<
יום רביעי , ינואר 17 2018
מבזקים
דף הבית > כללי > SAS Global Forum 2014: סיכום מחזית האנליטיקה

SAS Global Forum 2014: סיכום מחזית האנליטיקה

SAS GLOBALכלים חדישים של SAS מספקים כלים ויזואליים למיצוי הידע של עובדי המידע בגישה אינטואיטיבית, בלי להזדקק להכשרה מיוחדת. כך תשתפו יותר מנהלים מנוסים עם יותר תובנות רלוונטיות בתהליך קבלת החלטות מורכב

אורח הכבוד, שסיפק את ה- Keynote לכנס 2014 SAS Global Forum, היה קולין פאוול, מי שהיה רמטכ"ל בנשיאות ג'ורג' בוש האב ושר החוץ בממשל ג'ורג' בוש הבן. והמסר שלו היה כפול: אנשים הם הנכס החשוב ביותר של הארגון, במיוחד בתהליכי חקר האפשרויות והערכת תוצאות לפני קבלת החלטות קריטיות; והדרך למצות את פוטנציאל התובנות של כל הדרגים היא להעמיד לרשותם כלים אנליטיים מתאימים לאתגרים שהארגון מתעמת מולם. חיבור של שתי התובנות האלה יוצר את הפרדיגמה היסודית של ה-BI כפי ש- SAS מיישמת בהצלחה מזה שני עשורים ויותר: אנליטיקה המוגשת למשתמשים עסקיים בממשק ויזואלי, אינטואיטיבית לשימוש וחד משמעית במסקנותיה. המצגת של קולין פאוול היתה אילוסטרציה ליישום המודל הזה בדרגים עליונים של פיקוד על מערכות צבאיות ובניהול מדיניות החוץ של ארה"ב.

להקשיב למה שיש למקצוענים להגיד

למעלה מ-4,500 משתתפי כנס SAS Global Forum לא הופתעו כאשר הגנרל לשעבר שם דגש על החשיבות של האיכות האנושית בתהליכי קבלת החלטות. אבל הוא כן שבר כמה מוסכמות כאשר הוא דיבר בשבח שיתוף כמה שיותר דרגי ביניים – מפקדים בצבא, פקידים במשרד החוץ ומנהלים בארגונים עסקיים – בתהליך עיצוב ההחלטות. "כמי שמקבלים את ההחלטה הסופית, עלינו להקשיב טוב יותר לאנשינו", הוא הדגיש. "עלינו להפוך דיון פורמלי לדיאלוג אמיתי. לא רק לשמוע את עצמנו ולחשוב על מה שנגיד בהמשך כאשר אחרים מביעים דעות שונות. הדיון הקבוצתי נועד לפתור כשלים בתקשורת התוך-ארגונית ולתת למקצוענים הזדמנות להשמיע דעה עצמאית לפני שהחלטות חשובות נקבעות מכוח הסמכות ההיררכית. צריך לטפח את ערוץ התקשורת הזה ולא לחסום אותו במחסומים פורמליים או ביהירות סמכותנית".

מצד שני, דיון מהותי אינו הזדמנות להעלאת "סברות כרס" ותחושות בטן. "היום, לעובד המידע בארגון יש גישה לנתוני העבר ולרבים מהם גם ידע בהפעלת מכשירים אנליטיים, שמאפשרים הפקת תובנות על בסיס עובדות בדוקות ולוגיקה קונסיסטנטית. חוות הדעת של מקצוען שמשתמש בכלים אלה אינה ספקולציה "מעניינת" אלא מרכיב חיוני בבניית הנדבך התבוני עליו תושתת ההחלטה המסכמת את הדיון. כדי למקסם את התועלת מהדיון חשוב לספק למירב המקצוענים את הכלים האנליטיים הטובים ביותר ולהמריצם ליצור מצב בו הם משתמשים בכלים ביוזמתם ומתוך ביטחון. לשם כך צריך המנהל-מפקד לשאול את השאלות הנכונות, כלומר גם עליו להיות מיומן במתודה האנליטית, להכיר את יכולותיה לספק תשובות ואת הגבולות הלוגיים של השערות לגבי העתיד".

שפה גרפית אחידה לעולם האנליטיקה

הדרישה הזאת, של נגישות מקסימלית לכלי אנליטיקה מצד אחד, והפעלה אינטואיטיבית שלהם בידי מנהלים עסקיים ומפקדים מקצועיים בשימוש יומיומי מצד שני, מגדירה את קווי המתאר של אסטרטגיית המוצרים של SAS, כפי שהציג אותה דר' ג'ים גודנייט, מייסד ונשיא SAS. הנגשת היכולות האנליטיות למשתמש הקצה היא הסעיף הראשון באג'נדה לשנת 2014: "השקנו את סביבת העבודה הוויזואלית SAS Visual Analytics כדי להתגבר על הרתיעה של מנהלי עסקים מיישומים שאינם אינטואיטיביים להפעלה ולהבנה במבט מהיר. תוך חודשים ספורים נשיק גם את SAS Visual Statistics, כדי לפרוץ את המחסום האחרון ולאפשר מיסוד שפה גרפית אחידה בכל התחום של ניתוח נתונים, הפקת תובנות, ושימור ידע לצורך קבלת החלטות".

נקודות נוספות באג'נדה של ג'ים גודנייט הן:

• פתרונות לחקר פרופיל הלקוחות, Customer Intelligence, הן לצורך תכנון אסטרטגי-שיווקי והן לתמיכה ב-CRM בזמן אמת 

• פיתוח יכולות "ביצועים אנליטיים גבוהים", High Performance Analytics, לצורך טיפול יעיל ב-Big Data. יכולות אלה, שתומכות בפתרונות "פתוחים" דוגמת Hadoop, רצות על מחסני נתונים השמורים בזיכרון RAM, ללא ההשהיות הכרוכות בשליפה וכתיבה של נתונים לדיסק.

• שת"פ עם הקהילה האקדמית, שכולל מתן גישה לסטודנטים וחוקרים לפתרונות SAS, במעבדה ובענן SAS Cloud.

צבי צוויג, מייסד ויו"ר מיה מחשבים נציגת SAS בישראל, הוביל קבוצה נבחרת של לקוחות ישראליים לכנס בוואשינגטון. הוא מסכם את האירוע ומשמעותו למשתמשי SAS בישראל: "בכל השנים בהן SAS מובילה את שוק האנליטקה העולמי אנו פועלים להנגשת היכולות פורצות הדרך למשתמש העיסקי בארגון הישראלי. המוצרים החדשים של SAS ימשיכו לתמוך במגמה זאת ולחזק את הזיהוי של אנליטיקה מתוחכמת עם מיה מחשבים".

קהילת משתמשי SAS הישראלית ידועה במקוריות, בחדשנות ובתעוזה של היישומים, הן במגזר הפרטי והן במגזר הממשלתי-בטחוני. "ההזדמנות להשתתף בעשרות הרצאות, סדנאות אומן, פגישות משתמשים ותדריכים של המנהלים האזוריים הייתה חוויה מעשירה ומאלפת לכל המשלחת הישראלית, עובדי SAS ואורחינו-לקוחותינו. היתה זו גם הזדמנות בלתי חוזרת להתרשם מתרומתם של שותפים עסקים של SAS מתעשיית התוכנה, כמו יבמ, HP, אינטל, Red Hat, טרהבטה ו-EMC – ועוד עשרות מציגים אחרים בתערוכה שליוותה את הכנס. לאור התגובות הנלהבות של המשתתפים, אני בטוח שבכנסים עתידיים נראה עוד הרבה יותר ישראלים בכנס SAS Global Forum – כולל מציגים שיראו לעולם כמה מהיישומים החדשניים שפותחו בישראל".

אודות admin

נגישות