<
יום שלישי , פברואר 20 2018
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > גלובל דאטה סנטר: הדור הבא של הדאטה סנטר כבר כאן

גלובל דאטה סנטר: הדור הבא של הדאטה סנטר כבר כאן

מאת: עוזי מירון

גלובל דאטה סנטר מביאה לישראל את בשורת הדור הבא במתקני אירוח למרכזי מחשוב, עם רמות יציבות, אמינות וחדשנות טכנולוגית התואמת את צרכי העידן החדש

הצורך במתקני אירוח מתקדמים למרכזי מחשוב הולך וגובר. ארגונים רבים זיהו זה מכבר את היכולת לחסוך זמן וכסף רב ולהתמקד בליבת פעילותם העסקית, ע"י העברת מרכז המחשוב שלהם לאתר מאובטח ומוגן המופעל על ידי חברה המתמחה בכך.

משה לסמן

משה לסמן

צורך גובר זה לא נעלם גם מעיניו של משה לסמן, המוכר היטב לאנשי תעשיית ההיי-טק מתפקידיו הקודמים כמנהל חטיבת ה-Outsourcing ב-IBM ישראל וכמנהל HP Global Services ישראל. במהלך פעילותו רבת השנים של לסמן בקרב הארגונים המובילים בישראל הוא נחשף לצורך שלהם בדאטה סנטר שיכלול את מגוון הטכנולוגיות החדשניות שנוצרו בשנים האחרונות ויספק סטנדרט אירוח ברמה גבוהה המאפיינת את מיטב המרכזים בעולם.

בשנת 2013 החליט לסמן להקים את גלובל דאטה סנטר ולשם כך חבר למאיר ניסנסון, ששימש במשך 16 שנים כמנכ"ל IBM ישראל ומשמש כיום כיו"ר פעיל של גלובל דאטה סנטר. החברה גייסה השקעה מקבוצת ויולה, הקבוצה הגדולה והמובילה בישראל להשקעות פרטיות ממוקדות טכנולוגיה, ומנהלת מעל 2 מיליארד דולר במספר קרנות. חברה נוספת שהצטרפה להשקעות במתקן וזיהתה את הפוטנציאל העצום הטמון בו היא  גלנרוק – חברת השקעות פרטית בבעלות ליאון רקאנטי.

בראיון מיוחד עם משה לסמן, מייסד ומנכ"ל גלובל דאטה סנטר, הוא מספר על המגמות החדשות שמניעות כיום את עולם הדאטה סנטר ואת הסיבות לקצב ההצטרפות המהיר של מיטב החברות במשק למתקן שהקים.

מענה למחסור בשטחי דאטה סנטר במרכז

משה, מה מחפשות כיום חברות המעוניינות להעביר את מרכזי המחשוב שלהם למתקני אירוח חיצוניים?

"ראשית, קיימים הצרכים הטבעיים של ארגונים בחוסן כלכלי של חברת האירוח, סטנדרטים גבוהים של אבטחה, יתירות, שרידות, זמינות ושירות. מעבר לכך, ישנו צורך מעניין שהבחנו בו לאחרונה – מחסור אמיתי בשטחי דאטה סנטר באזור המרכז. מעניין להיווכח שמרבית החברות מעדיפות אתר אחסון הנמצא במקום מרכזי, נגיש ונוח. זו הסיבה לכך שהקמנו את הדאטה סנטר שלנו במתקן תת קרקעי ענק בהרצליה פיתוח, מיקום  קרוב למספר רב של חברות תעשיית היי-טק ולמשרדיהן של החברות הגדולות במשק".

מה מייחד את המתקן שלכם בהשוואה לספקי דאטה סנטר אחרים הפועלים בישראל?

"נראה לי שהתשובה מצויה בתגובות שאנו מקבלים מהלקוחות שלנו. שביעות הרצון שלהם מהשירות שהם מקבלים נובעת בעיקר מהאוריינטציה העסקית שאנו מגיעים ממנה. בתפקידי הקודמים ב-IBM וב-HP למדתי היטב מהם הדברים שמניעים את העסקים הללו ואני יודע כיצד לספק אותם היום באופן אופטימלי ללקוחות. אנו יודעים לרתום את הכלים החדשניים ביותר בעולם, בכדי לספק ללקוחות את השקט הנפשי, מהירות התגובה המקסימלית והיכולת להיות בשליטה מתמדת על נכסי המידע שלהם. לא בכדי הצטרפו לשורותינו חברות הנחשבות למנוסות מסוגן בעולמות ה-IT כמו: כלל ביטוח, הראל ביטוח ופיננסים, FMR, ECI, UTI, לצד חברה בינלאומית מהגדולות בעולם וחברות רבות נוספות מתחום התעשייה, ההיי-טק והמסחר".

מהו גודל המתקן שהקמתם ואלו שירותים מספקת כיום גלובל דאטה סנטר ללקוחותיה? 

מתקן גלובל דאטה סנטר בהרצליה

מתקן גלובל דאטה סנטר בהרצליה

המתקן בהרצליה הינו בגודל ברוטו של כ-2,250 מ"ר, מתוכו שטח "לבן" של כ-1,300 מ"ר עם פוטנציאל גידול של כ-1,500 מ"ר נוספים באותו המתקן. במסגרת המתקן אנו מספקים כיום מגוון שירותים ובכללם:

 • שירותי אירוח ליחידות מחשב תפעוליות
 • שירותיDRP / BCP(Business Continuity Plan / Disaster Recovery Plan) המאפשרים התאוששות מאירוע כשל או אסון והמשכיות עסקית מלאה לתהליכים העסקיים המרכזיים של הארגון (כולל עמדות עבודה, בהתאם למספר העובדים הנדרשים)
 • שירותי גבוי המאפשרים גיבוי מרחוק של המידע הארגוני
 • שירותי תשתיות ויישומים שונים בטכנולוגיית מחשוב ענן
 • מגוון שירותי בקרה ותפעול שונים על פי דרישה
 • שירותי אצבע.

עמידה בדרישות Uptime Tier 3

הזכרת את הצורך הקריטי של לקוחות בזמינות ושרידות. באלו סטנדרטים פועל האתר שלכם?

"כל המערכות בגלובל דאטה סנטר נבנו בסטנדרטים הגבוהים ביותר, על בסיס המערכות החדשניות ביותר בעולם מבחינת יתירות, זמינות ואבטחה. להבדיל מגורמים אחרים בתחום הנשענים על תשתיות מיושנות יחסית, היתה לנו הפריבילגיה לבנות את האתר תוך הסתמכות על המערכות המתקדמות ביותר המאפיינות את העידן של ימינו. בהתאם לכך, מערכות החשמל בנויות ביתירות מלאה בשתי רגליים (A+B). המשמעות של מבנה זה הינה הזנת חשמל כפולה לכל ארון, כולל מרכז אנרגיה הממוקם במתחם תת קרקעי כחלק מהדאטה סנטר, שנאי מתח גבוה ולוחות חשמל כפולים, מערכותUPS וגנרציה כפולות. גם מערכת מיזוג האוויר הינה בשרידות של N+1 עם הזנות חשמל ומים כפולות. רמת השרידות הכוללת של המתקן מתוכננת לעמידה בדרישות Uptime Tier 3 ולמעלה מזה.

"כל מערכות התשתית והאנרגיה התומכות באתר הינן באחריותנו המלאה וכוללות:

 • חיבור ישיר במתח גבוה לרשת חברת חשמל
 • מערכות גנרטורים
 • מערכות UPS
 • מערכות מיזוג אוויר
 • חיבור לרשתות התקשורת של כל הספקים המובילים ברמת שרידות ויתירות כפולים
 • מערכות גילוי וכיבוי אש
 • רצפה צפה, בעלת יכולת נשיאה של כ 1,400 ק"ג/מ"ר
 • מערכות בקרת מבנה.

"אגב, היעילות האנרגטית (PUE) במתקן בהרצליה מבטאת ניצול יעיל ביותר של משאבי האנרגיה לטובת המערכות הפועלות במתקן. בנוסף, המתקן עומד בתקינה של משרד איכות הסביבה להגנה מפני קרינה, כולל כל האישורים והרגולציות בנושא".

מהם היתרונות שאתם מספקים ללקוחות שהחליטו להפקיד בידיכם את המשאב היקר ביותר בארגון?

"נראה לי שהיתרון המשמעותי ביותר שאנו מספקים נוגע למילה גמישות. אנחנו עושים מאמצים יוצאי דופן בכדי להתאים את הפתרון ללקוח ולא את הלקוח לפיתרון. כמות השינויים שעשינו במבנה עצמו, בכדי להתאים אותו לדרישות המיוחדות של חלק מהלקוחות הינה עצומה. רבים מהלקוחות מופתעים מכך, מכיוון שהיו רגילים לעבוד במקומות אחרים, אבל מבחינתנו זה לגמרי חלק מהעניין. יתרונות נוספים שניתן לציין כוללים:

 • גמישות תמחירית: תשלום בהתאם לצריכה בפועל, ללא השקעה מראש של משאבי הון (CAPEX)
 • גמישות תפעולית: o המתקן עומד בעומס רצפה של כ-1,400 ק"ג/מ"ר ומאפשר העמדה של המסדים באופן אופטימלי, ללא חשש של קריסה וצורך בחיזוקים יקרים o גמישות באספקת חשמל,
 • אפשרות לביצוע שינויים בהזנות החשמל בהתאם לצורכי הלקוח o יכול שימוש בטכנולוגיות מיזוג אוויר מגוונות והתאמתן להספקי צריכת החשמל o
 • שמירה על ניטרליות בהתקשרות עם חברות תקשורת ואינטגרציה
 • נגישות – ניתן להגיע עם משאית למפלס הדאטה סנטר
 • יכולת גידול נצילות אנרגטית: גובה המתקן הוא כ-5 מ' והוא מאפשר חיסכון משמעותי בהוצאות אנרגיה
 • תקשורת: האתר מרושת בסיבים אופטיים בעלי שרידות גבוהה (משני נתיבים חלופיים) של ספקי התקשורת העיקריים בשוק, מה שמאפשר שרידות מקסימלית.
 • קלות הגעה: המתקן קרוב לעורקי התחבורה הראשיים מערכת טכנולוגית בתכנון והקמה מתקדמים וחדשים
 • אבטחה וביטחון: עבור לקוחות בעלי דרישות מיוחדות של סודיות מידע ו/או ביטחון ניתן לבנות כספת בעלת קירות מתכת מרצפת בטון ועד תקרת בטון. כמו כן, ניתן להטמין רגשים וחיישנים להתראה מפני רעידות ומכל ניסיון פגיעה אחר, וזאת בנוסף להקשחת השמירה והאבטחה.
 • גב כלכלי איתן– קבוצת ויולה וגלנרוק

יתרונות בולטים ללקוחות הממוקמים בסמיכות למתקן:

 • קישור תקשורת בסיבים אופטיים, הפועל באמינות ובקצב מהיר כדוגמת רשת מקומית LAN
 •  קו התקשורת מאובטח ומוגן באמצעות צינור מתכת מצופה ואטום
 •  חיסכון כספי משמעותי בהוצאות תקשורת
 • ביטחון ואבטחת מידע – הקישורים מוגנים מפני פגיעה חיצונית ואינם עושים שימוש ברשתות ציבוריות.

גם בהפסקת חשמל ממשיכים לעבוד כרגיל

 במהלך החורף האחרון חוותה המדינה הפסקות חשמל ממושכות שנמשכו מספר שעות. כיצד התמודד הדאטה סנטר שלכם עם התופעה?

"זו באמת הייתה הזדמנות מצוינת לבחון את יכולות המתקן שלנו בזמן אמת, ואכן הלקוחות שלנו לא הרגישו בכלל בהפסקת החשמל והמתקן המשיך לעבוד כרגיל למרות החשיכה שהשתררה סביבנו. למעשה, המתקן כולל מרכז אנרגיה כפול ועצמאי המקבל הזנה ישירה מחברת החשמל. הוא מגובה ע"י מערכות גנרציה באופן שמאפשר פעילות רציפה גם במקרה של תקלה באחד מרכיבי המערכת. מרכז האנרגיה בנוי משתי רגליים עצמאיות בעלות שרידות גבוהה כנדרש בתקן Uptime Tier 3. גם מערכת החשמל הפנימית של המתקן כוללת שתי רגליים עצמאיות המופרדות באמצעות לוחות חשמל כפולים כבילה ופסי צבירה כפולים. המערך כולו, על שתי רגליו, מגובה במערכי UPS וגנרטורים המותקנים בבנק , באופן המאפשר רציפות תפעולית ברמה גבוהה ביותר וללא נקודת כשל. כמו כן, המתקן מוזן במתח גבוה בהספקים גבוהים מחברת החשמל ולא דרך האספקה של יתר הבניין.

באילו אמצעים אתם משתמשים לאבטחה, הגנה ובקרה על האתר? 

צוות גלובל דאטה סנטר

צוות גלובל דאטה סנטר

"תפישת הביטחון במבנה הוגדרה בהתאם לאיומי ייחוס שנבחנו ע"י יועצי ביטחון מהמובילים בשוק. מערך הביטחון כולל מספר מעגלי אבטחה היקפיים ופנימיים כולל איוש רציף של עמדת הקבלה ומרכז הבקרה של המתקן וסיורים היקפיים באזור הסמוך. ברמת בקרת המבנה,         המתקן מבוקר ע"י מערכת BMS מתקדמת המנטרת גם את מצב מערכות התשתית ומתריעה מפני כל חריגה בתנאי הסביבה המוגדרים דוגמת טמפרטורה, לחות, הצפה, תקלות חשמל וכו'. המערכת מקבלת מידע מהחיישנים ומהגלאים השונים הפרושים במתקן. חיישנים וגלאים אלה מדווחים על אירועים על פי תכנון מראש לגורם המטפל הרלוונטי – גורמי האחזקה של המתקן או/גם רשויות הכיבוי והאבטחה".

הזכרת את רמת השירות הניתנת ללקוחותיכם. מי נמנה על הצוות הטכני המאייש את המתקן?

"הצוות המנהל של המתקן מורכב מאנשים עתירי ניסיון בתחומי ניהול מערכות מידע וניהול מערכות תשתית טכנולוגית תומכת. כל אחד מהם מכיר היטב את צורכי השוק והלקוחות ומביא עמו ערכים מוספים משמעותיים להבטחת ההצלחה של המיזם ולמתן שירות יעיל ואיכותי ללקוחותיו. השילוב של כל הגורמים יחדיו – ציוד מתקדם מסוגו, צוות מקצועי ושירותי, הנהלה עתירת ניסיון וגב כלכלי חסון – מעניקים ללקוחותינו את השקט הנפשי שמאפשר להם להפקיד בידינו את הדאטה סנטר שלהם".

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות