<
יום ראשון , דצמבר 17 2017
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > ECI: עולם הטלקום החדש – הלכה למעשה פתרונות תקשוביים אינטגרטיביים וגמישים

ECI: עולם הטלקום החדש – הלכה למעשה פתרונות תקשוביים אינטגרטיביים וגמישים

 

חיים מוסקוביץ

חיים מוסקוביץ

"הטרנספורמציה הדיגיטלית" ששוטפת בשנים האחרונות את כל העולם מגדירה מחדש את הקטגוריות של התמחות מקצועית. הטכנולוגיה מכתיבה חוקי משחק חדשים לתעשייה ולמשתמשים ודורשת מהנהלות "לחשב מסלול מחדש" כדי להסתגל ולהצליח. גם בתחום התקשורת, שהיה הראשון לעבור לפרדיגמה דיגיטלית כבר לפני 40 שנה, אנו רואים מיצוב שונה של ספקים ולקוחות. האינדיקציה ל"מהפכת התקשורת הדיגיטלית השנייה" מתבטאת בטכנולוגיות  NFV (וירטואליזציה של רכיבי הרשת) או ב – SDN (רשתות מונחות תוכנה), מושגים שאפשר להסביר אותם כמעבר מרשתות מבוססות חומרה ייעודיות לפתרונות גמישים – רשתות ומערכות שמאפשרות שדרוג ושינוי תצורה דינמי באמצעות תוכנה לפי הצורך.

Elastic Network:  פתרון תקשובי אינטגרטיבי וגמיש

המעבר לתקשורת מנוהלת תוכנה מביא לא רק לקיטון עלויות ושיפור הנצילות, מאפיינים של כל טכנולוגיות הווירטואליזציה, אלא גם מאפשר גמישות חסרת תקדים באינטגרציה רוחבית על פני דורות טכנולוגיים שונים, מענה מידי לדרישות שירות משתנות, הוספת פונקציונליות ויכולות ניהול ריכוזי. "מהפכות ה- SDN וה- NFV חייבו גם את ECI להתחיל לעבוד אחרת", אומר חיים מוסקוביץ, סמנכ"ל הפתרונות המשלימים והביטחוניים בחברת  ECI. "חברת ECI, חברה ישראלית וותיקה שכבר 55 שנה מייצרת ומספקת פתרונות תשתיתיים מתקדמים (אופטיקה, מרבבים, מתגים, Gateways ועוד) לעיצוב מערכות תקשוב, הטמיעה את הפרדיגמה העדכנית במסגרת (Framework) פתרון חדשני, Elastic Network שמה. זו שמבינה שלקוחות רוכשים פתרונות תקשורת ומידע לאורך זמן ובהתאם לכך, חשוב כבר היום לפתח את המוצרים והפתרונות בהתאם לרוח המחר. כלומר לשלב בהן מחשבה קדימה (evolution plan) כדי שהפתרונות יוכלו להתממשק עם מערכות העבר ולתמוך במערכות העתיד בקלות. ECI  מיישמת את עקרונות אלו במסגרת מאוחדת לפתרון הוליסטי, שמקיף את כל מרכיבי הרשת ומספק את כל הפונקציונליות שהמשתמשים מבקשים ליישם היום או בעתיד הנראה לעין בפלטפורמה מנוהלת אחת ".

חיים מוסקוביץ, סא"ל במיל. יוצא יחידת לוט"ם (אגף התקשוב המטכ"לי), מכיר מקרוב את הצורך הדוחק להחליף מערכות חומרה קשיחות בפתרונות גמישים הניתנים לשינוי והתאמה. "גוף בגודל של צה"ל, כמו כל צבא מודרני בעולם, נאלץ להתמודד עם חוסר התאימות ההדדית בין עשרות מערכות תקשורת מבצעיות, שנבנו בעבר לצרכים ספציפיים", הוא אומר. "בעבר, כאשר כל פרויקט פיתוח הבשיל חומרה ייחודית, קשה היה אפילו לבצע אינטגרציה ורטיקלית בין מערכות שצריכות לעבוד כ"צינור עיבוד מידע" (Pipeline) בלי לחולל פרויקט יקר ומתארך. שלא לדבר על אינטגרציה בין-זרועות כפי שאמור להתעצב ב"שדה הקרב הדיגיטלי". הדחף הראשוני לווירטואליזציה של התקשורת הגיע מהמשתמשים הצבאיים, אך, כפי שקורה הרבה בשנים האחרונות, דווקא השוק האזרחי הוא הנהנה הראשון מפירות הפיתוח. באופן טבעי, חברת ECI, שמספקת פתרונות תקשורת ומידע לצה"ל כמו גם לעוד צבאות באירופה ובאסיה, הבינה שנפתחה לפניה דרך לצמרת ספקי הפתרונות צבאיים ואזרחיים גם יחד".

משרדי ECI בעומר

משרדי ECI בעומר

התחדשות בכל האספקטים של הפעילות העסקית

פריצת הדרך הזאת הביאה להתחדשות מדהימה בכל האספקטים של הפעילות העסקית, המחקר והפיתוח, יכולות האינטגרציה וההכלה של טכנולוגיות צד ג', גיוס מהנדסים ותוכניתנים וחיזוק התמיכה הטכנית בלקוחות. "היום עובדים ב-ECI קרוב ל-2,000 עובדים, חלקם אנשי מו"פ ויישום, בשני המרכזים הטכניים הישראלים שלנו בפתח תקווה ובעומר", אומר חיים מוסקוביץ. "ECI  הייתה מבין החברות הראשונות שפתחו מרכזי פיתוח בדרום, זאת משום:

  1. משאבי אנוש איכותיים. אוניברסיטת בן גוריון וגופי מו"פ אחרים בדרום הארץ מייצרים את כוח האדם שאנו זקוקים לו. מרכז החדשנות בעומר מושך אליו את הבוגרים הטובים ביותר של המחלקות להנדסת חשמל, תוכנה ויצור. גם התמיכה של ECI בפריסה הדרומית של צה"ל, כמו "עיר הבה"דים", קריות התקשוב, המודיעין וחיל האוויר, מתקני ה-Data Center וצומתי התקשורת, מבוססת על עובדים איכותיים שמגויסים בדרום וחיים בקרבת הלקוח.
  2. ציונות, במשמעות הישנה, הבן-גוריוניסטית. זה קצת מיושן להצהיר על כך, אבל אנחנו גאים להשתתף בבניית הארץ, בביסוס הכלכלה בנגב ובפיתוח אפיקי תעסוקה לתושבי הדרום.
  3. המעבר של צה"ל דרומה לנגב. צה"ל הוא לקוח מרכזי מבחינתנו, לקוח אסטרטגי שחשיבותו גדולה יותר מההיבט המסחרי. העבודה הצמודה שלנו עם הצבא שנחשב למוביל עולמי בהטמעת טכנולוגיה בכל הרבדים המבצעיים היא ערך מבדל שנותן ל-ECI יתרון משמעותי בעבודה גם עם צבאות זרים.

המעבר למערכות תקשורת ומידע גמישים ואלסטיים מאפשר ל-ECI ביסוס מעמדה בראש "שרשרת המזון" – המקום שתופסת החברה שמסוגלת לעצב, לממש ולנהל פתרונות תקשורת ומידע מקצה לקצה בקנה מידה לאומי או גלובלי. "היום לקוחות לא מחפשים ספקים לרכיבים או תת מערכות", אומר חיים מוסקוביץ. "הטכנולוגיה מורכבת מדי, כמות המוצרים המתחרים על תשומת הלב בלתי נתפסת – והלקוחות מעדיפים פתרונות Turnkey, אחריות אחודה של אינטגרטור ראשי אחד. אך יותר מכל, האתגרים שצריכים למצוא מענה סיסטמתי התרבו אקספוננציאלית והמתודות התפעוליות השתכללו במקביל, כך שהמשתמשים לא מוכנים יותר להמשיך בפרקטיקה של Mix & Match. "הגענו למקום של ערך שולי יורד לפרקטיקה של הפרד ומשול", הם אומרים.

סייבר הוא חלק אינטגרלי מהפתרון

קחו לדוגמה את אתגר הסייבר, גורם שאף אחד לא יכול לזלזל בו אך בין הלקוחות הביטחוניים הוא Game Changer. מעט מנמ"רים מסוגלים להגיד, שחומת האש שהם הקימו סביב הארגון היא בלתי פריצה, והם יודעים למה. עכשיו תחשבו על קצין מטה שצריך לשמור על כל תשתית התקשוב של הצבא, שכפי שראינו לעיל, מורכבת מרשתות רבות, עשרות מתקני Data Center ומרכזי שדרת התקשורת, מאות מתקני תקשורת אלחוטית, לוויינית, סלולרית ואופטית – כל אחד עם הממשקים שלו, עם הסטנדרטים שאינם כלל תעשייתיים ופרוטוקולים שלא אומרים דבר לאחרים. איך הוא אמור לייצר אפילו מראית עין של סביבה סטרילית? הרי אין לו כלים להתמודד עם המורכבות של הבעיה ואין לו כוח אדם מיותר כדי להמציא מחדש את הגלגל המסובך הזה. זה המקום בו ECI עם המרכז בישראל תספק לו פתרון מידי עם זמינות של כל הדרגים מההנהלה הבכירה ועד למפתחים של המערכות בשגרה ובחירום".

משאבי האינטגרציה של ECI מכוילים בדיוק לאתגרים האלה. למרות שהחברה ממשיכה לייצר את הרכיבים ותת המערכות שממלאות את משבצות החומרה והתוכנה בפאזל התקשורת והמידע, הערך האמיתי מגיע מהפתרונות ההוליסטים הייחודים בהן מוטמע ניסיון של 55 שנות אינטגרציה, הקמה, תפעול ותחזוקה של פתרונות התקשורת והמידע מתוך דרישות קפדניות של ספקי התקשורת ודרישות הזמינות והשרידות הזולגות כיום לעולם המחשוב. "הפרויקטים הגדולים בתקשורת, במיוחד הצבאיים, דורשים מיזוג מושלם של הכרת הסביבה הקיימת עם צפי מסלול ההתפתחות הטכנולוגית לשנים רבות קדימה", אומר חיים מוסקוביץ. "וזה נכון במיוחד כאשר עליך להוביל שינויים מערערי סטאטוס קוו (Disruptive Technologies). קחו לדוגמה את מודל שדה הקרב העתידי, שמובילי האסטרטגיה הצבאית רוצים לבסס על טכנולוגיית "אינטרנט של הדברים". מעולם לא עמדו  מנהלי התקשורת בפני אתגר דומה ל-IoT – לא באספקט הכמותי ולא בצד האיכותי. ומצד שני מעולם לא הוצגה טכנולוגיה תקשורתית עם פוטנציאל דומה להכפיל כוח על ידי החלפה של לוחמים בסנסורים לצורך פיזור "ערפל הקרב" הידוע לשמצה. אם עליך לתת תשובה לשאלות טכניות כמו, איך אתה פורס רשת IoT לפי דרישה, מעלה אותה לאוויר מעכשיו לעכשיו,  מגן על נקודות הקצה במקרה של נפילה בידי האויב ושולט בתפעול הבטוח שלה בתנאים הנזילים של מלחמה? כדאי שתתייעץ עם המומחים של ECI. כי גם אם אין להם כרגע תשובה בשליפה לכל שאלה מבצעית, תוכל לסמוך עליהם שיבואו עם פתרון מעשי הרבה לפני שאחרים אפילו גמרו ללמוד את הבעייתיות. כי הם חיים בעולם הזה כבר יותר מיובל שנים".

אינטגרציה רוחבית של העיר החכמה

אתגר דומה מקדם את פני הארכיטקטים של "עיר חכמה", Smart City, מכלול הטכנולוגיות שאמורות, באמצעות אינטגרציה חדשנית, לשפר את ניהול הסביבה העירונית, התחבורה, הביטחון, השירותים המוניציפליים ואיכות החיים של התושבים. "למרות שלכל אספקט לחוד יש אולי פתרון נקודתי – מצלמות אבטחה, תאורת LED ממוחשבת, תמרורי תחבורה חכמים, וכדומה – מימוש המודל בצורה אפקטיבית יתאפשר רק באמצעות אינטגרציה רוחבית על פני כל הגורמים הרלוונטיים", אומר חיים מוסקוביץ. "להמחשה, כדי לעצב פתרון תוכנה שיודע לשנות ללא מעורבות אדם את תזמון הרמזורים במענה לאירוע בטחוני, צריך קודם כל לחבר את כל קצות החוטים למרכז השליטה והבקרה – ולא כל אחד יכול לעשות זאת במהירות ובמחיר הגיוני. אבל ה- Elastic Networks בנויים בדיוק לאתגרים כאלה וחברות כמו ECI יביאו לפרויקט את כל הידע והניסיון שנרכשו במערכות תשתית לאומיות אחרות. המהנדסים שלנו יכולים להביא פתרונות "בית ספר" שנלמדו בנושא מפרויקטים אחרים של תשתיות לאומיות אזרחיות, כמו חשמל ומים, במקום להמציא את הגלגל מחדש".

חיים מוסקוביץ גם מבקש להדגיש ש- ECI החדשה אינה רק חברת תקשורת אלא חברת תקשוב. "המונח 'Elastic Networks' כבר מסביר את ההבדל", הוא אומר. "עולם התקשורת כבר אינו יכול להרשות לעצמו להמשיך להשקיע בקצב שאפיין את הדורות הקודמים. לקוחות שלנו דורשים פתרונות כוללים אך גם משתנים על פי צורכי השעה.  וצורכי השעה משתנים בקצב מסחרר. המעבר לענן, הצורך בניידות והשימושים הגוברים מחייבים ארכיטקטורה אחרת. כדי להבטיח שארכיטקטורה כזאת תספק את רמות הזמינות והאמינות שנדרשות מתשתית לאומית, צריך לא רק מערכות אמינות אלא גם קישוריות ביניהן, ופיזור לצד ריכוז מערכות על פי הצורך.  ECI כבר מנוסה במגה פרויקטים מסוג זה."

 

שרידות באמצעות הימנעות מנקודות כשל קריטיות

אחד מתרומותיה של ECI הינה בפתרונות Distributed NFV בהן מבוזרים חלק מיכולות ה- Data Center. הפיזור משיג כמה מטרות, בנוסף לתכונה הקריטית של חסינות מנפילת חלק מהצמתים. העיקרון דומה מבחינה זו לארכיטקטורת האינטרנט, שמאפשרת להמשיך לתפקד גם במצבי הרס תשתיות. בין המטרות שהושגו אפשר לציין את היכולת לגדול ללא הפרעה לפעילות השוטפת (Scalability) והיכולת להרכיב פתרון אינטגרלי מ"הלחמה" של רשתות הבנויות בטכנולוגיות שונות – גם כאלה "עתיקות" ממש. היכולת להשאיר במסגרת הפתרון נכסי תקשורת ו-IT מסורתיים היא ערך חשוב במיוחד כאשר מדובר בתשתיות יקרות שנבנו במטרה לשרוד 40-30 שנה. ECI מתחרה כמובן על פרויקטים האסטרטגיים של צה"ל, המעבר דרומה הוא הזדמנות מבחינתה לתרום לעיצוב מחדש של תשתיות המחשוב והתקשורת של צה"ל כחלק מצה"ל רישתי. חיים מוסקוביץ בטוח ביכולת של החברה לתת פתרון הוליסטי, הולם וייחודי. "אין עוד חברה שיכולה להביא לפרויקט את מה ש-ECI יכולה", הוא אומר. "יש לנו את המוצרים ואת המתודה ליישם אותם כפתרון הוליסטי אחוד. יש לנו ניסיון רב בעבודה עם ועבור גופים ביטחוניים וצה"ל בפרט. יש לנו נכונות ללכת לפריפריה כדי להיות קרובים ללקוחות ומשאבים ארגוניים לתמוך בפתרון החל משלב העיצוב הארכיטקטוני, דרך יצור והטמעה וכלה בתחזוקה ותמיכה לכל משך חיי השירות. תוסיפו לזה טיפה ציונות והרבה אמון באנשים המצוינים שאנו מגייסים – והרי לכם הצעה שאי אפשר לסרב לה."

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות