<
יום שלישי , דצמבר 19 2017
מבזקים
דף הבית > שירותי ענן ומיקור חוץ > NetApp בענן: פתרונות אטרקטיביים יותר ללקוח הסופי – ורווחיים יותר לספק

NetApp בענן: פתרונות אטרקטיביים יותר ללקוח הסופי – ורווחיים יותר לספק

שלומי פרייס, מנכ"ל  NetApp ישראל

שלומי פרייס, מנכ"ל NetApp ישראל

"המומנטום ממשיך", כך, בשתי מילים ומבע מלא סיפוק, מסכם שלומי פרייס, מנכ"ל  NetApp ישראל, את הרבעון שהסתיים ב-30.6.14. "השנה החולפת היתה שנת שיא ללא תקדים עבור NetApp ישראל. בהיקף המכירות, בחדירה לשווקים חדשים, בהצטרפות מומחים לצוות הטכני שלנו ושותפים עסקיים לקהילת ה-Channel. בכל פרמטר שתרצו NetApp רושמת שיא חדש וקצב צמיחה נפלא. עבורנו זו הרגשת סיפוק נהדרת שמגיעה אחרי שנים של בניית תשתית ידע ונכסי אנוש ויצירת מנגנון הפצה ותמיכה בסטנדרטים עולמיים למותג הצומח הכי מהר בתחום האחסון. זו חוויה נפלאה שעבורה אני חייב תודה לצוות היוצא מהכלל של עובדי NetApp ישראל".

ארכיטקטורת האחסון של המאה ה-21

המשך המומנטום אינו דבר פשוט כאשר הוא מגיע אחרי שנה של הישגים ועל רקע הדשדוש של חברות מתחרות, שמאבדות מיום ליום את אחיזתן המסורתית בליבת ה- Enterprise. "הכוח המניע מאחורי תנופת המכירות שלנו היא מערכת ההפעלה החדשה והחדשנית Clustered Data ONTAP", אומר גיא רחמים מנהל טכנולוגיות ראשי ב-NetApp ישראל. "זו מערכת האחסון הראשונה, והיחידה עד כה, שפותחה במיוחד להתמודדות עם תוצאות המהפכה הטכנולוגית ב-"Datacenter. בין תכונותיה הייחודיות אפשר למנות:

  • וירטואליזציה של האחסון, ב-Datacenter המקומי ובענן
  • תמיכה בתצורות מערכת היברידית, הן בשילוב של מודלים שונים (כמו SAN ו-NAS) והן בשילוב של אחסון מסורתי ואחסון בענן
  • גידול מדורג, On Demand Scalability, מהפתרונות הפשוטים ביותר לשוק SMB ועד למערכות ענק עבור חברות עולמיות שנזקקות לנפחי אחסון בהיקפים של עשרות פטה-בייט (עד 70PB)
  • "תפעול באפס השבתות", או כפי שאנו קוראים לזה Nondisruptive Maintenance. הכוונה היא למערכת אחסון שאינה נעצרת לרגע ונשארת זמינה גם כאשר צריך לבצע שינויים מרחיקי לכת בתצורה, להוסיף או לגרוע כוננים, לשחזר, לפצל או לאחד חוות אחסון, להגר או לשכפל נתונים לענן וכדומה.
  • הטמעה מלאה של טכנולוגיית Flash בכל קו המוצרים בצורה "שקופה" מבחינת הבקרים, ממשקי החומרה ותצורת התוכנה. היום, פתרון NetApp מאפשר להחליף דיסק קשיח בכונן Solid State בלי לשנות כל דבר אחר בתצורה. כך אתם מקבלים שיפור דרמטי בביצועים בלי להסתבך בשינויי גרסאות. פשוט Plug & Upgrade. משום שמערכת Clustered Data ONTAP הוירטואלית מתעלמת מהבדלים בחומרה ויוצרת תמונת אחסון אחודה בכל סביבה, הטרוגנית ככל שתהיה.

יותר יכולות בפחות תקציב

"ליתרונות שגיא מדבר עליהם בשפה טכנית יש בסופו של דבר אימפקט עסקי דרמטי", אומר שלומי. "לראשונה בתולדות ה-IT הארגוני קיימת פלטפורמה שיודעת לנצל את כל חידושי הטכנולוגיה כדי לספק יותר יכולות בלי לדרוש יותר תקציבים. בחברות גדולות, בהן ההשקעה בתשתיות אחסון מסתכמת במיליונים, ארכיטקטורת Clustered Data ONTAP חוסכת הוצאות בהיקף שש-ספרתי בכל שנה. לא רק שמגיעים הודות לה לניצולת גבוהה יותר של ההשקעות הקיימות, כך שנדחה הצורך ברכישת חומרה נוספת, אפשר בו-זמנית להשתחרר מהשבי של יצרן מסורתי, הדורש עבור מוצרי מדף מחירים מופרזים. בניגוד לספקי אחסון מסורתיים, NetApp לא מפחדת מהטרוצנטריות, לא מנסה להרוויח במידה מוגזמת ממכירה של רכיבים סטנדרטיים "ממותגים מחדש", כמו כונני דיסק Commodity, המיוצרים על ידי ספקי OEM. אבל האטרקציה שמדברת בשפה הכי ברורה למנהלי כספים ועסקים בכל גודל ובכל ורטיקל היא הסקלאביליות המושלמת. חברה בצמיחה יכולה לעשות את כל הדרך לצמרת, מ-Startup צנוע ועד Enterprise עולמי, בלי להפסיד מאומה מההשקעה שלה באחסון Clustered Data ONTAP. למנמ"ר יהיו אולי סיבות להחליף כוננים או בקרים על מנת לשפר את ביצועי החומרה, אבל מערכת ההפעלה לעולם לא תגביל את הצמיחה ולא תאלץ אותו לוותר על רכיב כלשהו שעדיין מביא תועלת. יתר על כן, גם תוכנית השדרוג הרדיקלית ביותר יכולה להתבצע בשלבים מדודים, בכל פעם להוסיף רק את מה שממש חיוני באותו רגע, בלי לעצור את העבודה ובלי לחייב שינויים בחלקים אחרים".

מערכת Clustered Data ONTP הוצגה בישראל לפני כשנתיים ונדרש מאמץ שיווקי עצום כדי לשכנע ארגונים גדולים להחליט, שהגיע הזמן למודרניזציה יסודית של מערכת האחסון. "האחסון הוא אולי הפן הכי שמרני במערכות מידע ארגוניות", אומר גיא רחמים. "גם מי שמוכן לסבול שיבוש חולף בחדר השרתים לא מוכן לסכן את הנתונים או את הגישה הרצופה אליהם. אבל החשש המוצדק הזה לא יכול להוות הצדקה להתאבנות העמוקה השוררת בכמה מקווי המוצרים של הספקים המסורתיים. למשל, ההגבלה לתצורות הומוגניות, משפחה ספציפית של יצרן ספציפי, שמסיבות עסקיות מעדיף לפלח את השוק בין מספר קווי מוצר לא תואמים. לפני קצת יותר משנה סיימנו את החריש העמוק הראשון והדגמנו בהתקנות ניסיון כיצד Clustered Data ONTP מציעה לחברות אלה פתח מילוט מהשבי של ספק יחיד באמצעות חלופה טכנולוגית עדיפה – וכיצד אפשר להגר ממערכת קניינית לסביבת אחסון וירטואלית חדישה בלי לאפס השקעות קודמות. ואז התחיל זרם ההזמנות, גל של הצלחות עסקיות כמוהן לא ראינו בעבר. נכון להיום, רשימת הניצחונות שלנו כוללת את לאומי קארד, אסותא, כלמוביל, הפניקס, שסטוביץ, עיריית ראשל"צ, ריקור, גופים בטחוניים ועוד רבים."

מסלול המראה לשאיפות נועזות

ההצלחה הגדולה במגזר ה- Enterprise הביא את שלומי פרייס "לפתוח את ה-Zoom" ולהכניס לתמונת המטרה השיווקית גם לקוחות SMB, עבורם חלק מהדילמות הנ"ל פחות רלוונטיות. "נכון, חברות קטנות ובינוניות לא מתחבטות בשאלה איך מנהלים בצורה אינטגרטיבית סוגים שונים של פתרונות אחסון", אומר שלומי פרייס. "אבל הן בהחלט כן מאותגרות בשאר הבעיות ש-Clustered Data ONTAP באה לפתור. כולן רוצות ליהנות מפירות הווירטואליזציה, כולן מתכננות בזהירות שימוש חלקי לפחות בשירותי ענן – כולל אחסון, התאוששות מאסונות, תמיכה במשתמשים ניידים ומכירה ללקוחות אינטרנט – כולן מעוניינות בניצול טכנולוגיית Flash לשיפור ביצועים, וכולן רוצות להתקדם לקראת עולם של Big Data בלי להסתכן בהשקעות טיפשיות. לנו יש מענה מוכח לדרישות האלה, אז אין סיבה שלא נפנה גם למגזר ה-SMB, שאף אחד אחר לא סופר, משום מה. בסופו של דבר, אחד המאפיינים האטרקטיביים של פתרון NetApp הוא מחיר סביר. אנו יכולים להציע ללקוח SMB פתרון שעונה לצרכיו היום במחיר טוב יותר מכל פתרון אחר – ועם זאת להראות לו מסלול Scaleout המוביל לרמה העליונה של תוכניות פיתוח עסקי ארוכות טווח, שאפתניות ככל שתהיינה".

גיא רחמיםבולטת בין הדילמות על סדר היום של מנמ"רים, בארגונים קטנים וגדולים, היא דילמת האחסון בענן. זו כנראה מהווה את המכשול הקשה ביותר בהגירה מה-Datacenter הישן לפתרון ענן, משום שמדובר במסות של נתונים אותם קשה לשנע בין אתרים. "אחת ההבטחות המלהיבות של מחשוב ענן היא פתיחת השוק של מיקור חוץ לתחרות אמיתית", מסביר גיא רחמים. "אך כדי שהמודל העסקי ישיג את מטרתו ויוריד את עלויות ה-IT יש צורך בחופש לנייד בכל רגע משימות בין עננים של ספקים שונים. לדוגמה בין אמזון, מיקרוסופט, גוגל או ספק מקומי. היום קל יחסית להעביר את היישום עצמו – את התוכנה בתצורה שמועדפת על הארגון – בין הפלטפורמות. אך כמעט בלתי אפשרי לנייד את מחסן הנתונים עליו היישום עובד, במיוחד כשמדובר במערך תוכנה ארגונית אינטגרטיבי. בתחום הזה אין סטנדרטים ולמעשה למשתמש אין ידע מדויק איך המידע שלו שמור. שלא לדבר על כך, שהזמן הנדרש להעברה של טרה-בייט מאתר אחד לשני נמדד בימים, כאשר הלקוח רוצה תגובה בדקות. ועבור חברות גדולות עדיף כבר להעביר את הנתונים בדיסק פיזי ולא בתקשורת, פתרון לא מעשי במסגרות הענן הגלובליות. בעיה זו באה על פתרונה במסגרת התמיכה האוניברסלית של NetApp בסביבות היברידיות. מערכת Clustered Data ONTAP היא מכנה משותף לרוב האתרים המתמחים באחסון ענן וקשורים לספקי פלטפורמות מחשוב, PaaS. כך היא יכולה לבטל את הצורך בניוד האחסון בזמן שמבקשים להחליף ספק פלטפורמת ענן".

וירטואליזציה ברמה הגבוהה ביותר

הנושא טיפה טכני, אבל אפשר להבין אותו כאשר מתבוננים באנלוגיה מתחום הלוגיסטיקה. בימים שלפני השימוש במכולות להובלה ימית, מטען יצא לדרכו בלי שללקוח היתה שליטה בגורלו לפני שהגיע לנמל היעד. הרעיון להעביר מטען מאוניה אחת לשנייה לפני השלמת השילוח היה בלתי מעשי בעליל ולכן חברות ההובלה הימית היו חסינות יחסית מאי שביעות רצון הלקוח. הכנסת השימוש במכולות יצרה מכנה משותף בין כל אמצעי ההובלה והאחסון עבור רוב המטענים המשונעים באוניות. היום הלקוח או סוכן השילוח שלו יכול לשלוט בהובלה בפרטנות מלאה, לקבוע מי יוביל את המכולה שלו בכל קטע דרך ומי יאחסן אותה בכל צומת – מבלי לדאוג לכך שהספק מצוייד בהתאם ומסוגל לטפל במטען הספציפי הזה. כי כל המטענים שנכנסים למכולה הופכים ל"וירטואליים". עכשיו תחליפו בדימוי זה את המטענים בנתונים, את המכולה במערכת הפעלה לאחסון ואת האוניות בספקי ענן. "מערכת Clustered Data ONTAP  זמינה היום על כל הפלטפורמות המשמעותיות של שירותי ענן", אומר גיא. "תוכלו להגדיר אותה כחלק מהפלטפורמה ששכרתם באמזון, בענן הפרטי שלכם ובענן אחסון של צד ג', אחד או יותר. כאשר אתם רוצים לשנע משימה בין עננים, אין צורך ללוות את היישום בנתונים, משום שכולם מסוגלים לגשת ולהשתמש בנתונים בכל מקום שהם מצויים בו. זו וירטואליזציה ברמה הגבוהה ביותר והיא זו שפותחת את השער לעולם של שירותי ענן דינמיים".

אסטרטגיית הענן של NetApp מכוונת אל שני צדי המתרס – ספקי השירות והלקוחות שלהם. "היחסים שלנו עם ספקי שירותים הם של שותפות אסטרטגית", אומר שלומי פרייס. "כשהם מוכרים את השירות אנו מוכרים את הפתרון בצד הלקוח, או נכון יותר לומר שהמפיצים של NetApp מוכרים ללקוח הסופי. לכן מערך התמיכה שלנו מכוון לשני הצדדים. מצד אחד אנו מאפשרים לספקי שירות ענן להציע פתרונות טובים יותר, אטרקטיביים יותר ללקוח הסופי – וגם רווחיים יותר לספק. ומצד שני אנו מציעים ללקוחות סופיים פתרונות ניהול והגנת נתונים בסביבה היברידית, כך שהם נשארים בשליטה מלאה על נכסי המידע שלהם בכל דרך שהם בוחרים להתנהל. הרווחיות המשופרת של הספק היא פועל יוצא של ניצול טוב יותר של משאבי האחסון שלו והיכולת להציע ללקוחותיו חוזה SLA אטרקטיבי יותר. והלקוחות מצידם יכולים אפילו להשתמש ברישיונות NetApp בעננים היברידיים, כאשר הנתונים מפוזרים בין פלטפורמות שונות, בלי כפל תשלומים".

התחדשות דרמטית במוצרי החומרה

במקביל למהפכה הקונספטואלית בתחום מערכות ההפעלה מובילה NetApp מהלך של התחדשות דרמטית בקו מוצרי החומרה. בהכרזות מהחודש האחרון נחשפו מערכות אחסון משולבות במשפחת FAS שמרחיבות את היצע הפתרונות הן בקצה העליון (High End) והן ברמת הכניסה (Entry Level). לדוגמה, דגם FAS 2520 מיועד לעסקים קטנים עם דרישות אחסון עד 336 טרה-בייט, בעוד דגם FAS 8080EX מאפשר גידול לממדים דמיוניים כמעט: 12 אשכולות של 1440 כוננים עם נפח כולל של יותר מ-70 פטה-בייט. גם בתחום ה-Flash מציעה NetApp פתרונות פשוטים ואפקטיביים לטיפול בבעיות ביצועים "נקודתיות" (במסגרת סדרת E Series) לצד פתרונות מתוחכמים מאוד, אינטגרליים למשפחת FAS, שכוללים את כל היתרונות של Clustered Data ONTAP. "אין היום אתגר אחסון ש-NetApp לא מסוגלת לתת לו מענה חכם, יעיל ותחרותי", מסכם שלומי פרייס. "כבר לא מדובר בחברה צעירה שמפגינה חדשנות טכנולוגית בנישות שהוזנחו על ידי חברות וותיקות ושמרניות. היום NetApp מסמנת את המגמה הדומיננטית בכל מגזרי האחסון והחברות האחרות מתאמצות לא לפתוח פערים גדולים מדי אחריה. לא פלא שאנחנו קובעים שיאי מכירות חדשים כל רבעון".

אודות מערכת ITnews

נגישות