<
יום שני , דצמבר 18 2017
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > NXP מזמינה את הסטארט-אפים הישראליים לשת"פ הדור הרביעי

NXP מזמינה את הסטארט-אפים הישראליים לשת"פ הדור הרביעי

יש מהפכות שמתפרצות לחיינו ברעש וצלצולים כך שאף אחד לא יכול שלא לחוש בהן את "הלם העתיד"; זמינות המידע ב-Web, ניווט GPSוהטלפון החכם הם דוגמאות קלאסיות. ויש כאלה שמזדחלות פנימה דרך סדקים בממסד הקיים והציבור הרחב נעשה מודע למהפך רק אחרי שהסטאטוס קוו השתנה ללא הכר. קבוצת טכנולוגיות עדכניות, שקיבלה את הכותרת "הדור הרביעי" מאופיינת בתכונת החמקנות הזאת. בין הטכנולוגיות הבולטות בקבוצה זו אפשר לזהות את IoT, "אינטרנט של הדברים", שמייצרת מרקם  אינטראקטיבי בין חלקי התשתיות הפיזיות; הטמעת טכנולוגיות "חכמות" במכשירים (Appliances),כמו מכוניות אוטונומיות ותהליכי ייצור רובוטיים; טכנולוגיות תוכנה שתומכות ב"לימוד עמוק" (Deep Learning), שזה הצעד הבא בהתפתחות "אינטליגנציה מלאכותית"; ואינטגרציה "ספונטנית" של מערכות משובצות ברכיבים אינטליגנטיים (Embedded Intelligence), באמצעות רשתות אלחוטיות וקשרים ארעיים, שנוצרים אד-הוק ומתפרקים בהתאם לצרכים משתנים – בלי התערבות מפעיל אנושי.

להוביל במסלול הבטוח לחדשנות

"השינויים המתחוללים בעולם ההי-טק כתוצאה מתהליכים אלה הם עמוקים, עוצמתיים ויסודיים, ובטווח הארוך, אלו שישנו את כללי המשחק בתעשיה", אומר ברי גליק, מנהל הפעילות העסקית של NXP ישראל. "בשלב זה, קשהלזהות את הכוחות

ברי גליק, צלם שלומי מזרחי

ברי גליק, צלם שלומי מזרחי

הפועלים בעומק, את הצטברות האנרגיה היצירתית שמחפשת סדק להשתחרר ולחולל את השינוי. לדוגמה, המשותף לרשימה הנ"ל של טכנולוגיות הדור הרביעי הוא העברת מרכז הכובד מפיתוח חומרתי מסורתי שעל גבו מוסיפים את תוכנת האפליקציה,לשילוב בין חומרה, SW Stacks יעודיים וחלק לא מבוטל של האפליקצייה שמסופקת ע"י יצרן שבבי הסיליקון שמספקים צינורות Input/Output מהעולם האמיתי, האנלוגי למערכות המידע ובחזרה. חברת NXP, היצרן הרביעי בגודלו בעולם השבבים החכמים, זיהתה את התזוזה הטקטונית בשוק שלה ונערכה למנף את התהליך כדי לפלס דרך מהירה יותר לראש הפירמידה. NXP החדשה, שנוצרה ממיזוג חטיבת המוליכים למחצה של פיליפס עם Freescale האמריקאית (בעצמה גלגול של חטיבת המוליכים למחצה של מוטורולה), הגדירה לאחרונה מחדש את אסטרטגיית המוצרים שלה כדי למנף את הנכסים האינטלקטואליים העצומים שיש לה בתחום ה-Automotive,וממשקי NFC, הסנסורים והמעבדים המשובצים (Embedded CPU&MCU), התקשורת המקומית והרחבה, בקרת תהליכים תעשייתיים והבית החכם, ולהוביל את הטכנולוגיה שמעצבת את הדור הרביעי במסלול בטוח להצלחה. מדובר בסינתזה הוליסטית של תרבות ארגונית המדגישהחדשנות טכנולוגית עם אסטרטגיה עסקית שדורשת שיתופי פעולה עמוקים עם מיזמי הי-טק נועזים.זאת, מתוך הבנה ש-NXP יכולה לקצר את הדרך ולהוסיף ממד של ביטחון לפריצות הדרך של סטארט-אפים".

המאגר העשיר ביותר בתחום ה-Automotive לשירות המפתחים

כמו בחברות אחרות, התסיסה הטכנולוגית בהי-טק הישראלי מושכת את תשומת הלב של הנהלת NXP. אך בניגוד לחברות שגילו את ישראל רק בשנים האחרונות, ל-NXP החדשה יש ותק של שנים רבות בארץ, עוד מימי פריסקייל שהוטמעה בה, ומעורבות בפרויקטים רחבי יריעה, שפרצו מהשוק המקומי לעולם הגדול. "NXP משקיעה סלקטיבית ורק במדינות בהן ניכרים בבירור ניצני הדור הרביעי", אומר ברי גליק. "ישראל מסתמנת כחממת הנבטה עשירה במיוחד בניצנים מבטיחים. אנו מוצאים כאן שותפים לנושאים מעניינים במיוחד, כמו טכנולוגיה "לבישה" – צבאית, אזרחית ורפואית – אבטחת מידע והגנת סייבר על תשתיות "חכמות"גם לתחום ה- SDN & NFV, הטמעה של יכולות ניטור, עיבוד ותקשורת בנקודות קצה של רשת IoT, וכמובן פיתוח רכיבים ומכלולים לתחבורה אוטומטית ומכוניות "ללא נהג". בקשר לנושא האחרון, למשל, ידוע שרוב החברות המעוניינות בפיתוח רכב אוטונומי, כולל ענקיות הרכב האמריקאיות, כבר מיסדו מרכזי מו"פ בישראל. NXP, שמתגאה בעובדה, שלא יוצאת מכונית מהמפעל לאולם התצוגה בלי שלפחות עשרות רכיבים שלה משובצים במערכות החשמל והאלקטרוניקה של המכונית, מעוניינת להעמיק את שיתוף הפעולה עם המפתחים ומציעה להם גישה למאגר העשיר ביותר של Best Practice בתחום המאתגר במיוחד של Automotive. זה מתחיל בתכנון רכיבים שמסוגלים לתפקד באמינות עילאית צמוד למנוע לוהט כשהם מוצפים אדי דלק קורסיביים -דרך מערכות שליטה על המנוע (ECU), כריות אויר, מערכות בטיחות וכןVision & RADAR fusion שכולן מאפשרות פריסה מהירה של מכוניות אוטונומיות – ונגמר במעבר חלק ליצור סדרתי והפצה שוטפת למגזר התעשייתי הגדול ביותר בכלכלה העולמית.

פתרונות מוכנים לעידן הסייבר

אינטרנט של הדברים, IoT, שעבור רבים אינה יותר מסיסמה אופנתית, משמשת ב-NXP מפת דרכים טכנולוגית ומצפן עסקי יציב. "IoT, בסופו של דבר, היא קטגוריה של מוצרים חדשניים המשלבים טכנולוגיות ידועות מתוך סל המוצרים הקיים שלנו", אומר ברי גליק. נקודת קצה אופיינית כוללת סנסורים, מעבדים משובצים מהסוגים ש-NXP מספקת כבר עשרות בשנים, בקרי תקשורת IP ורכיבי High power RF . רכיבי הי-טק אינטגרטיביים, במארזים קומפקטיים העמידים בתנאי סביבה קשים ומצטיינים בצריכת הספק נמוכה, ונתמכים במערכות פיתוח תוכנה וסביבת ריצה Real Time מוקשחות."יתר על כן, הפתרונות האינטגרטיביים של NXPמכלילים גם יכולות מתקדמותלאבטחת מידע בחומרה ובתוכנה", הוא אומר. "עבורנו, סייבר אינה קללה חדשה, אנו מתמודדים במרחב הסיכונים הדיגיטליים מזה שנים והיכולות שפיתחנו מהוות היום בסיס לסטנדרטים דה-פאקטו בתחומים הרגישים של כרטיסי אשראי אלחוטיים (Contactless Smart Cards), זיהוי ובקרת גישה (Access Control ID Cards), ציוד ניטור רפואי (Intensive Care Instrumentation) , Networking ויישומים דומים שדורשים "אפס תקלות". אפס סובלנות לתקלות אבטחה היא דרישת יסוד של כל יישומי הדור הרביעי – אבל הסטארט-אפ הישראלי לא צריך להתחיל בהמצאת הגלגל הזה. מומחי NXP, בישראל ובעולם, ישמחו לחלוק אתכם את הידע שנצבר בנושא ולהקטין את האתגר הטכנולוגי".

פלטפורמת הנגשה ליישומים "לבישים"

לברי גליק, שהחליף במאי האחרון את שמואל ברקן שפרש לאחרונה מתפקידו כמנכ"ל NXP הישראלית, ניסיון מצטבר של 14 שנה בפיתוח העסקי של מוטורולה-פריסקייל-NXP. את הדחף לחדשנות טכנולוגית הוא מביא מיחידת 8200 המהוללת ואת הניסיון בשיווק הוא רכש כמנהל הפצה האחראי על אגן מזרח הים התיכון ואפריקה, "כל האזור המתפתח שבין איסטנבול לקייפטאון" הוא אומר. "בישראל אני מעורה בעולם הסטארט-אפים ואני יכול להעיד על הצלחות משמעותיות של מיזמים ישראליים שהתממשו הודות לתמיכה של NXP". דוגמה מופתית לערך של שת"פ הוא ההתקן OrCam-MyMe שפיתחה חברת OrCam על בסיס המעבד i.MX7 של NXP.

התקן OrCam-MyMe הוא פלטפורמת פיתוח להתקנים לבישים, בעלי יכולות אינטליגנציה מלאכותית.. המכשיר מיועד לשפר את רווחת המשתמש, כשהוא מתפקד כ"עוזר אישי", כדי ליצור אצל המשתמש חוויה של  "תשומת לב מוגברת",ומאפשר פיתוח אפליקציות שונות לפי ההקשר והסביבה. כמו: יצירת פרופיל בזמן-אמת לאנשים שאנחנו פוגשים, מעקב אחר פעילות אכילה וכושר, ניטור פרמטרים רפואיים וסיכום הרגלי היום-יום שלנו."המעבד i.MX7 מיישם ארכיטקטורת ריבוי ליבות של ליבת ARM® Cortex®-A7 ליישום למידה עמוקה (Deep Learning) וליבת Cortex®-M4 לעיבוד אודיו, והתוצאה היא ההתקן הלביש הקטן ביותר והיעיל ביותר בצריכת הספק", אומר אמנון שעשוע, מייסד שותף של OrCam. "יש עוד עשרות פרויקטים מבטיחים כאלה בשלבי הבשלה שונים", אומר ברי גליק. "אני רוצה להזמין את כל המפתחים לשת"פ עם NXP, שמציעה ליווי לכל אורך הדרך ממעבדת הפיתוח עד לשוק העולמי, ותמיכה מקצועית החל בהטמעת יכולות חדשות על פלטפורמות קיימות וכלה בפיתוח פלטפורמות ייעודיות והעברתן לייצור סדרתי.

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות