<
יום רביעי , ינואר 24 2018
מבזקים
דף הבית > נושאים בכותרות > IoT > סלקום חשפה הבוקר פלטפורמה מרכזית לניהול ערים חכמות

סלקום חשפה הבוקר פלטפורמה מרכזית לניהול ערים חכמות

בתמונה מימין עמי אראל יור סלקום, ראש העיר כפר סבא יהודה בן חמו, מנכל סלקום ניר שטרן צילום סיון פרג

מימין עמי אראל יור סלקום, ראש העיר כפר סבא יהודה בן חמו, מנכל סלקום ניר שטרן צילום סיון פרג

ניר שטרן, מנכ"ל סלקום: "יש לנו את היכולת להביא לחסכון משמעותי בהוצאות השוטפות של הערים לצד שיפור ברווחת התושב. תוך חמש שנים חמישים אחוז מהערים בישראל יעשו שימוש נרחב במוצרים חכמים ייעודיים".

סלקום הכריזה הבוקר על הפעלת פיילוט ערים חכמות בצפת, בכפר סבא ובנהריה. 

החברה הדגימה את פתרונות העיר החכמה מקצה לקצה שהותקנו בצפת ויותקנו בכפר סבא ובנהריה על גבי פלטפורמה אחת שיודעת לנהל את נותני השירותים השונים. הפלטפורמה מבוססת על מערכת שליטה בקרה ואנליטיקה של AGT הבינלאומית ומנוהלים עליה פתרונות מגוונים של חברות טכנולוגיה שונות לצרכים הרלוונטיים לניהול עיר מודרנית.

עמי אראל, יו"ר קבוצת סלקום: "קבוצת סלקום ערוכה להוביל את עולם הערים החכמות בישראל ולהעניק פתרונות מבוססי IoT לכלל השוק כחלק אינטגרלי מסל השירותים שלהם".

ניר שטרן מנכ"ל קבוצת סלקום: "אנחנו יודעים לתת את השירות הטוב ביותר לרשויות המוניציפאליות לניהול ערים חכמות מבוססות IoT. פלטפורמת העיר החכמה מעניקה לעיר פתרון כולל של צרכיה כעיר מודרנית, לתשתית רשת התקשורת, אינטגרציה, הטמעת פתרונות שונים, ציודי הקצה וכמובן יכולות הניהול והאנליטיקה להפקת תובנות לשיפור ומתן שירותי ערך מוסף לערים. המערכת משלבת מוצרים של חברות טכנולוגיה מתקדמות המתמחות בפתרונות לערים חכמות, יודעת לאסוף, לנהל ולנתח את המידע העירוני לחסכון בהוצאות השוטפות של הרשות ולשיפור ברווחת התושבים".

"כפר סבא היא אחת הערים הירוקות המובילות בישראל וככזו, פועלת לניהול מקיים של המשאבים ולצמצם את ההשפעות הסביבתיות של העיר. החדשנות והיזמות הם הכלים המרכזיים שלנו לקידום בניה ירוקה, התייעלות בצריכת אנרגיה ומים, קידום עיר "אפס פסולת" ושיתוף הקהילה באימוץ אורח חיים מקיים בעיר. השאיפה לשפר את איכות החיים והסביבה בעיר באה לידי ביטוי בכל תחומי העשייה העירונית ובמגוון שיתופי פעולה עם המגזר העסקי ועם גופים בינלאומיים. כעיר הדוגלת בעקרונות הקיימות אנו גאים על שיתפלטפורמהוף הפעולה עם חברת סלקום בביצוע פיילוט לבחינת טכנולוגיות בתחום העיר החכמה שיקדמו התייעלות בצריכת משאבים ואיכות חיים טובה יותר, ובכך ימשיכו להצעיד את העיר בנתיב בה היא צועדת".

מתי כוכבי, מייסד ומנכ"ל AGT: "אנחנו חיים בערים. שם אנחנו קמים בבוקר, נושמים את האוויר של העיר, שולחים את הילדים שלנו למוסדות בעיר, עובדים, חושבים, מבלים ואוכלים. החיים  שלנו מושפעים מהעיר בה אנחנו חיים. טכנולוגית אינטרנט של הדברים מביאה מהפכה לעיר. היא הופכת את העיר לחכמה, בטוחה, נקיה, יעילה ומהנה. טכנולוגיות IoT שפותחו ב AGT ישראל נמצאות בארה״ב, גרמניה, הולנד, שוויץ, סינגפור וסין. ישראל היא מהפכנית בתחום. עכשיו צריך להביא את האיכות הזאת לערים ולאוכלוסיה בארץ. זה הזמן לשדרג את החיים בערים שלנו. ביחד עם סלקום אנחנו מחויבים למשימה זאת".

קבוצת סלקום השיקה פלטפורמה מרכזית לניהול אורבני של ערים חכמות ושל מגוון שירותים עירוניים, שהופכת את האזור האורבני לחכם יותר –  יעיל, נגיש ופשוט, וכל זאת תוך שיפור השירות לתושב וחיסכון במשאבים ובהתייעלות תקציבית. קבוצת סלקום מבססת את אחיזתה בעולם ה- IOT (האינטרנט של הדברים) והערים החכמות ומציעה לראשונה לרשויות המוניציפליות ולמגזר העסקי סל שירותים כולל של פתרונות חכמים לערים חכמות.

מודל העיר החכמה של קבוצת סלקום מבוסס על תשתית, רכיבי תקשורת וניהול מערכת התקשורת והעברת הנתונים של החברה, דרך מערכת שליטה ובקרה של איסוף, ניהול וניתוח המידע, ועד מערכת רחבה של מערכות מדידה וחיישנים שמפוזרים ברחבי העיר המאפשרים תקשורת מתקדמת בין התקנים ויכולת איסוף וניטור מידע.

הפיילוטים שיופעלו ע"י סלקום צפויים לחסוך לערים כבר בשלבים הראשונים מאות אלפי שקלים. לצורך ביצועם מותקנים מגוון רחב של התקנים ופתרונות לעיר החכמה בשיתוף AGT מסכי העירהבינלאומית שותפה אסטרטגית של סלקום במתן פתרונות מתקדמים בעולם ה- IOT. AGT נחשבת לאחת הפלטפורמות המתקדמות בעולם לניהול ערים חכמות ולמובילה עולמית בתחומי הערים החכמות, בפלטפורמות איסוף, אנליטיקות, ניתוח מידע, ניהול, שליטה ובקרה בעולם הערים החכמות, ואף נבחרה על ידי גרטנר, חברת המחקר הבינלאומית בראש רשימת "החברות המלהיבות" בתחום ה IoT כבר ב 2016.

הפיילוטים מנוהלים כל אחד במערכת שליטה מרכזית שלAGT  שאליה ניתן לממשק פיתוחים של חברות טכנולוגיה שונות והיא מעניקה לרשויות מקומיות כלים לניתוח מידע שיסייעו להן לעשות תיאום מלא בין גורמים עירוניים בזמן אמת, ומאפשרת לרשויות להיערך ולהיות מוכנים מבעוד מועד לתרחישים ואירועים צפויים.

רכיבי הפיילוטים חוצים ורטיקלים שונים:

מערכת שליטה, ניהול ובקרה

מערכת מרכזית לניהול ושליטה על כל הפתרונות שמותקנים בעיר. המערכת מחוברת למצלמות ביטחון הפזורות ברחבי העיר, והיא כוללת יכולות למידה אנליטיות אורגניות שנבנות בזמן אמת, המערכת מנתחת ומנטרת את המידע, מבצעת אנליטיקה ומספקת תובנות והמלצות למידע הרב שזורם בעיר. המצלמות מספקת פתרון של safe city (שיטור אלקטרוני) ומציפות התראות על אירועים בעיר, התקהלויות חריגות,  אירועי אלימות, עבירות תנועה ועוד. מערכת השליטה מותקנת בחדר הבקרה של העיר וכוללת 3 מסכים גדולים שמציגים בזמן אמת את הנעשה בעיר, ובנוסף, עמדת מפעיל הכולל 3 מסכים קטנים יותר. אל מערכת זו ניתן לממשק מגוון של מוצרים חכמים שונים כך שכולם יהיו תחת גורם שליטה אחד שמקל על הרשות המקומית בהיבטי ריכוז המידע ופיזורו ובהיבטי כח אדם.

עמוד חכם

העמוד החכם כולל מצלמת אבטחה, אינטרנט אלחוטי ותאורת לד חכמה וחסכונית – כאשר כל רכיבי העמוד החכם הוכנסו לתוך גוף התאורה ועם יכולת שליטה אלחוטית על כל עמוד. מדובר בגוף אסתטי ונקי שמותאם לאופי הרחוב. העמוד כולל מצלמות ניידות ונייחות שנשלטות על-ידי מצלמה מרכזית שממוקמת על בית העירייה, והצילומים מועברים ישירות למסכי חדר הבקרה ומתריאים על אירועים חריגים מוגדרים מראש (חפץ חשוד, אדם חשוד, רכב שחוסם את התנועה ברחוב, חניה כפולה, נסיעה נגד התנועה,  התקהלות חריגה ועוד). העמוד החכם כולל תאורה חכמה שמחליפה את הנורות הקיימות לנורות לד הנשלטות מרחוק, בהתאם לצורך ובהתאם לאנליטיקות שנאספות ונלמדות בזמן אמת באמצעות המצלמות. מאפשר להתאים את עוצמת התאורה לפי צורך ולפי תעבורת הרחוב. ניתן לכבות, להדליק, לעמעם וכן מתריע על מועד החלפת הנורה. מביא לחיסכון של כ- 60% מהוצאות החשמל הקיימות. העמוד כולל גם אינטרנט אלחוטי wi-fi לשימוש חופשי של התושבים והתיירים.

עיר חכמהמערכת לדיווח על אירועי חירום

בגני ילדים מותקנת אפליקציית חירום ולחצן מצוקה של sayvu שמאפשרת לגורמי החינוך לדווח בזמן אמת על אירועי מצוקה ואירועים חריגים (כדוגמת פציעה, תקיפה, תאונת דרכים, צורך בחילוץ). ההתראה והדיווח על פרטיו מגיעים ישירות גם לסייר שנמצא בשטח וגם לחדר הבקרה של העיר לצורך טיפול.

מערכת לניהול פינוי אשפה

מערכת סנסורים של greenq מותקנת על גבי משאיות פינוי אשפה של העיר ועל מכולות לאיסוף אשפה – לייעול תהליך איסוף ופינוי האשפה. המערכת מנטרת את פעילות המשאיות 24 שעות ביממה לפי מס' הנפות/הרמות ומאפשרת לחסוך בעלויות פינוי האשפה בעיר, בניית מסלול, ויסות וניתוב איסוף אשפה לפי צורך ולפי שימושים בפועל, פיקוח על תשלום בעבור מספר הנפות/ משקל וצמצום השימוש בדלק וצמצום הזיהום. באמצעות חיישנים שממוקמים מתחת לאדמה, המערכת מנטרת עומסים בפחים מוטמנים בצורה אנליטית לפי נפח ומשקל האשפה. המערכת מנפקת מפה יומית שמתארת את מסלול המשאית לפינוי הפחים, עם נתונים מצטברים של כמויות הנפה של מכולות, השוואות וסטטיסטיקות, וזאת כדי לייעל את תהליך הפינוי ולשלוט על ההוצאות הגינון. בנוסף, חיישני הפחים המוטמנים של חברת databin. מותקנים ע"ג פחים מוטמנים ברחבי העיר ומדווחים בכל זמן נתון על רמות מילוי, על פינוי וניקיון הפח. מעבר לכך המערכת מכוונת את הנהג לפנות את הפחים העמוסים ביותר.

יכולות נוספות:

  • מערכת סביבתית – חיישנים של טמפ', צמצום זיהום אוויר, לחות, איכות האוויר, ניהול מערכות השקיה.
  • מערכת ניהול חניה חכמה – קבלת התראות היכן יש חניה פנויה/לא פנויה וניתוב הרכב לחניה פנויה, חסימת כביש או רכב אחר, חניה כפולה, מערכות לניהול התנועה
  • הפקת דוחות – דוחות שהמערכת מפיקה

דוגמא לחברות טכנולוגיה בשירות העיר החכמה של סלקום:

AGTמובילה עולמית בתחום הערים החכמות

AGT משמשת כשותף אסטרטגי של סלקום לפיתוח יכולות, תפישות וטכנולוגיות מתקדמות עבור מערכות ניהול, שליטה, בקרה ואנליטיקות מתקדמות לערים חכמות בישראל. החברות מבצעות במשותף פרויקטים טכנולוגים בערים שונות בישראל. בפרויקטים נעשה שימוש במערכות ניהול התקשורת והעברת הנתונים של סלקום ובפלטפורמות איסוף, ניהול וניתוח המידע המתקדמות של AGT, הנחשבת ע"י מומחים כאחת הפלטפורמות המתקדמות בעולם לניהול ערים חכמות. שיתוף פעולה בין החברות תואם לאסטרטגיה העסקית של סלקום בעולם ה-IOT. AGT נבחרה ע"י גרטנר, חברת המחקר הבינלאומית, בראש רשימת "4 החברות המלהיבות" (Cool Vendors) בתחום "האינטרנט של הדברים" לשנת 2016.

GreenQ  –  אופטימיזציה ובקרה של איסוף אשפה

GreenQ הופכת משאיות אשפה לחכמות על ידי התקנת חיישנים על המשאיות עצמן. בכל הנפה של פח אשפה, המערכת שמותקנת על המשאית שולחת בזמן אמת נתונים כגון: כמה אשפה יש בפח (Bin Capacity ), המיקום והזמן בו נאסף הפח. דשבורד נגיש ונוח לתפעול, מספק למנהל איסוף האשפה בזמן אמת את סטטוס הפחים והמשאיות בעיר על גבי מפה אינטראקטיבית, התראות על אירועים חריגים, כגון סטיה של משאית ממסלול או התנהגות בלתי רצויה אחרת, במקביל המערכת מספקת המלצות לאופטימיזציה על בסיס המידע הנאסף. המערכת הינה מערכת לומדת שמתאימה את עצמה לקצב הדינמי של המרחב העירוני הקיים והעתידי.  בעזרות האופטימיזציה חוסכת הרשות המוניציפלית 30-50% בשנה על איסוף אשפה, יותר משליש מתקציב ניהול האשפה העירוני.

Sayvu  –  פלטפורמת הדיווח המתקדמת ביותר בעולם

 במגוון רב של שימושים במרחב האורבני, SayVU מאפשרת לדווח מצוקה בצורה היעילה, הנגישה והמהירה ביותר שקיימת בשוק, גם כשמכשיר הטלפון החכם – נעול. פתרון העיר החכמה של SayVU משלב את הדיווח למוקדי 106 ומוקדים נוספים, והמסר מועבר בצורה ברורה. ב SayVU  שמים את האדם במרכז ומשרתים את הצורך שלו לביטחון אישי Personal Safety ומעורבות אזרחית.

Nokia – טכנולוגיות סלולר מתקדמת NB-IoT

סלקום ונוקיה, ספקית התשתיות הסלולריות של סלקום, בוחנות יחד בימים אלה טכנולוגיות סלולר מתקדמות המותאמות לעידן "האינטרנט של הדברים" ואשר יהוו בעתיד את התשתית המרכזית ליישומי ערים חכמות ויישומים נוספים. הטכנולוגיה המובילה בתחום זה נקראת NB-IoT, והיא מאפשרת תמיכה בכמויות גדולות של בקרים וחיישנים שונים לסביבת העיר החכמה, ושיפור הקליטה הסלולרית בקרבתם גם אם הם מותקנים במקומות עם כיסוי מאתגר (חניונים, חדרי מדרגות וכדומה). הדור החדש של החיישנים צפוי להיות קטן ממדים וחסכוני בסוללה (טעינה של פעם במספר שנים). יחידות קצה ראשונות צפויות להופיע החל מהמחצית השניה של 2017.

פי. אס. אי אקולוגיה – Databin החברה המובילה בארץ בתחום הפחים המוטמנים.

חברת פי.אס.אי אקולוגיה בע"מ הינה החברה המובילה בארץ בתחום הפחים המוטמנים. החברה עוסקת בתחום מעל 10 שנים, ומשווקת את מוצריה לרשויות עירוניות ולגופים מוסדיים רבים. לאחרונה פיתחה החברה את מערכת Databin – מערכת ההופכת את פחי האשפה טמונים – לחכמים. הפחים, באמצעות חיישן אלחוטי המותקן בהם, מעדכנים את מרכז הבקרה העירוני אודות נפח המיכל, הטמפרטורה בו, הלחות ונתונים נוספים. בעזרת נתונים אלו, Databin מייצרת כלי בקרה ופיקוח בזמן אמת על פינוי האשפה, ממליצה על מסלולי פינוי אופטימליים עבור המשאיות ומצמצמת את תנועתן בעיר, מונעת גלישת אשפה, משפרת את השירות הניתן לאזרח ומייעלת את מערך פינוי האשפה (חיסכון כספי לרשות).

ParKamפתרון הוליסטי לבעיה הבוערת של חנייה ותחבורה במרכזים אורבניים עמוסים ובחניונים גדולים.

חברת ParKam  פיתחה פתרון הוליסטי, פורץ דרך וייחודי ברמה עולמית לבעיה הבוערת של חנייה ותחבורה במרכזים אורבניים עמוסים ובחניונים גדולים. הפתרון שהחברה מציעה לנהגים נותן מענה לכל שלבי החניה ובכל המקומות, החל מזיהוי ודאי ובזמן אמת של מקום חנייה פנוי והצגתו על גביי אפליקציה למשתמש, ניווט עד למקום החנייה כך שבתום ניווטו עם אפליקציית ParKam הנהג מגיע לחניה פנויה, תשלום עבור משך החנייה וניווט רגלי בחזרה למקום חנייתו. לעירייה מציעה החברה כלי שליטה ובקרה מתקדם שמציג נתוני זמן אמת ונתוני עבר, והוא פשוט לשימוש לעיר ולחניון העיר כאחד.

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות