<
יום שבת , דצמבר 16 2017
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > SolidFire: ארכיטקטורת Flash לאחסון אופטימלי בסביבת הענן

SolidFire: ארכיטקטורת Flash לאחסון אופטימלי בסביבת הענן

המגמה הדומיננטית היום בעולם האחסון מתבטאת בקצב ההולך ומתעצם של החלפת דיסקים אלקטרו-מכניים "מסתובבים" בכונני "מצב מוצק" בטכנולוגית Flash. מה שהתחיל כתופעה מקומית במערכות קריטיות, בהן חשיבות הביצועים מגמדת את המחיר הכספי, הפך לשיטפון שנוגע לכל מערכי ה-IT, לפחות ביישומי ליבה ובוודאי כאשר מדובר בפתרונות ענן. מסיבות ידועות, פתרונות ענן (ווירטואליזציה בכלל) דורשים תצורות גמישות וזריזות בהקצאת משאבי אחסון והחזרתם ל-Pool הכללי כאשר הצורך התפעולי נגמר. ניצול מיטבי של משאבי ענן (בין אם ציבורי ובין אם ענן פרטי ב- Data Center וירטואלי), דורש מהאחסון מאפיינים דומים לאלה שאנו מקבלים מרכיבי ה- Compute- המעבדים וה-RAM. הטכנולוגיה העתיקה של דיסקים אלקטרו-מכניים לא מסוגלת לספק מענה הולם לדרישה זו, אבל כונני Flash ממלאים את התפקיד בטבעיות ובקלות.

סטיוארט אוליבר

סטיוארט אוליבר

להביא את מלוא הפוטנציאל של Flash למיצוי

לכן, בנוסף ליתרונות של Flash מבחינת מהירות, אמינות, צריכת אנרגיה ומקום ב-Data Center, ארכיטקטים של מערכות מידע מנסים להחליף כוננים כדי לרכוש את הגמישות של תשתית ענן בדחיפות הולכת וגוברת. "כבר אין ספק ש-Flash ידחוק הצידה את הדיסקים המסתובבים מה-Mainstream של מערכות האחסון במהלך השנים הקרובות", אומר סטיוארט אוליבר, מנהל תוכניות Service Provider בחטיבת SolidFire של חברת NetApp. "הבעיה היא, שמרבית היצרנים המסורתיים של מערכות אחסון – הן מסוג "חוות אחסון" (SAN) והן בתפיסת "שרתי אחסון" (NAS) – מנסים לדחוק את הטכנולוגיה החדשה לנעליים הצרות של הכוננים הישנים. כל הארכיטקטורות המסורתיות מקבלות כעובדה שאין לערער אחריה, שלכונן יש מאפיינים פיזיים המגבילים את הגישה ואת תנועת הנתונים אל ומאת הדיסק – אילוץ הנובע מכך שזה רכיב אלקטרו-מכני עם ראש קריאה/כתיבה שצריך לנוע רדיאלית לרוחב הדיסק ומהירות סיבוב שקובעת מתי הראש יהיה מעל לסקטור הנכון. אלה לא קיימים בכונני Flash, הגישה לכל סקטור היא רנדומלית ואפשר לבצע מספר תנועות מידע סימולטנית. אבל מטעמי נוחות (לאפשר החלפת דיסק בכונן Flash ללא עיצוב תצורת תוכנה מחדש) הם נצמדו לארכיטקטורות אחסון מיושנות, שלא מביאות את מלוא הפוטנציאל של Flash למיצוי.

בלי להסתכל אחורה ובלי להסס

המענה לצורך באחסון "הטרוגני", שילוב של דיסקים סובבים עם Flash, ושל SAN עם NAS, מגיע מתפיסת Software Defined Storage העדכנית, שמייצרת הפרדה לוגית בין ניהול אבסטרקטי של מרחב האחסון במערכת ההפעלה של השרתים הווירטואליים לבין התפעול הישיר של כוננים פיזיים על ידי בקרים ייעודיים ב-Fabric של מרכז המחשבים. מענה זה לא מספק את הצורך להחליף את הבקרים עצמם – לפחות בחלק שעבר הסבה ל-Flash – כדי לשפר ביצועים ולקדם את הגמישות בהקצאת משאבים. "זו המוטיבציה לפיתוח מערכת אחסון ייעודית ל-Flash, שפשוט מדלגת על המכשולים המסורתיים שהפכו לבלתי רלוונטיים", אומר סטיוארט אוליבר. "מערכת SolidFire תוכננה על "דף חלק", בלי להסתכל אחורה ובלי להסס במעבר לאחסון Flash טהור. המוצרים הזמינים היום בסל ה-Flash של NetApp מייתרים סופית את הצורך בדיסקים מסתובבים במערכות היצור (Production Environment). הם עוד מוצאים שימוש בארכוב וגיבוי, אבל העבודה העיקרית רצה על כונני Flash. המהפך עדיין דורש פרמית מחיר קטנה ברכישה, אבל כשבוחנים את ההצדקה הכלכלית בתמונה הרחבה של TCO, ה-Flash מנצח בגדול. שיפור הביצועים מקטין את הצורך בתוספת משאבים, שיפור האמינות מקטין עלויות תחזוקה ושיפור היעילות האנרגטית מקטין את צריכת החשמל והקירור. ואם אנחנו כבר מתנתקים מהגיבנת של דיסקים מסתובבים, למה להידבק למערכות הפעלה שנוצרו רק כדי שהגיבנת תעבור בדלת? חברת SolidFire נרכשה על ידי NetApp משום שזו המערכת היחידה שממצה את היתרונות של Pure Flash Storage".

מי צריך RAID?

כונני Flash חדישים, שמספקים עד 16 טרה-בייט נפח אחסון במארז 2.5 אינטש, יכולים להחליף את הדיסקים הישנים אפילו במתודת "החלפה חמה" (Hot Sweep). אבל זה לא אומר שעלינו להישאר כבולים לפרדיגמת RAID, כלומר פיזור הקבצים על כוננים שונים בצורה שניתן לשחזר כל דיסק יחיד במידה והוא קורס. "פתרון RAID מתאים לדיסקים מסתובבים בגלל אופי הכשלים שמתרחשים בטכנולוגיה האלקטרו-מגנטית", אומר סטיוארט אוליבר. "ברכיבי Flash, שעקרונית חווים פחות כשלים, הבעיות דומות יותר לאלה שפוגעות בזיכרון RAM – ולכן המענה צריך להיות שונה. בארכיטקטורת SolidFire אנו ממליצים לעבוד ב-2 עותקים מקבילים, וכך שחזור כונן שקרס נמשך דקות ספורות, לא שעות ארוכות. בארכיטקטורת SolidFire אין "צווארי בקבוק" בגישה לדיסקים ולכן בנייה מחדש של ספרית הקבצים לא מוכתבת על ידי המהירות בה אפשר לכתוב לכונן התחליפי. כדי לשנות את מפת ה-SAN, להוסיף או לגרוע כוננים, אין צורך בשינויים ידניים ב-Fabric, לא צריך לשחק בהחלפת שקעים ותקעים בבקרי Fibre Optics. את המיתוג מבצעים בתוכנה, בהגדרות נתבי התקשורת התשתיתית, מה שמאפשר פעולות התאוששות אוטומטיות ושינויי תצורה בלי הפרעה לפעילות השוטפת של מערכות היצור. כאשר מדובר בפתרון ענן, האוטומציה היא מהותית ליעילות ולנצילות של המשאבים. למעשה, בלי היכולות של SolidFire כמעט ואי אפשר לממש את התכונות המהותיות של ענן ואנחנו נשארים די מוגבלים לתצורות קוואזי-סטטיות".

לספק את הדרישות של מנהלי היישומים

באורח מסורתי, מנהלי אחסון מסתכלים על תהליך בחירת המוצרים דרך המשקפת של "מחיר לטרה-בייט". זו משקפת שבעידן ה-Flash מכוונת למטרה הלא נכונה. המטרה של השקעה באחסון היא שיפור ביצועים ואלה מוכתבים על ידי גורמים אחרים. אם החלפת כונן 7,200 סל"ד בכונן 15,000 סל"ד תביא לשיפור קטן בביצועי האפליקציה בתמורה למחיר גבוה מאוד, החלפת הדיסק בכונן Flash יכולה להכפיל ולשלש את רמת הביצועים, במיוחד בתנאים הדינמיים של ענן בעלות נסבלת. "מה שמביא את מנהלי האפליקציות, שקיבלו לאחרונה את הבעלות על תקציבי הפיתוח, לדרוש יותר Flash בתמהיל המשאבים של הענן", אומר סטיוארט אוליבר. "בתפיסת הניהול החדשה, מנהל האחסון אמור לספק את דרישות "הלקוחות" שלו, אחרת הם יצאו לחפש ספקי ענן חיצוניים. מנהל האחסון לא יכול למנוע שינויים רדיקליים במערכת שהוא ממונה עליה, כי השינוי לא נוח לו, ולכן עליו למצוא פתרונות מעשיים שיאפשרו לו לשרוד בתפקיד "האחראי על כל האחסון". מערכות האחסון של NetApp  מאפשרות לו לתחזק ולהקצות משאבים בסביבה הטרוגנית, מבוזרת, וירטואלית ובטוחה, בתוכה ניתן לשבץ אזורים של Pure Flash לפי דרישה. הודות ל- SolidFire הוא יכול למקסם את הערך של ההשקעה ב-Flash לטובת המשתמשים שלו. הפתרון הזה נבנה על תוכנה גמישה במיוחד, שמאפשרת לספק שירות במודלים שונים בלי להתפשר על ביצועים או אמינות. זו הסיבה מדוע אנו מגדירים את SolidFire כפתרון Flash Centered ולא מסתפקים בתואר הפחות מחייב Flash Enabled.

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות