<
יום שני , דצמבר 18 2017
מבזקים
דף הבית > שירותי ענן ומיקור חוץ > EMCworld: הפדרציה מפגינה את כוחה בלאס ווגאס

EMCworld: הפדרציה מפגינה את כוחה בלאס ווגאס

Pat_Gelsinger (small)

פאט גלסינגר

14,000 גיקים שנאספו מ-99 ארצות לא עושים רושם של ממש על שגרת החיים ההזויים של לאס ווגאס. הם אפילולא ממלאים את כל החדרים בקומפלקס The Venetian + Palazzo, שני מגדלי אכסון ברמת 5 כוכבים לאורחים שהגיעו כדי להשתתף בכנס EMC World 2015 במרכז הקונגרסים Sands. הסטטיסטיקה מרשימה: יותר מ-260 עיתונאים ואנליסטים הגיעו להשתתף בלמעלה מ-50 הרצאות למנהלי IT בכירים ויועצי אסטרטגיה עסקית, 14,000 מהנדסי תוכנה ויישומים נרשמו ליותר מ-300 הרצאות מקצועיות, ולמעלה מ-100 שותפים המציגים בתערוכה. ועם כל זה, מחצית האולמות ב-Sands נשארים ללא שימוש. כי בלאס ווגאס כמו בלאס ווגאס, התחרות היא של מי גדול יותר.

Star Trek: העידן הדיגיטלי החדש

עבור ג'ו טוצ'י, מנכ"ל EMC, זו הזדמנות להגדיר מחדש את אוסף החברות שהוא צירף לקבוצה בשנים האחרונות. "פדרציה" הוא קורא לקונגלומרט, שכבר מזמן לא מסתפק בהשתלטות על גלקסיית האחסון. הדימויים האלה, שנלקחו מסדרת הטלוויזיה Star Trek על הרפתקאות ספינת החלל Enterprise במרחבי הגלקסיה ומלחמת צבא הפדרציה הנאורה באימפריה החשוכה של Klingon, שימשו תפאורה אודיו-ויזואלית להרצאת הפתיחה שלו, ה-Keynote. רקדנים בתלבושות של לוחמים דיגיטליים, תזמורת 30 נגנים שמנגנת את המוטיבים המוזיקליים מהסדרה האינסופית, ואפילו חזרה לחיים של קומנדר ספוק, קצין המדע הגרום וחד האוזניים מוולקן (השחקן המקורי, Leonard Nimoy, מת לפני חודש וכבר יש לו כפיל מושלם), עזרו לג'ו טוצ'י להלהיב את הקהל. כי בלאס ווגאס, כמו בלאס ווגאס, הטכנולוגיה תופסת מקום שני רחוק מאחורי הבידור. אבל מי שהקשיב היטב למסר של ג'ו קלט את קווי המתאר של חזון על "העידן הדיגיטלי החדש", שלדעת הנביא יבוא בעקבות המהפכה שבפתח, המשמעותית ביותר בתולדות הטכנולוגיה, גדולה וחשובה יותר אפילו מהמהפכה התעשייתית הראשונה. חברת EMC, או יותר נכון "הפדרציה", נערכת לעזור לכם מנהלי ה-IT במגזר העסקי, לעבור את המהפכה בשלום. ואל תזלזלו ביד המושטת לכם, כי מהפכות הן זמן קריטי במחזור החיים של תאגידים עסקיים. הרוב לא עוברים אותן ללא פגע.

"פחות מ-11 אחוז מהחברות שהיו ברשימת S&P500  בשנת 1957 עדיין חיות", אומר ג'ו. "רק אחת מ-9 חברות שאיכלסו את הליגה העליונה בכלכלה העולמית לפני 58 שנה למדה להסתגל לתנאים בעקבות המהפך העסקי, שהתחולל כאשר הדגש עבר מיצור טובין סדרתי לכלכלת ידע מבוססת IT. מי מהחברות המפארות היום את הרשימה העדכנית תישאר בשטח בעוד 50 שנה? לא הרבה. כי השינויים שצפויים בעולם המידע כבר בשנים הקרובות, ההבשלה של המגמות הנוכחיות – כמו מחשוב ענן, ניידות מקושרת, אנליזת Big Data, תשתיות מידע מוגדרות תוכנה – בעשור הקרוב, תחולל מהפכה משמעותית יותר מזו שראינו בעקבות הכניסה של טכנולוגיות מידע בעבר. מהפכה שתגמד את אלה שחוללו מחשבי Mainframe, רשתות מקומיות, ה-PC ומחשבים ניידים, שרתים וחוות אחסון. כי מה שעשינו עם החדשנות הטכנולוגית של המאה הקודמת, היה לשפר את תהליכי העבודה המקובלים. זה היה זמן של מיכון ואוטומציה, ייעול, שליטה ובקרה – אבל מבחינה עסקית המשכה של מוסכמות היסטוריות; משחק קלאסי במאזן הכוחות בין ספקים, צרכנים, יצרנים, מפיצים ורגולטורים. בעידן החדש חלק מהגבולות הישנים יפרצו ומאזן הכוחות לא יהיה יותר משחק סכום אפס. מערכות המידע צריכות לא רק לשקף את הטרנספורמציה הזאת אלא גם לעמוד בראש המהפכה. כי מי שלא יוביל ולא ישתתף בהגדרת העתיד, לא ישרוד."

ארבעת עקרונות העידן החדש

ג'ו טוצי

ג'ו טוצי

המילה Redefine, "הגדרה מחדש", הייתה הסיסמא של הכנס. עבור ג'ו טוצ'י הסיסמא מובילה לארבעה עקרונות יסוד של העידן הדיגיטלי החדש:

 1. היו אגרסיביים באימוץ טכנולוגיות והטמעת קונספציות עסקיות מהפכניות. אין מקום למהססים, כי השינויים מתחוללים כה מהר שמי שמפגר לרגע יישאר לנצח מאחור. כפי ששר מאיר אריאל בשם אביו החכם, "תעזבו יום, יעזבך יומיים" (במקור מאמר חז"ל על הפסיכולוגיה של עצלות).
 2. ההסתגלות של ארגונים למצב החדש תגיע דרך טרנספורמציה של ה-IT. מנהלי ה-IT בארגונים – והמנכ"לים שמספקים להם משאבים ומרחב תמרון – צריכים לראות בטכנולוגיות החדשות הזדמנות שאסור לפספס ולא אילוץ שנכפה עליהם, לרוץ רק כדי להישאר במקום (במקור, פרדוקס שבלבל את אליס בארץ הפלאות).
 3. הענן ההיברידי הוא המודל החיוני כיעד סופי, ולא תחנת ביניים בדרך לענן הציבורי. המורכבות של תשתיות IT לעסקים אינה ניתנת לרדוקציה. יש דברים שארגונים לא יכולים להוציא אל מחוץ ל-Data Center הפרטי מסיבות עקרוניות, לא סתם שמרנות. ומצד שני, עננים ציבוריים הם ללא ספק המענה הכלכלי ביותר לצורך במשאבים סטנדרטיים, Commodity IT.
 4. אבטחה היא לא משהו שמוסיפים למערך ה-IT בדיעבד, כמו מנעולים וסורגים לבית שנבנה בלי לחשוב על הצורך לאבטח את יושביו ותכולתו. אבטחה היא אחד מהחוקים הבסיסיים של עיצוב ארכיטקטורת מידע ולכן מקומה בליבת מערכת ההפעלה. חוקי האבטחה מוטמעים בקונספציה של Software Defined Data Center החל ברבדים הנמוכים ביותר של אחסון ותקשורת וכלה ברובד העליון של יישומים ושירותים.

תנועה מסונכרנת ב-5 צירי התקדמות

המבנה החדש של צבא הפדרציה מגדיר 5 אוגדות, עצמאיות כמעט, שנושאות באחריות להובלת התעשייה ב-5 צירי התקדמות:

 • EMC II: הובלת נושא האחסון דרך שני הגלים המשבריים שמאתגרים את התעשייה היום: הראשון, העברת מרכז הכובד של אחסון מדיסקים אלקטרו-מכניים לטכנולוגית מצב מוצק (Flash). את הדגל נושאת בגאווה חטיבת XtremIO, הרכישה הישראלית, שהכריזה בכנס על גרסה 4.0. תוך 3 שנים מהרכישה עברה הפעילות הזאת מהימור על מו"פ טהור למנוע מכירות מוביל בתוך חטיבת האחסון של EMC. לדברי טוצ'י, זו טכנולוגית All-Flash (אחסון ללא דיסקים מכניים) בעלת הביצועים הטובים ביותר בשוק. הגל השני הוא Software Defined Storage, נושא שהפך לחלק אינטגרלי מתפיסת הווירטואליזציה הגלובלית. האחריות הכוללת להובלת חזון Software Defined Data Center (בקיצור SDDCׂׂ) נופלת במתחם של VMware, זרוע מערכות ההפעלה של הפדרציה, אבל מימוש העקרונות ברמת חוות האחסון עדיין דורש את המומחיות והניסיון של מהנדסי EMC.
 • VMware: ההצלחה של עקרון הווירטואליזציה והעובדה שתשתיות הענן מבוססות עליו, מציבים את VMware בתפקיד החשוב של ניתוב כל צי המלחמה של הפדרציה לשדה המערכה של Software Defined Data Center. יש ל-VMware מתחרים בחלק מהזירות המקומיות, בווירטואליזציה של השרתים, של האחסון ושל התקשורת. אך אף חברה אחרת לא מציבה, לפחות על פי פט גלסינגר מנכ"ל VMware, מודל הוליסטי המכיל בצורה אינטגרטיבית, "ללא תפרים" את כל מרכיבי ה- Data Center. נחזור לפט גלסינגר בהמשך.
 • Pivotal: החברה שרכשה EMC כדי להתמודד בתחום הפיתוח הזריז (Agility) הפכה למובילת הפדרציה בעולם של Big Data. המנכ"ל, פול מאריץ, שמוכר היטב בקהילת הסטארט-אפים הישראליים, מתאר את החזון שלו לחברה ב-3 ממדים:

א.     איך לאפשר ללקוחות להמשיך בפיתוח כאשר הפלטפורמות משתנות מרגע לרגע ובמיוחד כאשר חברות מנסות להטמיע טכנולוגיות IoT?

ב.      איך מקדמים תרבות של זריזות ארגונית, לא רק בפאזה של פיתוח אלא גם בקבלת החלטות, ניהול שינויים והסתגלות לתנאי סביבה חדשים?

ג.       איך לעגן את הפתרונות העסקיים בעולם של התפוצצות הנתונים שנקראת Big Data?

התשובה שלו מגיעה דרך שותפות במיזם Cloud Foundry Foundation בו שותפות גם יבמ, HP, אינטל, SAP   ועוד יותר מ-40 חברות מובילות. יותר על Pivotal בהמשך.

 • RSA: חברת האבטחה אמורה לתרום את חלקה בכל שאר הפעילויות במטרה לוודא שכל פתרון וכל קומבינציה של שירותים ויישומים בענן של הפדרציה יהיו מאובטחים ברמת ה-Kernel, ליבת הקוד. בלאס ווגאס פגשתי את יניב הראל, מנהל קבוצת פתרונות הסייבר במרכז המצויינות הישראלי של EMC, בסיס הבית של דר' ארנה ברי, סגנית נשיא בהנהלת התאגיד העולמי, שאחראית על המחקר ב-7 מרכזי מצויינות הפזורים בעולם. יניב הראל עומד בראש קבוצה המתמחה באינטגרציה של פתרונות סייבר וממוקמת בשלוחה של EMC בבאר שבע.

"המיקום שלנו בבאר שבע הוא יותר ממחווה חברתית של חברה בינלאומית הרואה עצמה כחלק מהקהילה", אומר יניב. "אנחנו בבאר שבע משום שכאן אפשר למצוא את דור העתיד של ההי-טק, סטודנטים באוניברסיטת בן גוריון כמו גם תושבים מקומיים שחזרו מהמרכז לבאר שבע הודות להזדמנות לעבודה מקצועית בתנאים טובים, בלי לבלות יום-יום שעות בדרכים. וגם שיתוף הפעולה המצויין שלנו עם סגל האוניברסיטה חשוב לפרוייקטים שאנו עושים. כאשר אתם נלחמים באוייב לא נראה שמשתמש בנשק לא קונבנציונלי, כלי המחקר האקדמיים הם משאבי ידע שאי אפשר לוותר עליהם. אבל אין להכחיש שלנו, הישראלים, גם האימפרטיב הציוני משחק לטובת באר שבע. אנו רוצים להיות חלק מהיוזמה לסגור את הפערים בין הפריפריה למרכז. לממש את חזון בן גוריון באינטרפרטציה עדכנית."

כיום מעסיקה EMC בבאר שבע למעלה מ-130 עובדים, מתוכם כמה עשרות בזרוע הסייבר, שמבצעת פרויקטים לפי הזמנות המגיעות מכל החברות בפדרציה ומכל משרדי השדה של מערך המכירות והשירות העולמי. "אנחנו יחידת האינטגרציה של פתרונות סייבר", אומר יניב. "אנו משתמשים במוצרי החברה, כמובן, אך גם מוצרי צד ג' כדי לתת מענה מותאם לדרישות הלקוח. הלקוחות שלהם נוטים להיות ספקי שירות גדולים, לפעמים גדולים מאוד, אך גם הקשר ישיר עם לקוחות ישראליים חשוב לנו, משום שרכישת ניסיון בשוק הישראלי היא אחת ממקדמי המכירות העוצמתיים ביותר כיום בעולם הסייבר. ולא פחות חשוב לנו הקשר עם חברות סטארט-אפ ישראליות בתחום הסייבר, שיכולות לתרום לסל הטכנולוגי של הפתרון. להן אנו מציעים מסלול מהיר לפריצה שיווקית לעולם."

 • VCE: ג'ו טוצ'י רכש את החברה הזאת, שמייצרת מערכות חומרה "מלוכדות" (Converged Systems), כדי להציע לעולם מודל פשוט יותר של תשתיות IT. החברה, שנוסדה כשת"פ אסטרטגי בין EMC, סיסקו ו-VMware ועברה לאחרונה לבעלות מלאה של EMC מציעה שלוש רמות  של "לכידות" ו"לכידות על" (Hyper-Converged Systems):
 1. VBlock: "צבירים" של שרתים, אחסון ותקשורת, שעברו וירטואליזציה ואינטגרציה תחת VMware. המערכות מגיעות בתצורת ½ ארון, ארון ומערך ארונות, בהתאמה לדרישות העומס ולסוג האפליקציה המיועדת למערכת.
 2. VSPEX: אלה מכשירים (Appliances) אינטגרטיביים, מוכנים למלא תפקיד של "ליבת לגו" לענן מתפתח כאשר נדרשת סקלאביליות בצעדים קטנים. בגרסת VMAX3 החדשה ניתן לבנות מערכי מחשוב עם עד 2800 מעבדים, ולשבץ בהם פתרונות אחסון All Flash ממשפחת XtremIO, כדי להגיע לרמות ביצועים גבוהות מאוד.
 3. VXRACK: משפחת ארונות אינטגרציה מודולרית, שכוללים תשתית ניהול סביבה וירטואלית ומאפשרים התקנה של שרתי x86 סטנדרטיים במערך סקלאבילי יעיל ונוח לשליטה. פתרונות VXRACK מגיעים עם מערכת ההפעלה לאחסון וירטואלי ScaleIO, שמאפשרת שימוש במשאבי האחסון העצמיים של שרתים שונים (DAS), או של מכשירי VSPEX, כדי ליצור חוות SAN וירטואלית ללא שינוי תצורת החומרה.

חזון הפדרציה של ג'ו טוצ'י מונחה על ידי שאיפה לא להפוך את EMC לדינוזאור גדול מדי, כזה שמסרבל את הדינמיקה של קבוצות פיתוח קטנות וזריזות, ומצד שני לתת לאנשי הטכנולוגיה את הגיבוי הפיננסי והשיווקי שרק Enterprise גדול יכול לספק. חלוקת משאבי האנוש והתקציבים בתאגיד חושפת את צורת המחשבה שלו. מבין 70,000 עובדי הפדרציה, 16,000 הם מהנדסים, של חומרה ותוכנה, אחסון ומערכות הפעלה, שליטה ובקרה. 22,000 עובדים מוגדרים כאנשי תמיכה טכנית, המסייעים ללקוחות בהטמעה, תחזוקה ואופטימיזציה של הפתרונות. עוד 30,000 שייכים למערך המכירות. עובדי המטה ממש מיעוט קטן במספר ותקורה מינימלית בעלויות. תקציב המו"פ מגיע ל-12 אחוז מהמחזור ו-8 אחוז נוספים מיועדים לרכישות ומיזוגים. בסך הכל, סל המוצרים והטכנולוגיות גדל במהירות הודות לתקציב כולל של יותר מ-5 מיליארד דולר בשנה. ג'ו טוצ'י משוכנע שהיצירתיות והחדשנות של קבוצות פיתוח אוטונומיות (אך מסונכרנות בהתאם לחזון שלו) בכל אחד מהתחומים האלה יובילו את EMC לעידן הדיגיטלי החדש.

תנו להם אפליקציות מלהיבות

טוצ'י מעביר את שרביט ה- Keynote לפול מאריץ, מנכ"ל Pivotal. פול ממקד את ההרצאה שלו סביב תובנות מפתיעות, שמסכמות שנים ארוכות בניווט חברת טכנולוגיה בסביבה עסקית משתנה:

 • חברות מצליחות, כמו טסלה או אפל, לא זקוקות לתקציבי פרסום ענקיים. המוניטין שלהן נבנה בזכות אספקת חוויית שימוש חדשה, שהצרכנים רוצים להיות הראשונים לחוות. היום החוויה מוגשת לצרכנים באמצעות אפליקציות, רכיבי תוכנה שמשתבצים במסגרת הבסיסית, מתעדכנים ומרעננים את חוויית השימוש במחזורי התחדשות קצרים מאוד. חברות שעלו על גל האפליקציות כבל לא תלויות בפרסום ומבצעי מכירות רעשניים. הלקוחות המרוצים הם סוכני הפרסום הטובים ביותר ותחושת הסיפוק שלהם מדווחים עליה אינה נובעת מהבעלות על מוצר יקר אלא מהשתתפות בתהליך חברתי סוחף ומלהיב. זו החוויה שמוכרת מכוניות חשמליות, טלפונים חכמים ועוד עשרות קטגוריות של מוצרים במאה ה-21.
 • פעם התפקיד של IT בעולם היצור היה לתרום ליעילות התפעולית, על ידי אוטומציה של תהליכים, שיפור זרימת העבודה, דיווח, ניתוח והפצת מידע, וסיוע בקבלת החלטות. כל אלה עדיין נכונים אך מרכז הכובד עובר מהתעסקות בליבת העסק לאינטראקציה עם הלקוחות, המשתמשים בהווה והלקוחות הפוטנציאליים. זו נעשית במידה הולכת וגדלה באמצעות רשתות חברתיות, כלומר בערוצים שאינם בשליטה מלאה של ה-IT הארגוני. הדגש ביעדי ה-IT עובר מהצד הייצורי לצד השיווקי, שנזקק לזמני תגובה קצרים יותר ולגמישות שתאפשר להסתגל לתנאי שוק דינמיים יותר.

כדי לשרוד בתנאים המשתנים צריך להסתגל, שזה אומר לשנות את תרבות הארגון. להסתכל פחות פנימה, על מה שהיישומים הנוכחיים שלנו עושים ואיך למקסם את התפוקות שלהם, ויותר החוצה. מה רוצים הלקוחות, מה יפתיע אותם לטובה, מה יקנה את נאמנותם לאורך זמן, איזו חווית שימוש תשנה בין לילה את הציפיות שלהם מהמוצרים בקטגוריה שברצוננו להוביל. שינוי התרבות הארגונית פירושו שינוי ההתנהגות של עובדים בצורה שמשרתת לא רק את הצרכים המידיים של הטמעת טכנולוגיה חדשה, אלא את ההתייחסות שלהם למערכת יחסי החברה-עובד. "אנו רוצים לשחרר את כוחות היצירתיות שלהם מכבלי הציות לכללים ולמוסכמות – ועם זאת לא לאבד שליטה. העסק אמור להתפתח תוך כדי שירות לא מופסק לרגע, "עסקים כרגיל", אחרת בעלי המניות לא יהססו ללחוץ על דוושת הבלם. והלהטוט הזה אפשרי רק על ידי טרנספורמציה של תשתיות המידע. בצד השרתים הטרנספורמציה לוקחת אותנו לענן ובצד המשתמשים אנו חייבים לתמוך במספר הולך וגדל של מכשירים ניידים, שהבחירה בהם אינה תחת שליטה אמיתית של ה-IT הארגוני. המתודה הרלוונטית למימוש הטרנספורמציה היא DevOps, עבודת צוות הדוקה מאוד בין התוכניתנים בפיתוח לאנשי ה-IT בתפעול.

תחרות ושת"פ על פלטפורמה סטנדרטית

הדינמיקה של שינויים לא מאפשרת לאף יצרן לנסות לפתור את כל האתגרים בכוחות עצמו. יש צורך בשת"פ בין כוחות מתחרים, חברות שמבינות כי רק בהסכמה על חוקי יסוד יתאפשר להן להתחרות על טיב המימוש או חדשנות השירותים. התרומה של Pivotal, לארגון Cloud  Foundry Foundation היא סביבת הפיתוח המצליחה שלה, שמהווה היום, דה פקטו, את מערכת ההפעלה הפתוחה של הענן. ב-Foundry ("בית היציקה") של Pivotal נכתבות אפליקציות שיכולות לנדוד בלי שינויים ושיפוצים בין העננים השונים של חברי ארגון. הפעילות המסחרית של Pivotal ממוקדת היום ב-2 רבדים גבוהים יותר של תוכנה:

 1. אינטגרציה של סביבת עבודה עוצמתית, המכילה את כל מרכיבי ה- Middleware המסורתי – שפה סטנדרטית, שרתי טרנסאקציה, מאזני עומסים, מערך אבטחה, קונסולת שליטה ובקרה – משולבים "ללא תפרים" בפלטפורמה אחודה.
 2. פיתוח ערכת יישומי Big Data, שיכולה להשתלב בכל פתרון אנליטי של כל אחת מהחברות בקהילת Hadoop. מדובר בערכת כלים בסיסית, שמאפשרת אינטגרציה קלה של טכנולוגיות Big Data בסביבות שונות ובמיוחד אלה שעוצבו בארכיטקטורת Open Data Platform.

בכל מקרה, חשוב לא לנעול את הלקוח על פלטפורמה קניינית. "משיחות עם לקוחות התברר לנו שזו הדילמה העיקרית שמונעת הטמעת שינויים בקצב נמרץ יותר, למרות היתרונות הברורים של מחשוב ענן", אומר פול מאריץ. "ארגון ODP מקדם ארכיטקטורת נתונים פתוחה, אבל לא פרוצה. מבני נתונים מקבלים את חותמת הכשרות של הארגון רק אחרי שוועדת המומחים שלו השתכנעה כי אלה לא ימנעו מעבר חופשי בין העננים. החברות המייסדות של הארגון, 7 ענקיות טכנולוגיה עולמיות, הגיעו להסכמה על הכללים שישליטו בטיחות, אמינות וניידות בין עננים גם אם הם בנויים בטכנולוגיות קנייניות. העיקרון הוא משמעת נתונים והפרס הוא סביבה תחרותית שמבטיחה מחירים נמוכים וקצב חדשנות גבוה. אנו מאמינים כי הגישה שלנו תנצח בסופו של דבר את העננים שמבוססים על טכנולוגיה קניינית וקבלת החלטות "לא שקופה" (התייחסות מרומזת ל-AWS).

גשר על מים סוערים

פט גלסינגר לא שוכח להזכיר, בלאס ווגאס כמו בתל-אביב, שהוא בסך הכל בחור כפרי שהתמזל לו לעבוד עם אנשים מבריקים, מהליגה העולמית. הצהרת הצניעות הזאת לא נועדה לרכוש לו טיפת אהדה מבודחת מהקהל, אלא כדי לצבוע את הדברים שלו בגוון תמים של מי שמחפש פשטות בעולם מורכב מדי. גם את החלק שלו ב-Keynote הוא פתח בתצלום אווירי מפנסילבניה מכורתו, של גשר המחבר בין שני מרחבים ירוקים. האחד, שדה תלתן של חקלאים מעדת האיימיש השמרנית והשני, רקע לקו רקיע של עיר מודרנית המבטיחה חיים מעניינים יותר למי שיחצה את הגשר. המסר החזותי מחוזק במילים ברורות: מכאן עולם ה-IT המסורתי ושם העולם הדיגיטלי החדש. הגשר הוא כמובן פלטפורמת הווירטואליזציה של VMware שהיום מעבירה מצד לצד לא רק שרתים אלא גם מערכי אחסון ותקשורת. העולם הישן הסגור ב-Data Center פרטי לעולם לא ימצה את התועלת שלו בשל הקושי לעקוב בהתמדה ובלי שגיאות אחרי המגמות המשתנות במחשוב ארגוני. העולם הדיגיטלי החדש הוא השדה בו משתלבות טכנולוגיות ענן עם יישומי Mobile כדי לספק IT שמגיב מהר ולעניין, עשיר ביישומים זורמים שהמשתמשים מתאהבים בהם, ובעיקר מספק בית גידול בטוח, נקי ממזיקים.

בחזון של פט גלסינגר ה-IT כבר לא מסתפק בתפקידו המסורתי של מנוע התהליכים העסקיים. "אנו, אנשי הטכנולוגיה, צריכים להמציא מחדש את הארגונים", הוא מאיץ בקהל. "נכון, זה קל להגיד וקשה יותר למלא בתוכן – במיוחד בימים אלה  בהם תקציבי ה-IT מצטמצמים ומנהלי הארגונים מצפים מכם לניסים. לעשות יותר עם פחות משאבים, לקדם מודלים עסקיים חדשים בלי לסכן את הישנים, להסתנכרן בהלימה מושלמת למטרות עסקיות בלי החופש לנסות, להסתכן ולהתנסות. אבל יש גשר אמיתי, יציב ובטוח לחבר בין הצדדים. קוראים לו Software Defined Data Center, מרכז הנתונים המוגדר בתוכנה. אנו, בחברת VMware הראנו את הדרך כבר לפני כמעט 20 שנה. התחלנו בצניעות, בווירטואליזציה של השרתים, והוכחנו שזה עובד. בהמשך הוספנו טכנולוגיות לווירטואליזציה של שני עמודי התווך האחרים של המחשוב הארגוני, האחסון והתקשורת. לאחרונה השלמנו את האינטגרציה של כל מרכיבי הווירטואליזציה והוספנו עליה רובד של ניהול ואופטימיזציה. אלה הגדרות היסוד של תפיסת Software Defined Data Center.

להגדיר את ה-IT מחדש

פול מאריץ

פול מאריץ

"כפי שכבר נאמר כאן, הענן ההיברידי אינו תחנת ביניים בדרך לאיזשהו מודל מונוליתי של מחשוב ענן. יש יישומים שחייבים להישאר On Site, מסיבות עסקיות או רגולטוריות, ולכן אנו זקוקים לארכיטקטורה שיודעת לתמוך בשתי סביבות וירטואליות:

 • vSphere  באתר הלקוח, עבור כל היישומים שלעולם לא יצאו מה- Data Centerהפרטי;
 • Vcloud Air עבור עננים ברשות הרבים.

ארכיטקטורה כזאת מכלילה את מערכות הווירטואליזציה של שרתים, משאבי אחסון ורשתות תקשורת בקונסולת שליטה ובקרה אחודה. בפתרון שלנו ההיברידיות לא מוסיפה סיבוכיות, ההפך. המנמ"ר מקבל פלטפורמה להרצת יישומים שלא זקוקה לאינטגרציה נוספת. את הזמן שהוא חוסך בהרכבת מערכות מחלקים בדידים, שכל אחד מהם מגיע מספק אחר עם תפיסת עולם שונה ושיטות יישום קנייניות, הוא יכול להשקיע בהמצאת יישומים חדשים התומכים בעסקים חדשים. זו המשמעות של "המצאת החברה מחדש", או באנגלית Redefining the Business".

התפיסה של Software Defined Data Center אינה קשורה לחומרה ספציפית, אך נוח במיוחד ליישם אותה כאשר מבססים את הפתרון על החומרה האינטגרטיבית שמספקת VCE. העיקרון ששולט כאן הוא התייחסות לכל משאב שנכנס ל"בריכה" (Resource Pool) כאל שירות נוסף העומד לרשות המטרה העליונה: להריץ את מערך התוכנה הארגונית ביעילות ולהשיג מכמות משאבים נתונה ביצועים אופטימליים. האנלוגיה של משאבי חומרה עם שירותים (כמו שירותי Web שזמינים לצריכה "לפי דרישה") היא שמאפשרת אופטימיזציה ללא קונפיגורציה מחדש.
ב-SDDC הווירטואליזציה מושלמת – הכל מוגדר בתוכנה ללא הסתבכות בפרטים של מאפייני החומרה – אבל בריכת המשאבים לא צריכה להיות סטטית.

OpenStack: המכנה המשותף לניוד אפליקציות

התכונה הזאת חיונית לניהול יישומים בענן. "בסופו של דבר, זו האחריות שלנו", אומר פט גלסינגר. "להבטיח שהיישומים מתפקדים אופטימלית ללא קשר עם זמינות של משאבים כאלה או אחרים. וכדי לאפשר דינמיקה של יישומים עלינו לגבש בסיס סטנדרטי של סביבת עבודה גמישה, דבר שאי אפשר לממש ללא שיתוף פעולה חוצה תעשייה. הארגונים השונים שהפדרציה משתתפת בהובלתם נועדו לייצר את הסטנדרטים, ובתחום של ניידות אפליקציות הבסיס הוא OpenStack. הסטנדרט הזה נותן לנו מטרה להנעל עליה וכך לאפשר הגדרת תצורה בתוכנה, שמתבצעת אוטומטית ומשחררת את הלקוח מהצורך להתערב ידנית בהגדרות בכל פעם שחל שינוי ב"בריכת המשאבים" או באיזון עומסי העבודה. הפתרון שלנו, VMware Integrated OpenStack, מציף אוטומטית את ממשק היישומים, ה-API, להרצת כל התוכנות שמצייתות לתקן הפתוח. הפתרון הזה יסופק על כל פלטפורמות הענן של הפדרציה ויהפוך, כך אנו מאמינים, למכנה המשותף הרחב ביותר בתעשייה".

הזמן נגמר, אלפי המאזינים כבר מחכים להפסקה בזרם הלא פוסק של רעיונות, הכרזות, הצהרות והבטחות, אבל פט לא יכול לסיים בלי לתרום את שורת המחץ המקורית שלו. "המוטו שלנו", הוא אומר, "זה להיות יצירתיים כמו סטארט-אפ, אבל לדלוור כמו Enterprise". ג'ו טוצ'י, בשורה הראשונה מול הבמה, מחייך. בליבו הוא בוודאי אומר לעצמו, "גם אני לא הייתי יכול לנסח את זה טוב יותר".

אודות יהודה אלידע

עורך ראשי. במהלך חצי יובל השנים האחרונות ביסס יהודה אלידע את מעמדו המוביל בין העורכים והפרשנים של טכנולוגיות מידע בישראל, הודות לרקע מדעי (MSc בפיזיקה ממכון ויצמן), ניסיון ניהולי (15 שנה בשיווק וניהול חברות בישראל ובחו"ל), גישה אנליטית ומחויבות לעיתונאות אחראית. יהודה אלידע ייסד, ניהל וערך את המהדורה הישראלית של PC Magazine ואת NET Magazine וב-12 השנים האחרונות הוא העורך הראשי של IT מגזין, מוסף המחשבים של גלובס, בנוסף לאחריותו על התכנים המקצועיים של פורטל IT News.
נגישות