<
יום שלישי , ינואר 23 2018
מבזקים
דף הבית > חומרות > ניידים וטאבלטים > Digital Transformation: אינטל חוזרת לגשר הפיקוד

Digital Transformation: אינטל חוזרת לגשר הפיקוד

Peter Gleissner_LOW RES העיתונות אוהבת לרכב על גלי Hype, להכריז על "טרנדים" חדשים, להעצים את תדמיתם של גיבורי תרבות ומותגים "מדליקים" ולדחוק בקוראים להכיר את "הדבר הגדול הבא". ולא תמיד לקחת אחריות על הזרם ההפוך, שתמיד יבוא אחרי ה-Hype ויחזיר את ההיגיון המעשי למעמדו כמצפן אמין לתחזיות ומיזמים. דוגמה מובהקת לכך היא החגיגה שליוותה בשנים האחרונות את "טרנד הטאבלט". במשך 3 שנים הבטיחו לנו המשקיפים מטעם עצמם שזהו זה, הגיע הסוף של ה-PC ועלינו למהר לקפוץ על העגלה של המלך החדש, הטאבלט. נכון שמומחים ועיתונאים אחראים יותר כתבו שאין סיכוי, ששום טאבלט לא יכול להחליף PC, נייד או נייח, כאשר נדרשת תפוקה ויעילות בעבודה אמיתית. אבל כל כך יותר נעים לרכב על הגל מלצעוק "המלך הוא עירום".

המבחן הוא בחדר הנקי

כבר השנה החלה הנסיגה של גל הטאבלטים וחזרה מסיבית של משתמשים, ארגוניים ופרטיים, לפלטפורמה המסורתית. לא שהנייד החדש דומה למה שהציעו לכם ב-2010. היום מדובר בדרך כלל ב-Ultrabook עוצמתי או נייד בתצורת 1 in 2 וורסטילית. "כבר 30 שנה, שהכוח המניע בעולם המחשבים הוא השאיפה לביצועים", אומר פיטר גלייסנר (Gleissner), סגן נשיא ומנהל קבוצת השיווק והמכירות של אינטל באירופה. "אין שום סיבה לוותר על ביצועים דווקא עכשיו, כאשר אינטל מוכיחה כי אין סתירה בין ביצועים נפלאים לצריכת אנרגיה נמוכה. נכון שאינטל לא ממהרת להיכנס לשווקים חדשים עם טכנולוגיות לא בשלות, אבל אנו לא מזניחים שום תחום שיכול ליהנות מטרנספורמציה דיגיטלית. רק שאנו מחכים עד שהיתרון השיווקי שלנו יתבסס על טכנולוגיה ייחודית, שנכנסה ליצור. לא Vaporware ולא Hype. זה כך בתחום הטלפונים החכמים והטאבלטים, בשרתים ל-Datacenter ולענן – וגם בתחום המתפתח היום במהירות מדהימה, Internet of Things (בקיצור IoT)".

פיטר היה אורח הכבוד והדובר הראשי בכנס Intel Technology Conference שנערך ב-19 לנובמבר בתל אביב בהשתתפות מאות אנשי מפתח מקהילת ההי-טק הישראלית. בדבריו הוא מתייחס בעיקר לטכנולוגיות היצור של שבבי סיליקון, המנוע של "חוק מור". דור המעבדים החדשים של אינטל, הידוע בשם הקוד Broadwell, מיוצר בתהליך של 14 ננו-מטר, תהליך בלבדי למפעלי אינטל החדשים, שמקדימים ב-3 שנים לפחות את המתחרים. "טכנולוגית היצור היא הבולדוזר שפורץ דרך בטוחה בעולמות חדשים", אומר פיטר. "הודות לטכנולוגיה אינטל מסוגלת לספק יותר עוצמה בממדים קטנים יותר, ויותר פונקציונליות בצריכת הספק נמוכה. בדור ה-Broadwell הצליחו המתכננים להוריד את צריכת החשמל של מעבדים ניידים ל-4.5 וואט בלבד, אחד-חלקי-30 של הצריכה של מעבדים בעלי עוצמה שווה לפני 3 שנים. ומי שמחפש ביצועים גרפיים משופרים, מקבל הכפלה פי 2.7 בקצב הצביעה (Rendering) של סצנות 3D פוטו-ריאליסטיות. אלה תכונות שהמשתמשים כמהים לקבל, כמיהה שמוצאת את ביטוייה בגידול של יותר מפי 4 במכירות טאבלטים מבוססי ארכיטקטורת אינטל ב-2014, שצפויות להסתכם בכ-40 מליון עד סוף השנה. ובעולם הניידים שהופכים לטאבלטים, "2 in 1", הגידול מרשים עוד יותר – פי 6 יותר דגמים חדשים שיצאו לשוק במגוון תצורות, מאפיינים טכניים ומחירים אטרקטיביים".

הסטנדרטיזציה שמניעה את ה-Datacenter

בתחום השרתים, טכנולוגית אינטל מאפשרת שיאים חדשים של עוצמה, צפיפות וחיסכון באנרגיה. "בדור האחרון של מעבדי Xeon אתם יכולים לקבל עד 15 ליבות על שבב יחיד ולהריץ 30 תהליכים במקביל הודות לטכנולוגית Hyper Treading", מפרט סם באלאמי (Bellamy), מנהל ערוצי הפצה באינטל אירופה, גם הוא בין אורחי ITC. "היום מעבדי Xeon מניעים לא פחות מ-93 אחוז מהשרתים הארגוניים והמספר הולך וגדל ככל שהלקוחות מפנימים את היתרונות של תשתית סטנדרטית. כל תשתיות הענן, למשל, רצות על ארכיטקטורת אינטל. גם המגמה של Software Defined Data Center מנתבת את הארגונים לכיוון של ארכיטקטורת אינטל, שנתמכת על ידי יותר יצרני פתרונות מכל אחת אחרת". אינטל תמשיך לקדם את האינטגרציה של ה-Datacenter, תהליך שנקרא "קונסולידציה", באמצעות חדשנות טכנולוגית בכל התחומים הקשורים, כמו אחסון בכונני Flash (דיסקים מסוג SSD), תקשורת אינטגרלית וארכיטקטורות ביצועים גבוהים (HPC). עם זאת, היא לא תתחרה בלקוחותיה ולא תציע פתרונות למשתמש הסופי ברובד שמעל לתת-מערכות.

"אנו משתפים פעולה עם יותר מ-400 חברות ישראליות סטארט-אפים ויצרני OEM, שמטמיעים את טכנולוגיות אינטל ונהנות מהמינוף שהנוכחות העולמית של אינטל יכולה לתת להם", אומר סם באלאמי. "הסביבה הישראלית מאוד חשובה לנו, ואינטל מעמידה לרשות חברות טכנולוגיה ישראליות מגוון שירותים חיוניים. החל בהדרכה ובייעוץ איך ליישם את המוצרים החדשים, דרך בחינה ביקורתית של רעיונות ואבי-טיפוס, וכלה ביצירת הזדמנויות עסקיות והתקשרויות עם מפיצי אינטל בכל העולם. זו תוכנית עולמית המקיפה למעלה מ-100,000 שותפים עסקיים, כנראה הפדרציה העסקית החשובה ביותר בעולם הדיגיטלי".

אינטרנט של החפצים: יש לנו הרבה להציע

שיתוף הפעולה עם אינטל משמעותי במיוחד ליוזמות בתחום הלוהט של Internet of Things. מדובר בנושא חדשני, מערער סטאטוס-קוו, בו עדיין לא נאמרה המילה האחרונה אפילו בשאלות קריטיות כמו "איפה הדרישה?" "מי הלקוחות?" "מה כדאי לפתח?" "מה יהיו חוקי המשחק השיווקי?" וכו'. לדברי פיטר גלייסנר, לאינטל שמור היתרון של ניסיון רב תחומי, שנצבר ב-40 שנה של הובלת טרנספורמציות דיגיטליות בחזית רחבה מאוד של יישומים. "מדובר בפוטנציאל של מיליארדי יחידות קצה, שידרשו מגוון פתרונות משום ששום שבב יחיד לא יכול לתת תשובה למיליוני יישומים", הוא מסביר. "אינטל היא היום חברת המעבדים היחידה שמסוגלת להציע מגוון עצום סביב ארכיטקטורה יציבה וטכנולוגיית יצור מבוססת. בעולם של IoT נזדקק לפתרונות SOC (מערכת על שבב) – עבור נקודות קצה זעירות, זולות ואלחוטיות – וגם מעבדים עוצמתיים המסוגלים לנהל בצורה אוטונומית מערכות קריטיות, כמו חשמל ותחבורה. נציע פתרונות מותאמים לבית החכם, למכוניות מקושרות, להתקני תשתית לאומית ולציוד בידור ותקשורת אישית. כולם יהיו מחוברים לאינטרנט – אבל לא כולם יזדקקו לאותם מאפיינים. כפי שבעבר אינטל הציעה, במסגרת אותה ארכיטקטורה קוהרנטית, מעבדים שונים לשרתים, לתחנות עבודה, למחשבים שולחניים, לניידים ולטאבלטים, כך נציע ספקטרום של מעבדים לפלחי השוק השונים של עולם ה-IoT".

לפיטר חשוב להדגיש שאינטל לא מהססת לשתף פעולה ולתמוך גם מול חברה שעושה את צעדיה הראשונים ומבטיחה פוטנציאל יותר מ-Track Record של הישגים בעבר. "אנחנו פתוחים לשמוע מכולם, גם מסטארט-אפ בחיתוליו, משום שאנו כאן לריצה ארוכה. אנו מודעים לכך, שהמגמות הדומיננטיות מחר מתבשלות היום בחברות זעירות, לפעמים לא יותר מחצי תריסר צעירים נלהבים שחושבים מחוץ לקופסא. העמדנו לרשות אינטל ישראל ולמפיצים שלה מספר כלים חשובים לתמיכה במרחב ההי-טק הישראלי. אם יש לכם רעיון מבטיח, תנו לנו לשמוע ממנו. זה כדאי לכם".

אודות מערכת ITnews

נגישות