<
יום רביעי , ינואר 17 2018
מבזקים
דף הבית > כללי > כפי שהובטח: ארגון BSA מגביר את פעילות האכיפה נגד חברות ובתי עסק אשר מפרים זכויות יוצרים של חברות תוכנה

כפי שהובטח: ארגון BSA מגביר את פעילות האכיפה נגד חברות ובתי עסק אשר מפרים זכויות יוצרים של חברות תוכנה

 

ברבעון הראשון שילמו חברות ורשויות מקומיות ל- BSA פיצויים והשלמת רישיונות במאות אלפי שקלים

 כפי שהבטיח שיעשה, מתחילת שנת 2017 הגביר ארגון BSA את פעילות האכיפה שלו כנגד חברות ובתי עסק אשר מפרים את זכויות היוצרים של חברות התוכנה. זאת באמצעות תביעות משפטיות לצווי מניעה ותשלום פיצויים. בארגון ה- BSA מדווחים כי ההיענות לפעילות הקודמת שבוצעה בסוף 2016 הייתה מאוד גבוהה בקרב עסקים וחברות, שבשיתוף עם נציגי

נעמי אסיא

נעמי אסיא

ה- BSA וחברות התוכנה הסדירו את הרישוי לתוכנות. במקביל הוגשו ומוגשות תביעות לתשלום פיצויים נגד חברות מפרות שלא הגיעו להסדר זה.

עתה יוצא ה-  BSA בקמפיין נוסף של מכתבים ופניות טלפוניות לבעלי חברות ועסקים, וקורא להם לבצע בדיקות רישוי תוכנה, ולהסדיר מידית את השימוש בהן, מאחר שפעילות האכיפה נמשכת, ובמסגרתה יוגשו תביעות נגד חברות ומנהליהן המשתמשים בתוכנות ללא רישוי כלל או ללא רישוי מתאים, כולל אלה המשתמשים ביישומים המיועדים לשימוש אקדמי בלבד בעוד הם גוף מסחרי, או הממשיכים להשתמש בתוכנות שנועדו לתקופת ניסיון בלבד. לרשות בעלי עסקים ומנהלי ארגונים עומדים מטעם ה- BSA יועצים מומחים, המסייעים לארגונים למפות את התוכנות ולבדוק חוסר התאמת הרישוי הקיים מול ממצאי התוכנות בארגוניהם. במקביל יכולים בעלי העסקים לפנות ישירות לספקיות התוכנה או למפיצים מהם קנו את התוכנות, ולבקש שיבצעו עבורם את הבדיקה.

עו"ד נעמי אסיא, היועצת המשפטית של ארגון BSA בישראל, אומרת כי יותר משליש מכלל התוכנות שפועלות בארץ במגזר העסקי אינן חוקיות, והנזק המצטבר למשק מכך מוערך במאות מיליוני דולרים. עו"ד אסיא מציינת, כי על פי חוק זכויות יוצרים משנת 2007, הפיצוי ללא הוכחת נזק עבור כל תוכנה לא חוקית יכול להגיע עד 100 אלף שקלים. בין החברות אשר נפגעות מנזקי השימוש הלא חוקי בתוכנות והפועלות בישראל במסגרת פעילות BSA: אוטודסק (Autodesk) , אדובי (Adobe) ,  מיקרוסופט (Microsoft)  ועוד.

לדברי עו"ד אסיא, בשנים האחרונות הוגשו תביעות רבות נגד חברות ששילמו פיצויים גבוהים בהתאם לחוק, ובנוסף נאלצו לרכוש גם את התוכנות עצמן. "עוגמת הנפש מהחשיפה של חברה ומנהליה כמפירי חוק, עולה במקרים רבים על הפיצוי הכספי שהחברה משלמת. אני לא מכירה מנכ"ל שרוצה להיתפס עם תוכנות ללא רישוי ולהיתבע. שנים לאחר מכן, כל חיפוש עליו או על החברה בגוגל יעלה מיד את כל הפרטים על השימוש בתוכנות הלא חוקיות. זו הסיבה לכך שברוב ההנהלות יש מודעות לנושא, וכשמסבים את תשומת לבן הן נענות ונכנסות  להסדרי רישוי, ובמקרים רבים מופתעים לדעת כי שימוש לא חוקי בתוכנות חושף אותם לווירוסים, נוזקות, התקפות סייבר, זליגת מידע, ואף מסכן את לקוחותיהם".

מנהלים יכולים לבדוק כאן האם בעסק שלהם נעשה שימוש בתוכנות חוקיות: http://bsa.org.il/

אודות ארגון BSA

BSA | The Software Alliance, הינו ארגון מייצג מוביל של תעשיית התוכנה העולמית. ארגון ה- BSA הוא שיתוף פעולה של חברות בינלאומיות המשקיעות מיליארדי דולרים מדי שנה, על-מנת לפתח פתרונות תוכנה המניעים את הכלכלה ומשפרים את החיים המודרניים. באמצעות יחסי ממשל בינלאומיים, אכיפת זכויות קניין רוחני ופעילויות חינוך, ה- BSA מרחיב את אופקי העולם הדיגיטלי ובונה אמון וביטחון בטכנולוגיות חדשות המניעות את העולם הדיגיטלי קדימה. עם החברות בארגון BSA בישראל, נמנות בין השאר: Autodesk, CNC Mastercam, Microsoft, Siemens PLM, Adobe, PTC מידע נוסף באתר bsa.org.il

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות