<
יום שבת , מרץ 17 2018
מבזקים
דף הבית > חומרות > ציוד היקפי > Xerox כובשת את המעוז האחרון של הדפסה אומנותית

Xerox כובשת את המעוז האחרון של הדפסה אומנותית

black_gild_woman_copyבישראל פועלים מאות בתי דפוס וארגונים אשר משתמשים במכונות דפוס, מספקים שירות חיוני לכל מגזרי הכלכלה ומדפיסים מגוון מוצרים מרהיב ואלמנטים גרפיים ברמה הטכנולוגית מהגבוהות ביותר בעולם. הבעיה היא, שרוב העבודות נעשות בטכנולוגיות של המאה הקודמת, בעיקר אופסט, הדורשות הכנות קדם-דפוס יקרות (צילום על פילם, מונטז' ולוחות, כיוון מכונות – Registration, ואיזון צבע, ניקוי דיו ושימור לוחות להדפסות חוזרות), טכנולוגיה זו מחייבת ריצות ארוכות יחסית  בכדי  שהעלויות ליחידת הדפסה יהפכו כלכליות. הטכנולוגיה החלופית, הדיגיטלית, מאפשרת להשתחרר מהמגבלות האלה ולהדפיס כמעט ללא הכנות מוקדמות, בריצות קצרות, ולהפיק את הזמנת הלקוח כאן ועכשיו במהירות בלי לבזבז כסף על תקורות קדם-דפוס.

להדפיס בדיוק בזמן, לפי דרישה, בלי בזבוזים

הדפסה "לפי דרישה", On Demand Printing, פרושה המעשי הוא לא להדפיס דבר שלא ישמש צורך עסקי מיידי, לוודא שכל ריצת הדפסה תפיק רק תכנים מעודכנים ורלוונטיים לצורך הנוכחי, להקטין עלויות אחסון והפצה של חומרים מודפסים ולהגיב במהירות על שינויים בסביבה התחרותית. זאת לעומת דפוס אופסט, שגם לסיפוק צורך עכשווי של 1,000 גיליונות חייבים להדפיס 10,000 עותקים וגם אז אין התאמה בין מה שבאמת צריך לבין מה שהמכונה מסוגלת לספק. מבחינת הלקוח הסופי, העותקים המיותרים דורשים אחסון וניהול מלאי – וכאשר כבר משתמשים בהם, מתברר בדרך כלל שהתוכן המודפס לא עדכני ודורש שינויים מהותיים. במילים אחרות, בזבוז היום באשלייה שמדובר בהשקעה לטווח ארוך.

הדפסה לפי צורך יוצאת מנקודת ההשקפה שבמציאות עסקית דינמית עדיף להשקיע בזריזות ולא במלאים. המלאי מתיישן בעוד הטכנולוגיה החדישה מאפשרת לממש את עקרון הזריזות כמרכיב מרכזי בתרבות הארגון. ובמקום הזה נמצאת זירוקס עם פורטפוליו המכונות הרחב שלה, יותר מכל חברות ציוד הדפוס האחרות. החל ממדפסת לייזר קטנות ועד מכונות דפוס דיגיטלי במיליוני דולרים. זירוקס גם מממשת את העיקרון "לפי דרישה" גם על הצטיידות בתי הדפוס, באמצעות מנגנון מימון רכישה ו-Trade-In, שמאפשר ללקוחות החברה לגדול יחד עם זירוקס צעד אחר צעד ולקנות תמיד את המכונה המתאימה ביותר לתקופת הזמן העסקית של החברה.

אמינות תעשייתית, התאמה אינדיבידואלית לנמען

הטכנולוגיה של הדפסה דיגיטלית, שמשמעותה התפעולית היא הדפסת כל עותק בצורה עצמאית, ובמידת הצורך בהתאמת תכנים ייחודית ליעוד המדוייק של הנמען. זאת ללא צורך בהשקעה ראשונית של תהליכי קדם-דפוס, שיכולה להיות מוצדקת רק בריצות הדפסה ארוכות מאוד, לפחות אלפים או עשרות אלפי עותקים זהים. כולנו מכירים את המדפסת הדיגיטלית "השולחנית" או "המשרדית", שנועדה להדפיס לפי דרישה עותקים בודדים או לכל היותר מספר לא גדול של מאות עותקים. מדפסות אלה, שרובן מבוססות על טכנולוגית לייזר, מפיקות בין 10 ל-50 עמודי A4 לדקה ומוגבלות להיקף תפוקה חודשי של 10,000 עד 100,000 דפים. הן מספקות מענה טוב לצרכים יומיומיים של עבודה משרדית במחירים אטרקטיביים אך אינן מתאימות לסביבת דפוס תעשייתי. המכונות המשרדיות לא נותנות מענה לדרישות העומס של הדפסה "מקצועית", כפי שבאות לביטוי בבתי דפוס ובחברות המספקות שירותים לקהל הרחב, כמו חברות תקשורת, בנקים, חברות ביטוח וחשמל, שנמצאות באינטראקציה כתובה עם מאות אלפים ואפילו מיליוני לקוחות, חודש בחודשו. עבורן, איחור ביום הדפסה של חשבונית לתשלום יכול לגרור נזק כספי מצטבר גבוה מאוד.

"יש הבדל מהותי בין מדפסת משרדית לבין מכונת דפוס דיגיטלית", אומר רן גיל, מנכ"ל זירוקס ישראל. "זה לא רק עניין של מהירות הדפסה ועומס הפקה חודשי. עבור בית דפוס דיגיטלי, מכונת הדפוס היא אמצעי היצור המרכזי, מפיקת ההכנסות. כשהיא מושבתת, העסק מפסיד. בית דפוס לא יכול להתפשר בנוגע לאמינות ולזמינות מכונות הדפוס. לא יותר משיצרן רכב, למשל, יכול להתפשר על האמינות והזמינות של קו היצור שלו, מכונות הריתוך, המכבשים ההידראוליים, מתקני הצביעה וכדומה. "חוסן תעשייתי", Industrial Strength, הוא תנאי מוקדם להצלחה תעשייתית – וזה מה שמייחד את מכונות הדפוס של זירוקס. הן עובדות מסביב לשעון, אפשר לסמוך עליהן כאשר מתכננים את פעילות היצור לטווח ארוך, והן מספקות את "השקט התעשייתי" שמכונות דפוס קלאסיות (אופסט) הרגילו את הבעלים לקבל. רק שאצל זירוקס האמינות הגבוהה אינה באה בניגוד לגמישות ולזריזות".

כל דקה היא Money Time – כל רגע שווה זהב

רן_-_זירוקסמכונות דפוס דיגיטלי לא מתחרות באופסט בפרמטר של "גיליונות לשעה" אלא בפרמטר של "עבודות ליום". עבודות מונוליתיות בעצימות גבוהה, כמו הדפסת עיתון, בריצות של מאות אלפי עותקים, עדיין יושלמו מהר יותר על מכונת אופסט. בעבודות אלה, עלויות התקורה – מונטז', לוחות, כיווני מכונה וניקוי צבע – זניחות ביחס לחלק המרכזי בעבודה, ריצת ההדפסה שיכולה להמשך שעות ארוכות ואף ימים. אבל, השוק של ריצות ארוכות נמצא בירידה. "התגברות הפרקטיקה של הדפסה לפי דרישה מיידית הקטינה מאוד את מספר ההזדמנויות לנצל את יתרונות המהירות של דפוס אופסט," אומר רן גיל.

"היום, ה-Mainstream של בתי דפוס עצמאיים מתפרנסים מהפקת מספר גדול של עבודות קצרות. כל אחת רק מאות או אלפי עותקים בודדים, שמצטרפים לעשרות אלפים ביום. ולכן בעית התקורות של אופסט נעשתה קריטית. במקרים רבים, יותר שעות מכונה מבוזבזות על הכנות וכיוונונים מאשר על ריצה נטו. שלא לדבר על בזבוז חשמל ומתכלים אחרים, כמו דיו ונייר. יותר שעות אדם מוקדשות להכנת הלוחות מאשר לשימוש בהם. ותזכרו, בית הדפוס מתוגמל רק עבור העמודים המודפסים – כל שאר הפעילויות הן תקורות, כסף שהולך לטמיון ברגע שעוצרים את המכונה כדי להכניס עבודה חדשה. בניגוד לדפוס אופסט, בית דפוס דיגיטלי יכול לדלג מעבודה אחת לשניה תוך דקות, ומי שמתארגן לכך יכול אפילו לערב באותה ריצה מספר עבודות באופן סימולטני, כך שהמכונה לא מתבטלת לרגע. כל דקה היא Money Time. כל רגע שווה זהב.

לעבוד מסביב לשעון, בעלויות קבועות

גם לא צריך להחזיק דפס אומן לצד המכונה במהלך הריצה. אפשר להדפיס 24×7 בלי לשלם שעות נוספות לבעלי מקצוע יקרים. כל זאת, כמובן, בתנאי שמכונות הדפוס הדיגיטלי אכן יספקו את האמינות והחוסן התעשייתי שזירוקס מחוייבת לספק. כי הכל חוזר לאותה תכונה שמבדלת את זירוקס מיצרניות אחרות של מדפסות: מכונת דפוס דיגיטלי אינה סתם "מדפסת על סטרואידים". מכונת דפוס של זירוקס היא פס יצור של עבודות הדפסה – שעוצבה, הונדסה ונבנתה כך שתאפשר לבעליה הכנסה מכסימלית ועלויות בעלות כוללות מינימליות".

לא שכחנו שחוץ ממחיר ואמינות מעניינת את בתי הדפוס המקצועיים גם איכות הפלט. "בתי דפוס רבים רכשו לעצמם מוניטין של איכות עילאית, עליה מבוסס היתרון התחרותי שלהם", אומר רן גיל. "האיכות נמדדת במספר גדול של פרמטרים, כמו דיוק צבעים, אחידות הדפסה על פני הדף ובין עותקים שונים בריצה, מעברי גוון חלקים ללא Banding (רצועות) וללא Aliasing (רוזטות), דיוק גיאומטרי (Registration) ועוד. במכונת אופסט האיכות נקבעת במידה רבה על ידי מיומנות הדפס. בטכנולוגיה של זירוקס האיכות מובטחת כבררת מחדל, משום שהיא מוטמעת בציוד עצמו. למשל, בקר ההדפסה שלנו מספק אבחנה של 1200dpi ועומק צבע של 10 סיביות (1024 רמות בכל צבע), נתונים שמתחרים ביכולות של דפוס אופסט. בקרות Registration וצבע נעשות אוטומטית, כמו גם ההתאמה לסוגי נייר שונים בין 80 ל-350 גרם למ"ר. והחידוש האחרון והבלעדי של זירוקס: הדפסה בדיו מתכתי, בגווני זהב וכסף, עם עמידות גבוהה וברק שאינו דוהה. הסוד של זירוקס? טונר המכיל חלקיקי זהב וכסף אמיתיים. רק הטכנולוגיה של זירוקס יכולה להדפיס יצירות אומנות דוגמת "האשה בזהב" של גוסטב קלימט באיכות של מוזיאון.

מכונות חכמות מסוגלות לבצע כל עבודה

המדפסות החדשות, Versant 2100 ו-Versant 80, משתמשות בטכנולוגיה דיגיטלית גם כדי לאפשר הדפסה איכותית על מדיות שונות; לא רק נייר, גם על בדי כותנה וקנווס, על יריעות פוליאסטר ו-PVC, על מגנטים וחומרי אריזה פלסטיים. האפליקציות שזירוקס מספקת עם המכונות נותנות מענה גם לעבודות הדפסה שבעבר בוצעו בעיקר על מכונות בלט – כמו מעטפות, כרטיסי ביקור, הזמנות וכדומה. "מכונת הדפוס הדיגיטלי מסוגלת לבצע יותר מ-95 אחוז מעבודות ההדפסה המסחרית כשהיא מחליפה את כל הטכנולוגיות העתיקות", אומר רן גיל. "אותה מכונה מסוגלת להדפיס פוסטרים לתערוכה, אלבומים וספרי אומנות, ברושורים מסחריים והזמנות לחתונה. על נייר דק או עבה, במט או במבריק, עם גימור מתכתי או לכה סלקטיבית. והיא עושה זאת גם כשמדפיסים פחות מ-100 עותקים, במחיר יחידה לא כל כך שונה מהדפסת 10,000 עותקים. שימו לב שהמהירות הנומינלית של Versant 2100 מגיעה ל-100 דפים לדקה, כך שריאלי לתכנן את התימחור לפי תפוקה של 5,000 דפים לשעה, גם 24 שעות ביממה. בלי "זמן מת" ובלי להצמיד לכל מכונה דפס אומן שיפקח עין על התפוקה. האיכות, כפי שאמרתי, בנויה במכונה החכמה".

זירוקס, כידוע, היא חברה מאוד לא שגרתית. "סטארט-אפ בן 76" היא הגדרה שזירוקס רואה כשליחות. החברה החלה את דרכה החלוצית ב-1939 בהמצאת התהליך "הזירוגרפי" לצילום מסמכים על נייר רגיל. למעשה, כל מדפסות הלייזר וה-LED כיום, כמו גם מרבית מכונות הפקס וכל המכונות לצילום מסמכים, מבוססות על הטכנולוגיה שהמציאה זירוקס. כאשר פג הפטנט של זירוקס על התהליך הבסיסי ועשרות חברות נכנסו לשוק, בחרה זירוקס לייחד את עצמה באמצעות טכנולוגיה מתקדמת, להיות תמיד לפחות צעד אחד לפני המתחרים, יצרני ה-Commodities. לשם כך הוקמו מעבדות PARC בפאלו אלטו, קליפורניה, שבצדק נחשבות כחממה המקורית של "עמק הסיליקון". במעבדות האלה פותחו רעיונות מהפכניים, כמו "ממשק משתמש גרפי" (GUI) ורשת תקשורת מקומית (Ethernet), ומוצרי חומרה פורצי דרך, כמו העכבר ומדפסת הלייזר. מעטים זוכרים היום כי המקינטוש של Apple היה ניסיון (מוצלח) לקחת את קונספצית "תחנת העבודה הגרפית" של PARC וליישם אותה במחשב שולחני זול יחסית. אבל אז זירוקס כבר התקדמה הלאה.

מדפסות מהירות ביישומים קריטיים

Cutaway_versant_80p_cutaway_xcבשלב ההתפחות הבא זירוקס הוציאה לשוק מדפסות לייזר מסיביות, הגרסה המוקדמת של מכונות הדפוס הדיגיטלי, לשימוש חברות שזקוקות להפקה של מיליוני חשבונות תוך יום-יומיים, כולל ביצוע אוטומטי של כל התהליכים בדרך מדף מודפס לחשבון מוכן למשלוח בדואר, בתוך מעטפה, ממויין לפי כתובות. מכונות אלה כבשו את השוק של חברות Enterprise, כמו חברות חשמל וטלקו, ושל מוסדות ממשלתיים. יישום נוסף שהמכונות של זירוקס מצליחות לממש הוא הדפסת מפות וצילומי אוויר לפי דרישה, בפורמט גדול ובמהירות מדהימה. צבאות מתקדמים משתמשים בהן כדי לעדכן את המידע שבידי יחידות השדה לגבי שינויים בשדה הקרב כמעט בזמן אמת.

"המשותף למכונות האלה ולמכונות הדפוס הדיגיטלי הוא חוסר הסובלנות להשבתות", אומר רן גיל. "גופים שזקוקים למכונות הדפסה מהירה לא מוכנים לסבול תקלות ועיכובים. החשיפה לשוק הזה לימדה אותנו איך בונים מכונה שלא מתקלקלת, איך תחזוקה מונעת מבטיחה זמינות ללא פשרות, מצדיקה את ההחלטה להעסיק את הטכנאים הטובים ביותר ולהחזיק בארץ את כל החלפים שידרשו לכל הדגמים שהותקנו בישראל. הקמנו מוקד תמיכה ותיאום שירות 24×365, למדנו לעומק את האספקטים העסקיים של סיגמנט בתי הדפוס, ויצרנו מודל עבודה שאפשר בכנות לקרוא לו "שותפות עסקית". לקוח של זירוקס הוא לא מישהו שהתפתה לקנות את הטכנולוגיה הכי מתקדמת בשוק, אלא מי שבחר לבנות את העסק שלו על בסיס הידע והביטחון שזירוקס לימינו לכל אורך הדרך. החל בבחירת הדגם המתאים לצרכיו, דרך בדיקה ואימות המודל העסקי שיבטיח את הצלחתו לאורך זמן וכלה בליווי תומך לכל אורך מסלול ההתפתחות, שיאפשר לו לגדול ללא זעזועים ולשדרג את מערך הייצור שלו בלי למחוק השקעות קודמות".

שותפה עולמית עם פתרונות מקומיים

"השירות של זירוקס אינו רק טכני", אומר רן גיל. "במידת הצורך יש לנו פתרונות פיננסיים למימון הרכישה, הצעות Trade In לציוד משומש, מומחים לעבודות דפוס מיוחדות ויועצים לתהליכי עבודה יעילים. זו הרי המשמעות של "שותף עסקי": להיות מי שמביא לבית הדפוס את הערך המוסף של חברה עם פריסה עולמית, מיליוני לקוחות ואלפי תחומי התמחות. לספק את "ההבדל הקריטי" שמאפשר גם לעסק קטן להתחרות בליגה של "הגדולים". זירוקס התאימה את המודל העסקי שלה לשווקים בהם היא פועלת ולכן יש לנו גם מענה לצורכי שוק ההדפסה הישראלי על כל גווניו. גם המתכתיים".

10 דברים שלא ידעתם על זירוקס

1. זירוקס, שנוסדה בשנת 1906, היא מהחברות הגדולות בעולם המתמחה בתחום שירותי ההדפסה. מקור השם הוא "כתב יבש" ביוונית.

2. החברה מעסיקה כ-140 אלף עובדים, פרושה ב- 180 מדינות ומחזור הכנסותיה עמד על כ- 23 מיליארד דולר בשנת 2011.

3. זירוקס היא הראשונה בהיסטוריה של ארה"ב, על פי נתוני FORTUNE 500, שמינתה אשה שחורה לכהן כמנכ"ל.

4. אורסולה בארנס שמונתה למנכ"לית זירוקס ב-2009 מדורגת במקום ה-27 במדד 50 הנשים החזקות ביותר בארה"ב.

5. את הקריירה שלה בזירוקס התחילה בארנס בתור מתמחה בהנדסת מכונות בשנת 1980 וטיפסה כל הדרך לצמרת בזכות הצטיינות בולטת בתפקידי ניהול ומנהיגות.

6. זירוקס היתה הראשונה לרשום פטנט על המצאת עכבר המחשב בשנת 1972. זירוקס גם פיתחה את הטכניקה של הקלדה בשתי ידיים במקלדת תוך שימוש בעת הצורך בעכבר המונח לידה. (לפני המצאה זו השתמשו ב-Joystick שלא מאפשר הקלדה בשתי ידיים.)

7. לזירוקס תיק הכולל 10,700 פטנטים פעילים, שממשיך להתחדש שנה אחר שנה. את טכנולוגית הצילום על נייר רגיל המציאה זירוקס ב-1938.

8. בשנת 1960 היא הציגה את מכונת הצילום המשרדית השימושית הראשונה. הגודל שלה היה כפול ממכונת כביסה.

9. בעקבות הממצאות האלה, המילה זירוקס, הפכה לשם גנרי בעולם למכונות צילום משרדי, ולפועל באנגלית שמשמעותו "לצלם מסמך".

10. מכונת הצילום המפורסמת שהמציאה החברה זכתה לאין סוף אזכורים אומנותיים. זכורה במיוחד תוכנית הטלוויזיה הסימפסונים שבה בארט היה צריך לכתוב על הלוח 100 פעמים: "I will not Xerox my butt" עונש על שצילם את ישבנו.

אודות מערכת ITnews

נגישות