<
יום שלישי , ינואר 23 2018
מבזקים
דף הבית > כללי > מהן שפות התכנות הפופולריות ביותר כרגע הנתמכות על ידי מערכות לניטור ביצועים (APM)

מהן שפות התכנות הפופולריות ביותר כרגע הנתמכות על ידי מערכות לניטור ביצועים (APM)

מאת ג'ייק וידמן

כאשר מפתחים מתחילים לתור את העולם, לעתים קרובות הם פוגשים אנשים הדוברים שפות שהם אינם מכירים. כמובן, אין אנו מדברים על טיול באירופה, אלא על עולם חברות ההזנק, סוכנויות ו-ארגוני
IT, שבהם מקום אחד עשוי לדבר בשפת Python, בעוד שאחר דובר Java שוטפת. זו בבל של ממש, שם בחוץ. בהנחה שאינכם יכולים לשלוט בכל שפות התכנות, מהן שפות התכנות החשובות ביותר או המועילות ביותר, שחשוב לדעת? דרך אחת לענות על שאלה זו, היא לשאול מהן השפות שאנשים, השוכרים את שירותיהם של מתכנתים, מעוניינים ביותר שהמועמדים למשרה יידעו? כלומר, מהן השפות שרוב משרות התכנות של ימינו דורשות? כדי לגלות את התשובה, בדקנו נתונים של מוסדות חינוך, לוחות לחיפוש עבודה, ונסיונם המעשי של מומחים להשמת IT.

בתי ספר אוהבים Python

אינדיקציה אחת של השפות הפופולריות – או לפחות, מה מהווה סטנדרט בסיסי – היא השפות שמוסדות חינוך בוחרים עבור קורסי המבוא שלהם לתכנות. בפוסט שפורסם ב-Blog@CACM, פיליפ גואו, פרופסור למדעי המחשב באוניברסיטת רוצ'סטר, בדק את 39 המחלקות הבכירות למדעי המחשב מבין כלל האוניברסיטאות בארצות הברית (לפי הדירוג של U.S. News). לאחר עיבוד המספרים (ראו טבלה 1), גואו גילה כי Python היא השפה הנלמדת ביותר, עם 27 קורסים, כאשר אחריה ניצבות Java עם 22, ו-MATLAB עם 8 בלבד. (המספר הכולל עולה על 39 מכיוון שגואו בחן את הקורסים הנדרשים מתלמידי החוג במדעי המחשב, וכן קורסים המיועדים עבור יתר התלמידים). לפי גואו, Java הייתה השפה המובילה במשך רוב העשור האחרון, ורק לאחרונה Python עקפה אותה.


טבלה 1 – (טבלה זו מצורפת באישור blog@CACM.)

ליצירת קשר עם נציגי New Relic בישראל הקליקו כאן<<<

לוחות דרושים מעדיפים Java

כמובן, לאוניברסיטאות יש צרכים שונים מאלה של מעסיקים בעולם החברות. לעתים קרובות, בתי ספר מעדיפים שסטודנטים יתחילו עם שפה עילית שקל להבין ולקרוא, כגון Python. זה נכון במיוחד עבור קורסי מבוא לתכנות, המיועדים עבור סטודנטים שהחוג העיקרי שלהם אינו מדעי המחשב, על מנת שיהיה קל יותר ללמד את מושגי התכנות. אינדיקציה טובה יותר של מה שחברות פיתוח אמיתיות  מחפשות, עשויה להיות הכישורים המצוינים בלוחות דרושים המיועדים למפתחי תוכנה, כגון Dice.com. לפי נתוני Dice מיולי 2014, Java (לרבות Java Platform Enterprise Edition, הגרסה המורחבת של Oracle), וגרסאות שונות של C (לרבות C++ ו-C#) מובילות בפער גדול על האחרות, עם 17,393 משרות הדורשות שליטה בשפות הללו בחודש זה. JavaScript, .NET, HTML ו-XML משלימות את חמש השפות המובילות. Python נמצאת במקום השמיני, עם 5,142 משרות.

אתר נוסף, העוקב אחר הפופולריות של שפות תכנות, הוא IEEE Spectrum, כתב העת המוביל של ארגון הטכנולוגיה המקצועי. הדירוג שלו מסתמך על 12 מדדים המגיעים מ-10 מקורות שונים, לרבות בקשות לקבלת מידע ב-Google Trends, מספר המאגרים (repositories) החדשים עבור כל שפה ב-GitHub, ושאלות בנוגע לשפות, המפורסמות ב-Stack Overflow (ה-IEEE אף מסתמך על מאגרי המשרות של Dice). ה-IEEE עיבד את כל המידע הזה, והפיק אפליקציה אינטרנטית אינטראקטיבית לדירוג הפופולריות של שפות שונות. הנה עשרת המקומות הראשונים ברשימה של האפליקציה, נכון ליולי 2014::

  1. Java
  2. C
  3. C++
  4. Python
  5. C#
  6. PHP
  7. JavaScript
  8. Ruby
  9. R
  10. MATLAB

אם מתמקדים בפיתוח לאינטרנט, אז JavaScript ו-PHP נכנסות לחמשת המקומות הראשונים במקום C ו-C++, בעוד שעבור פיתוח תוכנה למכשירים ניידים, JavaScript מחליפה את Python, אולם כל שלוש הגרסאות של C חוזרות לחמשת המקומות הראשונים. מעניין לציין כי סיווג המגמות (Trending) מכניס כמה מועמדים חדשים אל עשרת המקומות הראשונים, כאשר Shell מתברגת במקום התשיעי, ו-Go במקום העשירי.

בדיקת המציאות בעולם האמיתי

האם היררכיית הפופולריות הזו מוכחת כנכונה לפי ניסיונם של מומחי השמה ב-IT, אשר הינם אלה אשר מוצאים בפועל משרות עבור מתכנתים? כן, עם הוספה של .NET לרשימה, מציינת דבי ריגר, מנהלת Reiger Technical Search בקולומבוס, אוהיו. בשוק שלה, מדובר ב"הרבה Java, הרבה .Net. איננו יכולים לעמוד בקצב אכלוס המשרות של מפתחי Java למיניהם, בין אם מדובר במפתח יישום עסקי, מפתח אתרי אינטרנט, או מפתח למכשירים ניידים. אין לי די שעות ביממה על מנת לאכלס כל תפקיד בתחומי ה-Java וה-.NET. ריגר מאמינה כי זה נכון גם ברמה הארצית, כשהערכתה מתבססת על מה שהיא שמעה ממקצועני השמה אחרים ב-Top Echelon Network, שהינה רשת ארצית של 1,600 אנשי השמה.

לדברי ריגר, הכוח המניע מאחורי הפופולריות של השפות הללו הוא יישומי אינטרנט. "פשוט איננו רואים יישומים עסקיים פנימיים – למרות שיש כאלה בשפע. חברות מנסות להשיג דריסת רגל (נוכחות) גדולה יותר ויותר באינטרנט, בלי קשר לגודל החברה". בטסי אליוט, מנהלת ב-Walker Elliott שביוסטון, טקסס, רואה תמונה מעט שונה, עם דגש גדול אף יותר על .NET. "אנו רואים דרישה גדולה מאוד, בשוק של יוסטון, לכל דבר המבוסס על .NET (C#). וכן, דרישה ל-SQL Server – אני יודעת שאנשים רבים לא יקראו ל-SQL תכנות אמיתי, אולם אנו מקבלים משרות רבות עבור אנשים עם רקע ב-SQL Server ועבודה עם ה-Business Intelligence Stack של Microsoft". היא מוסיפה, "Java הולכת חזק מאוד, והדרישה אליה ברחבי המדינה עשויה להיות גבוהה יותר מהדרישה ל-.NET. פשוט, בטקסס יש לנו יותר משרדי חברות המריצים SQL Server ולא Oracle". אליוט רואה ביקוש משמעותי לכישורי תכנות ב-C ו-C++ בתעשיות הגז והנפט. "כל דבר הקשור לאמצעי בקרה בזמן אמת או עבודה בשפות לא-עיליות, הקשורה לסיסמולוגיה, עדיין זוכה לביקוש נכבד". לבסוף, שתי מקצועניות ההשמה של אנשי פיתוח מציינות את הדרישה הגוברת לשפות עם אוריינטציה אינטרנטית, כגון Python, JavaScript ו-Ruby.

מה המשמעות של כל זה עבורכם?

ברור כי אם כל מה שאתם מחפשים הוא משרה בתכנות, הבחירה לרכוש שליטה ב-Java היא בחירה נבונה. נראה כי תכונת ה-"run everywhere" (היכולת לפעול בכל מקום) שלה חלה על המיקום ועל התעשייה, כמו גם על הפלטפורמה. לאחר מכן, זה תלוי בשילוב של סוגי היישומים שאיתם אתם מעוניינים לעבוד, והיכן אתם מעוניינים לעבוד. רעננו את הידע שלכם ב-C וב-C++ אם אתם מעוניינים לפתח אמצעי בקרה עבור תוכניות שירות או עבור התעשייה הכבדה. הישארותכם מעודכנים בכל הנוגע ל-.NET תסייע לכם להשיג עבודה בכל מקום, כל עוד Microsoft נותרת שחקן דומיננטי בשוק. ו-Python תסייע לצייד אתכם בכישורים לעבוד בפרוייקטים של פיתוח לאינטרנט, אשר הפופולריות שלהם הולכת וגואה – או, אם לא תצליחו בכך, ללמד סטודנטים של שנה ראשונה לתכנת. כמובן, פוסט זה אינו עוסק בסוגיה של שפת התכנות המועדפת עליך, או שאתה פרודוקטיבי ביותר בשימוש בה. הגורמים הללו עשויים להיות חשובים הרבה יותר לבחירות השפה והקריירה שלך, מאשר בחירה בשפה המבוקשת ביותר.

 להתנסות חינם במערכת New Relic הקליקו כאן<<<

אודות מערכת ITnews

נגישות