<
יום שלישי , פברואר 20 2018
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > "ענף הדטה סנטרים בארץ ובעולם צומח"

"ענף הדטה סנטרים בארץ ובעולם צומח"

משה לסמן, מייסד ומנכ"ל גלובל דטה סנטר: "תאגידי היי טק עולמיים כמו אינטל ו-Dell Technologies, לצד AMD, קוואלקום ו-Nvidia, מתקדמים בצעדי ענק להפיכת הדטה סנטר והפתרונות עבורו לאחד ממרכזי הכובד של פעילותם הטכנולוגית והעסקית"

צוות גלובל דאטה סנטר

צוות גלובל דטה סנטר

ככל שעסקים בישראל ובעולם ממשיכים להעביר את פלטפורמות ה-IT שלהם למיקור חוץ ולאירוח במודל co-location וכן לאמץ שירותי מחשוב ענן, הם פונים ליותר ויותר ספקי דטה סנטרים חיצוניים. בארצות הברית לבדה השיגו דטה סנטרים שמארחים מספר גופים (multi-tenant) ב-2015 הכנסות של 115.3 מיליארד דולר, שמשקפת גידול של כ-6%. גם בישראל קיים עניין גובר מצד יותר ויותר חברות בהעברת תשתיות המחשוב שלהן לדטה סנטרים.

אחד האנשים שחשים את המגמות הללו באופן מעמיק ויומיומי הוא משה לסמן, מייסד ומנכ"ל גלובל דטה סנטר (Global Data Center). לסמן, שכיהן בעברו  כמנהל חטיבת ה-Outsourcing ב-IBM ישראל וכמנהל HP Global Services ישראל, גיבש סביבו צוות של מומחים שמילאו תפקידים מפתח במערכי מחשוב רחבי היקף בארגונים מובילים בישראל כמו טבע וסלקום. בשיתוף עם מאיר ניסנסון, ששימש במשך 16 שנים כמנכ"ל IBM ישראל ומכהן כיום כיו"ר פעיל של גלובל דטה סנטר, וגיבוי פיננסי קבוצת ויולה וחברת ההשקעות גלנרוק של ליאון רקנאטי, הקימו לסמן ושותפיו את גלובל דטה סנטר שמפעילה כיום בלב מרכז ההיי-טק של הרצליה פיתוח מתקן דטה סנטר תת קרקעי ממוגן, יציב, אמין וחדשני. המתקן מספק ללקוחות רמות גבוהות ביותר של יציבות, אמינות, חדשנות טכנולוגית, שקט נפשי, מהירות תגובה, שליטה מתמדת על נכסי המידע הארגוניים ורווחיות ארוכת טווח. בין לקוחות החברה מצויים גופים מוסדיים וחברות היי-טק כגון: כלל ביטוח, הראל ביטוח ופיננסים, ECI , FMR ועוד.

לסמן מציין כי שטח הדטה סנטר של גלובל דטה סנטר עומד על כ-2,250 מ"ר, עם פוטנציאל גידול של כ-1,500 מ"ר נוספים. "המתקן שלנו מספק מגוון שירותים דוגמת אירוח ליחידות מחשב תפעוליות, המשכיות עסקית מלאה (BCP – Business Continuity Program) והתאוששות מאסון (DRP – Disaster Recovery Plan). זאת, לצד שירותי גיבוי באתר וגיבוי מרחוק, שירותי מחשוב ענן, שירותי בקרה ותפעול לפי דרישה ושירותי אצבע".

לדברי לסמן "חשיבות הדטה סנטרים בשוק העולמי וגם בשוק הישראלי הולכת וגוברת. קיימות כמובן מגמות רבות, אבל אחד הדברים שתפסו את תשומת ליבי לאחרונה היה ההפיכה ההדרגתית של הענף לאחד מתחומי הליבה העסקיים והטכנולוגיים של תאגידי היי טק ענקיים, שמתקדמים בצעדי ענק להפיכת הדטה סנטר והפתרונות עבורו לאחד ממרכזי הכובד של פעילותם הטכנולוגית והעסקית".

תוכל להסביר למה כוונתך?

"בוודאי. רק לאחרונה ראינו הצטלבות מעניינת של כמה אירועים שונים לכאורה, שיוצרים מכנה משותף בקרב ענקיות היי טק דוגמת אינטל, Dell Technologies, AMD, Nvidia וקוואלקום. באמצע אפריל אינטל הכריזה על מהלך שמטרתו לחסוך כ-750 מיליון דולר עוד בשנת 2016. היא לא עושה זאת רק על ידי היפרדות מ-12,000 עובדים, אלא גם על ידי הגדרת הדטה סנטרים כאחד מתחומי הליבה שלה, לצד תחומים דוגמת IoT. יחידת הדטה סנטר באינטל הניבה רק ברבעון הראשון של 2016 הכנסות של לא פחות מ-4 מיליארד דולר, ועובדה זו חיזקה את הקדימות שאינטל החליטה להעניק לפיתוח פתרונות לדטה סנטרים.

"באופן דומה, גם חברות הענק קוואלקום ו-AMD הבחינו בגידול בענף והכריזו על הגברת ההתמקדות באספקת פתרונות שבבים לדטה סנטרים, בעוד הכנסות Nvidia מפתרונות לדטה סנטרים ברבעון הפיסקלי האחרון זינקו ב-63% ודחפו מעלה את הן תוצאות הרבעון הראשון של שנת הכספים 2017 ואת מחיר המנייה של Nvidia".

מתקן גלובל דאטה סנטר בהרצליה

מתקן גלובל דאטה סנטר בהרצליה

האם אתה רואה התפתחויות דומות גם בתאגידי ענק אחרים?

"בהחלט. רק לאחרונה ראינו הדגמה מסיבית לכך מצד Dell Technologies, החברה שנוצרה ממיזוג Dell ו-EMC. פתרונות לדטה סנטרים הפכו במהירות גם לאחד מעמודי התווך של הענקית הממוזגת הזו. אין זה מקרה שהנושא של ועידת EMC World שנערכה בתחילת מאי בלאס וגאס היה מודרניזציה של הדטה הסנטר, כאשר החברה הממוזגת תחתור לספק לדטה סנטרים קשת של פתרונות, החל מאחסון על בסיס מערכות EMC  ועד חומרה ותוכנה מבית Dell.

"להערכתי לענף הדטה סנטרים גם בארץ וגם בעולם יש פוטנציאל צמיחה רב. הדבר נובע כאמור משילוב של גורמים רבים, החל מהתייעלות של גופים גדולים בעלי תשתיות מחשוב מסיביות, דרך התפשטות ה-IoT, העלאת המודעת להתאוששות מאסון ועד שימוש גובר בדטה סנטרים חיצוניים מצד חברות טלקום. כדי לתמוך בצמיחה של הענף בישראל אנחנו משפרים את הדטה סנטר שלנו באופן מתמיד. מטרתנו היא שהשילוב בין השירות שאנו מספקים והמתקן שלנו יהווה גורם שסייע לצמיחה עסקית של לקוחותינו, ובשביל זה אנחנו קמים כל בוקר לעבודה".

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות