<
יום שישי , ינואר 19 2018
מבזקים

חברת החשמל מרימה את השאלטר

חברת החשמל מקדמת חדשנות, מייעלת תהליכים ופותרת עומסים באמצעות טכנולוגיית הפלאש של NetApp

מאז היווסדה בשנת 1923 ועד היום חברת החשמל מקימה תשתיות, מייצרת, מוליכה ומספקת חשמל לכ-2.6 מיליון לקוחות במדינת ישראל. חברת החשמל מספקת את רוב החשמל הנצרך במשק הישראלי בהתאם לרישיונות שהוענקו לה מכוח חוק “משק החשמל, התשנ”ו – 1996", ולכן יש לה תפקיד מרכזי בחיי הכלכלה והחברה בארץ ישראל. בחטיבת התקשוב של חברת החשמל עובדים כ-600 איש הכוללים מנהלי תשתיות, פיתוח, קשר ואלקטרוניקה ועוד.

חברת החשמל שואפת להמשיך להיות החברה העסקית המובילה בישראל בתחומה, להתאים את עצמה לתנאי השוק המשתנים ולתמורות כלכליות, חברתיות וטכנולוגיות בארץ ובעולם – תוך קידום אנרגיות מתחדשות, שמירה על חדשנות ועידוד חיסכון באנרגיה – ולפרוץ לשווקים חדשים.

כחלק מחזון זה, סיימה חברת החשמל לפני כשנתיים להטמיע פרויקט נרחב של (Virtualization Desktop Infrastructure) VDI – וירטואליזציה של תחנות עבודה. במסגרת הפרויקט, נבנתה סביבת עבודה וירטואלית ורובד נוסף של וירטואליזציה של יישומים, במסגרתו הוטמע מוצר APPV. הפרויקט כלל החלפה של אלפי עמדות הקצה לעמדות רזות מסוג Thin Client לכלל העובדים.

לכתבת נטאפ-חשמלהפרויקט שינה את האופן שבו עובדי חברת החשמל משתמשים במחשב האישי שלהם ובמערכות המחשוב הקיימות. הפרויקט אפשר לספק לכל העובדים סביבת עבודה חדשנית ועסקית, כך שהמחשב האישי אינו תלוי מיקום או 'ברזל' וזמין בכל זמן ומכל מקום. כיום, 90% מהעמדות של עובדי חברת החשמל פועלות בטכנולוגיה זו, כאשר ללקוח הקצה (העובד) יש ThinClient. השיטה בה חברת החשמל עובדת נקראת Random Pool, במסגרתה העובד מקבל בכל פעם מכונה אחרת בחוות המחשבים, באופן אקראי ובסיום יום העבודה המכונה נמחקת. במצב זה יש חשיבות גדולה לשמור על פרופיל המשתמש של כל לקוח. כל ההגדרות של עמדת הקצה (הקוסטומיזציה) נמצאות בכונן הפרופילים של החברה, שחייב לעבוד בכל מצב ולזכות לגיבוי בשני אתרי החברה: בתל אביב ובחיפה. כדי לגרום להאצת כניסת המשתמש לעמדת העבודה השתמשה חברת החשמל בטכנולוגיית Folder Redirection של מיקרוסופט. אולם, אז נתקלה חברת החשמל בשתי בעיות עיקריות: בעיית העומסים על המערכת, בה מיליוני קבצים פתוחים בעת ובעונה אחת, ובעיית גיבוי והתאוששות לכונן הפרופילים של החברה- גם בין אתרים מרוחקים האחד מהשני והיתה דרישה להתאוששות מהירה ללא מגע יד אדם.

חברת NetApp הציעה לחברת החשמל את השרת הארגוני שלה, המבוסס באופן מלא על טכנולוגיות פלאש מתקדמות: מערכת AFF8080 בתצורת אקטיב-אקטיב. השרת הזה מאפשר גיבוי והתאוששות בזמן אפס גם באתרים מרוחקים בו זמנית, הפחתת עומסים וחלוקתם לרוחב המערכת עם יכולת הרחבה וניידות נתונים, וכן תפעול חלק ללא שום הפרעות.

האתגר:

שי לוי, מנהל מחלקת תקשורת ואחראי על תשתיות VDI בחברת החשמל: "בגלל הצורך לשמור על פרופיל המשתמש לשימוש חוזר בתחנות, בהן הוא עבד, כונן הפרופילים של המשתמשים הפך לנקודה החשובה ביותר בתשתית ה-VDI, כאשר זהו כונן פרופילים ארצי אחד, המשמש את כל עובדי הארגון וממנו ניתן לשלוף נתונים בכל אחד מאתרי החברה. לכן נוצרו לנו שני אתגרים משמעותיים:

  1. עמידה בעומסים – העומס על כונן הפרופילים הוא מטורף, יש מיליוני קבצים פתוחים בכל רגע נתון, ואי זמינות אחת קטנה יכולה להשפיע על כולם. לכן חשוב לנו מאוד שהכונן יעמוד בעומסים.
  2. יצירת מערך גיבוי והתאוששות בשני אתרי החברה במקביל: בת"א ובחיפה, בצורה זהה, באמצעות פתרון NAS שעובד בטכנולוגיית Active- Active בין האתרים המרוחקים. הבנו שכדי לפתור את נושא העומסים עלינו לעבור לטכנולוגיות פלאש. הגדרנו את הדרישות ואת העומסים, רצינו גם לראות איך הפתרון עובד בפועל לפני שנרכוש אותו.

הפתרון:

"מכיוון שכבר יש לנו מערכות NetApp בארגון, פנינו לחברה כדי לבדוק אם היא תוכל לעזור לנו. כדי לבחון את הפתרון נסענו למעבדת NetApp בגרמניה. במשך יומיים בחנו את הפתרון מקרוב. הורדנו את המכונה ואת ספקי הכוח ובדקנו את כל מצבי התקלות האפשריים, כשהמורכבות מבחינתנו הייתה בדיקת מצב Active-Active בשני מרכזי נתונים המרוחקים זה מזה בכ-100 ק"מ. בנוסף, נסענו לביקור אצל לקוח של החברה שמהות הפעילות שלו דומה לפעילות שלנו. כשחזרנו לארץ, אנשי הקשר שלנו בנטאפ השאילו לנו לניסיון את מוצר הדגל שלה, המבוסס במלואו על טכנולוגיות פלאש – FAS 8080, התוצאות היו כל כך טובות שנכנסנו מיד לתהליך רכישה והסבה והיום הפרויקט נמצא בשלבי סיום. כדי לסייע לנתונים לעבור מרחק של 100 ק"מ בין שני האתרים סללנו תשתית סיבים אופטיים פרטית של חברת החשמל. מבחינת הפתרון של נטאפ, מעבר לעובדה שהוא פתר לנו את כל בעיות העומסים והגיבוי וחיזק לנו את המערכת, זכינו מהחברה לליווי והירתמות בלתי רגילה לסיוע. הם הטיסו מכונה לארץ בזמן אפס שזה משהו שאנחנו לא רואים בדרך כלל ומבחינתנו זה היה מדהים. ראינו שלספק אכפת מאתנו, הם עזרו לנו להבין לעומק את הבעיה ולטפל בה". חשוב לציין כי ההתקנה בוצעה תוך כדי התגייסות של כל הגורמים בתוך חברת החשמל ביניהם צוות רשתות, צוות אחסון מרכזי, צוות סיבים אופטיים וצוות  VDI.

התוצאה:

"כיום רב העובדים בחברת החשמל עובדים באמצעות מערכת ה-VDI. לכן היכולת להתאושש בזמן מהיר וללא מגע אדם היא קריטית עבורנו. מבחינתנו, אם מערכת המחשוב והגיבוי של העובדים נופלת, זאת אומרת שיותר מ-9,000 עמדות מחשב הינן מושבתות וכל התשתית הקריטית של אספקת החשמל והטיפול בבעיות באספקת החשמל תיפגע באופן מהותי. צריך לזכור שחשמל זוהי תשתית קריטית ויש חשיבות עצומה למערכות מחשוב תומכות אמינות. לכן, המעבר לטכנולוגיות פלאש פתר לנו את בעיית הזמינות. אנחנו משתמשים בטכנולוגיה הזו לצורך דיווח וטיפול באירועים ואם יש תקלה במערכת ה-VDI, אז טכנולוגיות הפלאש מאפשרת לנו התאוששות תוך זמן קצר ביותר. התחושה שיש גיבוי למערכת ושהעובדים יכולים לעבוד בכל עת מכל מקום בלי חשש להאטות ותקלות, היא חשובה מאוד".

מבט לעתיד:

לקראת סוף שנת 2016 ערכנו תרגיל חי במסגרת תרגילי גיבוי הנערכים בחברה מעת לעת והמערכת עברה את המבחן בהצלחה הרבה. "בעתיד, אנחנו רוצים להיות הכי וירטואליים שאפשר ושעובד חברת החשמל לא יהיה תלוי במשאב פיזי. אנחנו מבחינתנו מפסיקים לטפל במחשבים ועוברים לטפל באנשים. זהו חזון שמערכת הגיבוי וההתאוששות של נטאפ מאפשרת לנו ליישם ולממש. מי שנכנס נכון לפרויקט VDI עוסק באנשים ולכן הפרופילים הם כל כך חשובים-אנחנו מתעסקים כעת פחות במכונה, בברזלים ובמשאבים ומתמקדים בעובדים של חברת החשמל.

חברת החשמל

תעשייה: תשתיות ואספקת חשמל

מיקום: כל הארץ

אתגרים עיקריים:

  • בעיית עומסים על כונן הפרופילים במערכת ה-VDI
  • יצירת מערך זהה לגיבוי והתאוששות בשני אתרים המרוחקים זה מזה

פתרון:

כמענה לאתגרים שעמדו בפניה, חברת החשמל בחרה בפתרונות של חברת NetApp. יישום הפתרונות אפשר לחברת החשמל לעשות קפיצת מדרגה טכנולוגית מבחינת ההגנה על התשתיות הקריטיות שלה. כיום כל מערך המחשוב של חברת החשמל מגובה על ידי מערך טכנולוגיות הפלאש של NetApp ומתחזק ביעילות את כל העומסים המרובים שיש על המערכת. בנוסף, שתי מרכזי הנתונים שלה המרוחקים זה מזה, מגובים בצורה זהה עם מעבר נתונים קל ופשוט בין שני המקומות, למרות המרחק.

יתרונות עסקיים:

  • המערכת מבוססת במלואה על טכנולוגיות פלאש.
  • הפחתת עומסים המאפשרת למערכות הארגון לעבוד ללא תקלות.
  • הרחבה אופקית עם ניידות נתונים.
  • זמני תגובה מהירים.
  • הטכנולוגיה מאפשרת לארגון להציע איכות שירות גבוהה יותר.
  • מערכת גיבוי והתאוששות גם בין שני אתרים מרוחקים.

ציטוטים:

שי לוי: "כיום רב העובדים בחברת החשמל עובדים באמצעות מערכת ה-VDI. לכן היכולת להתאושש בזמן מהיר היא קריטית עבורנו. מבחינתנו, אם מערכת המחשוב והגיבוי של העובדים נופלת, זאת אומרת שיותר מ-9,000 דסקטופים יהיו מושבתים, וכל התשתית הקריטית של אספקת החשמל והטיפול בבעיות באספקת החשמל תיפגע באופן מהותי. צריך לזכור שחשמל זוהי תשתית קריטית ויש חשיבות עצומה למערכות מחשוב תומכות אמינות. לכן, המעבר לטכנולוגיות פלאש פתר לנו את בעיית הזמינות".

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות