<
יום שישי , ינואר 19 2018
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > ServiceNow: המומחים לעולם החדש – Everything as a Service

ServiceNow: המומחים לעולם החדש – Everything as a Service

"הטרנספורמציה הדיגיטלית" שמרבים לדבר עליה אינה רק אוסף של טכנולוגיות אקזוטיות – זו נקודת הזינוק למסלול חדש של ניהול מערכות עסקיות על תשתית של ידע ואפליקציות "חכמות", שיודעות לנצל את הנתונים להשגת יתרון תחרותי. המסלול נפתח בהעברת התשתיות לשירותי ענן, ממשיך בהתחברות לאינטרנט של הדברים (IoT), ומסתמך על יכולות אנליטיות מפותחות ופתרונות מעולם ה- Big Data.. הטרנספורמציה הדיגיטלית מהווה התנתקות רדיקלית מהמוסכמות של ניהול IT ארגוני, שחייב לעבור בעצמו "טרנספורמציה" כדי להמשיך לתפקד ביעילות בתנאים החדשים.

הענן מספק את הפלטפורמה

לימור אפיק

לימור אפיק

הטרנספורמציה מתאפשרת הודות ליכולת לאתחל את התהליך ללא השקעה הונית מחודשת בתשתיות חומרה, מתקני  Data Centerורישיונות תוכנה. אלה משאבים שאפשר לצרוך כשירותי ענן, לשלם לפי צריכה, לשנות לפי תנאי שוק דינמיים. מצד שני, חלק מהאפליקציות החדשות צריך לפתח לבד, כי כל ארגון מאותגר בצרכים שונים וכל פתרון מותאם ספציפית נזקק לקוד קנייני שיפותח ספציפית עבורו. למזלם של מנהלי הטכנולוגיות, גם הכלים לעמוד במשימה השתנו רדיקלית,אתרים מקצועיים מציעים היום אסטרטגיה שנקראת Everything as a Service, במסגרתה המנמ"ר מקבל את רוב, אם לא כל, הכלים הדרושים לעבודתו כשירות SaaS, כלומר תוכנה בענן. חברת ServiceNow, תאגיד עולמי צעיר שהציב לעצמו יעד שאפתני, לספק יכולות Everything as a Service לכל מנהל מערכות מחשוב, באמצעות למעלה מ- 20 פתרונות ניהול לעולם ה- IT המתרגמות  כל משימה ארגונית לרצף פעולות פשוט  המתבצע באופן אוטומטי וחוסך לארגון הרבה משאבים.

"מדרבנת אותנו תחושה קדחתנית של מהפכה", אומרת לימור אפיק, מנהלת אזורית של ServiceNow, המובילה צוות מקומי של מומחי הטמעת מערכות המידע בפעילות העסקית. "המשימה הראשונה שלנו היא לאפשר למנמ"ר לנהל את תחום האחריות הישירה שלו, מערכת המידע עצמה. היום עליו להוכיח את הרציונל העסקי של המשך קיום המחלקה מול אתגרי ה-Outsourcing וספקי תוכנה בענן. מצפים ממנו לבצע את משימותיו בכלי ניהול ממוחשבים ובמתודה של פעילות עסקית יצרנית. יתר על כן, היום דורשים מן המנמ"ר להוכיח את ערכו לא רק בניהול משאבים טכניים, אלא גם בהובלת מדיניות עסקית טהורה. לנצל את הידע המקצועי שלו, ליעץ למנכ"ל מה לעשות טכנית כדי לשפר תוצאות עסקיות, איזה השקעות צריך לעשות היום כדי לקדם פני שינויים עתידיים, איך לחסוך בלי להסתכן בחוסר רלוונטיות ואיך לעשות יותר עם פחות תשומות. גם מנהלי המחלקות והפעילויות האוטונומיות מאתגרים אותו במענה לפתרונות זולים (אם כי גם סטנדרטיים ופשטניים) "מעל המדף" בענן ועליו להוכיח שמחלקת ה-IT "עושה את זה טוב יותר". המענה נמצא באספקטים רבים ושונים של ניהול IT איכותי, החל בניצול משאבים ואופטימיזציה של ביצועים, דרך ניטור אבטחה ותגובה מהירה לכל סימן חשוד, וכלה בזריזות עסקית בהקצאת משאבים לפי הצורך ובכפיפות לדרישות רגולטוריות. פתרונות ServiceNow מממשים את היכולות האלה בענן, ללא צורך בהשקעת הון בקונסולת ניהול On Premises, ובעזרת מומחים מהליגה העולמית. ServiceNow מעסיקה היום למעלה מ-5,000 עובדים, מוכרת ללמעלה מ- 3,300 לקוחות או אם תרצו, תומכת בלמעלה  מ-17 מיליון משתמשים ברחבי העולם.

יכולות חדשות לעולם חדש

האתגר אינו רק כמותי, דבר שיכול לקבל מענה רק בכלים לאוטומציה מהסוג ש-ServiceNow מציעה בענן, ולא רק פלטפורמת ניהול IT עדכנית. האספקט האיכותי מגיע מהצורך של ארגונים לצאת מהטריטוריה הבטוחה של מחשוב קלאסי, לא להסתפק בפתרונות מונוליטיים לתשתיות עסקיות מסורתיות. לדוגמה, הצורך לספק יכולת שירות עצמי למשתמש הנייד, מסביב לשעון ועם חוויית לקוח מושכת על המסך הקטן של סמארטפון. "כלכלת האפליקציות" לא יכולה לעבוד אם לא מאפשרים לבעלי העניין ביישומים האלה, מנהלים ומשתמשי קצה מהמחלקות העסקיות עצמם, לקדם את הפיתוח באמצעות "שירות עצמי" של בניית אפליקציות. שירות עצמי אינו כתיבת קוד במושגים הקלאסיים של עבודת התוכניתן. נדרשת כאן רמה גבוהה יותר של Agility כדי שאנשים המבינים תהליכים עסקיים יוכלו לתרגם את הידע שלהם למערכות עובדות בצורה כמעט אוטומטית. סביבת הפיתוח המהיר צריכה להשתמש במטפורות גרפיות כדי לתאר את האלגוריתם בתרשים זרימה אינטואיטיבי, אותו בונים, עורכים, משנים ומחברים לאלגוריתמים אחרים בשיטות של גרירה והנחה של אובייקטים סימבוליים על "שולחן העבודה הווירטואלי" ותיאור התהליך העסקי בסדרה של חיצים והגדרת תנאי ניתוב. למעשה, מפתח האפליקציה צריך רק לסרטט תמונת-על של האפליקציה "מגובה 40,000 רגל", בלי להיכנס לכל הפרטים הטכניים של קוד מתפקד, כמו הגדרות ממשקים, בדיקות Debugging ותיעוד פורמלי. ודרישה אחרונה: סביבת פיתוח האפליקציות מוגשת למשתמש כשירות ענן, זמין לכל אחד ללא השקעות מוקדמות בציוד או ברישיונות תוכנה.

יש שירות כזה, הוא חלק מהפלטפורמה של ServiceNow והוא נחשב ל-Must בכל הארגונים הגדולים בעולם. גם בישראל תוכלו להתרשם מהיעילות שלו בארגוני Enterprise מכל המגזרים: בהי-טק (Amdocs, Nice ועוד), בתעשייה המתקדמת (רפאל, טבע, אינדיגו) בתעשייה המסורתית (תנובה, נטפים), במגזר הפיננסי (בנק לאומי, הבנק הבינלאומי) ובטלקו (פרטנר ועוד). בארבע וחצי השנים שהחברה פעילה בישראל, היא בנתה בסיס לקוחות גדל במהירות. "ההתבססות שלנו בשוק ה-Enterprise הישראלי משקפת את התהליכים שקורים בכל העולם", אומרת לימור אפיק. "מאז הקמת החברה העולמית על ידי Fred Luddy ב-2006 השגנו את קצב הגידול הגבוה ביותר בתעשייה, בממוצע 30 אחוז בשנה. מדובר באופרציה שממנפת ידע וכושר ביצוע של 5,000 עובדים אורגניים, ובנוסף אלפי עובדים של שותפינו העסקיים. פחות מעשר שנים לאחר הקמתה, החברה כבר מגלגלת הכנסות של מעל 1.4 מיליארד דולר לשנה,  מספר שאמור לגדול עד לשנת 2020 ל-4 מיליארד ."

המעמד המיוחד של ישראל

הסניף הישראלי של ServiceNow ממחיש את עומק המחויבות של החברה העולמית לשוק המקומי. ההשקעה שלה במרכז הפיתוח, המעסיק מעל 100 אנשי פיתוח והטמעה, שמה את ישראל על בסיס דומה למחויבות של ServiceNow לארבע הארצות בהן החברה מחזיקה מרכזי פיתוח מקבילים – ארה"ב, בריטניה ואוסטרליה. "משאבי האנוש שלנו בישראל מאפשרים לתמוך בכל היישומים בסל המוצרים שלנו:

  • ITSM – ניהול השירות הפנימי במחלקת ה-IT כולל: ניהול תקלות, ניהול בעיות מערכתיות, ניהול שינויים , ניהול מצאי, ניהול ידע וניהול קטלוג השירותים הארגוני
  • PPM – ניהול פרויקטים בכל תחומי הפיתוח וניהול פרוטפוליו של פרויקטים על בסיס סדר קדימויות עסקי
  • CSM – Customer Support Management לניהול קשרי לקוחות בשווקי B2B ו-B2C, כולל ניהול חוויית לקוח
  • Human Resources – ניהול השירות ואוטומציה במחלקת HR כולל תהליכי קליטה וגריעת עובדים
  • Security – ניהול אבטחה ומוקד שליטה ובקרה – SOC
  • IT Operation Management זיהוי ומיפוי התהליכים העיסקיים בארגון ותפעולם השוטף (כולל orcestration)

להסתגל או לא לשרוד

"העיקרון הוא פשוט", אומרת לימור, "השירות בענן צריך לספק את כל מה שציפינו לקבל מהמנמ"ר בעבר, רצוי כשירות עצמי למשתמש הסופי, ובנוסף כיסוי לתוספת האחריות שהטרנספורמציה הדיגיטלית הניחה על שולחננו. ועליו לעשות את הכל טוב יותר ועם פחות משאבים, משום שההנהלה הנוכחית רוצה להשתכנע שה-IT הוא נכס ולא תקורה. כבר לא מדובר בהתייחסות לחלק מאתגרי הניהול כאילו הם יכולים להישאר במאה ה-20, על גיליונות Excel, ותקשורת Email. הענן מאפשר לכולם להשתתף בטרנספורמציה הדיגיטלית, ומי שבוחר לא לעשות את הצעד הקריטי הזה כנראה לא מודע לכך שבמשתמע מדובר בויתור על הסיכוי לשרוד. מצד שני, אף אחד לא צריך להמציא מחדש את הגלגל. יש ל-ServiceNow פורטפוליו של מוצרים שנועדו מיסודם לעבוד בענן (Native Applications) ואנשים שיעזרו לכם לממש את החזון כאן ועכשיו. הפלטפורמה שלנו מספקת ארגז כלים רב-תכליתי לכל מי שנזקק לפתח, לתחזק, לנהל ולשדרג אפליקציות מודרניות בכל ספקטרום ההתמחויות המקצועיות בכל ורטיקל עסקי. הפלטפורמה מאפשרת לאנליסטים להבין לעומק את העדפות ותסכולי המשתמשים; למנהל ה-IT להגיב מהר יותר ונכון יותר במקרים של תקלה או מחסור במשאבים; ולמנהלי העסקים להתוות אסטרטגיה הולמת יותר לתנאי השוק ודרישות הרגולציה, כל אחד מנקודת המבט של תחום אחריותו. תובנות אלה נגזרות מניתוח הקורלציה הפנימית בין ביצועים עסקיים ספציפיים לנתוני ניטור טכני של רכיבי התשתית. ובהכללה, ServiceNow מאפשרת לקחת כל טכנולוגיה, ולאפשר הטמעה קלה ופשוטה שלה בקרב כל משתמשי הארגון, בלי השקעות הון וזמני לימוד ארוכים".

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות