<
יום רביעי , פברואר 21 2018
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > DBA as a Service: לצאת לענן בלי לאבד שליטה בנתונים

DBA as a Service: לצאת לענן בלי לאבד שליטה בנתונים

עבור חברות רבות, בעיקר לאלה המגיעות ממגזר העסקים הקטנים-בינוניים (SMB), התועלת העיקרית מהגירה לענן היא היכולת להשתחרר מכאב הראש של ניהול ותחזוקת אפליקציות, אם כי לא תמיד התועלת הזאת מתממשת בפועל. נכון שבמודל SaaS, דוגמת פתרון Salesforce ליישומי CRM, המשתמשים מבודדים לחלוטין מכל האספקטים של ניהול האפליקציה. אבל, נכון להיום, אין מענה מושלם לדרישות של SMB במודל SaaS. המהגרים לענן צריכים להעביר את המערכות הקנייניות שמשרתות אותם בהווה בחצר הארגון, On Premises, לענן תשתיות (IaaS). כל אתרי התשתיות מנערים את חוצנם מאחריות לטיב הסיפוק של הלקוח מההגירה, כי כל מה שמעבר לכך שהשרתים עובדים והאחסון נגיש, האחריות על ניהול

אביב מדמון

אביב מדמון

האפליקציה חוזרת ללקוח כתפוח אדמה לוהט.

DBA Services: ארגז הכלים המקצועי לניהול מסדי נתונים

התיאור הנ"ל נשמע כמתכון לקטסטרופה ידועה מראש, אלא שהנתונים מלמדים כי ההגירה לענן מתחילה מבסיס של ניהול IT במיקור חוץ. כלומר, בדרך כלל יש מישהו שאפשר להטיל עליו לקלף את תפוח האדמה ולהציל את אצבעות הלקוח. כמעט כל חברה במגזר הזה, שמקיף מעל 90 אחוז מהפירמות במשק, משתמשת בספק חיצוני של שירותי IT כדי שהנושא המורכב של IT ארגוני יזכה לטיפול מקצועי בידי מומחים. הדברים אמורים במיוחד בניהול מסדי נתונים, נושא שאף מקצוען לא יתייחס אליו בקלות הדעת. רוב היישומים הארגוניים נבנו סביב מסד נתונים, Database, טבלאי שמשמש נקודת ייחוס מרכזית לכל התהליכים העסקיים. בהרבה חברות משובצים בתשתיות המידע מספר בסיסי נתונים, שכל אחד מהם זקוק לניטור, שליטה ובקרה ייחודית. אמנם כל מסד נתונים מגיע עם ערכת כלים בסיסיים לאדמיניסטרציה, אבל אלה מוגבלים לפונקציות הבסיסיות בלבד ומי שרוצה לנהל את כולם מנקודת שליטה ובקרה יחידה צריך להשתמש בתוכנת ניטור חוצת טכנולוגיות, דוגמת מערכת EZManage SQL של חברת DBA Services. ההגירה לענן מחייבת ריענון הכלים האלה והגדרה מחדש של תחום האחריות של ספק מיקור החוץ.

החודש הכריזה חברת DBA Services על עדכון גרסה רדיקלי, שהופך את EZManage Cloud לפתרון הראשון שמתמודד בהצלחה עם אתגר ניהול מסדי נתונים בענן. בנוסף לתכונות ניטור, אנליזה של גורמי הכשל, הצפה של המלצות לתיקון ומעקב צמוד של פעולות הריפוי, גרסת הענן כוללת הפקת תחזיות והמלצות תחזוקה מונעת המבוססות על מנוע אנליטי רב עוצמה. "זה המנוע האנליטי הראשון בתעשייה שאפשר לדבר עליו במושגי Machine Learning, לימוד מכונה", אומר אביב מדמון, מנכ"ל DBA Services. "ללא ספק זה היישום הראשון של טכנולוגיות בינה מלאכותית (AI) בניהול מערכות IT בענן, יישום שמאפשר לנו להתבסס על דיאגנוסטיקה אוטומטית ולהתקרב למטרה של ניהול מסדי נתונים אוטונומי".

מנוע אנליטי בענן

מבחינה תפעולית היישום מונחה על ידי המודל של DBA as a Service, כלומר שירותי ניהול מסדי נתונים המסופקים למנויים, בעלות חודשית סבירה, מאתר שו"ב מרכזי, המתוחזק ומופעל על ידי מומחי מסדי הנתונים של DBA Services. היישום נגיש באמצעות פורטל Web ומאפייני השירות מוגדרים על ידי הלקוח בתפריט קונפיגורציה הניתן לעריכה בהתאם לצורך. גם המנוע האנליטי פועל בענן אבל את מסדי הנתונים יכול הלקוח למקם בכל מקום שיש ממנו גישה לאינטרנט, גם במתקן On Premises אם כך דורש הרגולטור או ההנהלה העסקית. בצורה זו יכולים כל לקוחות החברה ליהנות משירות משודרג בין אם הם כבר היגרו לענן, ובין את הם עדיין נמצאים בתנועה עם רגל פה ורגל שם. וגם אם כבר נפלה אצלם ההחלטה להישאר בינתיים במודל On Premises, ורק לצרוך את שירותי הניהול מהענן. "ככל שחשוב לבחור במודל העסקי ההולם את תנאי החיים של הארגון, חשוב יותר לבחור בשותף העסקי שילווה אותך במסע הדיגיטלי", אומר אביב מדמון. "כאשר מנועי הניטור, האנליזה וההתרעות נמצאים בענן, אתם מקבלים כחלק מהחבילה גם את כל התכונות המובילות של EZ Manage Cloud, כולל יכולת מלאה להישאר בשליטה מהסמארטפון. ולנו, כחברה המספקת שירותים מקצועיים, שיש להם דרישה רבה יותר ממספר האנשים שיודעים לספק את השירותים ברמה גבוהה של מומחיות, נוצרה היכולת לנצל טוב יותר את משאביה. היכולת של התוכנה ללמוד בכוחות עצמה תובנות אופרטיביות פרושה שאנו מסוגלים לטפל ביותר לקוחות בכל רגע נתון. "מערכת מומחה" אוטונומית לא מייתרת את המומחה האנושי, היא רק מאפשרת לו להתמקד בבעיות לא שגרתיות. התוכנה יודעת לזהות חריגות ממצב רצוי על ידי לימוד עצמי של מאפייני התפעול הנכון. היא יודעת להסתגל לשינויים, להטמיע פרוצדורות דיאגנוסטיות שפעלו בהצלחה בידי המומחים, להבחין באירועים שדורשים התראה מיידית ולשדר נתוני Log רלוונטיים להכוונת מבצע הטיפול. והיא גם יודעת לזהות מתי היא זקוקה לעזרה אנושית. המומחים של DBA Services לא יוצאים ממעגל התמיכה – הם רק מקבלים את הזמן והנתונים הדרושים לניהול טוב יותר של אפליקציות הלקוח".

ezmanage cloud

ezmanage cloud

החלון השקוף של מערכת מומחה

ההתקשרות בין יישומי הלקוח לתוכנת ניהול מסדי הנתונים היא פשוטה ואינטואיטיבית. ברגע ש- DBA Services מקבלת את ההרשאות המתאימות, האחריות לניהול המסדים עוברת ל-EZManage Cloud. זו מתחילה בניטור שוטף של מצב האפליקציה וניתוח פרו-אקטיבי של יומן האירועים (ה-Log). הדיאגנוסטיקה האוטומטית מסוגלת לשלוף את תהליך התיקון המומלץ ממאגר התוכנות של מערכת המומחה, הלקוח גם לא צריך להיות מודע לבעיה. מבחינתנו זה חלק "שקוף" של הניהול. המומחה של DBA Services, שמספק שירות מקיף לאותו לקוח, יכול לבחון את ה-Log בתשומת לב רגועה, ביודעו שהמערכת כבר ביצעה אוטומטית את השלבים הראשוניים בתסריט התיקון. הלקוח הסופי מקבל התרעת שימוש דחופה רק אם מצב התקלה גורם לשיבושים בתהליכים העסקיים שנתמכים על ידי אותו מסד נתונים. "הסינון המוקדם, המידרוג של מצבי תקלה מבחינת האימפקט על ניהול עסקי, הסיוע שמקבל המומחה האנושי מהמומחה הדיגיטלי, והנגישות למאגר תובנות שמתחדש כל הזמן הודות לניטור מאות לקוחות מאותו ורטיקל, עושים את ההבדל", אומר אביב מדמון. "הודות ליכולת הלימוד העצמי, הפלטפורמה מתעדכנת ללא הרף. הודות ליישום הענני, היא מחוברת בכל רגע לעשרות או מאות זרמי נתונים. הודות לניטור אנושי 24×7 מידע המגיע מספקי האפליקציות מיושם מיידית וניסיון של קהילת מנהלי מסדי SQL העולמית משלים את הידע שנצבר בישראל. והודות למדיניות תחזוקה פרו-אקטיבית, הלקוחות של DBA Services נמצאים צעד אחד לפני גורמי התקלות". בשלב הנוכחי מוגבלים שירותי EZManage Cloud למסדי SQL Server של מיקרוסופט. "זהו מסד הנתונים הפופולרי ביותר במגזר ה-SMB בכלל ובשירותי ענן בפרט", אומר אביב מדמון. "ניתן למצוא אותו בליבת מנוע הנתונים של רוב היישומים הארגוניים שפופולריים במגזר הזה. מומחי DBA Services ממוקדים בהכרת מסד נתונים זה לעומק, אני בטוח שמדובר בצוות המוביל בישראל ביישומי SQL Server. ההובלה מובהקת עד כדי כך, שאינטגרטורים גדולים וידועים רוכשים שירותי עיצוב, הטמעה, ניהול ותחזוקת מסדי נתונים מ-DBA Services כקבלנית משנה. מצד שני, הרבה לקוחות סופיים, גם כאלה שיודעים לטפל באפליקציות הארגוניות בכוחות עצמם, מתקשרים אלינו כדי לרכוש שירותי ניהול מסדי נתונים ברמה גבוהה יותר. מדוע? משום שביצועי מסד הנתונים קובעים בסופו של דבר את ביצועי האפליקציות שמשתמשות בו. לכולם ברור שאין סיכוי לקבל תועלת גבוהה מאפליקציה שיושבת על מסד נתונים רעוע, ומצד שני, האימפקט של טיוב תצורת מסד הנתונים יכול להפיח חיים חדשים ביישום שכבר מראה סימפטומים גריאטריים.

אומנות האופטימיזציה של מסדי נתונים

חברת DBA Services פיתחה פתרון ייחודי לאתגר הזה, Qure Optimizer שמו, המיישם את הידע שלה באומנות הקונפיגורציה של מסדי נתונים. "עד עכשיו דיברתי על הזרוע שלנו שעוסקת בניהול, ניטור, תחזוקה ותיקון מסדי נתונים", אומר אביב מדמון. "אבל יש לנו גם זרוע שנייה, שמכוונת למיקסום הביצועים על ידי ניתוח דרישות והתאמת המסד לצורת העבודה המועדפת באפליקציות שונות ובוורטיקלים שונים. גם באספקט הזה הידע והניסיון של מומחי DBA Services מבוקשים על ידי אינטגרטורים רבים, שמעדיפים תוצאות מוכחות על המצאה מחדש של הגלגל, ועל ידי ספקי שירות תחזוקת IT במיקור חוץ, שיודעים להעריך את הזמן הנחסך לטובת התחייבויות SLA".

העברת יישום ארגוני מהתקנה מקומית לתשתית ענן דורשת בדיקה, ובדרך כלל גם אופטימיזציה מחדש, של תצורת מסד הנתונים. "זו אשליה יקרה לחשוב, שהמעבר לענן אינו מאתגר יותר מהחלפת שרתים", אומר אביב מדמון. "שום דבר לא יכול להיות רחוק יותר מהאמת. בכל מערכת תוכנה יש קישורים פנימיים והחלטות הקונפיגורציה מושפעות מבחירת פלטפורמת ה-Production. ומה שתקבלו בענן שונה מאוד ממה שעבד קודם בחדר השרתים הפרטי שלכם. בדרך כלל, אופטימיזציה מחדש של מסד הנתונים יכולה להכריע את הכף ולקבוע האם היישום יתפקד טוב או גרוע בסביבה העננית. זו אחת השאלות שאפשר לענות עליהן בעזרת האופטימייזר של DBA Services. גם אם היישום שלכם כבר הוכיח את עצמו בסביבת On Premises, אנו ממליצים להעביר אותו תהליך אופטימיזציה חדש כחלק מפרויקט ההגירה לענן. ובאותה הזדמנות, המומחים שלנו שינתחו את האימפקט של המעבר לענן על הביצועים יוכלו גם "לשמן את גלגלי השיניים" של היישום ולהביא אותו לתצורה אופטימלית. זה לא ידע טריוויאלי שכל טירון IT מסוגל לגרד מפה ומשם. בדרך כלל מדובר במנוע הנתונים של פתרון ייחודי לוורטיקל שרלוונטי עבורכם, ובכל ורטיקל כזה התנאים שונים. כפי שנדרש מהנדס מכונות מהרמה הגבוהה ביותר כדי להעביר מנוע מדגם אחד של מכונית לדגם אחר, כך צריך מומחה מסדי נתונים מהרמה הגבוהה ביותר לכוונן את כל הפרמטרים שמשתנים בהעברת מנוע הנתונים מסביבת עבודה אחת לשנייה. זה מומחה שמבין איך המערכת כולה עובדת, לא רק המנוע, בסביבה המסורתית ואיך היא אמורה לתפקד, מבחינת תהליכים עסקיים, בסביבה העננית".

מענה הוליסטי הנגיש לכולם

השילוב של זרוע אופטימיזציה עם זרוע ניהול ותחזוקה ממקם את DBA Services בליגה משל עצמה בין חברות השירות הישראליות. "אתם לא תמצאו אף חברה אחרת בישראל, בוודאי שלא במגזר ה-SMB, שמסוגלת לספק מענה הוליסטי כל כך לנושא הקריטי של מסדי נתונים", אומר אביב מדמון. "עכשיו, כשהזמינות בענן הפכה את EZManage Cloud ליישום הנגיש לכולם, למשתמשים סופיים ולקבלני תחזוקה, לאינטגרטורים ולמפתחי אפליקציות, אנחנו יכולים גם להצהיר ש-DBA Services מוכנה לעבוד עם כל עסק וארגון שחושבים על אתגרי העתיד, בענן או בבית".

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות