<
יום שלישי , ינואר 16 2018
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > בעתיד הלא רחוק תקשורת נתונים תהיה כמו מים וחשמל

בעתיד הלא רחוק תקשורת נתונים תהיה כמו מים וחשמל

מאת דודו מימרן – אסטרטג חדשנות טכנולוגית

תקשורת נתונים היא הבסיס לרוב הפעילות הדיגיטלית המוכרת לנו כיום. קשה לדמיין את העולם בלי אינטרנט, בלי עשרות אפליקציות מחוברות ופועלות כל הזמן ובלי מכשירי טלפון המאפשרים לנו לתקשר עם סביבתנו באופן מהיר ואיכותי. תקשורת נתונים הומצאה לא כל כך מזמן, רק לפני כמה עשורים, ומאז התחום זוכה לעדנה רבה ובמקביל ייצר רווחה כלכלית עבור כל שחקני השוק. בין אם מדובר בספקי ציוד תקשורת, חברות סלולר, ספקי אינטרנט קווי או תקשורת אלחוטית על כל סוגיה. הביקוש הבלתי נדלה לתקשורת נתונים מהירה ואיכותית מניעה חברות רבות לשקוד ולהמציא טכנולוגיות ושירותים חדשים. תקשורת נתונים עדיין נתפסת כפלא אצל קהלים רבים ולכן גם המחיר המוצמד אליה נוטה להיות גבוה מאוד.

דודו מימרן

דודו מימרן

במבט היסטורי ניתן לבחון את התפתחות שוק התקשורת בשלושה מישורים, ניתוח שיכול לשפוך אור על עתידו של השוק, חוקי המשחק המשתנים ומאפייני הצריכה הצפויים.

המימד הראשון הינו השינוי בקצב העברת הנתונים ההולך וגובר ומטפס לגבהים חדשים כל הזמן. לאחרונה אנחנו חווים תהליך בו לשדרוגים ברוחב הפס יש משמעות שהולכת ומצטצמת. תחשבו לדוגמא שיש לכם חיבור אינטרנט של 500GB ואז ספק אחר יציע לכם 600GB, האם הצעה כזאת תגרום לכם להחליף ספק? ניתן לטעון ובצדק שבעתיד יווצרו שימושים חדשים שלא ניתן לחזותם כפי שקרה עד כה, יישומים שידרשו קצב נתונים גבוה יותר. ולמרות זאת די ברור שאחוז השינוי בצמיחה בקצב הנתונים העתידי ילך ויקטן. בעבר הקפיצות בקצבים המסופקים מקילוביט למגהביט ועד לגיגהביט לשנייה התחוללו בטווחי זמן שהלכו והתקצרו כאשר כבר כעת ניתן לחזות שהקפיצה לטרהביט לשנייה לא תקרה כל כך מהר. זאת תופעה די הגיונית מכיוון שעם הזמן הצורך בקצבים גבוהים מאוד יורד. במקרים רבים הגבול העליון נקבע מהיכולת האנושית שלנו לקלוט נתונים על ידי החושים ולמרות שמחשבים התפתחו מאוד בשנים האחרונות קשה לאמר זאת על המוח האנושי שמתקדם בקצבים אבולוציוניים של עשרות אלפי שנים. למרות תחזית אופטימית זו, כרגע, קשה לדמיין עולם בו לשדרוגים במהירות לא תהיה משמעות אמיתית מכיוון שעדיין אנחנו נתקעים מדי פעם עם ווידיאו מגמגם או דף אינטרנט שנטען באיטיות. אך במהרה חוויות אלה יהפכו לנוסטלגיה נעימה. סיבים אופטיים ותשתיות G5 אחראים לקפיצה הבאה וכן הדורות הטכנולוגיים הבאים שיהפכו את נושא המהירות ללא רלוונטית. זה פשוט יעבוד מהר בצורה מספקת ודי.

 המימד השני שמעניין במבט היסטורי זה השינוי במחיר שאנחנו משלמים למנת תקשורת נתונים. פעם כל קילוביט של נתונים עלה הרבה מאוד כסף, אני ממש זוכר איך לפני עשרים שנה אם היית מוריד קובץ מאתר מסויים ומגלה בזמן ההורדה שטעית בקובץ לא יכלת להימנע מהמחשבה על הבזבוז הכספי שנוצר. אני בוודאי זוכר את הימים בהם אתרי אינטרנט נבנו בצורה חסכונית ממבחינת עושר התוכן בכדי לקצר את זמן ההורדה של דפים לדפדפן. כמובן שעם הזמן המחיר למנת נתונים ירד וממשיך לרדת עד שיגיע היום בו המחיר יהיה אחיד ומונע מכוחות שוק בלבד ועלויות ייצור. כיום עדיין המחיר נגזר ברובו ממיתוג וכל מיני חדשנויות הנותנות יכולות מיוחדות אבל זה עולם הולך ונעלם. השחקנים החזקים ביותר בעולם כמו T-Mobile ארצות הברית שוברת את חוקי המשחק בשנה האחרונה עם תמחור הוגן וחופש צרכני במעבר בין ספקים מה שמייצר עבורה הצלחה רבה. הלחץ להורדת מחירים תמיד קיים והינו חלק טבעי באבולוציית השוק והדינמיקה בין צרכנים לספקים, גם אם במחוזותינו פוליטיקאי כזה או אחר נוטל לעצמו את התהילה והבעלות על אפקט שוק טבעי זה.

המימד השלישי הינו הקלות או היכולת להחליף את ספק תשתיות התקשורת שלך בצורה שקופה וללא הפרעה לשירות תוך כדי שימוש. היסטוריית ״השחרור״ מספקים החלה לפני כעשרים שנה כאשר היינו ממש ״נשואים״ לספק התקשורת שלנו בין אם זה על ידי שימוש בכתובת email עם סיומת של הספק שלא ניתן היה לשנותה מבלי לאבד קשר עם העולם ועד עצם העובדה שהיית צריך לכתת רגליים ופקסים בכדי לשנות ספק אינטרנט. בתחום האינטרנט הקווי המצב השתנה מאוד וגם בסלולר רואים ניצנים משמעותיים של תופעה זו. רק בשבוע שעבר פייסבוק השיקה רשת סלולרית ייחודית שמאפשרת לאנשים לעבור בין ספקים באופן שקוף ואוטומטי בהתבסס על פרמטרים של איכות תקשורת, עלויות וקצב נתונים בלבד. מעבר המתבסס על איכות השירות ולא על חוזים ונעילות מסחריות עם ספק זה או אחר. תחום טכנולוגי נוסף שדוחף לכיוון זה מעולם התשתיות זה היכולת לניהול והגדרת רשתות על ידי תוכנה, Software Defined Networking, תחום שמאפשר בין היתר לספקי התקשורת להשתחרר מעולם ציודי התקשורת המיושנים והיקרים ולעבור לתשתיות תקשורת מבוססות מחשבים זולים, גמישים שניתנים להרחבה בקלות. תחום זה מאפשר בין היתר מעבר בין רשתות שונות בצורה מהירה וכמעט ללא עלות תפעולית. באופן כללי ניתן לאמר שבעולם הטכנולוגי ישנה דחיפה טבעית ומתמדת ליצירת חופש עבור צרכנים ועולם הספקים בסופו של דבר מתיישר גם אם זה לוקח כמה עשורים טובים כמו במקרה של תשתיות תקשורת.

כאשר יתחוללו האירועים הבאים בכל שלושת המימדים: מחיר אחיד ותחרותי, קצבים גבוהים בצורה מספקת וכמובן יכולת מעבר מלאה בין ספקי תשתיות תיווצר תופעת שוק מעניינת מאוד והיא Full Commoditization של שוק תשתיות התקשורת לכדי מצב של ספקי Utilities. המשמעות הפרקטית של תופעה זו עבורנו הצרכנים היא שבעתיד הלא רחוק נקבל חשבון תקשורת בדיוק כפי שאנחנו רגילים לקבל את חשבון המים או החשמל. חשבון פשוט ומאוחד שחוסך מאיתנו את המודעות לסוגי התשתיות שהשתמשנו בהם במשך החודש או מי היו הספקים בשרשרת המזון. מחיר אחיד ל-GB של נתונים עם חישוב של רמת הצריכה של כל המכשירים שלי: הטלוויזיה, הטלפונים, הבית החכם, ההולוגרמה, המזגן, המקרר, הרחפן ומה לא. כפי שהיום לא מעניינות אותנו הטכנולוגיות שמשמשות להובלת חשמל או הספקים שמסייעים לאחסנתו כך יקרה גם בשוק התקשורת. אפילו יתכן שבסופו של דבר המחיר יהיה מוצמד לא לכמות הנתונים שהועברה אלא לכמות האנרגיה החשמלית שנצרכה עקב הובלת התקשורת. חישוב אנרגטי הינו כיוון עתידי משמעותי מאוד בתמחור משאבי מחשוב שיקבל ביטוי חזק בעשורים הבאים במספר תחומים נגזרים.

תחזית זו שהיא חלום ורוד עבור הצרכנים מהווה את הסיוט הגדול של שחקני התקשורת שהתרגלו לגבות מחירים גבוהים עבור המוצרים והשירותים. כיום החגיגה עדיין נמשכת וספקי התקשורת מצליחים לגרד מחירי פרימיום עבור חדשנות מוצרית אך בהחלט ניתן לראות שיכולת תמחורית זו מצטמצמת משנה לשנה ושחקני התקשורת הגדולים מבינים זאת לעומק. רק לפני מספר חודשים סיסקו, ענקית ציודי התקשורת החליטה שהיא משנה כיוון לעולם התוכנה והיא תתמקד בהעברת ארגונים לתשתיות ענן וכל הכרוך בכך מכיוון ששוק התקשורת כבר לא מהווה מנוע צמיחה מהותי יותר. גם חברות הטלקומוניקציה המובילות בעולם ששנים רבות מחפשות דרך חדשה מתכווננות למתן פתרונות תוכנה ושירותים גבוהים יותר במעלה סולם הצריכה בכדי לייצר מנועי צמיחה חדשים.

כשחושבים על התופעה ההיסטורית הזו אי אפשר שלא להשתעשע במחשבה שיש פה מעין צדק פואטי. תחום תקשורת הנתונים היה המנוע הראשי מאחורי ה Disruption ברוב התעשיות בעולם הישן וכעת הוא הופך בעצמו לתעשייה שעוברת Disruption על ידי עולם התוכנה. איך שגלגל מסתובב לו.

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות