<
יום ראשון , פברואר 18 2018
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > הדרך (היחידה?) להרוויח ממסחר בביטקוין

הדרך (היחידה?) להרוויח ממסחר בביטקוין

בס"ד

מאת: מנחם רינשמידט, ראש תחום טכנולוגיה פיננסית, המכון הטכנולוגי חולון.

מנחם רינשמידט

מנחם רינשמידט

הביטקוין מטבע או נכס? המושבעים עדיין בחוץ בהקשר זה אם כי הרוח כבר נושבת לכיוון מאוד ברור. רשות המיסים פרסמה בשבוע שעבר טיוטת חוזר מקצועי המסדירה ומפרטת את היבטי המיסוי בכל הנוגע לחברות אשר מגייסות כספים בדרך של ICO על בסיס טכנולוגיית הבלוקצ'יין. חוזר זה מפורסם בהמשך לחוזר אחר של רשות המיסים שפורסם כבר בינואר 2017 בקשר למחזיקים במטבעות הווירטואליים. בין היתר מציינת הרשות כי "מכירת האסימונים בשוק המשני, תהווה הכנסה הונית או הכנסה פירותית, בהתאם להוראות הפקודה, ובהתאם לכך יש לסווג את הרווח או ההפסד מהמכירה" עוד קובעת הרשות כי עסקאות בהן התמורה משולמת באסימונים אחרים, כדוגמת הביטקוין, יטופלו לצרכי מס כעסקת חליפין על פי שווי הנכסים המוחלפים במועד העסקה. החוזר האחרון של רשות המיסים מתפרסם בימים שבהם אפשר לקבל סחרחורת גבהים רק מלעקוב אחרי התנהגות הביטקוין. לפני 10 ימים עוד נשק הביטקוין למחיר של 20,000 דולר ליחידה ובסוף שבוע שעבר נכנס לצניחה תלולה שכונתה בעיתונות הכלכלית בשם "מרחץ הדמים של מטבעות הקריפטו"

בינתיים הספיק הביטקוין ושאר המטבעות בצמרת עולם הקריפטו-מטבעות לגלות כושר התאוששות מרשים. נכון לרגע כתיבת שורות אלו הביטקוין כבר פוגש את רמת ה 12,800 כלומר זינוק של למעלה מ30% מרמת השפל שלו אך לפני ימים ספורים. ההתנהגות הסהרורית הזו של הביטקוין וחבר מרעיו הם מקור לדאגה וחוסר בטחון של רבים מהמשקיעים והסוחרים הפוטנציאליים. התנודתיות העצומה נובעת מחוסר בטחון של המשקיעים בעתידו של הביטקוין, בתשתית הטכנולוגית שעליה הוא מבוסס, ומהתגובות הפראיות שלו לכל סוג של חדשות, הן רעות והן טובות.

הקונצנזוס כרגע בין המשקיעים המיושבים בדעתם הוא " שומר נפשו ירחק". ואכן חוץ מהמשוגעים לדבר, אותם שמאמינים בכל ליבם שאו-טו-טו הביטקוין מגיע ל 300,000$ רוב הציבור נשאר מחוץ למשחק.

האמנם זו הגישה הנכונה?

לעיתים דווקא במקומות לכאורה מרתיעים ביותר מסתתרות הזדמנויות מסחר מעניינות מאוד, במיוחד למשקיעים לטווחים הקצרים. גם בעין לא מזוינת וללא כל כלים אנליטיים ממוחשבים ניתן להבחין בתופעה מאוד מעניינת בהתנהגות של הביטקוין: מוטת ה Swing שלו היא ארוכה למדי. במילים אחרות אמנם הביטקוין מתנהג בצורה מאוד תנודתית, אבל בתוך התנודתיות הזו מסתתרות מגמות מאוד ברורות. כשהוא עולה, זאת עליה של עשרות אחוזים, וכך גם כשהוא יורד. כאן בדיוק טמונה ההזדמנות. משקיע לטווחים קצרים שישכיל להתביית על נקודת ההיפוך של המגמה יוכל לייצר תשואות יפות הן כשהביטקוין עולה והן כשהוא יורד.

ישאל הקורא: " איך מרוויחים כשהביטקוין עולה, אני מבין, אבל איך מרוויחים כשהוא יורד?"

התשובה לשאלה זו נעוצה לדעת כותב שורות אלו, בהתפתחות המשמעותית ביותר, שלא לומר הדרמטית ביותר, בחיי הביטקוין: ההכרזה של שתי הבורסות המובילות בשיקגו CME ו-CBOE על שני חוזים שעוקבים בדיוק נמרץ אחרי ההתנהגות של הביטקוין. החוזה של CME נסחר תחת הסימול BTC וזה של ה CBOE תחת הסימול XBT. התפתחות זו עברה בזמן ההכרזה על החוזים החדשים בשקט תקשורתי יחסי, אולי בגלל מדה מסוימת של אי הבנה ביחס למלוא המשמעויות הנובעות ממנה. לפני שאנחנו ממשיכים הלאה, כדאי לשים לב: החוזים ב CME שונים מהותית מהחוזים ב CBOE. החוזה ב   CBOE  נסחר בשווה ערך ל 1 ביטקוין בעוד שהחוזה ב CME ערכו שווה ערך ל 5 ביטקוין. כמובן שלמתחילים החוזה של ה CBOE עדיף בהרבה בגלל היקפו המעודן יותר, וכתוצאה מכך גם של רמת הסיכון. כאמור, ישנן משמעויות רבות ומרחיקות לכת לצעד הזה של שתי הבורסות המכובדות בשיקגו לבד מהמשמעות ההצהרתית העצומה של הבאתו של הביטקוין ללב ליבו של הממסד הפיננסי העולמי. בהזדמנות זו ניגע בשלש נקודות בלבד:

  1. ניתן לסחור בביטקוין בבורסה מוסדרת בלי צורך לעבור דרך ארנקים דיגיטליים, בורסות וירטואליות, ואתרים שלעיתים עולים חששות כבדים בקשר ל"כשרות" שלהם או לעמידות שלהם בפני התקפות סייבר או מרעין בישין אחרים.
  2. ניתן לסחור על חוזי הביטקוין הן בפעולת קניה (Long) והן בפעולת מכירה בחסר (Short)
  3. כדי לסחור או להשקיע בביטקוין לא צריך לשלם את מלוא מחירו, כפי שזה בבורסות הווירטואליות. אפשר לבצע עסקאות ממונפות ברמת מינוף סבירה ביותר. שתי הבורסות לעיל יסתפקו ב 40% בלבד מערך הנוכחי של הביטקוין בעת ביצוע פעולת קניה או מכירה בחסר של החוזה.

bitcoin-stocks-360x200וכאן אנחנו מגיעים לשאלה המרכזית: איך מתרגמים את כל העובדות דלעיל, מעניינות ככל שיהיו, למסחר ריווחי בביטקוין?                                                                                                                         בעולם המסחר הממוחשב בשוק ההון ישנו מיגוון כלים העשויים לספק אינדיקציות ברורות לגבי נקודות ה Swing של הביטקוין. התפיסה הבסיסית כאן נגזרת מתאוריית דאו הידועה ( ההוא ממדד Dow-Jones) הגורסת שכל העובדות הפונדמנטליות משוקללות, משתקפות ובאות לידי ביטוי בהתנהגות גרף המחיר של הנכס (ביטקוין במקרה דנן). במילים אחרות לצורך ניתוח התנהגות שער החליפין של הביטקוין מול הדולר, אנחנו מתעלמים לחלוטין מכל ההתרחשויות, מסעירות ככל שיהיו, המתרחשות בשוק הקריפטו ומתרכזים בניתוח טכני בלבד של התנהגות שער החליפין. כאמור ישנו מיגוון מרשים של כלים אנאליטיים שיכולים לתת אינדיקציות מתוזמנות היטב על האירועים המשמעותיים בהתנהגות הטכנית של הביטקוין. את המשקיע לטווח הקצר מעניינים שני דפוסי התנהגות עיקריים של הנכס: (1) החלשות המגמה הנוכחית עד כדי סבירות גבוהה להתהפכותה, או: (2) התחזקות המגמה הנוכחית. זיהוי של כל אחת מהתופעות הללו בשלבי התפתחותה הראשוניים מאפשרת לסוחר ולמשקיע להפיק רווחים אדירים בטווחי זמן קצרים מאוד יחסית. כאן באה לידי ביטוי באופן עוצמתי העובדה שצויינה לעיל לגבי מוטת ה Swing של הביטקוין. המשמעות של עובדה זו כשהיא מתורגמת לתהליך המסחר היא שיש לסוחר שהות מספקת לזהות באופן משכנע דיו את אחד האירועים הנ"ל בלי לאחר את הרכבת. זאת תכונה ייחודית לחבורה מצומצמת למדי של נכסים בשוק ההון הגלובלי כולו. עתה מצטרף אליהם חבר כבוד המוצנח הישר לשורה הראשונה – הביטקוין.

נשמע מרתק, אבל איך מממשים את זה בפועל?

ההתפתחויות הטכנולוגיות האחרונות בעולם המסחר בשוק ההון מאפשרות לסוחר לבנות תזמורת שלימה של כלי ניתוח וחיזוי מהסוג הנ"ל על מנת ליצור איתותי כניסה ויציאה מדוייקים ככל האפשר. כאן נכנסת במלוא הדרה החוליה השלישית, ואולי החשובה ביותר בפאזל: טכנולוגיית אלגוטריידינג. שליטה באופן ידני על כל הכלים בתזמורת היא מעל השגתו של בן אנוש.  טכנולוגיית האלגוטריידינג (מסחר רובוטי- אוטומטי) מאפשרת להעביר למחשב את אחריות-העל לזיהוי נקודות הכניסה והיציאה האופטימליות. המחשב כידוע לא מתעייף, עובד 24/6 בלי תלונות, ומסוגל לעבד כמויות אדירות של אירועי מסחר. מרבים לדבר לאחרונה על "טכנולוגיות מרסקות" (Disruptive) . אין ספק שבשוק ההון טכנולוגיית האלגוטריידינג היא בוודאי כזו.. כשמשלבים את היכולות המדהימות של כלי האלגוטריידינג המתקדמים, המשולבים באלגוריתמים מעולם למידת המכונה והבינה המלאכותית, עם ההתנהגות יוצאת הדופן של הביטקוין, מקבלים פוטנציאל מנצח. יחליטו הרשויות אשר יחליטו, ההזדמנות האמתית לרווחים במסחר בביטקוין לא קשורה בכלל לבורסות הווירטואליות, אלא לבורסות ממשיות ומוכרות היטב: בורסות החוזים העתידיים של שיקגו.

בקרוב גם בישראל.

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות