<
יום שבת , ינואר 20 2018
מבזקים
דף הבית > כללי > HDS: הבסיס עליו אפשר לבנות תשתיות מידע יציבות לארגון

HDS: הבסיס עליו אפשר לבנות תשתיות מידע יציבות לארגון

אלי משה, מנכ"ל HDS ישראל

אלי משה, מנכ"ל HDS ישראל

המגמות הדומיננטיות כיום ב-IT הארגוני מגדילות את המשקל היחסי של האחסון בקונטקס הכללי של תשתיות המחשוב. החל ביישומי Big Data, דרך התפקיד ההולך וגדל של סחר אלקטרוני ורשתות חברתיות, וכלה במחשוב ענן במגוון טעמיו, האחסון הופך במהירות לנכס הטכנולוגי המכריע, שיקבע מי יצליח להוביל ומי ייגרר מאחור באבק שמעלים הדוהרים בראש. מבחינת מקבלי ההחלטות בארגון, במיוחד אלה שאחראים על השקעות צופות פני העתיד, התובנה המרכזית מניתוח מגמות האחסון היא הצורך להתייחס לרובד גבוה יותר של פונקציונליות האחסון כמשאב עסקי-תחרותי.

לחשוב במושגים של ערך האמינות

"כבר לא מספיק למדוד קצבי I/O ורוחב-פס, או לחשב עלות לגיגהבייט נפח אחסון", אומר אלי משה, מנכ"ל HDS ישראל, חברת הבת המקומית של Hitachi Data Systems. "כפי שהשיקולים החשובים ברכישת צי משאיות אינם המהירות המכסימלית בנסיעה בינעירונית – ואפילו לא כמה טון מטען המשאית מורשת להוביל – כך בחירת מערכת איחסון מוכתבת על ידי פרמטרים מתוחכמים יותר ממהירות או מהמחיר השולי של כוננים. אתם רוצים מערכת אחסון שלא יודעת מה זו "נפילה", שתמיד מוכנה להרים את הפרויקט הבא שלכם מהיום למחר ושנזקקת למינימום תשומת לב ניהולית בעבודה שגרתית. כמה חברות מנסות לשכנע אתכם שאפשר להשיג יעדים אלה בלי לרדת לעומקן של בעיות האחסון, לשורשי ההבדלים בין הרמות השונות של איכות כוללת. זו אשליה עטופה במילים יפות של "שיווק מונחה Hype". תזהרו. בטוח יותר לחפש את הפתרון אצל חברות שקנו לעצמן מוניטין ביישומים שלא מסתפקים בפחות מהטוב ביותר – אצל לקוחות עבורם "המחיר לא משנה" משום שכשל הוא אירוע בלתי נסבל – ועכשיו מציעות את אותן איכויות בפתרונות זולים יותר ההולמים את צורכי ה-Mid Market.

באופן מסורתי היה פער גדול, במחיר ובתכונות התפעוליות, בין פתרונות Mid Range לחברות "בינוניות" לבין פתרונות High End שהוצעו ונצרכו על ידי חברות Enterprise גדולות ועשירות.

פתרונות מהרובד העליון, הדומיננטיים למשל במגזר הבנקאות והפיננסים, מדגישים את הזמינות הבלתי פוסקת ("חמש תשיעיות", קורא לכך אלי משה), האמינות שמאפשרת לבסס את כל האסטרטגיה העסקית על מערכות מידע מתקדמות, את היכולת הבלתי מוגבלת לגדול ללא הפסקה וללא הפרעה לרצף העבודה השוטפת (Nondisruptive Scale Up), ואת הניהוליות המובנת בכל רכיב מערכת. באנלוגיה מתחום התחבורה, אלה הקריטריונים הדומיננטיים בעיצוב מערך רכבות מהירות למאה ה-21. מערכות כאלה מתוכננות מתוך חקירת הצרכים לטווח ארוך בידיעה שסביר כי נדרש בעתיד להתמודד עם התפתחויות שכרגע עוד לא נראות על קו האופק ולכן גם הפתרון הנוכחי חייב לספק נקודת זינוק טובה לאתגרים עתידיים.

הקטר הסטנדרטי של יישומים קריטיים

"משפחת הפתרונות של HDS לרובד העליון, VSP G1000, היא הקטר החזק והאמין ביותר בעולם ה-IT של ארגונים גדולים", אומר יעקב מרקוביץ, מנהל טכנולוגיות ראשי ב-HDS ישראל.

"רוב הבנקים הגדולים, חברות הביטוח ובתי ההשקעות העולמיים, מתייחסים לפתרון זו כאל סטנדרט דה-פקטו כשמדובר בליבת האחסון הקריטי. כל פתרון אחר נחשב כפשרה מאולצת. קבוצת המחקר Gartner, בדוח שפורסם בנובמבר השנה, מתארת כך את VSP G1000: "הפתרון בנה את המוניטין שלו בשוק האחסון על יסודות של אמינות, מיקרוקוד איכותי, ביצועים מעולים ויכולת להטמיע בווירטואליזציה מגוון פתרונות צד ג'… בגרסה האחרונה הוגדלה תקרת הקיבולת ושופרו עוד יותר הביצועים… גמישות התצורה כוללת עכשיו תמיכה במגמות עדכניות, כמו האצה באמצעות רכיבי Flash… נוספו תכונות לווירטואליזציה של מערכים הטרוגניים וניהול תכנים… "הקצאת נפחים" רזה, שיכפול (Replication) וטופולוגית 3 אתרים להתאוששות מאסונות…" סיכום הדו"ח בציונים מספריים מציב את HDS VSP G1000 במקום הראשון בליגה של פתרונות אחסון ל-Enterprise, מעל NetApp ,EMC ,HP ויבמ. סוד ההצלחה השקטה של HDS נחשף, למרות שעבור לקוחות וותיקים שלנו מדובר בחדשה-ישנה". לראיה מצטט אלי משה את מולי צפריר, מנהל חטיבת תשתיות IT של הבורסה הישראלית: "היטאצ'י ידעה לספק לנו פתרון אמין, המותאם לדרישות המחמירות של הנהלת הבורסה בתחומי הביצועים והזמינות. מערכת המידע היא המנוע של הבורסה, והודות ל-HDS המנוע הזה לא מחסיר פעימה."

התובנה השניה שניתן לגזור מניתוח המגמות היא הצורך של ארגוני Mid Range לאמץ את סולם הערכים של High End גם אם לא נדרשת יכולת גידול לממדים של Enterprise. "ארכיטקטורות אחסון "פדרטיביות", מבוססות "צבירים" (Clustered) ומוגדרות תוכנה יכולות להשיג רמות ביצועים, אמינות, תחזוקתיות וזמינות דומות לאלה של פתרונות High End מסורתיים", אומר הדוח של גרטנר. כמובן שלשם כך יש צורך לעצב את הפתרונות ל-Mid Range בצורה שמטמיעה את הלקחים מהניסיון הנצבר במערכות העילית. "הפתרון של HDS למגזר הביניים Hitachi Unified Storage, הוא גרסת רמת הכניסה לארכיטקטורת VSP", אומר יעקב. "למעשה, המהנדסים של היטאצ'י עשו כאן תרגיל בהכלאה. לקחו את המוח של VSP והשתילו אותו בסכמת הזיווד הצנועה יותר של מערכות אחסון קומפקטיות לארגונים לא גדולים. באותו דוח של Gartner, דרך אגב, גם הפתרון הזה של HDS ממוקם ראשון בליגה שלו, מעל IBM XIV ואורקל FS 1-2. הודות ל-Hitachi Unified Storage, הרבה יותר חברות וארגונים יכולים להרשות לעצמם היכרות עם האיכות והביצועים של פתרונות HDS. מצד שני, כך נפתחת לנו הדרך להגדיל את נתח השוק בישראל על ידי שילוב מפיצים ואינטגרטורים שהתמחו בשירות ה-Mainstream של עסקים וארגונים בישראל, הרבה מעבר לחזקה המסורתית שלנו במגזר הפיננסי."

כתפיים פיננסיות של ענק יפני

היטאצ'י היא תאגיד ענק ששלוחותיו מגיעות לכל חזיתות הטכנולוגיה המתקדמת ומחזורו השנתי כ-100 מיליארד דולר. חטיבת HDS, שמרכזת את העיסוק בטכנולוגיות מידע, מיצרת כ-16 אחוז ממחזור התאגיד, אך זוכה ל-24% מתקציב המו"פ, סך 3.2 מיליארד דולר בשנה. "בזמן שחברות אחרות נאבקות בתוצאות השחיקה של שולי הרווח, היטאצ'י מחזקת את המחוייבות שלה לטכנולוגיות המידע", אומר אלי משה. "ביפן היא מובילה לא רק במערכות אחסון, אלא גם בספקטרום רחב של מחשבים מרכזיים ושרתים, רשתות תקשורת וציוד היקפי. המגמה החוצה אופקית את כל הפעילויות היא חיזוק התפקיד של תוכנה ביצירת ערך מוסף." באופן מסורתי, התיחדה אסטרטגית המוצרים של היטאצ'י במדיניות לבסס את היתרון התחרותי על רכיבים ייחודיים, מתוצרת עצמית. "הרציונל העסקי נשמע קצת שמרני, אבל הלקוחות יעידו כי הוא עונה לדרישותיהם", אומר אלי משה. "בניגוד למוסכמה העכשווית, שחומרה היא Commodity, מעין מכנה משותף שלא יכול ליצור יתרון אמיתי, בהנהגת היטאצ'י לא מאמינים באגדה האורבנית הזאת. איכות, לפי התפיסה המסורתית היפנית, מתחילה ביצור רכיבים מצויינים והקפדה על כל שלבי היצור, מחומרי הגלם עד לבדיקות QA סופיות. אם אתם לא שולטים ביצור הרכיבים לא יכולה להיות לכם שליטה באיכות המוצר הסופי."

הדברים אמורים במיוחד בתחום הלוהט של כונני SSD, שהוכיחו את עצמם כמאיצי ביצועים פנטסטיים. "כל היצרנים העולמיים מציעים לכם כוננני SSD, אבל מעטים יודעים איך ליישם את הטכנולוגיה במערכות הנדרשות לאפס תקלות", אומר אלי משה. "גורמי התקלות ברכיבי Flash, מהם בנויים כונני SSD, שונים מהשחיקה המכנית שגורמת לבעיות בדיסקים מגנטיים. HDS משתמשת אך ורק ברכיבי Flash, מתוצרת עצמית, שבבים שתוכננו במיוחד לדרישות של אמינות עילאית במערכות אחסון קריטיות. אלה לא רכיבי Commodity שזמינים בשוק המציאות הסיני והם גם לא נמכרים ליצרני SSD אחרים. השילוב של ביצועים גבוהים עם אמינות גבוהה הוא ייחודי לפתרונות האחסון של HDS."

הניטור הצמוד של רכיבי Flash

יעקב מרקוביץ מרחיב מעט בנושא ה-Flash, שכנראה לא כל הלקוחות הפנימו את מורכבותו. "לרכיבי Flash יש אורך חיים סופי, המוגבל על ידי מספר פעולות הכתיבה-קריאה-מחיקה שהם צברו. כדי למנוע את תופעת "התקבעות" הזיכרון, שידועה בתור "צריבה", צריך לעקוב אחרי היסטוריית השימוש בדיסק. היטאצ'י מאמינה בתחזוקה מונעת, כלומר החלפת רכיבים פרו-אקטיבית, שנעשית בצורה יזומה לפני שמתגלים סימנים ראשונים של צריבה. המעקב נעשה אוטומטית, בבקר הבנוי על הדיסק, בצורה "שקופה" למשתמש. כאשר מגיע הזמן להחליף את הדיסק, מערכת הניהול מקבלת התראה מתאימה והצריבה נמנעת. זו דוגמה מובהקת איך חשיבה "שמרנית" מונעת בעיות אמינות יסודיות, שחברות אחרות עוד נאבקות איך להתמודד איתן בצורה "יצירתית".

דוגמה אחרת לארכיטקטורה "פרו-אקטיבית" שמבטיחה זמינות אולטרה-גבוהה היא תצורת Active-Active של היטאצ'י. "כעיקרון, תצורת Active-Active מבוססת על שיכפול מערכת האחסון בשני אתרים, כך שבמקרה של תקלה באחד האתרים השירות נמשך מהאתר השני ללא הפסקה. בגישה המקובלת, ההחלטה להעביר את השירות לאתר ההמשכיות התפעולית היא גלובלית. גם אם התקלה מתרחשת בתת-מערכת שולית, כל השירות מועבר בבת אחת לאתר השני, ויש לכך חסרונות לא מעטים. בין השאר, זמני הגישה מתארכים ורמת הביצועים הכוללת נפגעת. בפתרון Active-Active של HDS ניתן להמנע מהשלכות הדילמה ולשלוט בצורה פרטנית במעברי השירות. הדבר נובע מארכיטקטורת מיתוג ייחודית, המונעת היווצרות נקודות כשל קריטיות בהן כל תקלה מתבטאת בהשבתה מוחלטת. במילים אחרות, ההגנה על זמינות אינה רק ברמת הכוננים (באמצעות יתירות RAID) ושכפול באתר ההתאוששות מאסונות, גם כל הלוגיקה בין שני הקצוות האלה מוגנת על ידי יתירות ויכולת לתפקד גם במצבי תקלה. הודות לכך פתרון הזמינות הגבוהה, High Availability, של היטאצ'י מתפקד אופטימלית בלי פגיעה בזמני תגובה גם אם המרחק בין שני האתרים מגיע ל-100 ק"מ ויותר."

ללמוד לרוץ עם הגדולים

"הלקוחות שלנו במגזר הפיננסי לא זקוקים לשום דו"ח אנליטי כדי לשמור על נאמנות מוחלטת למותג", אומר אלי משה. "זו הסיבה מדוע היטאצ'י נמנעה עד כה מעשיית גלים תקשורתיים. לא צריך, כי אנשי המכירות הטובים ביותר הם הלקוחות שלנו, שממליצים ללא סייג על HDS בכל מקום בו האיכות מובילה את סדר הקדימויות. החשיפה הנוכחית נועדה להגדיל את נתח השוק של היטאצ'י ברובד העסקים הבינוניים, שצריכים להסתגל לזמינות של 24×7 ללא נפילות תחת עומסים הולכים וגדלים של פעילות מקוונת עולמית. היום גם לחברה לא גדולה במיוחד יש אינטרסים גלובליים ולקוחות שנכנסים לאתר סביב השעון. וגם לא מספיקה לה ההבטחה של High Availability. בחברה כזו, בדרך כלל, אין מחלקת IT מפותחת עם מומחה מיוחד לניהול האחסון. לכן יש צורך בממשק משתמש אינטואיטיבי, מובנה במערכת ההפעלה, עם מטפורות גרפיות קונסיסטנטיות ואוטומציה שמטפלת בכל הנושאים השגרתיים. כאשר האנליטיקנים של Gartner מדברים על איכות המיקרוקוד של HDS, הם מתכוונים בין השאר לאיכויות הארגונומיות של ממשק המשתמש. וגם זו תוצאה של לקיחת אחריות מקפת על הפתרון, מעיצוב רכיבי הלוגיקה ועד לכתיבת מערכת ההפעלה. כאשר המוצר נבנה בתפיסה הוליסטית הלקוח נתקל בהרבה פחות "תפרים", "טלאים" וסתם נקודות חולשה שכדאי לעקוף בזהירות."

הדברים אמורים גם לגבי אחת הבעיות המציקות לכל מי שחושב על הגירה למחשוב ענן, אם כלקוח של ענן ציבורי ואם כספק של שירות ענן פרטי: נגישות ואבטחת מידע בסביבה בה אין הפרדה פיזית בין משתמשים שונים. "הבעיה הזאת חדשה רק למי שלא חשב מראש על הצורך לתפעל מערך אחסון מתקדם בסביבה מרובת "דיירים" (Tenants), אומר יעקב מרקוביץ. "נתקלים בה בעיקר יצרנים שהגיעו לאחסון בענן מהתחומים "הנמוכים" של דיסציפלינת האחסון הארגוני, אלה שלמדו להתגלח על זקנם של ארגוני SMB ועכשיו עליהם להמציא מחדש את הגלגל. לא כך במקרה של HDS. תמיד היינו ממוקדים בדרישות של ארגוני Enterprise, בחוות אחסון גדולות וענקיות, בהן "ריבוי דיירים" היא דרישה מובנת מאליה. תמיד שמנו את הדגש על האחריות של יצרן מוביל, לחשוב לפחות צעד אחד קדימה ולהכין את תשתית האחסון לצרכים החזויים במדרגה הבאה של התפתחות שירותי ה-IT. עבורנו הענן הוא סביבת עבודה מוכרת היטב, והאבטחה של אחסון בענן היא עמוד התווך של כל השירות."

פתרון האבטחה של HDS, כמו שאר התכונות הניהוליות, בנוי בכל רמות המערכת, החל בכונן הבודד וכלה בתוכנת "המידור", שיוצרת חומת אש בלתי עבירה בין הנפחים המוקצים לכל יישום של כל משתמש. ההגנה כוללת את כל אמצעי האבטחה המקובלים – ניהול הרשאות, הצפנה, מחיקת קבצים שפג תוקף הרשאתם, ניהול משתמשים ואותנטיקציה, וכדומה. "הפתרון מאפשר התממשקות מאובטחת לכל פלטפורמות הענן הציבוריות, כולל אמזון ו-OpenStack, בכל סביבות הווירטואליזציה, כולל VMware ומיקרוסופט", אומר אלי משה. "אנו תומכים בשירותי היישומים (Saas) של אורקל ושל SAP כמו גם בשירותים המקוונים של מתחרים בשוק האחסון, כמו HP ויבמ. המוטו שלנו הוא "להיות מוכנים כאשר הלקוח מוכן", ולהבטיח כי לעולם לא יתעכב פרויקט חדשני משום שהאחסון עוד לא עונה לצרכים החדשים. זה העיקרון עליו נבנו המוניטין של HDS בעולם ה-Enterprise ועכשיו אנו מבססים עליו את האסטרטגיה לכיבוש ה-Mid Range. עקבו אחרינו ב-2015 כי אנו מתחייבים להפתיע אתכם בגדול."

אודות מערכת ITnews

נגישות