<
יום שני , דצמבר 18 2017
מבזקים
דף הבית > 3D > הדפסת 3D במעבר היסטורי: ממעבדת הדגמים לאולמות היצור

הדפסת 3D במעבר היסטורי: ממעבדת הדגמים לאולמות היצור

כולנו מכירים את הגרף המפותל של "עקומת ה-Hype", שמתאר את תהליך הלימוד וההבשלה של כל טכנולוגיה חדשה, הזקוקה לבסיס תעשייתי יציב לפני שהיא יכולה לממש את הפוטנציאל המלא שלה. הפיתול, שעובר מהתלהבות התחלתית כמעט היסטרית, ממשיך אחר זמן קצר בהתפכחות ריאליסטית וממשיך בגידול מדורג

רז דרבי (משמאל) ומנכל HP

רז דרבי (משמאל) ומנכל HP דרור אברמוב

ויציב אחרי שנוצרו תנאים מתאימים,  קרה בהתחלת כל מהפכה תעשייתית בעבר. הוא קורה בכל רגע גם היום, וימשיך לקרות כל עוד הממציאים מצטיינים בחלומות והתעשיינים טובים יותר במימוש חלומות. המהפכה שמתרחשת כאן ועכשיו ועליה נדבר הפעם היא יצור מהיר, "לפי דרישה", של חלקים  מורכבים מבחינת מבנה מרחבי וחומרים מתקדמים, אבל בסדרות קטנות-בינוניות יחסית, במכונות שמסתפקות בקובץ נתונים דיגיטליים ללא תבניות וללא רובוטים, ישר מהמחשב ל"מדפסת 3D". את נקודת הזמן הקריטית בה הטכנולוגיה "עוברת פאזה", מקוריוז מעבדתי המיושם בבתי-מלאכה מתמחים למכונות תעשיתיות עבור קו הייצור הסדרתי, עברנו בחודשים האחרונים, אחרי ש-HP חשפה את טכנולוגית היצור המהפכנית 3D Multi-Jet Fusion, המגדילה פי 3 עד פי 5 את תפוקת היצור בתנאים תעשייתיים ריאליים.

קפיצת מדרגה של טכנולוגיה מהפכנית

"HP לא המציאה את ההדפסה התלת-ממדית, היא רק הפכה אותה לאופציה מעשית בכל הוורטיקלים של התעשייה", אומר רז דרבי, מנכ"ל "מפעיל", המפיצה של מדפסות תלת ממד בישראל. "כמו ש-Ford לא המציא את המכונית, הוא רק הפך צעצוע יקר למוצר הצריכה המשמעותי ביותר בעולם התעבורה והשינוע היבשתי. ו-Boeing לא הטיסה את מטוס הנוסעים הסילוני הראשון – חברה בריטית בשם דה-הבילנד (De Haviland) עשתה זאת קודם עם מטוס בשם Comet. אבל אין להכחיש שה-707B ימשיך להיחשב כנקודת התפנית בעולם התעופה שאחרי הפרופלור. ובעולם היצור, מדפסות  HP Jet Fusion 3Dהן נקודת התפנית ההיסטורית, שהושגה אחרי השקעה אדירה – בזמן, באנשים ובכסף – שרק "מלכת ההדפסה" HP יכולה להשקיע."

״המדפסות החדשות בסדרתHP Jet Fusion 3D  מספקות שילוב של מהירות, איכות ועלויות שמעולם לא נראה בתעשייה", הוא אומר. "הודות לו עסקים ויצרנים יכולים לחשוב מחדש על האופן שבו הם מעצבים ומייצרים מוצרים בסדרות קצרות. כמו בהדפסת 2D תעשייתית סטנדרטי האיכות הגבוהים של  HPיובילו גם את היצור בתלת מימד להישגים חדשים. וגם לנו, למפעיל, חלק במימוש האתגר. לחברת מפעיל התמחות ייחודית בהחדרה לשוק המקצועי ובהטמעת טכנולוגיות חדשות בכל המגזרים מזה עשרות שנים. עכשיו אנחנו גאים להוביל יחד עם HP את המהפכה התעשייתית המקצועית הבאה בישראל."

כולל יחידת גימורלחסוך 73 אחוז מעלויות הייצור

הרעיון של הדפסת 3D הוא מהפכני כי מדובר בבניית עצם מרחבי באמצעות הוספת "ווקסל" (Voxel, יחידת נפח זעירה) אחד לשני (כפי שבהדפסת 2D שמים פיקסלים על הנייר אחד ליד השני), במקום תהליך העיצוב המסורתי של הפחתת שבב אחר שבב מגוש של חומר גולמי. "התוצאה הממשית של השינוי הקונספטואלי היא הקטנת צריכת חומרי גלם בעשרות אחוזים, לעיתים קרובות מעל 80%", אומר רז דרבי. "כמו גם אפשרות להפוך קובץ תכנון דיגיטלי לחלק פיזי תוך 24 שעות; השתחררות מהצורך בהשקעה מוקדמת בקו היצור, כמו לבנות תבניות יקרות או מכונות כלים עם כמות לא סבירה של דרגות חופש; הקטנה דרמטית של דרישות אחסון ומלאי חלקים לגיבוי האחריות ותיקונים; אפשרות לייצר את החלק במקום בו הוא נדרש ולא במקום בו קיים פס יצור פנוי ושליטה טובה יותר בניהול מחזור החיים והתמיכה במוצרים תעשייתיים." הרשימה הזאת מייצגת, במוצר תעשייתי אופייני, כ-73 אחוז מעלויות היצור. במילים אחרות, משימת ייצור אותה הצלחתם להעביר למודל הדפסת 3D תעלה רק כרבע (!) ממחירה בקו יצור "קלאסי". יתר על כן, מאחר ואתם משוחררים מהמגבלות של תבניות יציקה, מכונות שיבוב ואקסטרוזיה, אפשר לעיתים קרובות להקטין את המשקל ב-85 אחוז ממשקל החלק שהוחלף, כלומר להחליף חלק מסיבי בתחליף ששוקל רק שישית! בתעשיית התעופה והחלל, במיוחד, אבל גם בהנדסה רפואית ורובוטיקה, כל גרם שנחסך מתורגם לפעמים לערך ששוויו מיליוני דולרים. "הערך המוסף של3D  HP Jet Fusion פשוט מוחק את הביטוי "זה לא אפשרי", או Part Samples_01"לא כלכלי" מהמילון העיסקי."

חדשנות היוצרת הזדמנויות עסקיות מלהיבות

מערכת ההדפסה HP Jet Fusion 3D מציעה פתרון מהפכני לייצור בסדרות קצרות ובינוניות, לפיתוח אבי-טיפוס ולהדפסת מוצרים פונקציונליים לשימוש. זו הטכנולוגיה המתקדמת ביותר, שמשנה את כללי המשחק (Disruptive Innovation – חדשנות משבשת סטאטוס קוו) ויוצרת הזדמנויות עסקיות חדשות עבור שוק הייצור התעשייתי, המוערך כיום בהיקף עולמי של כ-12 טריליון דולרים. HP Jet Fusion 3D מוזילה את עלויות ההדפסה בתלת מימד בכ-50% ומאיצה את מהירות ההדפסה עד פי 10, בהשוואה למדפסות 3D מתחרות באותו סדר גודל. "אנו מצפים שתכונות אלה יביאו עד שנת 2021 לכך, שכרבע ממפעלי היצור יפתחו מחלקות הדפסת 3D אורגניות לצרכים עצמיים ומספר דומה של יצרנים יזדקקו לשירות במיקור חוץ", אומר רז דרבי. "כדי להאיץ את חדירת הטכנולוגיה המהפכנית לספקטרום רחב של תעשיות, פיתחה HP רשת שיתופי פעולה עם יצרניות של פולימרים מתקדמים, שעוסקות בפיתוח של חומרים מיוחדים. בין השאר הן עוסקות באינטנסיביות בפיתוח חומרים חזקים במיוחד, אלסטיים ועמידים בתנאי סביבה חמה או קורסיבית, חומרים מעכבי שרפה ובטוחים לנשימה. מאחר ומדובר בקוד פתוח, ובחברות מהגדולות בתעשייה הכימית העולמית, הצפי הוא שבקרוב מאוד נראה התפתחות מהירה ויציאה לשוק של חומרים שיענו לדרישות שונות של הלקוחות הפוטנציאליים."

יחס מקצועי ומדויק ללקוחות

Part Samples_03"מדובר ביצירת שוק חדש, עם קצב גידול פנומנלי. יזמים שרוצים להתברג בו ולפתוח לשכות שרות להדפסת 3D יקבלו אצלנו יחס מקצועי ומענה מדויק", אומר רז דרבי. "חברת מפעיל תספק שירותי התקנה, הדרכה ותמיכה טכנית, כמו גם אופטימיזציה של ביצועי מדפסות התלת-מימד של HP עבור ורטיקלים שונים, לאור היכרותנו רבת השנים עם השוק הישראלי. זה גם מקור היכולת שלנו להתלוות ל-HP בביצוע "קפיצת מדרגה" טכנולוגית ולעקוף את החלוצים של מדפסות 3D. בזמן שהם נחו על זרי הדפנה המדומים, HP השקיעה ביישומים חדשניים של סל הטכנולוגיות הקנייניות שפותחו במעבדותיה ב-25 השנים האחרונות בתחום הדפסה בהזרקת דיו". "HP הייתה ונשארה המובילה בטכנולוגיות ההזרקה והדומיננטית בענף ההדפסה הדיגיטלית", אומר רז דרבי. "בנוסף לטכנולוגיות שאתם מכירים ממדפסות שולחן העבודה האישי ומרכזי ההדפסה המחלקתיים, תיק הפטנטים שלה כולל את ההמצאות שפותחו באינדיגו ובסאיטק עבור מגזר ההדפסה התעשייתית. ומצד שני, גם "מפעיל" אינה "פנים חדשות בשכונה". מפעיל מלווה עם HP את התעשייה הישראלית בהטמעת טכנולוגיית ראשי ההדפסה הייחודיים של HP בשוק ההדפסה הרחבה כבר מעל 25 שנה, תחום תעשייתי בו רשמנו הצלחה גדולה (הטמעה של כ-25 מדפסות HP Page Wide בשנה).  כי לא בכדי זכתה מפעיל להיות "שותף פלטינה" של HP. אנחנו מביאים לשת"פ כוח אדם מקצועי ביותר, בפריסה ארצית, עם יכולות מוכחות במכירה, התקנה, הדרכה, שירות תיקונים ותחזוקה מונעת ועם מחויבות חוזית לזמני תגובה קצרים, מחסן חלקי חילוף בישראל, מעבדת מומחי יישום וניסיון רב ערך בוורטיקלים שונים. אך בעיקר מדובר בהבנה אמיתית של המחויבות לספק "חוסן תעשייתי", Industrial Strength. אף אחד לא צריך להסביר לטכנאי של מפעיל מה המחיר של שעת השבתה בשל תקלה במכונת יצור. זה ב-DNA שלו. לקחנו את ההפצה של HP Jet Fusion 3D  אחרי שנוצרה הלימה מושלמת בין איכות המכונות שמייצרת HP לבין איכות השירות שמספקת מפעיל".

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות