<
יום שלישי , פברואר 20 2018
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > MedOne Cloud: כך מספקים את ה-SLA האיכותי ביותר בענן ציבורי

MedOne Cloud: כך מספקים את ה-SLA האיכותי ביותר בענן ציבורי

המתכון המנצח:, פתרונות ניהול ענן של Dimension Data, מבוסס טכנולוגיית תשתית של CISCO, במתקני Data Center של MedOne

רוני שדה, מנכ"ל MedOne

רוני שדה, מנכ"ל MedOne

נדמה שכבר לא צריך להסביר מדוע מחשוב ענן הוא האופציה המועדפת לעסקים קטנים וגדולים, חברות פרטיות וגופים ציבוריים, במיוחד עבור פעילות עסקית ב-Web וליישומי Mobile מכל סוג שהוא. היתרונות ברורים, בוודאי כאשר מדובר בענן הציבורי, כלומר שימוש בתשתיות, פלטפורמות ותוכנות כשירות הנגיש לכל המשתמשים במודל צריכה של Utility: שלמו לפי צריכה בלי להשקיע הון ברכישת המשאבים הדרושים לכם, בדומה למה שאתם משלמים בצריכת חשמל, מים או גז.

הממדים הקריטיים של הענן

מודל הענן הציבורי כבש בסערה את עולם מערכות המידע, כשהוא מביא למשתמשים תועלות מובהקות, טכניות וכלכליות. מנהלי מערכות המידע נהנים מגישה קלה ומהירה למשאבים כמעט בלתי מוגבלים, חופש מהתעסקות גוזלת זמן בתחזוקת מתקנים ושדרוגי תוכנה וחומרה, סביבת עבודה מוגנת מהתקפות סייבר וסיכוני אבטחה פיזית, רמות זמינות גבוהות וביטחון להמשכיות עסקית בלי השקעת מאמצים סיזיפיים במערכות גיבוי וכסף בהוספת יתירות משאבים. מנהלי העסקים והכספים נמשכים גם להזדמנות להחליף השקעה הונית (Capex) בעלויות תפעול (Opex) שוטפות, תשלום לפי שימוש בפועל, גמישות בהגדלת והקטנת נפחי הצריכה תוך דקות בתגובה לשינויים בסביבה העסקית, ורמות שירות גבוהות שמאפשרות העסקת כוח אדם מקצועי לקידום פעילויות הליבה של הארגון ולא לכיבוי שריפות. "כמודל עסקי, הענן הציבורי מביא תועלות דומות לשימוש במוניות לנסיעות עסקיות במקום רכישת צי מכוניות צמודות לעובדים", אומר רוני שדה, מנכ"ל MedOne, מפעילת הענן הציבורי MedOneCloud. "אך בשונה משירות נסיעות, למחשוב הענן הציבורי יש ממדים שלא נראים לעין – אבל קריטיים להצלחה ולשרידות הארגון. בארגון מודרני מערכת המידע היא המסד לכל הפעילות העסקית וקריסה שלה יכולה להיות טרמינלית להמשכיות העסקית."

לכן אתם לא יכולים להתעלם משאלות נוקבות כמו, האם הענן הזה בטוח מספיק כדי לבנות עליו את עתיד הארגון לאורך זמן? האם השרידות הפיזית של ה-Data Center שמארח את תשתיות הענן עונה לדרישות שאני מציב למנהלי המערכות בארגון שלי? האם מערכות המחשב, האחסון והתקשורת שלו מבטיחים זמינות גבוהה 24x7x365 או שמדובר רק במילים והבטחות של רצון טוב? ומה נחשב בעיני הספק ל"זמינות גבוהה"? האם כדי לחסוך עלויות הוא מוכן להסתפק בפחות מהטוב ביותר? מה המחיר הכלכלי של השבתת שירות לפרק זמן של יותר מדקות ספורות בשנה והאם ספק הענן מוכן להתחייב לא לחרוג מטווח מסוים בחוזה איכות שירות (SLA) שיבטיח את הזמינות המבוקשת? מי מספק, מנהל ותומך בציוד, בתשתית, ובתוכנה לפלטפורמות הענן השונות? האם זו חברה רבת-מוניטין שהוכיחה את אמינות המערכות שלה באלפי התקנות קריטיות קודמות? בקיצור, האם אפשר לראות בעיניים ממש את ההשקעה שאמורה לממש את ההבטחות לשירות איכותי?

אלה שאלות שחשיבותן מגמדת שיקולים של מחיר גולמי – אבל אי אפשר להתעלם מהגורם הכספי, וגם כאן יש מקום לשאול שאלות עומק מעבר למה שספקים מסוימים רוצים לפרסם. "אתם רוצים לדעת כמה השירות יעלה לכם בשורה התחתונה", אומר רוני שדה. "והם מעדיפים לדבר על פרמטרים גמישים, כמו מחיר לשעת CPU או לטרה-ביט אחסון. אבל חשבון השירות כולל עוד הרבה סעיפים עליהם לא נוח להם לדבר, בעיקר צריכה של שירותי עזר, פעולות תקורה ניהולית ואחסון, תקשורת ואבטחה. לא מעט לקוחות מופתעים לקבל, לאחר סיום "ירח הדבש" עם ספק ענן מקומי או בינלאומי, חשבונות הולכים וגדלים מחודש לחודש באחוזים משמעותיים. מעט ספקים, ו- MedOne בתוכם, מוכנים להתחייב ל-SLA נוקשה ביותר, מה שנקרא "חמש תשיעיות" (כלומר זמינות ב-99.999 אחוז מהזמן), ולתמחר את השירות בשיטת "הכל כלול", בלי הפתעות ובלי אחיזת עיניים".

אורן שגיא, מנכ"ל סיסקו ישראל

אורן שגיא, מנכ"ל סיסקו ישראל

המנוע הכי אמין בעולם

המנוע של MedOneCloud מסופק על ידי CISCO, חברת הענק שמניעה את שדרת האינטרנט מראשית שנות ה-90' ובעשור האחרון התבססה גם כמותג מוביל בחומרת שרתים ליישומים קריטיים. "ההתפתחות של CISCO, מספק מערכת תקשורת נתונים לספק פתרונות הוליסטיים למחשוב ארגוני, מבטאת את האסטרטגיה היסודית של החברה", אומר אורן שגיא, מנכ"ל CISCO ישראל. "הקריטיות של מערכות משולבות – אינטגרציה של תקשורת ומחשבים, חומרה ותוכנה, תפעול יעיל ואבטחה בלתי מתפשרת – בכל הוורטיקלים ובכל סוגי היישומים, לא מאפשרת יותר לפזר את האחריות בין תריסרי ספקים של מוצרים להרכבה עצמית בסגנון Mix & Match. הגישה המסורתית לא מסוגלת לספק "חוסן תעשייתי" (Industrial Strength) כל עוד הפתרון מתנהל כמעבדת ניסוי יותר מקו יצור של שירות חיוני. הגישה של CISCO מאפשרת ל- MedOneCloud  לספק ללקוח אבני בניין אמינות, הכוללות יחידות עיבוד מידע, אחסון ותקשורת, פתרונות תוכנה מתקדמים אשר מאפשרים ללקוח להתמקד במעבר הארגון לעולם הדיגיטלי במהירות וביעילות ולהפוך את הטכנולוגיה למאפשרת עסקית.

ארכיטקטורת  הענן הציבורי כוללת את מערכת המחשוב האחודה של סיסקו, ה – UCS ותקשורת SDN מתקדמת, ה – ACI המתאימים למפעילי ענן ציבורי ככפפה ליד. ארכיטקטורה זו מביאה ל-Data Center את כל חבילת הטכנולוגיות הדרושות להצלחה. "בנוסף למבחר פלטפורמות חומרה אמינות ביותר ואינטגרציה מושלמת לסביבת התקשורת,  CISCOעם מערך אבטחה רב-שכבתי מעודכן לסיכוני הסייבר הנוכחיים;

שותף כמו MedOne חושף  את הטכנולוגיה של CISCO לשוק של חברות המעוניינות  לעבור למודל של צריכת שירות בענן מקומי העומד בכל תנאי הרגולוציה.  הצורה בה טכנולוגיות סיסקו מיושמות בענן של MedOne היא מקור גאווה לשני הצדדים. לא תראו הרבה אתרי ענן בעולם בהם הסינרגיה בין התשתית לציוד טובה כל כך".

הצד השלישי של המטבע

למטבע של MedOneCloud יש צד שלישי, שמוסיף לו ממד עומק ייחודי: חברות במועדון האקסקלוסיבי שנקרא Dimension Data OneCloud Alliance, "פדרציה" גלובלית של עשרות אתרי ענן הפרוסה בכל היבשות (למעט אנטרקטיקה…). החברות היא על פי הזמנה בלבד, לשותפים עסקיים המיישמים את Managed Cloud Platform של Dimension Data, משתפים פעולה בפיתוח מתודות תפעול יעילות (Best Practices) ומחוייבים לפרקטיקה עסקית המבוססת על הגינות ויושרה קפדנית. "חברת Dimension Data היא זרוע האינטגרציה הגלובלית של ענק התקשורת היפני NTT", אומר רוני שדה. "זו חברת ענק המעסיקה מעל 31,000 עובדים ב-58 מדינות, משרתת 72 מתוך חברות Fortune 100, עם מחזור של מעל ל-7 מיליארד דולר, המתייחדת בתרבות ארגון נדירה בימינו: מחויבות בלתי מתפשרת לאיכות בכל מה שהיא עושה. מחויבות זו גם הביאה את Dimension Data לבחור ב-MedOne כשותף OneCloud Alliance בישראל – הם זיהו אצלנו תרבות ארגון דומה, שאיפה לאיכות ללא פשרות, גם אם פירושו של דבר לוותר על תחרות במגזרי שוק בהם המחיר הוא חזות הכל. די להגיע לאחד ממתקני ה-Data Center שלנו – כאלה יש 3 ביצור והרביעי בהקמה – כדי לראות את המשמעות של "בלי פשרות". מומחי Dimension Data ממליצים על ציוד של CISCO, שזה הסטנדרט בכל האתרים שבבעלות החברה העולמית, וכמובן שקיבלנו את המלצתם. במיוחד לאחר שזכינו בשיתוף פעולה לא רגיל, מצוין באיכותו, מ-CISCO ישראל וההנהלה בראשות אורן שגיא." הענן של MedOne מבוסס היום על שלושה עמודי תווך, שכל אחד בתחומו מציב רף איכות מעל לרמה של מתחרים פוטנציאליים, ישראליים או עולמיים:

  1. מתקני ה-Data Center הבטוחים והאיכותיים ביותר בישראל, עמידים בפני אסונות טבע ופגעי מלחמות, מגובים במערכות אנרגיה וקירור ללא פסק ומנוהלים בידיים מקצועיות של צוות ניטור רשת (NOC) ומומחי ניהול אבטחה (SIEM-SOC).
  2. ציוד מחשוב, תקשורת, אחסון, אבטחה וניהול של CISCO. הציוד נתמך במערכות הפעלה ויישומי פלטפורמה של CISCO, כמו גם על ידי משאבים ייחודיים שהחברה מעמידה לרשות לקוחותיה, כמו חומת אש מתקדמת בשם Advanced Hardware Prevention ופתרון ענן שנקרא Cisco Enterprise Cloud Suite.
  3. מערך התפעול של Dimension Data, שכולל בין השאר הקצאה אוטומטית של משאבי תפעול לפי הצורך (למשל תוספת משאבי Load Balancer כאשר גדל מספר השרתים הוירטואליים בהזמנה), פתרון Billing משוכלל שמספק ללקוח חשבון "הכל כלול" לפי השימוש בפועל, מערכת ניהול תשתיות לניצול אופטימלי של המשאבים, ומכניזם גמיש להזרמת משימות בין הענן הפרטי לציבורי כאשר נוצרים עומסים לזמנים קצרים".

אתר מופת לאירוח תשתיות IoT

 

עבור CISCO ישראל, MedOne Cloud הוא אתר מופת ליישום טכנולוגיות בניית התשתית לטרנספורמציה הדיגיטלית של כל הסביבה העסקית. "האופקים החדשים של CISCO התרחבו אל מחוץ ל-Data Center וצומתי האינטרנט", אומר אורן שגיא. "לדוגמה, אחד מתחומי הצמיחה הבולטים במפת הדרכים של CISCO הוא אינטרנט של הדברים, IoT. המומחים צופים שבשנת 2020, פחות מ-5 שנים מעכשיו, למעלה מ-50 מיליארד "חפצים" יהיו מחוברים לאינטרנט כנקודות קצה ברשת שליטה ובקרה גלובלית. CISCO מתכוונת לשחק תפקיד מרכזי ברשת הזאת, ולספק בנוסף לתשתיות גם יישומים, דוגמת "עיר חכמה", התקנים ותוכנות לשיבוץ במכוניות אוטונומיות, מטוסים, ציוד רפואי וניטור סביבתי. לשם כך רכשנו את חברות Jasper, שפיתחה פלטפורמת אינטגרציה (Middleware) באמצעותה אפשר לחבר את כל נקודות הקצה לענן, כדי להנגיש את המידע לכל דורש ולאפשר הפעלה אוטומטית של מערכות חכמות. במסגרת ה- IoT תופסת ארכיטקטורת ה-Data Center תפקיד של שחקן ציר, סביבה כל שאר השחקנים מתארגנים לשיתוף פעולה. אתר הענן של MedOne הוא מופת חיקוי שהיינו רוצים לראותו משוכפל בכל התעשייה.

ארכיטקטורת התשתית ש-CISCO מעצבת עבור IoT מבוססת על הטכנולוגיה שמיושמת כבר היום באתרי ענן מובילים, Application Centric Infrastructure, בקיצור ACI. "הרעיון הוא ליצור תשתית סטנדרטית, שמאפשרת חיבור מהיר בין רכיבי הסביבה הפיזית לסביבה הווירטואלית של פתרונות ושירותי אוטומטיים, כך שמפתחי היישום יכולים להתמקד בתכונות המייחדות את הפתרון שלהם, בידיעה שהמכניקה של ממשקים ותקשורת מוכנה וזמינה לשימוש", אומר אורן שגיא. "הסטנדרטיזציה הזאת חשובה במיוחד בעולם ה-IoT, בו המפתחים מחפשים פתרון מהיר לבעיה נקודתית, אך גם בעולם המחשוב הארגוני יש צורך בתקנים חוצי תעשייה. לדוגמה, הרבה ארגונים רוצים להנגיש את מערכות המידע המסורתיות למשתמשים ניידים באמצעות אפליקציות סלולריות. הידיעה שפיתוח בתוך המסגרת של ACI יאפשר להעלות את הפתרון לענן בזמן קצר ובביטחון גבוה שהכל יעבוד כמתוכנן, מהווה תעודת ביטוח למנהלי פרויקטים קריטיים".

"חמש תשיעיות" ללא "אותיות קטנות"

כיום MedOneCloud הוא הענן הציבורי היחיד שממוקם בישראל ומספק SLA של "חמש תשיעיות" ללא "אותיות קטנות", רמת זמינות שלא תמצאו גם בעננים הציבוריים  המפורסמים ביותר בעולם. אך לא רק האמינות יוצאת הדופן של MedOneCloud מושכת אליו את לקוחות ה-Enterprise הגדולים בישראל. מבדיקה שנעשתה בין הלקוחות הוותיקים, כולל כמה מהגופים הפיננסיים המובילים בישראל, אלה שיודעים לעשות חשבון "עלויות בעלות כוללות" (TCO) מדוייק עד הגרוש האחרון, מתברר שארגון עסקי העושה שימוש מושכל בשירותי ענן יכול לצפות לחסכון ממוצע של כ-30 אחוז בעלויות ה-IT. "מדובר בהרבה כסף, מיליוני שקלים בשנה, שנחסכים הודות לניצול טוב יותר של משאבים", מסביר רוני שדה. "במערכי IT מסורתיים, יישומים ארגוניים שרצים במתקני On Premises, רמת הנצילות נמוכה למדי – בדרך כלל סביב ה-20%. בענן אנו מתקרבים לנצילות אופטימלית, שיתרונותיה מועברים לטובת הלקוח בדרכים שונות. למשל, הוא לא משלם עבור משאבים בזמן שהם לא נחוצים לו. כמפעילי ענן ציבורי יש לנו יתרונות לגודל, טכנולוגיות מתקדמות רבות לשרת הרבה לקוחות במחיר שווה לעלויות משתמש יחיד. זה תמריץ לשפר את השירות בהשקעות לא פוסקות, כי עבורנו מדובר בערוץ הכנסה, לא הוצאת תקורה. ולכן תמיד תמצאו אותנו במקום שאיכות נתפסת כיתרון תחרותי, אם לא תנאי סף לכניסה למכרז. שיתוף הפעולה עם CISCO הוא ללא ספק תעודת איכות שהלקוחות יודעים להעריך את יתרונותיה".

שירותי מחשוב הענן הייחודיים של MedOneCloud:

  1. שרותי מחשוב ענן (Public & Hybrid) – המותקנים בשני אתרים בישראל המספקים SLA של 99.999% זמינות בשנה – הגבוה ביותר בעולם!
  2. פורטל Self Service – הקצאת משאבי מחשוב בזמן אמת ובאופן עצמאי מפורטל ייעודי, המאפשר גמישות מרבית בהתאמת השירותים הנדרשים על פי צרכי הלקוח.
  3. אבטחת מידע והמשכיות עסקית – עמידה מלאה בתקנים בינלאומיים המחמירים ביותר ובהנחיות הרגולטור בישראל כגון: 27001ISO, ISO27799, ISO27017, HIPAA, PCI DSS, STAR, תקנות בנק ישראל ועוד…
  4. רשת בינלאומית – מהווה חלק אינטגרלי מרשת עננים בפריסה עולמית OneCloud, ומאפשרת הקצאת משאבי מחשוב באופן עצמאי בכל אזור בעולם בהתנהלות חשבונאית אחודה תמיכה טכנית –
  5. מוקד תמיכה טכנית מקצועי 365*7*24, המספק שירות בעברית ובאנגלית עבור כל פלטפורמות הענן המקומית והגלובלית.

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות