<
יום ראשון , ינואר 21 2018
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > "ניהול עבורי זה להט בלתי מתפשר בעיניים ובנשמה"

"ניהול עבורי זה להט בלתי מתפשר בעיניים ובנשמה"

ראיון עם שני אנקוריון, מנכ"לית Xact, חטיבת ה-SAP של One1

מאת: מאיר עשת

סיפורה של מקצוענית שהגיעה לצמרת

"אם תשאל את אימא שלי, היא תגיד לך שכבר מגיל שנתיים אני מנהלת. זה בא לידי ביטוי בהנעה, באסרטיביות, בהובלה. אני רואה את זה היום בבירור אצל בני בן החמש וחצי, תום, זה מקצוע מלידה", כך מתחילה שני אנקוריון (42) מנכ"לית Xact את הריאיון. שני היא אחת הדמויות הבולטות בענף המחשוב הישראלי, ובפרט בקהילת ה-SAP, עם ניסיון של 20 שנה בתחום. היא מנהלת את חטיבת ה-SAP של One1, שכידוע היא חברת IT מובילה עם כ-4,000 עובדים בישראל ובחו"ל והכנסות שנתיות של למעלה ממיליארד שקל. חטיבת ה-SAP בניהולה של שני מעסיקה קרוב ל-200 עובדים, המתמחים בפרויקטי אינטגרציה עתירי ידע וטכנולוגיה בעולמות ה-SAP ובין לקוחותיה ניתן למצוא את החברות המובילות במשק. אנקוריון היא גם חברת הנהלה ב-One1.

"ב-1997 התחלתי את הקריירה המקצועית שלי בחברת טכם (שבהמשך הפכה לנס), שם הועסקתי 12 שנים ותמיד בתפקידי ניהול. הניהול הוא כמו אש בעצמותיי. היו כאלה שהטילו בי ספק עם משפטים כגון "אבל את לא באה מפרויקטים, מפיתוח או מתחום מקצועי כזה או אחר", אך כולם התבדו, ניהול הוא מקצוע חוצה סקטורים ותחומים. אחרי פעילותי בנס שהיא חברה ישראלית, עברתי ל-SAP שהיא כמובן חברה גלובלית, ולאחר מכן ל-Xact שהיא חברה ישראלית פרטית וקטנה יותר, ושם השיקולים וסגנון העבודה אחרים. מהר מאוד הפנמתי כי העבודה עם אנשים שאתה יכול לסמוך עליהם היא הסיפוק הכי הגדול, יותר מכל מיני תנאים ותגמולים חומריים. Xact הלכה וגדלה כחברה עצמאית, עד שבשלהי 2012 נרכשה ומוזגה לקבוצת One1. חלפו מאז חמש שנים ופעילותנו העסקית במסגרת One1 צמחה מאוד בתחום ה-SAP. אני גאה בכך שאנחנו יוצאים לפעילויות יחד, סומכים אחד על השני וממש חברים טובים. זה לא רק יותר כיף, אלא גם מעצים את ההישגים של הארגון.

כיצד התרבות הארגונית שטיפחת כמנהלת Xact משתלבת בתוך חברה גדולה ומגוונת כמו One1?

אכן One1 היא קבוצה גדולה שפועלת בכל מרחב ה-IT החל מארגונים קטנים, דרך גדולים וכלה במשרדי ממשלה וגופים ציבוריים, מכול מגזרי התעשייה. אבל גבולות הגזרה של כל חברה-בת או חטיבה ב-One1 מאוד ברורים. אחד הדברים היפים אצל שי (שי אוזון מנכ"ל One1, מ.ע) זה שהוא הצליח בצורה יוצאת מהכלל לאפשר לכל מנהל להניע עם העוצמות האינדיבידואליות שלו, באופן כזה שהתנגשויות שעלולות לקרות במקומות אחרים, אינן קורות אצלנו. אני מאוד מאמינה שתרבות ארגונית מגיעה מראש הארגון וצריך להשקיע הרבה אנרגיות להנחיל את הערכים וכמובן לשמר אותם. יש שיתופי פעולה בתוך הארגון ומשתדלים מאוד לוותר על אגו על מנת לזכות ביעד משותף. כך תמיד אנשים נרתמים ואינם נרתעים, והתוצאות לא מאחרות להגיע ומתבטאות היטב גם במספרים.

וגברים מפרגנים לאישה?

אתה יודע מה, בהחלט כן ואפילו יותר מנשים. נראה לי שלפעמים אנו הנשים, מתקשות יותר לפרגן האחת לשנייה וזה מאוד מצער. בתור מי שיש לה אג'נדה מוצהרת לעזור בקידום עובדים, ובפרט נשים, אני מאמינה שלמנהלות יש חובה לעזור לנשים להתקדם ולהתפתח. רק אנו באמת יכולות להבין אישה אחרת, יותר מכל גבר אחר.

באיזה סגנון ניהול את דוגלת?

שני אנקוריון

שני אנקוריון

אני מאמינה בניהול ערכי. ערכים כמו אמינות ושקיפות חשובים לי לא פחות משורת הרווח ועמידה ביעדים עסקיים. זה לא תמיד קל וככל שעולים בסולם הארגוני זה אפילו קשה יותר, אבל מבחינתי אין דרך אחרת. בנוסף, אני מאוד task oriented וחושבת שאם אתה מתנהל תחת לו"ז ברור, התנאים מסביב כמו שעות עבודה, מיקום ועוד לא באמת משנים. לכן אני מאמינה גדולה באפשרות של עבודה מהבית, שמספקת הקלה משמעותית לכלל העובדים ולנשים ואימהות בפרט. אז נכון, לא לכל אחד זה מתאים. יש עובדים שלא מסוגלים לנהל את הזמן ביעילות ומתברברים על משימה שמישהו אחר היה עשה ברבע מהזמן. עבודה מהבית מחייבת אחריות אישית, וכשהאנשים הנכונים משתמשים באפשרות הזו היא מביאה תועלת גם לעובד וגם למעסיק. בכל מקרה אני מאמינה גדולה בניהול זמן, אצלי כל היממה מחולקת לדקות ולכל משימה מיועד זמן משלה.

היו לך בקריירה רגעים יוצאי דופן שנגרמו עקב היותך אישה מנהלת בעולם גברי?

בתחילת הקריירה הייתי מגיעה לפגישות ונתקלת בשאלות כמו "את המזכירה?", או "רגע, בת כמה את?", כשלפעמים השואל הוא בן גילי. אני בטוחה ששאלות מעין אלה לא מופנות לגברים, גם אם הם נראים צעירים. כאישה מנהלת בעולם הגברי של ה-IT, תמיד היה עליי להתמודד עם כך שהרושם הראשוני נוצר תוך עשר שניות בלבד מרגע ההיכרות. זה מאוד בעייתי כשיש לך 10 שניות לבסס את האוטוריטה והסמכות המקצועית שלך כמנהלת, וזה הרבה פחות קל כשאת בתחילת דרכך, בעיקר בענף המחשוב המאוד גברי. אחת הדרכים שלי להתגבר, או לפחות לצמצם "רעשי רקע" של גיל ומגדר זה לפתוח במשפט כמו "אני בעולם ה-SAP משנת 1997" ואז ברור שכל מי שנמצא בחדר מחשב את גילי (42). ככול שהשנים עוברות אני מאפשרת לעצמי להיות "אני". זה בעיניי חלק מתהליך של מציאת המקום שלי מתוך בטחון ושקט פנימי. בהזדמנות זו חשוב לי לומר שאני מנטורית המון שנים ותמיד אני שמחה לפגוש אנשים ולשבת ולעזור להם בכל תחום שהם תקועים בו, בטח אם זה בניהול.

אז לוקחים ללב?

כן, אך פחות מאשר בתחילת הדרך. הניסיון מכניס לפרופורציות אבל זה עדיין אכפת. לא פעם אומרים לי "אל תיקחי ללב", "זה לא שווה את זה", אבל אתה יודע מה? היום שבו אפסיק לקחת ללב יהיה יום רע, לי ולחברה. אם אתה עושה דברים ללא אכפתיות זה בעצם הסוף העצוב לפעילות ולמה שהיית. אני רואה עצמי כמנהלת מנהיגה שעובדת עם רגש ואכפתיות. העבודה כך היא גם יותר מעניינת וגם יותר אפקטיבית.

איפה את באיזון בין משפחה לקרירה ?

אני מנהלת, אבל קודם כל אימא – לתום בן החמש וחצי. אין מצב שאוותר על משהו חשוב ומהותי עבורו. אני מלהטטת בין המשפחה והעבודה. לדעתי זה הפתרון והאפשרות המעשית של כל מנהלת שהיא בראש ובראשונה אימא לילדים. צריך לדחוס הכול לסדר היום מבלי לוותר. זה לא קל, אני מודה, אבל אפשרי – בתנאי שאת רוצה את זה מאוד.

לסיכום?

ניהול זה להט בלתי מתפשר בעיניים ובנשמה – לעשות הכי טוב שאני יכולה ולא להתפשר על פחות ממצוין. הג'אגלינג הזה בין הבית לעבודה אינו קל וזו אחת הבעיות שלנו הנשים: הצורך לנהל גם וגם. בנקודה הזאת אני מצפה ממנהלים להפגין גמישות וחשיבה מעצימה לכיוון הנשים, לתמוך בהן בהתמודדות הזו – אם זה באפשרות לעבודה מהבית או ביצירת הזדמנויות אמתיות. אני קוראת למנהלים לעזור לנשים, ולאימהות בפרט, להשתלב ולהוביל בתעשיית המחשוב. בסופו של דבר, ארגונים חייבים ליצור מגוון תעסוקתי (Diversity) על מנת להתמודד עם האתגרים שבפניהם וליהנות מהגישות והגוונים שאנשים שונים מביאים אתם לשולחן. שילוב נשים בעמדות בכירות צריך להיות אינטרס של כל ארגון וגם של החברה כולה, כי זו הגישה היחידה שתאפשר לארגונים להתמודד בהצלחה בעולם תחרותי.

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות