<
יום ראשון , דצמבר 17 2017
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > מאמרי דעה: אקולוגיה של טכנולוגיה אינטליגנטית וזירות שיתופיות.

מאמרי דעה: אקולוגיה של טכנולוגיה אינטליגנטית וזירות שיתופיות.

מאת: אלון הסגל, מ.ל.א המרכז ללימודים אקדמים.

אלון הסגל

אלון הסגל

המערכת האקולוגית (Ecosystem) מייצגת יחסי גומלין של שירותים, חומרים, וחברה והנה מדע המשמש לניתוח היחסים בין חברים בקהילה ופעולות הגומלין, ההשפעה ביניהם והסביבה. פרדוקסלית, המערכת האקולוגית ממוקדת הן בהתפתחות והן בשמירה על האיזון של מרכיבי המערכת. מתברר לנו שהטכנולוגיה משפיעה על ה Ecosystem האנושי ובתקופה האחרונה החלו  להבשיל טכנולוגיה חדשה = הטכנולוגיה "האינטליגנטית". אותה טכנולוגיה המבוססת על בינה מלאכותית, כזאת היודעת להגיע להחלטות ולפעולות מעשיות המבוססות על אותה טכניקת ה Big Data, הענן ועכשיו מצטרפים גם האלגוריתם המאפר למידת מכונה, לוגיקת העצמים ועוד כדומה.

Ecosystem  חדש ממתין להיוולד.

במהלך התקופה הבאה, נדמה שהטכנולוגיה מתפתחת עד כדי כך שתהליך ההסתגלות לשינויים השונים יעשה …על ידי המכונות "החושבות" וה"אוטונומיות" בצורה מידית ואוטונומית. כמעט ללא צורך התערבות שלנו. פעילות "אוטונומית" זו מבוססת על התפתחות טכנולוגית של מערכות ניתוח חכמות Big Data שמאפשרות להתמודד עם כמויות עתק של נתונים, לנתח און ליין ולאורך זמן ולעקוב אחר "שגרות" של פעילויות ברמת הקבוצה והפרט, ברמת המיקרו והמאקרו.  חלק מהיכולת לפתח מערכות ניתוח ובקרה היה התפתחות של ענן המידע. "ענן" = מאגר נתונים חיצוני, סלקטיבי, ומבוזר, המאפשר לא רק לאחסן אלא גם לאחזר נתונים מקובצי ענק. חברות הענן החלו להתמחות בארגון ותחזוקת מאגרי נתונים דינמיים ברמת אבטחה גבוהה.

והנה אנחנו מוצאים את עצמינו במצב שבו הטכנולוגיה מאפשרת לנו לצבור מידע, לבצע פעילויות יצרניות ומסחריות לא רק בתוך הבתים המוגנים שלנו, אלא בסביבה החיצונית המידית, פיזית. הסביבה בה אנחנו נמצאים ביום יום שלנו.

קשרי הגומלין בין המשתמשים למידע, לידע ולסביבה קיבלו תפנית נוספת. טכנולוגיות שונות התמזגו להם כאן.  מערכות הענן, הסמארטפונים, הטאבלטים, מחשבים ניידים, אפליקציות ותשתית העברת האינטרנט האלחוטי אפשרו רובד נוסף ב Ecosystem החברתי. עם הבשלתה העתידית של טכנולוגית ה –   IOT אינטרנט של העצמים, למידת מכונה ותקשורת בין מכונות, יחל שלב נוסף בכיבוש הסביבה הפיזית. השימוש בטכנולוגיות של מיכון לומד, אוטונומי ומשולב יחד עם השימוש בטכנולוגיות של ניתוח מידע רב ובלא מובנה ואיתור פתרונות נדרשים בהתאמה לצרכים אישיים של בני אדם יביא לנו את המיכון האוטונומי. המכונית האוטונומית מחייבת מערך שלם של חיישנים, מידע, קשרי מכונה וקשרים אנושיים. קשרים אלו לא יהיו רק במכונית אלא בכל מקום בסביבה, כל חיישן שכזה יהיה מקושר לאחר ויצור סבך של קשרים אלקטרוניים שיאפשרו ראייה לרחוק, תקשורת בין מכוניות, תקשורת בין חפצים המנוהלים על ידי אלגוריתם חכם. לפתע, המידע והידע החברי הפכו זמינים בכל מקום ולכל אחד בכל מיקום. התקשורת החברתית התמזגה עם היום יום, לא רק במשרדים או בבתים אלא בכל מקום בטבע, במהלך של עבודה פיזית, או במעבר ממקום למקום. הטכנולוגיה האינטליגנטית כבר החלה להשפיע וליצור מערך חדשני של שיתוף ידע, מוצרים, שירותים ורעיונות,  משפיעות על הסביבה האישית, החברתית והמקצועית. היא מאפשרת  התכנסות של אנשים, יצירת הסכמה חברתית על סוג הטובין, שירותים או ידע שיעבור בין אנשים. הן מאפשרות אמצעים יעילים ונוחים להעברת כספים הדדית, לרישום הטרנזקציות, לרישום כל פעולה ותהליך שנעשה בצורה שקופה ומיטבית ובכל מהוות זירות שיתופיות אלו הן כלי שיתופי להעברת ידע, והן כלי ניהולי לתיעוד, תיאום ובקרה על תהליכים הנוצרים בין אנשים שותפים. כבר היום ניתן לראות זירות מסחר ועסקים המתפתחות בין אנשים לבין עצמם בעזרת אלגוריתם חכם, טכנולוגיה ניידת, ניתוח Big data שימוש מושכל בעננים.

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות