<
יום שלישי , ינואר 16 2018
מבזקים
דף הבית > נושאים בכותרות > IoT > BigData Analytics in the IOE* World

BigData Analytics in the IOE* World

*IOE = Internet of Everything – Internet of People & Things

מהפכה לאדם, הזדמנות עסקית לארגון

מוטי סדובסקי – מנהל מכירות, יזם ומומחה מידע

 Internet of Everything – המהפכה שבדרך

אנו נימצאים בתחילתו של עידן חדש שיהווה מהפכה בחיי הפרט וביכולת של ארגונים להפיק תובנות ולספק פתרונות ושירותים המותאמים היטב לצרכי לקוחותיהם. העידן החדש הזה ניקרא Internet of Everything (IOE) ובעברית "האינטרנט של כל הדברים" (אנשים, מכשירים והתקנים – Devices). מהי אותה התפתחות המאפשרת קיומה של מהפכת ה- IOE ?

 • התפתחות טכנולוגית המאפשרת מיחשוב עתיר ביצועים, איחסון מידע BigData (מידע מכל סוג, בכמויות ענק, במהירות ובאיכות), רשת אינטרנט מהירה ויציבה המנוהלת ללא אלמנט מרכזי מגביל ומאפשרת לכולם לדבר עם כולם, יכולת לחבר כל מכשיר לרשת ולתת לו כתובת IP באמצעות כרטיס זול וקטן, התפתחות עולם הסנסורים, ועוד.
 • ירידת חסמים לחיבור כל Device ברשת באמצעות קביעת תקינה ורגולציה, לצד שיפורים משמעותיים בהורדת הקרינה, מהירות הרשת, והגנת הסייבר.
 • ירידה דרמטית של מחירי המיחשוב ואיחסון המידע, ירידת מחיר הסנסורים ה- Devices (חיבור שעלה עד לא מזמן עשרות דולרים, מחירו היום עשרות סנטים), ועוד.
מוטי סדובסקי

מוטי סדובסקי

מומחי חברת הייעוץ גרטנר מעריכים כי כבר היום ישנם כ- 6.1 מיליארד Devices (מכשירים) המחוברים לרשת, ובכל יום מצטרפים כ- 5.5 מיליון מכשירים חדשים !!!

מהות המהפכה של ה- IOE

עד היום אנשים דיברו האחד עם השני והעבירו מידע באמצעות רשת האינטרנט. מעתה מיליארדי מכשירים ברשת יתחילו גם הם "לדבר" בינם לבין עצמם ועימנו בני האדם. מהפכת ה- IOE תאפשר לנו לקבל שירותים בצורה אוטומטית, שירותים שעד היום יכולנו רק לחלום עליהם, ושישנו את חיינו מקצה לקצה.

השירותים החדשים לאדם בעידן ה- IOE

כמעט בכל תחום בחיינו עליו נחשוב, מהפכת ה- IOE תשפיע עלינו האנשים ותשנה את האופן בו אנו מתנהלים. להלן מספר דוגמאות המשפיעות על האדם מקבל השירות:

רפואה: מיחשוב לביש המגיב מיד לשינוי במדדים כגון רמת הסוכר, דופק, לחץ דם וכו', ושולח לנו התראה עוד בטרם הרגשנו בדבר. במקביל תישלח הודעה אוטומטית גם למרכז רפואי היכול לתת לנו עזרה ראשונה מהירה, ולהציל חיים.

עיר חכמה: דיווח לנוהגים על רמזורים תקולים ופקקי תנועה מתהווים, דיווח בזמן אמת על תקלות באספקת מים, דיווח ממצלמות המפוזרות בעיר על בעיות שונות, וכו'.

תחבורה: הרכב מתריע על חום חריג במנוע, מצב ואיכות השמן, ובעצם כל תקלה שהיא. ההתראה תימסר הן לנו הנהגים והן למוסך שידריך אותנו מה לעשות.  עידן ה- IOE מאפשר לנו להיגמל "מטיפולי 15,000" יקרים במוסך, ולהכנס לתחנת שירות קרובה רק להחליף שמן כשאיכותו או כמותו יורדת מתחת לקו אדום שניקבע. המערכת גם תדווח לנו היכן תחנת השירות הקרובה אלינו.

הבית החכם: המקרר יודיע על המזון שהוצא ממנו במהלך השבוע ויבצע אוטומטית הזמנה ברשת השיווק המתאימה, המקרר יתריע על אי תקינותו עוד לפני שהמזון התקלקל, הברז ינטרל עצמו בעת זיהוי דליפת מים ויסגור את האספקה לבית, מכונת הקפה תודיע למרכז שירות על תקלה ואלו יבצעו תיקון מרוחק או יציעו לנו מועד לביקור טכנאי עוד בטרם זוהתה התקלה על ידינו, ועוד.

בכל תחום בחיינו יהיה ניתן לבצע שינוי שיחסוך לנו עלויות , ישפר הבריאות, ישפר השירותים שאנו מקבלים, ויהפוך תהליכים מורכבים לקצרים ואוטומטיים.

BigData Analytics – יצירת תובנות עיסקיות חדשות בארגון… ועכשיו

הטרנספורמציה הדיגיטלית המשלבת טלפון סלולרי כתחנת קצה ליישומים ארגונים לצד חיזוק החיבור עם רשת האינטרנט ותחילת עידן ה- IOE, מאפשרים לארגון לקבל כמעט בזמן אמת מידע רב שרלוונטי לפעילותו העסקית, ולהפוך רעיון להזדמנות עסקית. מחשוב עתיר ביצועים (בארגון או בענן), מהירות ויציבות הרשת ויכולת איחסון  BigData (כמויות, סוגים, אמינות ושלמות, מהירות וזמינות), לצד הפעלת יישומים אנליטיים המאפשרים לנתח כמויות מידע אדירות ולחזות את העומד לקרות מאפשרים לארגון לקבל תובנות חדשות שישפיעו על השגת היעדים העסקיים. כל ארגון צריך להגדיר מהן "שאלות המחקר" המעניינות אותו ושיסייעו לו להשיג את יעדיו.

להלן 4 מרכיבי המערכת הבאים:

 • הפלט (התצוגה) מבוסס על שאלות המחקר הארגוניות ועל היישומים האנליטיים.
 • הקלט (מקורות המידע) מבוסס על המידע הנידרשים.
 • הארגון מגדיר את תהליכי הקלט של המידע:
  • תהליכי Batch לקליטה מהירה של קבצים וטיוב המידע.
  • תהליכי Streaming לקליטת "זרם" מידע ב- Near On-Line, בדיקתו, סינונו וביצוע חישובים והתראות ראשוניות.
 • ניהול המידע ב- Data Center עתיר ביצועים המבוסס יכולות BigData.

תובנות חדשות ותוצרי ה- BigData Analytics בארגון

 • ניתוח מידע המגיע מכל מקור אפשרי (קבצים, אינטרנט, התקני רשת, וכו') באמצעות כלי BigData Analytics מאפשר לארגון לקבל תובנות עיסקיות חדשות היכולות לשפר את יכולת השיווק והמכירה של מוצרים ושירותים שונים, לצד הורדת ההוצאות.
 • בעולם של ה- IOE המידע מגיע בעיקר כ-  Stream ממיכשור ברשת או רשתות חברתיות, אך אפשרי גם קלט מקבצים (מקומיים או חיצוניים) באמצעות כלי ETL (Extract, Transform, Load) וטיוב המידע.
 • קיימים היום מוצרים איכותיים ביותר של יצרנים קניינים לצד מוצרי Open Source לטיפול ב- Stream של מידע המגיע מה- Devices של ה- IOE  ומרשתות חברתיות.
 • מדובר ביכולת לבצע קלט של מאות אלפי יחידות מידע בשניה – Near Real Time, כולל ביצוע בדיקות לקלט, ביצוע חישובים שונים, סינון של מידע שאין צורך להכניסו למאגר ה- BigData, והתראות למידיות גבי מידע חריג (תקלות, בעיות אבטחתית – סייבר, וכו').
 • המידע יכול להגיע כמעט במיידי ברשת האינטרנט ישירות מה- Devices, וגם ממדיה חברתית כגון LinkedIn, Facebook, Twitter, וכו'.

ארגון שישכיל לנתח מידע IOE זה ומידע מהרשתות החברתיות כחלק ממערך המידע הארגוני האגור אצלו, יוכל לראות את "התמונה השלמה" ולקבל תובנות חדשות גם במתן שירות איכותי ומהיר, וגם ביכולת לבצע שיווק ומכירה חדשים בדרך לשיפור היכולת לעמידה ביעדים העיסקיים.

להלן מספר דוגמאות להפקת תובנות ארגוניות ממידע המגיע מה- IOE והמשולב במידע ארגוני:

רפואה:

 • היכולת לנטר שינוי במדדים רפואיים במהירות ולתת שירות מונע ומהיר לפני החרפת המחלה. יכולת לאתר מאפייני מחלה עוד לפני שהורגשו ע"י הלקוח.
 • בקרה על שימוש קבוע בתרופות (התראה לאנשים שאינם לוקחים תרופות בזמן כאמצעי מונע מחלה).
 • אופטימיזצית מערך הרכש – קבלת מידע על שימוש בפועל בתרופה, והזמנת מלאי במחירים נוחים בטרם נוצר מחסור.
 • חיזוי הסתברותי של אפשרות להתהוות מחלה עפ"י ניתוח תופעות ומדדים שונים.
 • יצירת קשר בין מחלות למזג אויר (חום או קור קיצוניים, איכות האויר, וכו').

עיר חכמה:

 • דיווח על פקקי תנועה מתהווים, רכב תקול החוסם נתיבים וכו' (דיווח On-Line מרמזורים או מתקלות).
 • טיפולים מונעים ברשת המים או הביוב כתוצאה מדיווחים על התחלת נזילות בצנרת.
 • מניעת פשע באמצעות זיהוי מהיר של מפגעים עפ"י רשת הוידאו העירונית (המצלמות מחפשות אדם הלובש חולצה צהובה ונושא תרמיל שחור, וגובהו 180 ס"מ).
 • טיפול מהיר בנושאי איכות האויר– ניתוח של דיווחים ממיכשור המבצע ניטור ברחבי העיר.
 • זיהוי מהיר של מתקפות סייבר על מחשבי Scada המפקחים על שאיבת מים מבארות בעיר, וניטרול המתקפה.

תחבורה:

 • מספר כלי רכב מסוג ודגם מסויים המדווחים על תקלה זהה יאפשרו ליצרן להסיק מסקנות על תקלה גורפת ולקרוא לבעלי הרכב להגיע לטיפול מונע.
 • תחזוקה מונעת בשונה מהוראות היצרן והנובעות ממזג אויר חריג או תנאי נסיעה קשים.
 • דיווחים חריגים ממחשבי כלי רכב המצביע על תקיפת סייבר (לפי סוג, אזור גאוגרפי וכו').

מערכות חקירה ומודיעין:

 • ניטור מהיר של מכשירי טלפון ניידים בהם נאמרות מילים המוגדרות כפוגעניות.
 • ניטור מהיר של הרשתות החברתיות וזיהוי קשרים בין חשודים
 • ניטור לפי מיקום גאוגרפי וזמן המצביע על קשר בין חשודים בביצוע פשע.
 • דיווחים על העלאת רמת התקשורת בין חשודים המוגדרים כקבוצה למעקב, והמצביעים על האפשרות להתארגנות לביצוע פשע.
 • זיהוי תקלות וטיפול מונע במכשירי מעקב מודיעיניים.

לסיכום – יצירת תובנות וערך לארגון

מהפכת ה- IOE אמורה ליצור שינוי בחיי היום יום  של כל אחד מאיתנו,  ולהקל באמצעים שונים ואוטומטיים של מהלך חיינו. במקביל מתפתחת היכולת של הארגון לנתח מידע (פנימי וחיצוני) באמצעות מערכות BigData Analytics שתאפשר לו לקבל תובנות חדשות שלא ניתן היה להגיע אליהן לפני העידן החדש. ארגונים שישכילו לשלב מידע ממקורות פנימיים עם מידע המגיע מ- Devices ברשת ובמשולב עם מידע המגיע ממקורות חיצוניים לארגון כולל רשתות חברתיות, יוכלו לקבל תובנות שיסייעו הם לממש את יעדיהם העיסקיים ולקבל החלטות מושכלות ומהירות בעידן המודרני. עידן ה- BigData Analytics יוצר מקצוע חדש בארגון שניקרא CDO- Chief Data Officer, שיסייע לארגון להבין מהן התובנות החדשות שניתן להגיע אליהן, וכיצד לשלבן בתהליכי העבודה הארגוניים.

מוטי סדובסקי מומחה מידע ומערכות BigData Analytics

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות