<
יום שני , דצמבר 18 2017
מבזקים
דף הבית > חומרות > תשתיות Datacenter > IBM system X: התחדשות משולבת בהמשכיות

IBM system X: התחדשות משולבת בהמשכיות

x35501

בתחילת אוקטובר הושלמו תהליכי הרגולציה הפורמליים וחטיבת שרתי x86 של IBM, הידועים בשם המשפחה System X, הועברה לבעלות לנובו.  אירוע זה משלים את המהלך שהחל כאשר, לפני 9 שנים, לנובו רכשה את חטיבת ה-PC הניידים, משפחת ThinkPad מיבמ. נפגשנו עם אורי שפמן, מנהל פעילות System X בישראל, לדון במשמעות העברת הפעילות בישראל מיבמ ישראל ללנובו ישראל, מהלך שיושלם עד סוף 2014.

רציפות עסקית וטכנולוגית

"בתכלס', זה כמעט עניין פורמלי פנימי", אומר אורי שפמן. "מנקודת המבט של לקוח, מה שישתנה זה הלוגו על הצעות המחיר והחשבוניות. כי מדובר בהעתקת כל החטיבה, על כל עובדיה, קשרי הלקוחות שלה ומשאביה הטכניים, מהבניין של IBM בקרית אריה למשרדי לנובו ישראל 500 מטר דרומה באותה קריה. ישארו איתנו אותם אנשים, אותם מוצרים, אותה מדיניות שיווק ותמיכה ואותם הסכמי שירות; כולם ממשיכים ללא שינוי. מאוחר יותר אני מצפה לשינויים משמעותיים יותר, בעיקר בכיוון של הנגשת הטכנולוגיה שלנו למגזרים הולכים ומתרחבים של לקוחות, אבל לא צפוייה תפנית מהמסורת של רציפות עסקית והמשכיות אחראית ביחס ללקוחות וותיקים."

היתרונות ללקוח שצפויים להתממש בעקבות המעבר נובעים, בדיוק כפי שקרה בשוק הניידים לאחר רכישת המותג ThinkPad וחטיבת ה-PC מיבמ, מכך שהמיקוד של לנובו הוא במוצרים בכלל וביצור חומרה בפרט, לכל מגזרי השוק החל בלקוח הפרטי וכלה בתאגידים גלובליים. זאת בניגוד ל-IBM, שמכוונת יותר לספק פתרונות מורכבים ושירותים וורטיקליים למגזר ה-Enterprise. עבור יבמ, חטיבת System X הייתה רק אחת מכמה אסטרטגיות תשתית חלופיות למחשוב ארגוני – ולא הבכירה בהן. עבורה, מחשבי Mainframe ושרתי Power הם המבדל השיווקי ומקור הערך המוסף שמייחד את סל הפתרונות"הקלאסי" של IBM. עבור לנובו, לעומת זאת, חטיבת System X היא חוד החנית בראש מהלך הפריצה לליבת  ה-Enterprise. "במבנה העסקי החדש, החטיבה שלנו מקבלת תפקיד קריטי בעיצוב העתיד של לנובו כשחקן מפתח בשוק ה-IT", אומר אורי. "ולכן מובטח שהיא גם תזכה להזרקה משמעותית של משאבי מו"פ, ייצור ושיווק גלובליים, כפי שקרה בחטיבת הניידים לפני 7 שנים – וכפי שמתרחש היום בשוק הטלפונים החכמים, בעקבות רכישת החטיבה הסלולארית ממוטורולה".

המעבר הבטוח

המעבר הבטוח, מה-Mainstream של IBM לראש החץ של לנובו, כבר התממש בארה"ב, שם החל הגל הראשון של הגירה ב-1 לאוקטובר. הלקחים שנלמדו שם ישמשו לתכנון המעבר בישראל, כולל ההצלחה בשימור לקוחות וותיקים ורכישת חשבונות של לקוחות חדשים. "מאז ההכרזה בראשית 2014 על הכוונה של לנובו לרכוש את חטיבת שרתי x86 של IBM נוצרה דריכות מסוימת בין המשקיפים, לראות האם המעבר לא ישבש את תנופת הכרזות המוצרים החדשים של יבמ", אומר אורי. מהר מאוד התברר להם שהמומנטום לא רק שלא נבלם אלא שמעבדות הפיתוח הגבירו את קצב החידושים הטכנולוגיים שיצאו לשוק. "לדוגמה, המשפחה החדשה של שרתי System x M5 שנועדה לתת מענה אופטימלי לספקטרום רחב במיוחד של יישומים, החל במערכת IT בסיסית של עסק קטן וכלה ב-Data Center עצום של שירות ענן גלובלי. מהנדסי IBM יצרו כאן סינתזה של יתרונות טכניים של זיווד ארון 19 אינטש מסורתי (Rack) עם היתרונות של תצורת Blade Server."

>>> לפתרונות האחסון המתקדמים מבית IBM הקלק כאן 

התוצאה היא צפיפות וחיסכון בצריכת הספק בדומה לתצורות "להב" – עם גמישות מודולרית ועלויות נמוכות של "מגשי פיצה". בן השאר, תוכלו למצוא במשפחה החדשה מודולים בגובה 1U וברוחב חצי מגש, כך שניתן להגיע ל-84 שרתים בארון אחד. ניתן למקם זה לצד זה מודול עיבוד (Compute) ומודול אחסון (Storage) עם הרכבים שונים של דיסקים קשיחים ו-SSD. לקח נוסף שנלמד מאתגרי התחזוקה של Data Center גדולים מאוד הוא הצורך לרכז את כל ההתעסקות בחומרה בחזית הארון. בשרתים החדשים (NeXtScale nx360 M5) כל השקעים ממוקמים בחזית המארז, ממנה יש גם נגישות לכל תתי המערכות. אין צורך לחפש גישה לפנל האחורי כדי להחליף שער תקשורת או ממשק ל-Fabric של מערכת האחסון. גם אין צורך לשלם את מחיר התקורה המלאה של מארז Blade Server אם אפשר להסתפק בפחות ממארז מלא. במודל הזיוודי החדש, הארון מספק רק פס צבירה (Bus) לזרם החשמל, מאווררי קירור משותפים, ומערך ניתוב כבלים לחיבור בין מודולים. כל אלה מוסתרים בדפנות המסד ואינם מפריעים לתחזוקה או לאסטטיקה. ולא פחות חשוב, מאחר ומדובר בארכיטקטורה מודולרית "פתוחה", הלקוח יכול לבחור את מרכיבי הפתרון בסגנון Mix & Match בלי להיות כבול על ידי החלטות שקיבל היצרן. "עבור חברה בצמיחה, או ארגון שעובר מפאזה של מחשוב מבוזר לתצורה ריכוזית (Consolidation), הגמישות מבטיחה הלימה טובה יותר בין תשתיות ה-IT לתוכניות העסקיות".

אורי שפמן, מנהל פעילות System X בישראל

אורי שפמן, מנהל פעילות System X בישראל

הלקוח במוקד

 בשידוך הזה, בין טכנולוגיות IBM למערך היצור והשיווק של לנובו, הלקוח נשאר במוקד. "אין צורך להאריך במצוינות הטכנולוגית של IBM או בחדשנות של מעבדות הפיתוח שלנו", אומר אורי שפמן. "אוסף פרסי הנובל בהם זכו מדעני IBM מדבר בעד עצמו. אבל הדגש המוגבר על תועלות ללקוח, כולל לקוחות קטנים ובינוניים, שלא יכולים ליהנות מטכנולוגיות עילית כמו מחשבי ה-Mainframe או שרתי Power, הניב מספר חידושים מעניינים ברמה הפרקטית של הורדת עלויות בעלות כוללות (TCO). למשל, קירור במים חמים. בעבר נצבו בפני הלקוח שתי חלופות: קירור מים מצוננים, פתרון יקר ומורכב שהתאים רק לשרתים מסיביים, או קירור אוויר. האחרון – ורק הוא – התאים לסביבת השרתים "הסטנדרטיים", בעלי מעבדי x86, שמהווים לפחות 90 אחוז ממשאבי המחשוב במגזר ה-SMB. ולכן המגבלה האמיתית על הגדלת צפיפות הזיווד הייתה הקושי לקרר את המעבדים הדחוסים בארון. גם אם הצלחתם להכניס 84 מעבדי x86 לארון סטנדרטי, נשארתם עם הבעיה איך לסלק ממנו למעלה מ-10 קילו-ואט הספק חום."

קירור במים חמים מאפשר הכפלה של ההספק בנפח נתון בלי להזדקק למערכת צינון מים (Coolers). הסעת החום מהמודולים למאווררים נעשית במים, שהטמפרטורה שלהם יכולה להגיע ל-45 מעלות צלזיוס בלי להפחית את האפקטיביות. בהמשך, סילוק החום מהמים (שזורמים במעגל סגור בדפנות הארון) אל מחוץ ל-Data Center נעשה באמצעות מיזוג אוויר רגיל. הפתרון המקורי הזה, המיושם בדור השרתים החדש M5, מאפשר לארגון דינמי לצמוח ב-2 או 3 סדרי גודל בלי להחליף את תשתיות ה-Data Center. ספיגת החום המוגברת בשל ריבוי המעבדים מקבלת מענה בקירור מים – אך ללא צורך בהתקנת צנרת מים קרים ומתקני צינון מכוערים על הגג. פשוט, אלגנטי ובהחלט לא יקר".

>>> לפתרונות האחסון המתקדמים מבית IBM הקלק כאן 

החטיבה המועברת ללנובו כוללת, בנוסף לייצור ולשיווק השרתים, את קבוצת תשתיות התקשורת וקבוצת התוכנה לפלטפורמות x86. חטיבת פיתוח ויצור פתרונות האחסון תשאר במסגרת IBM אם כי לנובו תוסמך להפיץ ולשרת את אלה שמתאימים לשוק ה-SMB ולספקי שירות ענן על פלטפורמות x86. בהדדיות מלאה, לנובו תהייה הספק המועדף של IBM לכל מוצרי החומרה של System X, כך שהקשר בין החברות יישאר בגדר שותפות אסטרטגית. "הקבוצה שלי, שתהפוך לחטיבת ה-Enterprise של לנובו ישראל, היא הגשר בין שתי החברות", אומר אורי שפמן. "פורמלית, בשנה הבאה נהייה עובדי לנובו לכל דבר ועניין. אבל את מסורת האיכות שאנו מביאים מ-IBM שום שינוי פורמלי לא יכול למחוק". זה משהו ב-DNA שגם לנובו לא רוצה לשנות.

x35502

 

 

*כתבה זו הוכנה בסיועה של IBM וחומרים שסופקו על ידה

אודות יהודה אלידע

עורך ראשי. במהלך חצי יובל השנים האחרונות ביסס יהודה אלידע את מעמדו המוביל בין העורכים והפרשנים של טכנולוגיות מידע בישראל, הודות לרקע מדעי (MSc בפיזיקה ממכון ויצמן), ניסיון ניהולי (15 שנה בשיווק וניהול חברות בישראל ובחו"ל), גישה אנליטית ומחויבות לעיתונאות אחראית. יהודה אלידע ייסד, ניהל וערך את המהדורה הישראלית של PC Magazine ואת NET Magazine וב-12 השנים האחרונות הוא העורך הראשי של IT מגזין, מוסף המחשבים של גלובס, בנוסף לאחריותו על התכנים המקצועיים של פורטל IT News.
נגישות