<
יום שבת , ינואר 20 2018
מבזקים
דף הבית > חומרות > תשתיות Datacenter > POWER8: כשאי אפשר להתפשר על עוצמה

POWER8: כשאי אפשר להתפשר על עוצמה

IBM Power E880דומה, לפחות בתחום המחשבים וטכנולוגיות המידע, שהמילה "מהפכה" שאמורה לבטא התפתחות רדיקלית, חד-פעמית, משנה סדרי עולם, הפכה לקלישאה נבובה שכל ייעודה לעורר Hype. זו אינה הכללה הוגנת במיוחד, משום שבתחום הזה ההתפתחויות המהפכניות מתרחשות אכן בקצב לא נורמלי. אבל כך התרגלנו להתייחס לכותרות. מוטב אם כך לדבר על "שינוי פאזה", ביטוי השאול מעולם המדעים ומתאר בפיזיקה "שינוי במצב הצבירה" של חומרים, גם כשמוצדק בהחלט לדבר על מהפכה. שינויים מהסוג שכתבה זו עוסקת בו מתרחשים בממוצע פעם בעשור או שניים בתחום טכנולוגיות המידע והשפעתם עמוקה ומתמשכת. אלה מתוארים לפעמים כ"נקודות תפנית" (Deflection Points) במהלך ההיסטורי של שינויים טכנולוגיים, תמרורי דרכים במסלול האבולוציוני של טכנולוגיות המידע המעצבות את אורחות חיינו – איך אנו עובדים, לומדים, מתקשרים ומבלים עם חברים ומשפחה.

שרשרת של חדשנות

מעברי פאזה כאלה מתחילים, בדרך כלל, במוצר חדש או בשירות חדש שיצאו מהמעבדה לשוק העולמי בתזמון הנכון. כך היה כאשר IBM הציגה לראשונה את ארכיטקטורת ה-Mainframe, וחצי יובל מאוחר יותר, כאשר ה-PC יצא לכבוש את שולחנות העבודה במשרד; כאשר הדפדפן (Browser) הראשון פתח את השערים ל-Web ולעולם של מידע נגיש לכל, וכאשר מערכת מחשוב קוגניטיבי בשם Watson הראתה איך למנף את המידע העצום בתהליכי קבלת החלטות אוטונומיים; כאשר הועלה לראשונה רעיון הסחר האלקטרוני (E commerce) ובהמשכו פותח מודל מחשוב הענן, שמאפשר לממש את הסחר האלקטרוני ללא מחסומי השקעה בתשתיות גלובליות. החוט המשותף עליו שזורים כל החרוזים האלה הוא ההובלה של IBM, ובמיוחד של מעבדות המו"פ היחודיות של "הענק הכחול". גם היום מספר וקטורים דוחפים לכיוון של שינוי פאזה במחשוב הארגוני ושוב, מי שלא נרתע מאחריות המנהיגות היא IBM.

בין הגורמים לצורך בשינוי פאזה, בולטים הקטליזטורים שמרבים לדבר בהם אך לא תמיד מתוך הבנת העומק המהפכני של השינויים:

Big Data: התפיסה שאומרת כי תמונת המציאות השלמה, והבסיס הראוי לקבלת החלטות נבונות, כוללת אינספור פרטים עובדתיים "קטנים ושגרתיים", שאומנם אי אפשר לקטלג במחלקות ולסווג אותם באינדקסים של מסדי נתונים "מובנים" (Structured), אבל בלעדיהם אי אפשר להבין את העומק, המורכבות, והפרספקטיבה של המצב. מערכות Big Data נועדו לטפל בכל סוגי המידע "הבלתי מובנה" (Unstructured), בעצם מתוך תקווה שכך יסגר לפחות חלק מהפער בין יכולת עיבוד הנתונים של מחשב לבין התבונה האוטונומית של מוח אנושי.

העולם המקושר ללא גבולות: מיום ליום אנו לומדים על ממד חדש של קישוריות, שעושה את העולם לא רק "שכונתי" אלא גם מזמין בהצעת שפע הזדמנויות עסקיות, חברתיות ולימודיות. הקישוריות הפנטסטית הזו היא גם "פס ההזנה" העיקרי של Big Data והרציונל התפעולי של מודל "הענן", Cloud Computing.

"מחשוב קוגניטיבי": שאמור לספק את מימד התבונה לפתרונות מהסוג של Smart Cities ו-Smart Commerce. מחשוב קוגניטיבי אינו פתרון ספציפי אלא פרדיגמה אנליטית, שעושה שימוש בכלים של Big Data ברמת תשתיות החומרה. בעוד יישום Big Data רץ על פלטפורמה מסורתית בסיוע מערכת תוכנה, שתפקידה לדמות את הארכיטקטורה הקוגניטיבית, שהיא הטבעית ללימוד אוטונומי וגזירת תובנות מתצפית בתבניות, פתרון מחשוב קוגניטיבי מיישם את הארכיטקטורה הזאת ברובדי החומרה והאינטגרציה, כך שמתקבלים ביצועים טובים יותר בסדר גודל או יותר.

 >>> לפתרונות האחסון המתקדמים מבית IBM הקלק כאן 

טוס גוזל, חתוך את הכבלים

"למרות ההתפתחויות המרשימות שנעשו בתחומים אלה בשנים האחרונות, מדעני המידע יודעים כי היישומים לא ימריאו כל עוד הם כבולים לפלטפורמות שתוכננו לתת מענה לצרכים הישנים", אומר עופר אלמוגי, מנהל מכירות Power Systems ביבמ ישראל. "ארכיטקטורת x86, שעברה מזמן את גיל ה-30 ("דינוזאורית" במושגים של IT) פשוט לא בנוייה לאתגרי המחשוב העכשוויים. היא לא בנוייה לעבודה יעילה בסביבות Big Data. המעבדים לא נוצרו לרוחבי הפס הדרושים לזרם תנועות הנתונים, לגישה סופר-מהירה לזיכרון, ליעילות העיבוד המקבילי בתצורות של ריבוי מעבדים מסיבי (MPP). להזכירכם, זו ארכיטקטורה שנוצרה כדי להריץ מעבד תמלילים או גיליון אלקטרוני עבור עובדי המשרד, לא כדי לנתח מגמות בשוק ה-E-Commerce העולמי או להתמזג בפלטפורמה הוירטואלית של הענן. אז נכון שאינטל למדה איך לבנות תריסר וחצי ליבות על שבב סיליקון אחד – אבל אינטגרציה מאולצת לא עושה את המעבד הזה למנוע Big Data איכותי. מבחני ביצועים של מכוני מחקר עצמאיים והניסיון התפעולי של שותפים עסקיים בהתאגדות OpenPOWER מראים, שמעבד POWER8 יחיד יכול להחליף כ-3 מעבדי Xeon, תוך שיפור ביצועים, הורדת עלויות תפעול ואנרגיה, ניהוליות עדיפה ויכולת גידול מדורג (Scalability) לא מוגבלת. אחרי שארכיטקטורת x86 מיצתה את עצמה הגיע הזמן לאחוז את השור בקרניו ולהתמודד עם הבעיה באומץ: ה-Data Center החדש לא יכול להיות "אותו הדבר, רק עם יותר ליבות". צריך להחליף ארכיטקטורה ולהמשיך מכאן והלאה על פלטפורמות POWER".

יבמ הכריזה על הדור ה-8 של מעבדי POWER באפריל 2014 בהצגת מעבד פורץ דרך, המכליל על שבב יחיד 12 ליבות בתוספת 96MB זיכרון מטמון  L3מובנה, בקר PCIe דור שלישי, וערוץ האצה למעבדי עזר, Coherent Accelerator Processor Interface (CAPI). ערוץ זה מאפשר למאיצי גרפיקה וחישובים וקטוריים, כגון FGPA ו-GPU, לגשת לזיכרון הראשי במסלול הישיר כפי שניגש מעבד-ליבה ובכך לשפר זמני תגובה של יישומים. מאז נמשך זרם של שרתים חדשים הקובעים את רף הביצועים בגבהים הולכים וגדלים. "באוקטובר השקנו שני שרתים חדשים בסדרת IBM Power Enterprise Systems, שמציעים את תשתית החומרה החזקה בתעשייה", אומר עופר אלמוגי. "לדוגמה, מערכות POWER E880 מוצעות בתצורות קומפקטיות עם עד 16 מעבדים, שמספקים עד 192 ליבות ו-16 טרה-בייט RAM, במארז 12U. כל מערכת יכולה לתמוך ביותר מ-1000 מכונות וירטואליות, כך שניתן לבסס שירות ענן פרטי או ציבורי על אשכול (Cluster) אחוד (Converged) של יחידות עיבוד, אחסון ותקשורת בארון 19 אינטש יחיד. שרת כזה תומך במערך אחסון הכולל עד 256 מגרות, כל אחת עם עד 12 כוננים – מגנטיים או SSD (בסך הכל עד 12 פטה-בייט!). למעשה, ענן של מערכות Power מדגים איך ארכיטקטורה אופטימלית יכולה להקטין דרמטית הן את עלויות ההקמה והן את ההוצאות השוטפות, ה-TCO. מבחנים סטנדרטיים על ידי מעבדות עצמאיות הראו כי בשילוב עם פתרון האחסון בכונני מצב-מוצק, IBM Flash System, ניתן לספק מנוע אנליטי ליישומי Big Data בשליש נפח האחסון ביחס לפתרון שווה ביצועים מבוסס x86. זה חסכון משמעותי ביותר, שמנצל את הביצועים והגמישות של ארכיטקטורת IBM Elastic Storage."

 >>> הקלק כאן לפתרונות תשתית מבוססות Power8

לגדול בלי להוריד יעילות

חסכון נוסף מגיע מעלויות רישוי התוכנה והישומים. "בדרך כלל, מחיר הרישיון נקבע לפי מספר הליבות בפלטפורמה," אומר עופר אלמוגי. "לכן ארכיטקטורת Power, שמסוגלת לספק ביצועים כפולים ויותר מכל ליבה והודות לכך מסתפקת בפחות ליבות עבור עומס עבודה נתון, חותכת ללקוח את עלויות רישוי התוכנה. והיתרון הזה הולך וגדל ככל שמדובר בפתרון מסיבי יותר. זאת משום שארכיטקטורת Power הרבה יותר מדרגית  (scalable)מזו של x86. הכפלת מספר הליבות תשפר את הביצועים של שרת x86, אבל באחוזים הולכים ופוחתים משום שהתקורות גדלות וצווארי הבקבוק הולכים ונסתמים. במערכות Power הלינאריות ממשיכה מעבר לרמות הביצועים ש"חונקות" את x86."

דוגמה מובהקת למדרגיות מספק משרד האנרגיה האמריקאי, שרכש לאחרונה שני מחשבי-על המבוססים על ארכיטקטורת POWER. "מחשבי-על, המטמיעים אלפים ועשרות אלפי מעבדים בתצורת MPP מהווים מבחן עליון ליעילות הארכיטקטורה"," אומר עופר אלמוגי. "בשנים האחרונות כבר לא מדובר רק בלקוחות ממשלתיים. לאחרונה יישומים מדעיים וחישובים הנדסיים מורכבים, כגון מחקרים ססמיים לחיפושי גז ונפט, מודלים מתמטיים לשוק ההון, הדמיות רפואיות, וחיזוי מזג אויר מוצאים מענה בטכנולוגיות Big Data Analytics. וגם לא מדובר רק בטכנולוגיה של IBM. בשנה האחרונה הקמנו את OpenPOWER Foundation, סביבה פתוחה לשיתוף טכנולוגי, אליה הצטרפו גוגל, nVidia, סמסונג, מלנוקס הישראלית, ועוד עשרות מובילי טכנולוגיה. כולם תורמים ידע ומוצרים בתחומי ההתמחות שלהם ועוזרים ליצור Eco-System בו אפשר למצוא פתרון לכל צורך, החל בשרת קומפקטי ל-SMB, דרך "מכשירים" (Appliances) ייעודיים למחסני נתונים ו-BI, וכלה במחשבי-על לסימולציות וויזואליות, ביו-אינפורמטיקה, הדמאה של המבנה המרחבי של חלבונים, ניתוח זרימה טורבולנטית ודינמיקה של מבנים גמישים תחת טרנזיינטים. לדוגמה, פיתוח של nVidia המבוסס על המנוע הגרפי (GPU) שלה מוצא את שימושו במגוון יישומים הנדסיים, אנליזות פיננסיות וחיפושי תרופות על תחנות עבודה ושרתים, קטנים וגדולים."

 

IMG_0543כור ההיתוך של רעיונות

קיים יתרון מהותי בכך שפיתוח פלטפורמת מחשוב חדשה נעשה בארגון שמשלב אלמנטים מכל "שרשרת המזון" של טכנולוגיות המידע. "IBM היא החברה היחידה שמספקת "כור היתוך" לרעיונות ולתובנות שמגיעות ממפעלי היצור, ממעבדות המו"פ, מצוותי התוכניתנים שאמונים בפתרון בעיות בכל הרבדים, משותפי אינטגרציה ומיקור חוץ של מערכות IT, ומחטיבת מחקר עסקי ויעוץ ארגוני הגדולה בעולם," אומר עופר אלמוגי. "כאשר הזמנו חברות נוספות להצטרף למיזם OpenPOWER הייתה לכך משמעות מעבר לקול קורא לשת"פ טכנולוגי. יבמ הכריזה למעשה שזו הפלטפורמה לה היא מחוייבת ב-100% בעתיד הקרוב והרחוק, זו הסביבה בה היא רוצה לראות שותפים עסקיים עובדים בסינרגיה, וזו הארכיטקטורה שתעצב את פני מערכות ה-IT הארגוניות לעשורים הקרובים. מההענות הנלהבת של התעשייה אפשר ללמוד, שהמסר נקלט ויצרנים מרכזיים בעולם השתכנעו בחיוניות המהלך. מלבד החברות הבינלאומיות שהזכרתי, כדאי אולי שאציין גם כמה ישראליות, כמו Mellanox, Redis labs  ו-Zend Technologies. אלה יצרני OEM עם ראיית עולם ריאליסטית, שרוצים להצטרף לכוח המנצח בתחרות על עיצוב פני העתיד."

IBM ישראל תומכת בחברות ישראליות שמעוניינות להשתלב בקואליציית OpenPOWER ביעוץ טכני ושיווקי, יצירת קשרים עם מומחים ושותפים מהעולם, עזרה בגיוס הון ובהפצה. הגוף שעוסק בכך הוא חטיבת GTU, שכבר רשמה השגים יוצאי דופן בקידום הגלובליזציה של טכנולוגיות ישראליות. "אנו ממוקדים במספר שווקים בהם להי-טק הישראלי מוניטין עולמי", אומר עופר אלמוגי. "בין השאר בוורטיקלים של ממשל וביטחון, פיננסים ובנקאות, טלקו ותקשורת נתונים, רפואה ופארמה. בכל התחומים האלה מתפתחים יישומים חדשים ומרתקים של Big Data שיש להם שוק עולמי. ביבמ מקובל להאמין, שפתרון חזק חייב להתבסס על תשתיות חזקות, באנגלית הסיסמא אומרת Infrastructure Matters. ארכיטקטורתPOWER8  נוצרה כדי להפוך את הסיסמא למציאות – ולפי מה שאנו שומעים מלקוחות, שותפים, אנליסטים ומשקיפים, המציאות הזאת מתממשת כאן ועכשיו. אל תפספסו את הרכבת הזאת."

*כתבה פרסומית

אודות מערכת ITnews

נגישות