<
יום רביעי , פברואר 21 2018
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > המהפיכה הדיגיטלית בשירותי הדת – ועכשיו "Waze לבית העלמין"

המהפיכה הדיגיטלית בשירותי הדת – ועכשיו "Waze לבית העלמין"

מאת: ליאור אשכנזי, מנהל אגף מערכות מידע וסייבר המשרד לשירותי דת

המשרד לשירותי דת משמש כרגולטור לכלל נושא מתן שירותי הדת היהודית במדינת ישראל מול הגופים המספקים את שירותי הדת לאוכלוסייה.

ליאור אשכנזי

ליאור אשכנזי

שירותי הדת לאוכלוסייה היהודית במדינה ניתנים על ידי 132 מועצות דתיות ומאות גופי קבורה (חברות קדישא) הפרוסים בכל רחבי הארץ מרמת הגולן ונהריה בצפון ועד אילת בדרום. המועצות הדתיות ממונות על ידי הרשויות המקומיות, והינן גופים סטטוטוריים עצמאיים המתוקצבים על ידי המדינה. גופי הקבורה הינם עמותות וחברות המקבלות רישיון והקצאת קרקעות מהמדינה להקמת בתי עלמין ולטיפול בתהליך הקבורה.

בשנים האחרונות המשרד לשירותי דת מוביל תהליכים רבים לשילוב טכנולוגיה באספקת שירותי הדת מתוך מטרה לייעל ולשפר את השירות לאזרח בתחומים אלו.

תהליך זה החל בשני פרוייקטים המסייעים לציבור באירוע המשמח של נישואין – הקמת מערכת מידע המאפשרת רישום לנישואין בכל מועצה דתית ללא תלות במקום המגורים של בני הזוג ("פתיחת אזורי רישום"). הפרוייקט השני היה סריקת כלל תעודות הנישואין מקום המדינה ועד היום ואגירתם במאגר מרכזי הנגיש (עפ"י הרשאות) לכלל הגורמים העוסקים ברישום אוכלוסין וזאת מתוך מטרה להקל על הזוגות הנישאים ולחסוך להם את הטרחה באיתור תעודות הנישואים של ההורים בעת הרישום לנישואין.

הפרויקטים הללו היו הסנונית שבישרה את בוא האביב ולפני כשלוש שנים אושרה תוכנית אב למחשוב תהליכי מתן שירותי הדת במדינה נקראת "שירת הים" (שירותי הדת היהודיים). היעד המרכזי של תוכנית האב הינו שיפור והנגשה לציבור של שירותי הדת וזאת באמצעות שילוב טכנולוגיה חדישה לאספקת שירותי הדת בישראל. החברה שנבחרה ליישם את התוכנית הינה חברת מלם מערכות והמערכת מפותחת בטכנולוגיית .NET בשילוב כלי נוספים של Microsoft כגון Office 365 ומנגנוני אבטחת מידע מתקדמים. במסגרת תוכנית זו מטופלים כלל תהליכי הליבה של המועצות הדתיות – נישואין, כשרות, קבורה, מקוואות ועירובין ותהליכי העבודה הפנימיים של המועצות (משאבי אנוש, ותהליכים פיננסיים), בנוסף לפיתוח מערכת המידע נפרסות תשתיות תקשורת ועמדות קצה בכלל המשרדים המספקים שירותי דת לאזרח. המערכת מפותחת בשלבים ועד כה הועלו לאוויר שני המודולים הראשונים – נישואין וכשרות ובימים אלו משלימים פיתוח של

שירת הים

שירת הים

תהליכי רישוי בתי העלמין.

מתן שירותים ממערכת מרכזית אחת המשמשת את כלל המועצות וגורמים ממשלתיים נוספים מקלה על הציבור, ומאפשרת קיצור הליכים והקלה בתהליכי הבירוקרטיה מול האזרחים. דוגמאות – המערכת תומכת בהנפקת והעברת תעודת רווקות ממועצה אחרת כתהליך Offline ללא צורך במעורבות האזרח בהעברת התעודה, המערכת מאפשרת להפנות דרך המערכת זוגות הנזקקים לתהליכים משלימים בבתי הדין (מערכת ממשלתית אחרת – מערכת "שירה" של בתי הדין הרבניים) ובכך מקצרים את משך הטיפול וחוסכים לציבור את הצורך בתשלום אגרות נוספות.

רובד מרכזי התופס מקום גדל והולך בתוכנית הינו הנגשת המידע ותהליכי העבודה מול האזרח באופן דיגיטלי. במסגרת זו, מועלים לציבור שירותים דיגיטליים כגון: פנייה מקדמית לקראת רישום נישואין באמצעות אתר אינטרנט, פרסום לציבור של הזוגות הנישאים באתר האינטרנט של המשרד לשירותי דת במקום פרסום בעיתונות הכתובה, בדיקת Online של סטטוס הכשרות בבית עסק באמצעות סריקת QR-ID שישולב בתעודת הכשרות, מתן אפשרות לדיווח משגיחי הכשרות באמצעות מכשיר סלולארי ועוד.

היוזמה החדשה שהושקה בימים אלו דרך תוכנית האב למחשוב על ידי המשרד לשירותי דת הינו שירות איתור והגעה לקברים בשילוב מרכיבי  – GIS"Waze לבית העלמין".

כתהליך מכין הותנע בימים אלו, תהליך למיפוי כל הקברים במדינת ישראל, כל קבר "ידקר" GPS-ית, יצולם ויוזנו לגביו נתוני metadata כגון שם הנפטר ותאריך הפטירה (עברי ולועזי). נתונים אלו יטענו לתוך בסיס הנתונים של מערכת "שירת הים" ותבוצע התאמה מלאה לנתוני חברות הקדישא (מיפוי וזמינות חלקות). כלל הנתונים במאגר זה יונגשו לציבור באמצעות יישום Mobile ייעודי שיאפשר איתור קבר על פי פרמטרים כגון שם הנפטר ולאחר מכן ניתן יהיה לנווט באמצעות היישום לבית העלמין ולקבל הפנייה מדויקת למקום הקבר. לאחר ההגעה לקבר המערכת תציג למשתמש את פרקי תהילים, האזכרה ונוסח הקדיש המתאימים לנפטר בהתאם לשם הנפטר ובחירת הנוסח המבוקש על ידי המשתמש.

בנוסף, תינתן אפשרות להדפיס דרך אתר אינטרנט או בקיוסקי מידע שיוצבו בבתי העלמין את הוראות ההגעה מדויקות לקברים ואת נוסח האזכרה הרלוונטי.

לסיכום – בעבר שירותי הדת במדינה נתפסו כמנגנון ארכאי, מיושן ובירוקרטי. כיום המשרד לשירותי דת, בשיתוף המועצות הדתיות והרבנות הראשית לישראל מממשת את סלוגן המשרד "שי שירות זה בדת שלנו".

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות