<
יום שלישי , דצמבר 19 2017
מבזקים
דף הבית > כללי > תעשייה 4.0: ייצור בעידן הקישוריות

תעשייה 4.0: ייצור בעידן הקישוריות

אלי בויקיס, מנכ"ל דאסו סיסטמס ישראל

אלי בויקיס, מנכ"ל דאסו סיסטמס ישראל

עולם הייצור היום עומד בפני מהפכה נוספת. הפעם הבשורה מגיעה מאירופה, אם לדייק מגרמניה וצרפת. מדובר על "תעשייה 4.0" – המהפכה התעשייתית הרביעית. במהפכה הראשונה נרתמה עוצמת הקיטור והחל המיכון, בשנייה הגיע החשמל, ובשלישית טכנולוגיות אלקטרוניקה ומחשוב. כיום אנו על מפתנו של עידן טכנולוגי חדש, שנולד מאיחוד העולם הווירטואלי והממשי. במילים אחרות, שילוב המכונות והמוצרים עצמם. בתעשייה 4.0, הכל – מוצרים, אמצעי תובלה וכלים – מתמזגים במערכות סייבר-פיזיות (Cyber Physical Systems), אובייקטים חכמים המחוברים אחד לשני באמצעות טכנולוגיות אינטרנט משובצות.

מגמות מרכזיות בתעשייה

בשנים האחרונות, עם ההתפתחויות המהפכניות בעולם המובייל, גם החברה האנושית עברה שינוי גדול. מבחינת הטרנדים המרכזיים שמצביעים על השינוי הזה ניתן לסמן את:

  • האינטרנט של הדברים (Internet of Things) – אין ספק כי ככל שהטכנולוגיה מתקדמת, אנו מחוברים יותר. לפי הערכות, עד שנת 2020 יהיו כ-30 מיליארד מכשירים מחוברים באופן אלחוטי לאינטרנט, החל ממטוסי סילון ועד למחטי תפירה. במילים אחרות, מיליארדי אובייקטים יוכלו לתקשר האחד עם האחר ולשלוח מיליונים ומיליונים של נתונים אל הענן, שלאחר מכן יהיה אפשר לנתח אותם באמצעות כלי ביג דאטה.
  • הטמעת רכיבים חכמים במוצרים פשוטים יחסית כדי להגיע להבנה גדולה יותר של פעילות המשתמשים. הכנסת שבבים למוצרים תאפשר ליצרנים לעקוב באופן מידי כיצד הם נמצאים בשימוש על ידי הלקוחות, ולהתאים את העיצוב בהתאם להצלחת המוצר. כך גם ניתן לעדכן מוצרים ולבצע התאמות בייצור באופן שוטף, כולל בריצות ייצור קצרות מאוד. לדוגמא, ניטור פעילויות שונות כמו מרחק ריצה, קצב לב וכד' באמצעות רכיבים חכמים בטלפונים חכמים.
  • טלפונים חכמים כאלמנט אוניברסלי לשליטה מרחוק. בכל דור חדש שיוצא לשוק הסלולרי, המכשירים הניידים רוכשים יכולות חדשות, שאינן בהכרח קשורות לטלפוניה ודיבור. בין השאר, התפיסה שהטלפון החכם יכול להיות ממשק לשליטה מרחוק במתרחש במפעל או על תחנת העבודה שלך, כבר גורמת למהפך באופן בו התעשייה פועלת. אגדה תעשייתית מספרת על מנהל מפעל של חברת GE, אשר בעודו בבית שמע כי סופה הפסיקה את הייצור במפעל, ובאמצעות האייפד שלו הצליח להחזיר את המפעל לפעילות. 
  • דפוס תלת ממדי – מכונות קומפקטיות המייצרות מבנים תלת-ממדיים ב"הוספה", Voxel (פיקסל תלת ממדי) אחד אחר השני, במקום ב"הורדה" (כמו מכונות עיבוד שבבי וחריטה) מאפשרות לממש דגמים ומוצרים מורכבים בכמויות של אחד, בתנאים של בית מלאכה (בניגוד לקו יצור סדרתי בבית חרושת). טכנולוגיות הדפוס החדשות משנות מודלים עסקיים ואת האופן בו אנו מתייחסים למוצרים ולאבות-טיפוס, לתכנון Solid בעזרת מחשב (תיב"ם) ולייצור שלהם "לפי דרישה", כולל בבית.

ניתן לסמן גם את המגמות במיקור גלובלי של הייצור ואת השינויים בדרישות הרגולטוריות כגורמים רבי עוצמה בהגדרה מחדש של המושג "תעשייה", אך לקהילה ולסביבה בה אנו פועלים, כוח חשוב עוד יותר בהובלת המהפכה הרביעית הוא דרישה לקיימות בכל הנגזרות של פעילות כלכלית. באמצעות תעשייה 4.0, מושם דגש חזק יותר על ייצור בר קיימא (ירוק וחסכוני), על שימור משאבים שאינם מתחדשים ועל מוצרים שעונים לסטנדרטים מחמירים של הגנה על הסביבה. 

התאמת מודלים עסקיים תוך כדי תנועה

עם זאת, יתכן שהאלמנט החשוב ביותר בשינוי הטכנולוגי, הוא המהירות בה נעשים דברים. הטכנולוגייה המופעלת בתעשייה 4.0 מאפשרת ליצור ביטוי וירטואלי לא רק של המוצרים והמכונות המשמשים לייצורם, אלא גם של כל המודלים העסקיים, השיווק, שרשרת ההפצה והפיננסים הקשורים בהם. המשמעות היא, לדוגמה, כי אפשר לבצע סימולציה של רעיונות תעשייתים מתקדמים יותר, כשהמטרה היא לחשב אם הם יכולים להיות רווחיים – ללא הפרעה ממשית לפעילות הייצור במפעל. כך ניתן להשיג אופטימיזציה של התהליך, ולהאיץ את ההגדרה מחדש של קווי ייצור כדי להגיע לייצור בהיקפים גדולים של מוצרים בהתאמה אישית.

זאת ועוד. מערכות משולבות המפותחות תחת תעשייה 4.0, יכולות אפילו לבצע סימולציה של המפעל עצמו, כמו גם של בקרים לוגיים ניתנים לתכנות אשר שולטים בפעילות המכונות, בזרועות של רובוטים נשלטים, ובמכבשים המשמשים לייצור פלדה. גם כאן האירופאיים יצרו יתרון מוקדם. חברת דאסו סיסטמס פועלת היום בתחום מערכות הוצאה לפועל של ייצור (MES), ומציעה מערך של כלי תוכנה מוכחים לטיפול בהרכבות בהיקפים גדולים של מוצרים מורכבים (כגון מטוסים). לפני כשנה דאסו סיסטמס רכשה את אפריסו, המשווקת תוכנה להוצאה לפועל של ייצור עבור רשתות ייצור גלובליות.

כדי להשתלב בתעשייה 4.0 צריך ליצור:

א.   ייצור חכם ומחובר – דיגיטציה של הייצור מובילה למפעלים חכמים, אשר ישפיעו על האופן בו אנשים עובדים. למשל, מהנדסים כבר לא צריכים להימצא במקום, כיוון שהם יכולים לפקח ולעשות התאמות לפעילות ותחזוקה למיכון מרחוק. ממשקי המכונה-למכונה צפויים לגדול לכ-30 מיליארד חיבורים ב-5-7 שנים הקרובות. ייצור חכם ומחובר יאפשר ניהול ייצור דרך האינטרנט ואופטימיזציה אישית של הייצור.

ב.    ייצור גמיש – יצירת השילוב המתאים ביותר בעזרת מודולים הניתנים להחלפה, בכדי לבצע התאמות מהירות לצרכים המשתנים של הצרכנים.

ג.     ייצור חברתי – לחבר את כל בעלי העניין, החל מה-OEM ועד לצרכן הסופי, באמצעות פלטפורמה אחת. לשתף פרויקטים ורעיונות בכל מקום ובכל זמן. ליצור ולייצר מוצרים שאנשים רוצים, באופן יעיל.

ד.    ייצור בעל שירותיות ברמה גבוהה (High Quality Service Production) – לגלות את הביג דאטה של הלקוחות כדי לסייע לעקוב אחרי מחזור החיים של המכונות והמכשירים שלהם, ולהציע להם שירותים מוספים בעלי ערך גבוה. כדוגמה, ניתן לציין כי כ-80% מהיצרנים יפתחו אפליקציות לסמארטפונים במהלך השנה הקרובה.

היצרנים מתאימים את התעשיה לצרכנים

בניגוד לעבר, כאשר הצרכנים אולצו לקנות את מה שהתעשייה העדיפה לייצר, אפשר לקבוע כי צרכנים היום משפיעים על תהליך עיצוב המוצרים ועל השליטה בייצור. הודות לטכנולוגיות שפותחו תחת הקונספציה של תעשייה 4.0 היצרנים יכולים להתאים עצמם כיום במהירות לדרישות ספציפיות של צרכנים. עבור הצרכנים זה משמעותי, כיוון שהם יכולים לראות כי המאוויים שלהם נלקחים בחשבון, כך שהם הופכים לחלק מהליך הפיתוח. במקביל, כדי לבצע את תזוזת מרכז הכובד מהעולם הפיזי לווירטואלי ובחזרה, תעשייה 4.0 משנה את הדרך בה עבודה מאורגנת, כשהיא שוברת מחיצות בין מחלקות. ארגון חדש זה הוא התשובה לחלומו של כל מהנדס: כל הכלים והתהליכים – מהניהול הפיננסי והשקעות במחקר ופיתוח, דרך עיצוב דיגיטלי (מחזור חיי מוצר) וסימולציה מדעית, וכלה בהוצאה לפועל של הייצור ושרשרת האספקה – כולם משולבים במערכת ממוחשבת הוליסטית, המספקת עמדת שליטה ובקרה אחודה לכל התהליך התעשייתי.

אודות אלי בויקיס

מנכ"ל דאסו סיסטמס ישראל
נגישות