אומר פרופ' משה צבירן, דקאן הפקולטה לניהול ע"ש קולר באוניברסיטת תל-אביב. "אבל הניצוץ או הרעיון היזמי הינו רק הנדבך הראשון בהצלחתם של מיזמים ושל חברות כאשר מרבית אי ההצלחות מיוחסות לכשל ניהולי.  מאז הקמתה, לפני מעל ליובל שנים, העמידה הפקולטה לניהול דורות של  מנהלים מקצועיים שקיבלו הכשרה אקדמית רחבה והוכיחו הבנה עמוקה בנושאים הרלוונטיים, גם בחלוף שנים רבות מאז סיימו את לימודיהם". "בדומה לבתי הספר המובילים למנהל עסקים בעולם", אומר פרופ' צבירן, "האתגר המרכזי לאורך שנות קיומה של הפקולטה הוא להקנות לבוגריה את הידע וארגז הכלים הניהולי שיישארו רלוונטיים גם בעולם משתנה של טכנולוגיות חדשות". ההתמחויות חדשות של הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב, הן בלימודי ניהול לתואר ראשון (BA) ובמיוחד בלימודים המתקדמים לתואר שני (MBA), מותאמים באופן רציף לצרכים של ניהול יצירתי וחדשני בעולם היזמות והחדשנות ובסביבת הסטארט-אפים. השליחות שלנו היא הכשרת מנהלים מצויינים גם למגזר המרתק הזה, בו הטכנולוגיה הישראלית צועדת בחזית התעשייה העולמית ומהווה את מנוע הצמיחה המרכזי בכלכלת ישראל. הצורך בהתמחות ספציפית נובע מכך שבארגונים אלה נתקל המנהל בדילמות שונות מאלו של התעשייה המסורתית או הממסד הציבורי. כאן החדשנות והיזמות הן מילות המפתח שמחליפות את גישות הניהול המסורתיות ואתגרי הניהול בסביבה זו כוללים, בין השאר, הנהגת צוותי עובדים שרואים בהצלחת הפיתוח יצירת ערך אישי וסטטוס חברתי ואינם מסתפקים רק בשכר וביטחון תעסוקתי, משיכת משקיעים הבוחנים את איכות משאבי האנוש עם רוח צוות מנצח כערך מוסף לתוכנית עסקית קלאסית". מסתבר שהמצרך הזה נמצא במחסור גלובלי, אומרת ד"ר איריס גינזבורג מנהלת תוכניות ה-MBA במגמת יזמות וחדשנות בפקולטה לניהול ע"ש קולר באוניברסיטת תל אביב: " פיתחנו חלק גדול מתוכנית הלימודים הייחודית תוך שילוב תכני ניהול קלסיים עם תכנים ייעודיים שנבעו, מתוך האזנה למה שאמרו לנו מנהלי מיזמים בקהילת ההי-טק הישראלית. בחרנו לעבוד קרוב מאוד עם התעשייה, לחקור סיפורי הצלחה ישראליים ולהפיק תובנות מכישלונות סטארט-אפים. מתברר שלחברות סטארט-אפ תרבות עבודה שונה מהתעשייה המסורתית. יותר מעורבות אישית ונכונות לשתף במידע ובתהליכי קבלת החלטות אנשים שונים בחתך לרוחב החברה. בעולם היזמות "חוכמת המונים" היא מתודה מגובשת, איך להביא לכך שכל הרעיונות הטובים מכל העובדים יוצפו לתודעת מקבלי ההחלטות בהקשרים הרלוונטיים.

מימין-נגה קפ,ינקי מרגלית,ג'רמי קולר,ארז טלגם ,דר איריס גינזבורג,יזהר שי,פרופ משה צבירן,פרופ דוד מנדלוביץ

מימין-נגה קפ,ינקי מרגלית,ג'רמי קולר,ארז טלגם ,דר איריס גינזבורג,יזהר שי,פרופ משה צבירן,פרופ דוד מנדלוביץ

מדד ההצלחה כאן הוא מדיד, מיקום בדירוג העולמי של חברת המחקר PitchBook Data מקליפורניה, שמחזיקה את מאגר הנתונים הגדול בעולם בנושא יזמים ויזמויות וחוקרת לעומק את הנושא.  על פי נתוני PitchBook שניתחו את התפתחות הסטארטאפים בעולם בעשור 2006- 2016: תופסת אוניברסיטת תל-אביב את המקום התשיעי בעולם בין האוניברסיטאות מהן צמחו יזמים בוגרי תואר ראשון ואילו תכנית ה-MBA  של הפקולטה לניהול מדורגת במקום ה- 12 בין תוכניות ה-MBA  שהצמיחו יזמים מצליחים שקבלו מימון מקרנות הון סיכון. מדובר במחקר אובייקטיבי של חברה בינלאומית מוערכת, שהשתמשה בקריטריונים כמותיים חדים, כמו סיכום גיוסי הון סיכון למיזמים חדשניים, וסקאלה "אליטיסטית" של בוגרי מיטב האוניברסיטאות בעולם. בראש הרשימה ממוקמים "החשודים המקובלים" ובהם סטנפורד ו-MIT  כאשר הפקולטה לניהול באוניברסיטת תל-אביב מקדימה בדירוג מוסדות רבי מוניטין ויוקרה, כמו לונדון ביזנס סקול, Duke, קורנל, Yale, אוקספורד ו-Michigan ".

המימד הגלובלי של השאיפה למצויינות

היעדים של פרופ' צבירן לפקולטה הם שאפתניים בלשון המעטה. "אנחנו רוצים להיות הפקולטה המובילה בתחום ניהול החדשנות בעידן הטכנולוגי, המוסד שנחשב ל- Go To בעולם. דיברנו על לימודים אבל למעשה מדובר ביצירת Eco System שלם לניהול יזמות חדשנות. ראשית, בעשור האחרון שידרגנו משמעותית את סגל ההוראה שמושתת כיום על שילוב של סגל אקדמי מעולה, שהצטרף לפקולטה מהמוסדות המובילים בעולם  יחד עם מורים רבים בעלי מוניטין רב שמגיעים מעולם העסקים והיזמות שמשתלבים בהקניית הידע וגם מסייעים לסטארט-אפים בהתהוותם. כמו כן, במסגרת האפשרויות החדשות שנפתחו בפנינו עם תרומת קולר, יצרנו מסגרת חדשנית של "קורסי דקאן" המתמקדים בתחומי ידע ייחודיים בעולם היזמות והחדשנות ומועברים במהלך חודשי הקיץ ע"י מומחים בעלי שם שמגיעים במיוחד מאוניברסיטאות מובילות בחו"ל  שנית, בנוסף לתשתיות ההוראה ולהתמחויות בתוכניות הלימודים לתואר ראשון ול-MBA, פתחנו בפני הסטודנטים שלנו את האפשרות לפתח ולקדם את המיזמים שלהם באקסלרטור ובחממה שהוקמו באוניברסיטת תל-אביב במסגרת TAU Ventures  ולקבל ליווי של הדרכה אקדמית ומנטורינג מקצועי של דמויות מובילות מקרנות הון סיכון ומהתעשייה ,. בנוסף, שדרגנו את הן באמצעות משלחות של סטודנטים בתחומי היזמות שיוצאים להשתלמות מרוכזת במסגרת boot camp באקסלרטורים מובילים בארה"ב והן במפגש עם  סטודנטים מאוניברסיטאות מובילות מכל רחבי העולם שמגיעים אלינו במסגרת הסכמי חילופי סטודנטים, חשוב לציין שכפקולטה לניהול אנו משמשים צומת מרכזי להחלפת ידע ושיתוף רעיונות בתחומי היזמות והניהול עם סטודנטים ואנשי סגל המחקר בכ-130 חוגים ומחלקות באוניברסיטת תל-אביב ובכלל זה נוכחות מרשימה בכל דיסציפלינות ה-STEM (מדע, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה). כך, למשל, נשיק בשנת הלימודים הקרובה שיתוף פעולה ותכנית לימודים משותפת עם הפקולטה למדעי החיים, במסגרתה יקודמו נושאי יזמות וניהול סטארט-אפים בתחומים כגון הנדסה ומיכשור רפואי, פיתוח תרופות חדשות ומיקרוביולוגיה. בסיכומו של דבר חשוב להבין כי השילוב של סטודנטים מצטיינים יחד עם חוקרים מובילים הנחשפים ומפתחים רעיונות לא שגרתיים, קשר הדוק למארג הבוגרים שלנו המונה מעל ל-25,000 בוגרים שתופסים עמדות מפתח בשוק המקומי, החיבור הנרחב לעולם היזמות והעסקים והחשיפה לשוק ההון יוצרים אקוסיסטם ייחודי הפותח קשת רחבה של הזדמנויות לסטודנטים ולבוגרים שלנו."

תחרות קולר לסטארט-אפים, שנערכה השנה לראשונה והניבה את הפרס הראשון לסטארט-אפ Easy2Hike, מהווה עוד נדבך ב-Eco System עליו מדבר פרופ' צבירן. התחרות פתוחה ליזמים באוניברסיטת תל-אביב (ללא הגבלה של פקולטה ותואר, כולל סטודנטים ובוגרים צעירים) שהגיעו לשלב ה-Demo ועכשיו הם נזקקים ליד מכוונת והשקעה הונית בדרך להקמה או הרחבה של המיזם הראשוני שלהם. מיזם Easy2Hike, למשל, הינו פלטפורמה להעשרת חוויית הטיול בטבע והפיכתה למהנה ובטוחה. ייחודה של הפלטפורמה בכך שהיא מקשרת בין מנהלי שמורות טבע ואתרים לבין מבקרים. "הגוף המנהל של פארק לאומי, אתר היסטורי או מונומנט תרבותי, יכול לקבל תמונת מצב מדויקת של המצב בשטח, מעודכנת בזמן אמיתי". מסבירים שני היזמים המייסדים ארז טלגם ואורי בר. "על מסכי הניהול אפשר לראות את צפיפות המבקרים בכל נקודה, את מצב הדרכים ומזג האוויר ובאיזה מקומות יש צורך בתיגבור צוות הריינג'רס. המטיילים רואים על מפה דיגיטלית דינמית את השבילים ונקודות התצפית, מלווים בהסברים והמלצות מומחים, ונתונים הדרושים כדי להגיע למקומות הנכונים בזמנים הנכונים. באספקט המסחרי, ההכנסות נובעות מניתוח מידע ושיתופי פעולה עם ספקי ציוד טיולים, שירותי אירוח וחנויות, כאשר המבקר מקבל ערך מוסף בחינם מאפליקציית סמארטפון המופצת באינטרנט. התוכן מגיע "בדחיפה" מהנהלת הפארק, שיכולה באותה הזדמנות להודיע למבקרים על התראות בטיחות או לקדם אירועים מיוחדים".

ארז טלגם הוא בוגר תוכנית ה-MBA בניהול יזמות וחדשנות. מוסיף שותפו  , אורי בר: " Easy2Hike פועלת כיום ב-85 פארקים בקליפורניה ומספקת, מצד אחד , פלטפורמה לשיפור החווייה של יציאה לטבע ומצד שני כלי לניהול משאבים שכיום קשה למצוא עבורם קונסולת שליטה ובקרה הוליסטית". המיזם שלהם זכה בפרס המקום הראשון, השקעה בסך 100,000 דולר ועזרה של "מנטורים" בשלב היציאה לשוק ובמפגשים עם משקיעים. איש העסקים הבריטי ג'רמי קולר, שהיה הרוח החיה מאחורי ייזום התחרות ציין שהוא רואה חשיבות עליונה  בקיומה של סביבה דינמית של יזמות וחדשנות, כנדבך נוסף  למחקר ולהוראה, וכי המטרה היא לבסס את המובילות של הפקולטה לניהול בתחומים אלה בזירה האקדמית הבינלאומית. קולר נמנה על חבר השופטים יחד עם  יזהר שי, שותף מנהל בקיינן פרטנרס, ינקי מרגלית, מייסד אלאדין ויו"ר פיקסטר מדיה, נגה קפ, מנטורית לסטארט אפים ומשקיעה, ד"ר איריס גינזבורג, מנהלת תוכניות ה MBA בחדשנות ויזמות בפקולטה לניהול,  ופרופ' דוד מנדלוביץ מהפקולטה להנדסה שגם משמש כמנהל TAU Ventures. פרופ' שון וויז מקנדה הוביל את צוותי התחרות. לשלב הגמר הגיעו חמישה מיזמים מתוך למעלה משבעים. בנוסף לזוכים, השתתפו בגמר מיזם She'z – אפליקציה לייעוץ מקצועי לנשים המתבססת על כלכלה שיתופית, Galivac  – סטארט-אפ  העוסק בתחום המציאות הוירטואלית ומפתח מבחני מיון והשמה חדשניים, CASTOR  –  אפליקציה המאפשרת הדפסת תלת מימד 3D  של  מודלים ממשחקי מחשב ו SkinCope   – פלטרפורמת מעקב רפואי לרופאים. מיזמים אלה הוכיחו בשלות רעיונית ועסקית, על אף שהם בתחילת דרכם, וביטאו בפעילותם את השילוב של  העשייה היזמית  עם הרקע האקדמי.

 

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות