<
יום שני , פברואר 19 2018
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > MedOneCloud: הענן הציבורי האיכותי והמאובטח בעולם מחכה לכם כאן, בישראל!

MedOneCloud: הענן הציבורי האיכותי והמאובטח בעולם מחכה לכם כאן, בישראל!

המומחים והיועצים המובילים של תחום ה-IT הארגוני יודעים לפרט לפחות תריסר סיבות טובות למה כדאי וחשוב לארגונים מכל הגדלים להגר למחשוב ענן. מרביתם עוסקים בחיסכון משמעותי בעלות הכוללת (TCO) ובהשתחררות מהצורך המעיק להחזיק מחלקת IT יקרה כדי לשמור על מקום תחרותי בחזית הטכנולוגית. עבור ארגונים קטנים ובינוניים (SME), התרגום של ההמלצות היא פשוטה וישירה. בהרבה מקרים אפילו לא מדובר במחיקת ההשקעה במערכות In House, משום שלקוחות אלה התרגלו למיקור חוץ מסוג זה או אחר. אבל במגזר ה-Enterprise הרעיון של הגירה נתקל בהתנגדויות חזקות – ולא מדובר רק בקרב מאסף של עובדים המבקשים "ביטחון תעסוקתי". האמת חייבת להיאמר, יש רק מעט עננים ציבוריים שמסוגלים להתחרות ברמות האמינות, הזמינות, אבטחת המידע והניהוליות שחברות אלה דורשות כתנאי מוקדם עוד לפני שנושא המחיר עולה על הפרק. אבל אחד מהעננים שכן יכול לענות על הדרישה ללא כל פשרה וללא עיגול פינות נמצא ממש כאן, בישראל. זה הענן של MedOne.

רוני שדה

רוני שדה

 תרבות ארגונית שלא מכירה בפשרות

"יש משהו עמוק ומהותי בתרבות החברה, במודל העסקי וברוח ההנהלה של MedOne, שעושה את ההבדל", אומר רוני שדה, המנכ"ל. "תזכורת קצרה לרקע ההיסטורי שלנו והדרך שעשינו עד היום אולי תבהיר את הנקודה הזאת. MedOne, חברה פרטית שנוסדה בשנת 1997, נבנתה מהיום הראשון כחברת שירותי טכנולוגיה ברמה של תשתיות לאומיות קריטיות. כשהפעלנו את הכבל התת-ימי שמחבר את ישראל לתשתית האינטרנט העולמית ידענו שהופקדה בידינו אחריות לנכס לאומי קריטי – ומעולם לא הפסקנו לחשוב על החברה ושירותיה במושגים שונים מאלה. כך, למשל,

כאשר הכנו את התשתיות לשירותי ענן ציבורי היה ברור להנהלה ולצוות המיישמים שלא נסתפק בפחות מאמינות של "חמש תשיעיות", כלומר, לפחות 99.999% מהזמן הענן שלנו יהיה נגיש, זמין, מתפקד בדיוק ברמה שאנו מתחייבים לה בהסכם השירות שחתמנו מול הלקוח.
 צריך להבין מה הנתון הזה אומר: סך כל הזמן שנחרוג, אם בכלל, מתנאי השירות, ה-SLA, במהלך שנה לא יעלה על כ-5 וחצי דקות! לא תמצאו מחויבות דומה בעננים ציבוריים שנועדו לספק שירות Commodity לכל מי שמחפש דרך לחסוך בהשקעות תשתית. אבל אנחנו לא באים מהצד של חיסכון בתשתיות. MedOne, כבר בגלגולה הראשון, נוצרה כחברת תשתיות אולטרה-קריטיות. גם מאוחר יותר, ב-2003, כאשר העברנו את המוקד לאספקת שירותי אירוח ב-Data Center, גם אז המבדל התחרותי והמודל העסקי שלנו הכתיבו אפס פשרות בכל הנוגע לאיכות, זמינות, הגנה והתנהלות מקצועית משום שכיוונו ללקוחות שעבורם סולם הערכים הזה הוא תנאי בל יעבור. עכשיו, לאחר שהכרזנו לאחרונה על השקת שירותי ענן, המוטיב של "אפס פשרות" ממצב את MedOne בליגה משל עצמה. בשום ענן אחר, ציבורי או פרטי, ישראלי או גלובלי, לא תמצאו מחויבות SLA גבוהה כל כך, ואני מזמין כל אחד לבחון זאת באופן אישי".

כיום הענן של MedOne פרוס בשני אתרי Data Center תת קרקעיים ומאובטחים בתוך גבולות ישראל ובנוסף הוא מספק נקודת כניסה לרשת עולמית של 30 אתרים נוספים ב-5 יבשות, המופעלים על ידי שותפים של חברת Dimension Data.
. החברה העולמית הזו, המעסיקה למעלה מ-30,000 עובדים ומספקת שירותי IT קריטיים ל-70 אחוז מחברות ה-Fortune 100, פיתחה ארכיטקטורת ענן תפעולית ייחודית המבטיחה, בנוסף לזמינות של 99.999%, גם את שאר הדרישות של ארגונים גדולים -ושל הרגולטורים המקומיים בתעשיות הפיננסים, הביטחון הלאומי, הבריאות, האנרגיה והתחבורה. הארכיטקטורה נותנת מענה לכל המאפיינים של שירות ענן ציבורי – תשתיות (IaaS), פלטפורמות (PaaS) ויישומים (SaaS) – עם דגש על הדרישות של מגזר העסקים הגדולים (ה-Enterprise). הפתרון הוא "הוליסטי" בהגדרתו ולא אוסף של פתרונות נקודתיים שבמקרה חולקים את אותו ענן. לדוגמה, מעטפת האבטחה מכסה את כל משאבי המחשוב, האחסון והתקשורת, ושירות Business Continuity as a Service כולל מתקנים לעבודה רצופה בתקופת המעבר, ממשרדים שנהרסו או נעשו בלתי נגישים בשל אסון טבע או מלחמה, ועד שהלקוח מתארגן בבית משרדים חדש. "הפתרון ש-MedOne מביאה לישראל הוא שלם, בלי חורים ובלי צורך באלתור בשעת מבחן", אומר רוני שדה. "כאשר אנו מציעים לחברה גדולה להפקיד את נכסי ה-IT שלה בידינו, המחויבות שלנו היא לספק בסיס איכותי לכל מה שנדרש מתשתיות ארגוניות, החל מאבטחה פיזית ולוגית וכלה בניהול הקצאת המשאבים ליישומים השונים. בנוסף לתשתיות בסיסיות השירות מציע פלטפורמות מנוהלות, המאפשרות פריסה מהירה של יישומים עסקיים, ומבחר הולך וגדל של יישומים ארגוניים במודל SaaS. בין השאר תמצאו לדוגמה את SAP HANA לצד Microsoft Exchange, כמו גם פתרונות של חברות ישראליות המציעות שירותי תוכנה על בסיס תשתיות

 חוכמת ההסתגלות בזמן

המוטו העסקי של רוני שדה נשלף ממשנתו של צ'ארלס דארווין: "השורדים אינם בהכרח החזקים יותר, או החכמים ביותר, אלא המסתגלים טוב יותר לשינויים". והסתגלות מוצלחת היא זו שהתבססה לפני שהשינויים בתנאי התחרות היו מאלצים אותנו להתפשר באיכות הפתרון ללקוחותינו, כך שאנחנו גם אימצנו את השינוי וגם בחרנו להמשיך ולהוביל עם הפתרון האיכותי ביותר. מחשוב ענן הוא אחד מהשינויים המתבקשים כיום שיחרוץ מי ישרוד כתוצאה מהסתגלות בזמן ומי יעלם מהמפה הכלכלית כפי שהדינוזאורים נמחקו מעל פני האדמה. "אנחנו הרי בקשר עסקי מתמשך עם מרבית הארגונים הגדולים בישראל, הפרטיים והממשלתיים, מאז 2003, כשהתחלנו להציע את אתרי ה-Data Center שלנו כמתקני אירוח למערכות מידע קריטיות. שאלנו את לקוחותינו מדוע הם מהססים בדילמה של הסתגלות לעידן מחשוב הענן?

מתברר שקיימים חמישה חסמים עיקריים, שאי אפשר לייחס אותם לשמרנות, ועליהם התמקדנו בעיצוב השירות שלנו:

  • התייעלות ואופטימיזציה של תהליכים. כל ארגון חזק יודע לבדל את עצמו בתוך התעשיה שבה הוא פועל על ידי שיפור מתמיד של תהליכים ויישום ידע נצבר לטובת תחרותיות ורווחיות מעל לממוצע בענף שלו. הוא לא רוצה להיות בעמדה של Me Too, אלא להוביל. הענן שלנו עוצב לספק סביבת IT בה יתרון הידע הקינייני ניתן למימוש ולהעצמה בלי מגבלות של תשתיות מחשוב נדרשות ובכך לאפשר למנהל התשתיות להגיב לדרישות הארגון בזמן אפס.
  • לא די בהקטנת הצורך בהשקעות הוניות. במגזר ה-Enterprise המשאבים ההוניים קיימים – הדחף לשינויים מגיע בעיקר מהצורך להקטין עלויות תפעול שוטפות. כפי שהיועצים אוהבים להגיד, "לעשות יותר (עסקים) עם פחות (תקציב)". לצורך זה, סל השירותים של ענן MedOne כולל גם פונקציות "היקפיות" סביב תשתיות המחשוב הסטנדרטיות כמו: תמיכה טכנית (24X7X365) בעברית עם אסקלציה במקרה הצורך למומחי Dimension Data; גיבוי רציף, שיקוף מידע והמשכיות עסקית; ניוד עבודה וזרימת מידע מול אתרים בעולם בכל שווקי היעד של חברות ישראליות בעלות פעילות בינלאומית; ניהול NOC מקומי כולל הגנה חזקה על כל הכניסות מהרשת; חיבוריות לכל רשתות התקשורת הארציות כך שהלקוח יכול להיות בלתי תלוי בתפקוד של חברה זו או אחרת; אפשרויות שילוב של שירותי אירוח קלאסיים (Hosting) עם שירותי ענן בתוך אותו Data Center (Hybrid Cloud) או בהפרדה גיאוגרפית; ועוד.
  • SLA גבוה ברמה שאין למעלה ממנה. יש ארגונים כלכליים עבורם כל דקת השבתה נמדדת בעשרות אלפי דולרים – ולא משנה באיזו שעה ובאיזה יום השירות המקוון מופסק. ויש לנו גם לקוחות רגישים עבורם SLA מתורגם לחיי אדם או ליציבות תשתיות לאומיות. הלקוחות האלה מוצאים את המענה לדרישות הייחודיות שלהם בשירותי MedOne – ולקוחות אחרים נהנים מהיכולת "לתפוס טרמפ" על התשתיות הכי מוגנות בישראל ובעולם.
  • אבטחת מידע. אין צורך להאריך בקריטיות של מערך הגנה מסיכוני סייבר, שהופכים בימינו לרלוונטיים גם לעסקים מחוץ למתחם הממשלתי-ביטחוני. ההאקרים התוקפים מתבייתים גם על חברות תשתית לאומית, בנקים, יצואנים, מוסדות מו"פ וגופים אקדמיים שיש להם חשיפה עולמית – אבל ללא אמצעים להתגוננות אפקטיבית. בשירותי הפלטפורמות של MedOne תמצאו את הכלים להקמת מערך הגנה בענן וצוות מקצועי לתחזוקה שוטפת כחלק מהשירות ההוליסטי.
  • יכולת אמיתית להתמקד בניהול העסקי, בלי הסחות דעת לצורך ניהול תשתיות ה-IT. לא די בכך שהשרתים או האחסון יעברו לענן ויפנו את המקום ב-Data Center הארגוני. יש צורך, אפילו חשוב יותר, שתשתיות המידע ירדו מסדר היום של דיוני ההנהלה הבכירה. הארגון מעוניין בשירות IaaS, PaaS או SaaS שלא דורש תשומת לב ניהולית. משהו שמגיע בצורה סדירה מספק אמין ולא כיבוי שריפה ושימוש בתשתיות מחשוב ארעיות שעלולות לסכן את פעילות הליבה של הארגון.

"צריך להבין, העברת הפעולות לענן לא מקטינה את אחריות ההנהלה לתוצאות התהליכים הארגוניים", אומר רוני שדה. "הן כלפי הרגולטור והן מול בעלי המניות, שום דבר לא השתנה. לכן על ההנהלה לבחור ספק ענן באותם קריטריונים שבוחנים בעלי תפקידי מפתח, ספקי תשתיות תקשורת או גופי פיקוח חיצוניים. אלה חייבים לזכות באמון לא מסויג של ההנהלה, אמון שנרכש בדרך כלל הודות ל-Track Record מושלם. בתחום הענן בפרט, ובשירותי Data Center בכלל, כיום בישראל רק MedOne יכולה להצביע על היסטוריה מצויינת של שירותים אמינים ברצף שנמשך מעל עשור. 

טבעי שהלקוחות שלנו ב-Data Center הם הראשונים להצטרף לשירותי הענן שלנו. ואלה, כידוע, הן חברות ה-Enterprise הגדולות בישראל".

שרידות בתנאי הביטחון של ישראל

עבור ארגונים רבים, התכונה החשובה ביותר של שירות ענן היא שרידות במצבי אסון. "לא רק מוסדות ממשלתיים וגופי ביטחון רואים בשרידות בכל תנאי כערך עליון, כולל בזמן מלחמה ותחת התקפות טרור ממוקדות" אומר רוני שדה. "גם בעולם האזרחי, העסקי והמוסדי, ארגונים שרוצים לשרוד לטווח הארוך יודעים שהדרך להבטיח את העתיד היא להמשיך את העסקים כרגיל, בלי לעפעף, גם בזמן מלחמה. במיוחד חברות שמשרתות את השוק העולמי, יצואנים שפרסו סניפים וחברות בנות מעבר לגבולות ישראל ומנסים לשכנע לקוחות בעולם שהקשר הישראלי שלהם יתפקד ויהי מה. מבחינה מעשית הדבר מחייב את ספק השירות להתכונן לכל אתגר ביטחוני ולא רק אסונות טבע ותקלות טכניות. בין השאר זה אומר שימוש ב-Data Center תת-קרקעי, אספקת חשמל ומיזוג אוויר שאינה תלויה ברשת הארצית, יתירות (Redundancy) מלאה של כל אלמנט תשתיתי, וניהול מתקנים בתודעה ביטחונית קשוחה: שמירה וניטור סביבתי סביב השעון, הגנה לא רק על חדרי השרתים והתקשורת אלא גם על מתקני העזר – מערכות אל-פסק וקירור מוגנות פיזית, משרדים המיועדים להמשכיות עסקית שלא נעצרת גם כאשר דרכים נחסמות ותשתיות לאומיות קורסות תחת עומס מצב החירום – ויכולת לנייד משימות לאתרים מרוחקים ב"קליק". בקיצור, לוודא שבכל פרמטר רלוונטי, המעבר לענן מהווה שיפור משמעותי ביחס למה שארגונים יכולים ליישם בכוחות עצמם במתקנים הקיימים בחצרותיהם. 

שום חברה ישראלית לא השקיעה יותר מ- MedOne בבניית ענן ציבורי אמין, שאפשר לבנות עליו כבסיס לפעילות עסקית בטוחה, הן עבור מערכות ה-Production והן עבור גיבוי והמשכיות עסקית".

היתירות המובנית של תשתיות MedOne – שלושה מתקני Data Center תת קרקעיים ומאובטחים בפעילות שוטפת ואתר רביעי בהקמה, אירוח מתקני מיתוג וניתוב של מרבית ספקי התקשורת בישראל, והקשר ההדוק עם ספקי שירות בינלאומיים שעובדים תחת המטריה של Dimension Data – מאפשרת גם חופש רב בעיצוב ארכיטקטורות "היברידיות" חדשניות. "לדוגמה, חברות יכולות לשלב 'ענן פרטי' המתארח ב-Data Center של MedOne עם מרכיבים של 'ענן ציבורי', שנכנסים לפעולה כאשר יש צורך זמני או תקופתי בהוספת משאבים", אומר רוני שדה. "מאחר ושני העננים, גם הענן הפרטי של הלקוח וגם הענן הציבורי של MedOne פועלים מתוך אותו מתקן, מדובר במהלך המתבצע כמעט אוטומטית, תוך דקות ספורות, בכמה הקלקות אינטואיטיביות על ממשק הניהול שזמין ללקוח. כך אפשר גם לייצר שילוב של גיבוי בין שני האתרים, או בין הענן של MedOne לציוד הקיים בחצרות הלקוח, כמו גם לחבר בין אתרים בארץ ובחו"ל, והכל תחת שליטה מלאה של הלקוח, מישראל או מכל מקום בעולם.

 ענן לעסקים שרוצים לגדול בביטחון

"התפיסה הבסיסית שלנו אומרת ש-MedOne מספקת את התשתיות, הפלטפורמות והשירותים שהלקוחות נזקקים להם, באופן שמבטיח יכולות גידול לא מוגבלות, לא פיזיות ולא פונקציונליות, והכל בביטחון מוחלט. כדי לראות איך אנו מיישמים את החזון, בואו לבקר אותנו. לא תאמינו שמתקנים כאלה קיימים בישראל. ואחרי שתראו לא יהיה לכם ספק, שהצעד הבא בפיתוח ה-IT הארגוני עובר דרך הענן של MedOne".

 

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות