<
יום שלישי , פברואר 20 2018
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > טבע: ה-IT שותף מלא לצמיחה גלובלית מואצת

טבע: ה-IT שותף מלא לצמיחה גלובלית מואצת

טבע, הנציגה הבולטת של ישראל בליגת ה-Enterprise העולמית, יצרנית התרופות הגנריות הגדולה בעולם, שרכשה וממזגת בימים אלה את החטיבה הגנרית אותה היא רכשה מאלרגן בעסקת המיזוג הגדולה בתולדות התעשייה הישראלית, היא כנראה גם דוגמת המופת לחברת ענק (מעל 20 מיליארד דולר מכירות) שמצליחה לשמור על גמישות תפעולית והסתגלות לשינויים בזכות תשתית IT שעוצבה בתפיסה הנקראת "הלימה עסקית", Business Alignment. בתפיסה זו, יחידת ה-IT מתפתחת בכיוונים המוכתבים על פי האסטרטגיה העסקית של הארגון, מתוך הבנה שלא מדובר בפעילות אדמיניסטרטיבית ברקע התנהלות החברה, אלא במימוש האסטרטגיה העסקית ומימוש יעדים ספציפיים של הנהלת החברה.

להסתגל או לחדול? 

גיא הדרי,  צילום דפנה קפלן

גיא הדרי, צילום דפנה קפלן

במקרה של טבע, חטיבת ה-IT בניהול גיא הדרי, שמונה כ-1,600 עובדים ב-32 מדינות, מבצעת בפועל את מיזוג הפעילויות העסקיות וסנכרון מערכות המידע של החברות הנרכשות, מנוע הצמיחה הראשי של טבע בעשור האחרון, אין ספק שבשנים האחרונות חטיבת הIT  התברגה למקום של כבוד ב"עמוד השדרה" הארגוני, שמאפשר לטבע את בסוס מובילותה בענף. אי אפשר לתאר את ההיסטוריה העסקית של טבע במאה ה-21, צמיחה פי 20 במכירות ובערך השוק של התאגיד, בלי לעמוד על האתגרים שה-IT התמודד איתם וניצח. ב-15 השנים האלה רכשה ומיזגה טבע חברות בערך כולל של 75 מיליארד דולר – וכל מיזוג כזה דורש להטמיע מערכות מידע, תהליכים עסקיים, עובדים ונכסי IT בתוך סביבה הטרוגנית מגוונת, "פסיפס של הרבה מאוד חברות סמי-אוטונומיות, שמשתפות פעולה תחת הנהלה גלובלית כדי להשיג יתרונות לגודל בתחום תעשייתי שנשלט על ידי חברות ענק בינלאומיות", כפי שאומר גיא הדרי.

 

במיזוג החטיבה הגנרית של אלרגן לבדה, מדובר בקליטה של מעל 16,000 עובדים בעשרות משרדי שדה סביב העולם, עם כל המשתמע מכך. מיזוגי ענק הם, כידוע, מסוכנים עסקית ורק מעטים באמת מצליחים להוכיח את היתרון לגודל. "כדי להכין בסיס חזק למיזוגים", מוסיף הדרי, "קיבלנו החלטה אסטרטגית לבנות אוטוסטרדת מידע פנימית של טבע שתאפשר סטנדרטיזציה חוצת ארגון והרמוניזציה של התהליכים העסקיים של החברה. בעקבות ניתוח האתגרים של מדיניות ההנהלה בהווה ובעתיד עיצבנו ארכיטקטורת מערכות מידע שתומכת בכל שרשרת הערך בחברה, ולא מסתפקת במיזוג מערכות פיננסיות. החל מייצור, שרשרת אספקה ובקרת איכות, דרך מחקר ופיתוח וניהול משאבי אנוש וכלה במכירות ושירות אישי ללקוח, תפיסת ה-IT קיבלה מאפיינים "הוליסטיים" שמתאימים לארגון דינמי בעולם שמשתנה יומיומית. זו משימה קריטית המשקפת את דברי מנכ"ל טבע, ארז ויגודמן, "חברות שלא יידעו להתאים עצמן לעידן המהפכות שבו אנו נמצאים כיום, יישארו מאחור ואף עלולות להיעלם. המתחרים הגדולים ביותר שלנו בעתיד, הם אלו שאנו עדיין לא מכירים".

להכין את הקרקע לצמיחה בריאה

הקשיים שמלווים בדרך כלל צמיחה מהירה באמצעות רכישות ומיזוגים, נובעים תמיד מחוסר גמישות מערכתית, שמונע מהארגון המאוחד לתפקד בלי חיכוכים פנימיים והתנגשויות בין תרבויות עבודה שונות. "ל-IT יש תפקיד מפתח בסילוק הגורמים המפריעים למיזוג מוצלח", אומר גיא הדרי. "בשנים האחרונות, כמו כל תעשיית הפארמה, טבע עוברת תהליכי התפתחות מדהימים – אותם חטיבת ה-IT מובילה, משום שבמערכות המידע החדישות נוצרים התנאים להצלחה גלובאלית בשוק הפארמה. אינטגרציה של תשתיות IT וסטנדרטיזציה של תהליכים עסקיים ממוחשבים ימנעו חיכוך פנימי והתנגשויות בין תרבויות ארגוניות בין חלקי התאגיד העולמי." תחום ה-IT בעולם הפארמה בכלל ובטבע בפרט נמצא בפאזת מעבר: מחשוב ענן, צריכת יישומים עסקיים במודל שירות SaaS, תמיכה בניידות המשתמשים, במכשירי קצה חכמים ובשירות עצמי של הלקוחות. מעורבות החטיבה בהטמעת הטכנולוגיות הרלוונטיות בתהליכים העסקיים של טבע גדולה מאי פעם וכתוצאה ההשפעה שלה על התפתחות החברה אינה ניתנת להגזמה.

בטבע לא רק שחטיבת ה-IT נערכה להתמודד עם מגמת המיזוגים הגלובליים, גיא הדרי גם קיבל על עצמו להוביל התחדשות בדרך בה טבע מתייחסת לטכנולוגיות המידע ומקומן בין נכסי ה-IP של הארגון. "לא מדובר יותר ביחידת תמך, גוף שירותי שממלא פונקציות ספציפיות בין שאר גופי התקורה הניהולית", הוא אומר. "אנחנו לא 'מאפשרים' עסקים, אנו מבצעים אותם. משום שבחברה כמו טבע, ניהול הידע והתהליכים הוא עמוד התווך עליו מושתת היתרון התחרותי. אין שיגרה ולא רביצה על זרי הדפנה, משום שהחברה ממשיכה לצמוח בקצב מואץ, בגידול אורגני אך גם ברכישות נועזות ומיזוגי ענק. אלה לא מהלכים שאפשר לחלום על הצלחתם ללא הענקת תפקיד מוביל למערכות המידע. אצלנו ה-IT הוא חוד החנית של האסטרטגיה העסקית, כוח הפריצה, לא הדרג הלוגיסטי".

למנף את רוח החדשנות הישראלית 

מרכז לוגיסטי בשוהם

מרכז לוגיסטי בשוהם

הנהלת מערך ה-IT, כמו ההנהלה הכללית של טבע, נמצאת בישראל ומנהלת מכאן את הפעילות העולמית. "ההון האנושי שקיים בארץ והפך את ישראל למעצמת הי-טק מהווה פוטנציאל חשוב מאוד להתפתחות של טבע כחברת פארמה משולבת", אומר גיא הדרי. יש בזאת משום הכרזה על מחויבות לישראל, אנחנו כאן ונשאר כאן, אך גם היגיון עסקי. המוניטין הטכנולוגי של הישראלים אינו רק בהזנקת סטארט-אפים, גם בדיסציפלינה השמרנית במקצת של ניהול IT, רכשו מנמ"רים ישראלים שם של חלוצים נועזים, שיודעים למזג במינון מאוזן היטב מצוינות טכנית עם דחף לחדשנות. "ניהול Enterprise בינלאומי הוא אתגר בכל מקרה, וכאשר הבסיס העסקי נמצא בישראל, האתגר מתעצם פי כמה. הקרבה של מרכז ה-IT לליבה העסקית של טבע מבטיחה סינרגיה של התפתחות מערכות המידע עם החשיבה העסקית הגלובלית."

גיא הדרי, למשל, אינו רק המנהל המקצועי של מערכות ה-IT הארגוני, הוא גם הממונה על הבאת טכנולוגיות חדשות לסל המוצרים והשירותים בתחום הרפואי. ההפרדה המסורתית בין "מכשירים" ל"תכשירים" – מכאן מכונות מסיביות כמו CT ו-MRI ומשם גלולות וזריקות – הולכת ונעלמת. מיניאטוריזציה של ציוד דיאגנוסטי, רפואה מותאמת אישית, טיפולים בהנדסה גנטית, סנסורים בנויים בננו-טכנולוגיות, וקטורים להבאת תרופות בדיוק למקום בגוף שאמור לספוג אותן, שילובים של אלקטרוניקה וביו-הנדסה בשבבים אנליטיים זעירים, ועוד טכנולוגיות מהפכניות שעומדות על סיפה של פריצת דרך לעולם רפואי חדש, מחקו את הגבולות בין תחומי ההתמחות. היום טבע מחפשת שותפויות מחקר ועסקים עם חברות ביו-מד צעירות שמובילות את המגמה – וגיא הדרי מרכז את הפעילות הזאת במטה החברה.

 הצלחה במבחן היעילות התפעולית

ה-IT משחק תפקיד מפתח גם בצמיחה האורגנית של טבע, בפעילות השוטפת של מו"פ, יצור ולוגיסטיקה, העבודה שנמשכת גם בימים של מיזוגים ורכישות ענק. טבע פועלת באחד המגזרים התחרותיים ביותר בעולם התעשייתי, בפארמה, מול חברות ענק שלא מהססות להפגין תוקפנות נוקשה מול החברה הישראלית שמזנבת בשוק שלהן. כחברת תרופות גנריות, היתרון של טבע הוא ביצור איכותי ולוגיסטיקה יעילה במיוחד, שעומדת במבחן ללא ההגנה של פטנטים וזכויות בלעדיות. אלה לא מאפיינים שהשתבחה  בהם התעשייה  הישראלית, אבל בטבע למדו לרתום את טכנולוגיות המידע כדי לפצות על המרחק משווקי היעד.

בחברת תרופות עולמית ניהול שרשרת האספקה הוא קריטי להצלחה ובו מגיעה לביטוי ברור התרומה של ה-IT לשרשרת הערך הארגוני. טבע מייצרת מאות מוצרים בעשרות מפעלים, והמוצרים האלה מופצים ביותר מ-100 שווקים על ידי יותר מ-1000 מפיצים. בכל יום נתון מאות אלפי חולים מטופלים בתרופות מצילות חיים של טבע ומיליונים רוכשים "מעל המדף" תרופות שמשפרות עבורם את איכות החיים – גם הודות למחירים הנוחים הודות ליעילות התפעולית. לא פשוט לוודא שהזרם הזה לא נפסק, בשום מקום ובשום זמן, ולשם כך מעוצבת ומכוונת מערכת ה-IT של טבע. האינטגרציה מקיפה את כל הפעילות התפעולית, החל בשיתוף מידע רכש ואספקה מול קווי היצור של ספקי גלם וכלה במבצעי שיווק ייעודיים לשווקים של העולם השלישי. בכל נושא, ה-IT מספק פלטפורמת ניהול, שליטה ובקרה אחודה לצורך ניהול מבוסס נתונים בשקיפות מלאה.

פארמה זה לא רק גלולות 

חברי הנהלת IT

חברי הנהלת IT

 

"תעשיית הבריאות עוברת שינוי היסטורי", מסביר גיא הדרי, "הפציינט הופך לצרכן מודע והיכולות שלו לבחור חלופות טיפול גדלות. לכן אנחנו, כחברת פארמה שמייצרת מוצרים, צריכים לרתום את ההתפתחויות הטכנולוגיות בתחומים משיקים להרחבת סל המוצרים. עלינו להציע פתרונות שהם מעבר להתערבות הכימית – Beyond The Pill- פתרונות שלוקחים בחשבון את העובדה שהפציינט חייב להימצא במרכז הפעילות והחדשנות שלנו. להעשיר את היצע הפתרונות כך שהוא יכלול, בנוסף לנטילת תרופות, גם אבחון, מעקב, איתור מוקדם ורפואה מונעת".

"בעבר לא ידענו מה קורה לחולה לאחר רכישת התרופה. שלטה התפיסה שצריך להפריד בין הדיאגנוזה, התרופה והפרקטיקה של נטילת התרופה. הרופא היה אמור להיות מי שמחבר לבדו את כל הקצוות וכל שאר הגורמים מסתפקים בפסיביות מעבר לתחומי המומחיות שלהם. היום מתפתחת גישה שונה, של מעורבות ושל שירות עצמי במספר הולך וגדל של פרוצדורות רפואיות. מכשירים דיאגנוסטיים אינטואיטיביים וזולים, אפליקציות לטלפונים חכמים, ניטור מרחוק ועוד, עוזרים לחולה לדאוג לעצמו ולמערכות הבריאות הציבוריות לחסוך תוך כדי שיפור השירות. מגמה זו לא רואה הצדקה באבחנה בין הבדיקה לתרופה, בין ניטור ודיאגנוזה, בין הטיפול למשוב מהחולה. לכן האתגר שלנו כיום הוא לראות כיצד ניתן לרתום את הטכנולוגיות כדי להעמיק את משולש הקשרים בין יצרן התרופה, הרופא והפציינט. לדעתי הפריצה הגדולה תתחיל בעולם הסנסורים, מכשירים זעירים לניטור רפואי, שמתפתחים בצורה פנומנלית ומאפשרים לראשונה מעקב רצוף, מרחוק, חכם ואוטומטי אחרי פרמטרים רפואיים. אין ספק שהיכולת לדווח בצורה אוטומטית על אירועים הוא מפתח משמעותי לקשר שבין הפציינט לרופא".

האיזון העדין של אחריות טכנולוגית

התהפוכות ומצב הנזילות המתמיד של התעשייה כבר שכנעו את מי שחפץ חיים לשרוד במאה ה-21 בחשיבות החדשנות. כבר אין מי שיאתגר את התובנה שהדרך קדימה עוברת בטריטוריה של יותר טכנולוגיה, יותר פתיחות לתפיסות חדשות, יותר IT ויותר הטמעה של הי-טק במוצרים המסורתיים, ה-Mainstream של הפארמה. "אנחנו כבר לא האוניה הכבדה של פעם, ה-Enterprise שמתקשה לשנות כיוון ולנצח את סירות המרוץ הזריזות. בחטיבה יש תעוזה שלא נובעת מהרפתקנות ואהבת סיכונים, אלא כתוצאה מהחלטות מושכלות, המגיעות אחרי תהליכי חשיבה ולקיחת אחריות על המשמעות ארוכת הטווח לבריאות כל חלקי התאגיד. לדוגמה, בנושא ה-SaaS, טבע מתייצבת בין ראשוני המאמצים, בוודאי בישראל ובוודאי במגזר ה-Enterprise, אך הדבר לא בא על חשבוןמענה לדילמות מורכבות של בטחון מידע ודרישות רגולטוריות."

הפרויקטים שטבע מובילה הם ללא אח ורע בישראל, עצומים אפילו בקנה מידה גלובלי. "אנחנו לא ספרינטרים, אנחנו מרתוניסטים, רצים למרחקים ארוכים", אומר גיא הדרי. "אנחנו עושים כדרך חיים פרויקטים עצומי מימדים, שלעיתים לוקחים שנים. אנו מתמודדים בזירה של מטרות נעות, מול יריבים שלא ויתרו על המשך המאבק, אבל אנחנו דבקים במטרה. יש לנו אורך רוח, נחישות וכושר עמידה. למדנו למסד סביבת IT "זריזה", שמאפשרת להנהלה העסקית לבצע מהליכים נועזים ולנוע מהר יותר מהמתחרים, אבל ביסודו של דבר אנו שואבים סיפוק מהצלחות שמחזיקות לאורך זמן. בנינו IT יציב עם כושר גידול לרוחב ולגובה – וכל זאת מבלי לפגוע במנוף החדשנות ואימוץ טכנולוגיות מתקדמות."

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות