<
יום שבת , דצמבר 16 2017
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > פתרונות מחשוב לאתגרים בתעשיית הפארמה (תרופות וקוסמטיקה)

פתרונות מחשוב לאתגרים בתעשיית הפארמה (תרופות וקוסמטיקה)

מאת: אלי טנא

טכנולוגיה בכלל ומחשוב בפרט הן בפועל קטר הצמיחה עבור חברות פארמה וכימייה (תרופות וקוסמטיקה). ישראל, אך לא מזמן "מדינת הסטרט אפ", היא היום גם מדינת הביוטק, מונה מספר מרשים של חברות המפתחות, מייצרות, ומשווקות תרופות וקוסמטיקה. חברות אלו נערכות עם תהליכי ייצור, שיווק ורגולציה מתקדמים על מנת לעמוד בתחרות בשוק המקומי והגלובלי. לצד ההשקעה הגדולה בפיתוח מוצרים חדשים, חברות רבות הבינו כי מערך ה ERP של החברה תורם משמעותית להגדלת ההכנסות מצד אחד וריסון ההוצאות מצד שני.

 

וולפגנג האגדורן

וולפגנג האגדורן

שוחחנו עם וולפגנג האגדורן, מומחה בעל שם בתחום התרופות, מדעי החיים והקוסמטיקה, עוסק ביישום מערכת ERP של חברת Infor, על מנת להבין כיצד פתרון ERP יכול להוביל חברות בתחום להשגת היעדים העסקיים שלהן.

חברת Infor, המיוצגת בישראל על ידי Intentia בפתרון ה- ERP המתקדם Infor M3, מציעה פתרונות וכלים ייחודיים שתוכננו באופן ספציפי לענף. פתרונות אלו מסייעים לענות על הדרישות של תעשיית התרופות והקוסמטיקה, דוגמת רגולציה, עקיבות, בקרת איכות, בטיחות ועוד. הפתרון, כך מבטיחים ב- Infor, מסייע באופטימיזציה של ייצור ותכנון שרשרת האספקה ומפשט תהליכים של ציות לרגולציה, כל זאת תוך צמצום משמעותי של עלויות.

  • מהם האתגרים העיקריים של חברות התרופות והקוסמטיקה בימים אלו?

ישנם מספר אתגרים עסקיים עיקריים בתעשיית התרופות והקוסמטיקה – רגולציה,  חדשנות, עלויות תפעול וגלובליזציה. חברות בתחום חייבות לשאול את עצמן את השאלות הקשות – האם הן יכולות לנטר (את) ולדווח (על) הציות לרגולציות? האם הן יכולות לפתח מוצרים במהירות גבוהה יותר ובאופן אמין יותר? האם הן יכולות להגדיל את התפוקה מבלי להגדיל את המשאבים? וכמובן, שאלה לא פחות חשובה – האם ניתן לבצע אופטימיזציה של הייצור בכל אתר ייצור סביב העולם?

  • כיצד Infor עונה על נושא של בטיחות ורגולציה?

ללא ספק, אחד הנושאים החשבים ביותר הוא נושא ה"סריאליזציה" (זיהוי ומעקב). חברות בתחום חייבות להיות מסוגלות לזהות ולבודד בעיות, מוצרים או חומרים שגורמים לטעויות ופגמים, במהירות הגבוהה ביותר ובאופן האמין ביותר. הייחוד של Infor הוא בכלי הגראפי שהיא מציעה לנושא זה, ה- Graphical Lot Tracer, אשר מאפשר עקיבות מלאה לאורך כל הרמות של שרשרת האספקה – החל מקבלת חומרי הגלם, דרך קבלת המוצר המוגמר ועד להגעה ללקוח.

  • בתחום התרופות והקוסמטיקה, ישנם גורמים רבים שמשפיעים על עלות התפעול. יש לכם לקוחות שממש הצליחו להקטין את עלויות התפעול?

כן, בטח. חשוב להבין כי לרוב הארגון מנסה להתמודד עם השפעת גורמים פנימיים על עלויות הפעול. אבל ישנם גם גורמים חיצוניים רבים המשפיעים על העלות, אך לא רק עליה, אלא גם על היעילות התפעולית ועל האמינות. בין היתר, ספקים חיצוניים, אופן העברת חומרי הגלם למפעל – בין אם מדובר בשינוע באוויר, בים או ביבשה – ואחסון חומרי הגלם. שינוע ואחסון הנם גורמים חיצוניים שמשפיעים על היעילות התפעולית גם אחרי תהליך הייצור, כשהמוצר יוצא מהמפעל ולפני הוא מגיע לצרכן.  Infor מספקת מודלים מתקדמים לניהול שרשרת האספקה לכל אורכה, ואלו כוללים משתנים ספציפיים לענף. בחברת Organon (שנקנתה זה מכבר על ידי שרינג-פלאו) לדוגמה, הצלחנו להגיע לצמצום מלאי בערך של יותר מ- 40 מיליון יורו ולשיפור משמעותי של 20-30% בדיוק התחזיות, כאשר היתרונות שהתקבלו הם אפילו גדולים יותר מכך.

  • כיצד Infor תומכת בנוכחות רב-לאומית רב-אתרית של חברות תרופות וקוסמטיקה?

חברות רבות מייצרות מוצרים דומים באתרים רבים. אם דיברנו קודם לכן על ריבוי המשתנים שמשפיעים על עלות התפעול, הרי שהם כפולים ומכופלים כאשר מדובר בחברות בעלות אתרים המפוזרים סביב העולם. בנוסף, דרוש ניהול מלאי במספר רב של מחסנים סביב העולם. Infor M3 מאפשר לנהל ממקום אחד את כל המשתנים ולבצע אופטימיזציה של הייצור ומלאי המחסנים, וכמובן לאפשר ניהול החשבונות עם ריבוי המטבעות.

אתם הישראלים מובילים גם בתחום הזה. ישנה חברת תרופות ישראלית מרכזית המשתמשת במוצר Infor M3  כפתרון ה ERP שלה כבר יותר מ 5 שנים בשלושת אתרי החברה בישראל. הטמעת הפתרון בסניפי המכירה וההפצה באירופה יצרה אחידות מלאה בין החברות למטה החברה בישראל, ואפשרה שליטה מלאה, רב-חברתית ובינלאומית, מיחידת מחשב מרכזית אחת במטה החברה בישראל. הפרויקט יצר שקיפות נתונים ואחידות בשפה הארגונית אשר מאפשרים תהליכי קבלת החלטות מתקדמים, תוך עמידה בסטנדרטים גבוהים ובוולידציה הנדרשת בתחום הפרמצבטיקה העולמי. אגב, במהלך הפרויקט גם ניתנה התייחסות מיוחדת לתקנת האיחוד האירופי SEPA הספציפית לגרמניה, וכן הוגדרו מודולים ספציפיים ליצירת סנכרון בין החטיבות השונות של האתר בישראל בגרמניה ובאנגליה.

  • חברות רבות מהססות להיכנס לפרויקט ERP , מחשש שהוא עלול להיות ארוך, מסורבל ויקר, ויותר מכך – חוששים מעלות התחזוקה השוטפת הגבוהה.

נכון, הדרך היחידה להשיג פרויקט ERP קצר ויעיל ועלות בעלות (TCO) נמוכה היא על ידי אימוץ של פתרון ERP ורטיקלי, בעל התמחות ספציפית לענף. כאשר מיישמים פתרון מתמחה קטן מאוד הצורך בפיתוחים והתאמות ייחודיים. Infor M3 מבוסס על ידע שנצבר מחברות התרופות והקוסמטיקה המובילות בעולם וכולל בתוכו פרמטרים שניתן לדרוך לפי הצורך של הארגון. עובדה זאת מביאה לתהליך ההטמעה בארגון למהיר, יעיל וחסכוני, כאשר גם עלות הבעלות יורדת באופן משמעותי.

עם התקנות ביותר מ- 70 חברות תרופות וקוסמטיקה סביב העולם, חברת Infor רכשה ניסיון וידע תהליכי נרחב, אשר מיושם בפתרונות שלה הלכה למעשה. בין הלקוחות המובילים של החברה ניתן למנות את פייזר, באייר, אסטרה-זניקה, נוברטיס, רוש, מרק אקטליון ועוד.

 

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות