<
יום שני , דצמבר 18 2017
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > NetApp: אחסון מידע עסקי בתקופה של שינויים וצמיחה

NetApp: אחסון מידע עסקי בתקופה של שינויים וצמיחה

ניר חצרוני

ניר חצרוני

את קבוצת החברה המרכזית לייצור משקאות קלים (CBC Group) רובכם מכירים רק בעקיפין, באמצעות המותגים שהיא מייצגת בישראל. לחלקם מעמד כמעט מיתולוגי בעולם המותגים, כמו קוקה קולה, קרלסברג ו-Muller, ואחרים מפורסמים בעיקר מקומית, דוגמת טרה, נביעות ופריגת. בסך הכל מעסיקה הקבוצה מעל 5,000 עובדים, ביצור ובהפצה של כמעט תריסר מותגים, במה שמצטייר כתאגיד הפצת המשקאות הדומיננטי בישראל. על אף הזהות הנפרדת של כל מותג – וזה אומר גם ניהול עצמאי של היצור והלוגיסטיקה – ברמת התאגיד קיימת אינטגרציה הדוקה סביב שירותים מרכזיים, הכוללים את כל פונקציות המטה: פיננסים, משאבי אנוש, אסטרטגיה שיווקית – וכמובן תשתית IT. ניר חצרוני, מנהל תשתיות IT של הקבוצה, אמור לספק תמיכה טכנית לכל התהליכים, בכל המפעלים ובכל המחלקות. " המחלקה שלנו אחראית לא רק על אספקט השליטה והבקרה הפיננסית", הוא מדגיש. "תפקידנו גם לספק נקודת ממשק מרכזית לשיתוף מידע ולאינטגרציה של תפעול היצור בכל מפעלי התאגיד בזמן אמת. אמנם כל פס יצור מגיע עם מערכות שליטה ובקרה אורגניות כחלק מהפתרון ההנדסי הייחודי שלו, אבל כולם מסונכרנים, משתפים נתונים ומנוטרים ברצף ע"י המערכת המרכזית, שמרכזת את המידע במערכות ERP, Supply Chain, קשרי לקוחות ואנליטיקה עסקית. יחידת ה-IT המרכזית שמנוהלת ממטה הקבוצה בבני ברק ומארחת את התשתיות הפיזיות שלה באתר מאובטח ומחובר גלובלית של Med One, היא "המוח", מערכת העצבים המרכזית של הקבוצה. כזאת, היא חייבת לשמור על עירנות ופעילות ללא הפסקות וכשהיא נעצרת, וזה לא קורה למעט בסופי שבוע, כל האורגניזם נכנס למצב "צמח".

אם אתה לא עובד, אתה חשוב כצמח

הניגוד המטפורי בין דינמיקה פעילה בייצור לבין קיום פסיבי של צמח, מבטא היטב את הקריטיות של Uptime בשיקולים של הקמת תשתית יציבה בכל מחיר, ובמיוחד

עדית שרויטמן

עדית שרויטמן

כאשר אתם מתכננים Data Center עבור חברה שלא עוצרת לרגע, 24×6 – כי כל רגע נחשב כנצח וכל תקלה עולה הון. "במערכת שלנו אין מקום לגמגומים", אומרת עדית שרויטמן, סמנכ"לית מערכות מידע ותקשוב בקבוצת CBC. "היתרון התחרותי שלנו בהפצת משקאות לכל מגזרי הצרכנים נוצר מהריכוזיות של רובד הניהול וקבלת החלטות מבוססות נתונים – ויכולת זו נסמכת בפועל על תוצרי האינטגרציה של תשתיות המידע. זה מודל יעיל, שמאפשר לנו לעשות יותר עסקים עם פחות אנשים."

"אבל ריכוזיות גם גורמת לתלות הדדית ורגישות לפגיעות בליבה התאגידית. ולכן חשוב לנו כל-כך לרכוש את המערכות האמינות והמעודכנות ביותר בכל מחלקות ה-IT. וכמובן שהאימפרטיב הזה רלוונטי גם בנושא האחסון, שהוא המכנה המשותף לכל המערכות, המקור ממנו כל הפונקציות מקבלות נתונים אחידים. חשוב להדגיש אספקט זה כי בדרך כלל אור הזרקורים מופנה לשרתים, ל-CPU, לא לדיסקים ב-SAN ולפתרונות האחסון האחרים, דוגמת רשתות ה-NAS. אלה תופסים מעמד קריטי כאשר מרכז ה-IT התאגידי אמור לתמוך אינטגרטיבית בתריסרי מערכות Real Time פריפריאליות, שלא סובלות אף גמגום או חריקה בזרימת הנתונים הלוך ושוב, בין מרכז הנתונים לבין נקודות הקצה של ניהול היצור".

תובנות יסוד באינטגרציה תאגידית

האינטגרציה, אופקית ואנכית, של מערכות המידע בקבוצת CBC נעשתה אומנם לפני מספר שנים, אבל גם היום אפשר ללמוד ממנה וגם אם מודל האינטגרציה שניצב לפניכם הוא עכשווי כמו Internet of Things. "הפרטים הקטנים, כמו ממשקים ופרוטוקולים, שונים משמעותית, אבל העקרונות הבסיסיים לא השתנו", אומרת עדית שרויטמן. "כדי להשיג יעילות תפעולית ושליטה אמינה, אתם רוצים ללכת להתלכדות (Convergence) במרכז מערכות מידע, ניתור וסנכרון סביב מערך אחסון אחוד, שמבטיח ביצועים גבוהים, Scalability ללא תקרה קשיחה, אמינות מושלמת של רציפות עסקית, פלטפורמת ניהוליות ותחזוקה שלא דורשת הפסקות עבודה לשדרוגים ולתיקונים, יכולת להטמיע טכנולוגיות חדשות, כמו Flesh Drives, או שירותים חדשים, כמו אחסון וגיבוי בענן, תוך שהשליטה בקצב השינויים ותזמון הצעדים לזמנים שמתאימים לכם, נשארת בידיכם. המרשם הזה נשמע כמו פרסומת של "גם וגם… וגם" אבל מניסיון שלנו אני יכולה להעיד שזו אופציה קיימת, מעשית וזמינה באדיבות חברת NetApp. כזה הוא הציוד שהזמנו ל-Data Center של CBC, עליו בנינו את המוניטין של שירות IT” ללא הפסקה" ואיתו נמשיך לקדם את הטרנספורמציה הדיגיטלית של כל התאגיד".

לאיכות יש יותר מממד אחד

"ברצוני לתקן רושם מוטעה, שנוצר אולי בטעות בדגש ששמתי על איכות האחסון וחשיבותה לעמידה בדרישות שאנו דורשים מעצמנו בשירותי IT ללקוחות התאגיד", אומר ניר חצרוני. "נוצר רושם שאני מדבר בעיקר על QA של הרכיבים וההרכבה של חומרה, ולא היא. יש עוד שני פרמטרים קריטיים לפחות באותה מידה: ראשית, חוכמת התפיסה המערכתית, כלומר, ההבנה איזה אספקטים אופרטיביים צריכים לקבל מענה איכותי מהארכיטקטורה, באיזה סידרי קדימויות ומה תצורת הפתרון שתבטיח למשתמש הפקת ערך מרבי מההשקעה בציוד; ושנית, איכות שירות השדה והמעבדה כפי שהיא מתבטאת בחוויית השימוש היומיומית לאורך כל חיי המוצר. בשני הפרמטרים האלה, עלי לציין, אנו מרוצים מהבחירה שעשינו". "את איכות הארכיטקטורה המערכתית אנו מגלים בכל פעם שעלינו להטמיע שינוים", אומר ניר חצרוני. "כאשר עלינו להטמיע את תשתיות ה-IT עבור עוד מפעל שהצטרף לקבוצה עם מערכות שונות מהסטנדרט שלנו, או כאשר צריך לעבור לדור טכנולוגי עדכני, למשל להשתלב במגמה הפופולרית Software Defined Storage, או להוסיף משאבי Flash, מתברר שוב שלא צריך לשבור מסגרות, לא להפתר מציוד שעדיין יכול לתפקד כראוי, ולא לעצור את העבודה השוטפת בתקופת המעבר. ואת איכות השירות שאנו מקבלים ביומיום הישראלי צריך לזקוף לזכות המקצועיות והמחויבות ללקוח של סניף NetApp המקומי. הם פשוט מציבים מופת חיקוי לכל הענף. החל בייעוץ קדם-רכישה וניהול האספקה, דרך שלבי ההתקנה והרצה של ציוד חדש, המשך בתמיכה זמינה באתר ההתקנה מסביב לשעון וכלה בהגירה מדורגת לענן. אם היה בעבר מישהו שהסתייג מכך, שבחרנו בספק חדש יחסית בתחום האחסון ולא באחד מוותיקי הענף, היום כבר אין ספק שהחברה הזאת מסוגלת לספק שירות הולם לציוד כל כך מתקדם. מתברר, שהאיכות, במקרה של NetApp, היא מאפיין הוליסטי שנוגע לכל אספקט של פתרון אחסון מצוין".

האחסון כמדיום המשקף את תרבות הארגון

מחלקת מערכות המידע של קבוצת CBC מונה כ-100 עובדים, שהכשרתם מכסה טווח עצום של טכנולוגיות המיושמות בסינרגיה כדי לתמוך בכל שירותי התקשוב המרכזיים. נפח האחסון המשותף מגיע ל-2 פטה-בייט בתצורה היברידית, דיסקים קשיחים וכונני Flash, המנוהלים כמשאב וירטואלי אחוד תחת מערכת ההפעלה ONTAP של NetApp. "הארכיטקטורה הזו היא המאפשרת לקבוצה בכללותה לגלות גמישות עסקית, זריזות בניצול הזדמנויות ויציבות תפעולית בכל תנאי", אומרת עדית שרויטמן. "כמובן, אלה מאפיינים המבוטאים לכל רוחב מערכת קבלת ההחלטות בארגון, לא רק בתשתיות המידע. אבל חשוב לבסס את תרבות הארגון על תשתית טכנולוגית המשקפת את סולם הערכים של ההנהלה. קבוצת CBC מכוונת כולה להשגת יעדים שאפתניים – ועם זאת ריאליסטיים – בתחום ההפצה בשוק הצרכני. זה תחום תחרותי מאוד, שדורש חשיבה דינמית ונועזת בכל רמות הניהול. מובן מאליו שהשאיפות שלנו משתקפות גם בפתרון האחסון – ובנקודה זו התמיכה של NetApp כשותפה טכנולוגית התגלתה כקריטית. היא חיונית להצלחה העסקית שאנו חווים בשנים האחרונות".

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות