<
יום רביעי , ינואר 24 2018
מבזקים
דף הבית > נושאים בכותרות > IoT > האפוקליפסה של העיר החכמה

האפוקליפסה של העיר החכמה

מאת: אילן אלתר, מנכ"ל אלתרנט

אילן אלתר

אילן אלתר

בר בלו, ראש עיריית נאואר, עיר בעלת כ-330,000 תושבים הממוקמת במדינת דיפוסט, העביר במועצת העיר בתחילת 2015 החלטה להפוך את העיר לעיר חכמה. כדי לקדם את הנושא דאג ראש העיר שמועצת העיר תאשר הקצאת תקציב של לא פחות מ-5 מיליון דולר לנושא. הכספים הגיעו מקרנות שונות מהאחוד האירופאי הדוחף להתייעלות אנרגטית, מבעלי עסקים בעיר ומחוצה לה וכן מיתרות תקציביות שנשארו לעירייה.

מר בלו, שכר את שירותי חברת הייעוץ המקצועית ביותר, אשר הכינה תוכנית אסטרטגית לתקופה של 12 חודשים, אשר כללה הטמעה של מערכות לבקרת איכות האוויר, מערכת תאורת רחוב חסכונית וחכמה, פחי אשפה חכמים המתריעים על מצב מילוי האשפה בהם, מערכת בקרת רמזורים משוכללת המחוברת לוייז, מערכת מצלמות משוכללת המתעדת כל פינה בעיר, מערכת לבקרת נזילות מים, מערכת לבקרת איכות המים, מערכת כריזה עירונית וכן מערכת לאיתור חניות פנויות בעיר. קיוסקי מידע רבים המאפשרים קבלת מידע כללי וכן מידע אישי, פוזרו ברחבי העיר כדי להקל על תושבי העיר ועל התיירים הרבים שפקדו את העיר בעקבות זכייתה בתואר העיר החכמה בעולם.

דגש מיוחד שם מר בלו על מערכת החינוך העירונית. המערכת תוכננה בצורה שתאפשר לתלמידים שלא יכולים להגיע לבתי הספר לימוד מרחוק, תאפשר להורים מעקב צמוד אחר הישגי התלמידים וכן ערוץ תקשורת פתוח בין המורים להורים. בחדרי הכיתות הותקנו מקרנים ולוחות חכמים, נבנו מעבדות משוכללות לביצוע ניסויים לימודיים ועוד. לצורך תמיכה במגוון הרחב של המערכות, אושר תקציב נוסף לפריסת קווי תקשורת מהירים בין מספר רב של אתרים בעיר, הוחלפו מערכות התקשורת ומערכת הטלפוניה הקווית שודרגה למוצר ה-State of the art המאפשר יכולות כמעט אין סופיות.

ראש העיר, מנכ"ל העיר וכל שאר בכירי העירייה הרבו להשתתף בראיונות טלוויזיה וכתבות ברדיו בהן הרבו לשבח את חוכמת העיר. כל ערוצי המדיה החברתית והאינטרנט רעשו וגעשו וסרטוני תדמית רבים הועלו ל-YouTube. מספר ימים לאחר חגיגות סוף השנה, החלה תאורת האור ברחובות להבהב הבהוב קל מידי כמה שעות. אף אחד מהתושבים ומראשי העיר לא שם דגש רב לנושא. לאחר מספר ימים בהם קצב ההבהוב התגבר, נקראה החברה אשר סיפקה את מערכת התאורה לאיתור ופתרון התקלה. בעוד החברה עמלה למצוא את הפתרון, קצב ההבהוב התגבר משמעותית. קריאות החלו להגיע למוקד התושבים על המטרד. כתוצאה מהכיבוי וההדלקה התכופים, החלו להישמע בעיר רעשים של מנורות שהתפוצצו. כמות השיחות במוקד העירייה עלה משמעותית. זמני ההמתנה עלו לממדים של עשרות ואפילו מאות דקות. אזרחים החלו לדווח על הודעות ווטסאפ שהגיעו אל מכשירם הסלולארי שתוכנם "אפוקליפסת העיר החכמה". אוסף אירועים אלו גרם לראש העיר לקבל החלטה לזמן ישיבת הנהלה דחופה בנוכחות כל בכירי העירייה כדי לטפל במצב. ניסיון זימון הפגישה באמצעות היומן האלקטרוני לא צלח – התקבלה שגיאה 404. ראש העיר ביקש מלשכתו להתקשר אל האנשים באופן אישי ולזמנם בדחיפות. הניסיון להשיג אנשים, בחיוג סלולארי או קווי צלח בחלקו – חלק מהזמן לא ניתן היה להוציא שיחת טלפון. קריאות אמבולנסים החלו להישמע ברחובות. בדיקה מהירה העלתה שבתי החולים מוצפים בחולים הסובלים מהרעלת כלור שהוזרם למי השתייה בכמויות העולות על פי 7 מהתקן המותר.

ראש העיר פנה בדחיפות לחדר הבקרה. מערכת המצלמות הראתה פקקי תנועה אין סופיים ברחבי העיר. באופן בלתי ברור מערכת הרמזורים פסקה גם היא מלפעול, מערכת התאורה החכמה כבתה, הסירנות הופעלו ברחבי העיר ובמערכת הקריזה נשמעה ההודעה "מצב חירום – יש לפנות את העיר במהירות". מאות אלפי תושבים מבוהלים, אשר יצאו לרחובות והחלו לנוס לכל עבר. דיווחים שעל מסכי עמדות המידע הופיעה ההודעה "Hacking the Smart City" החלו לזרום למוקד. המוקד לא היה ערוך לטפל בכויות השיחות ובזמני ההמתנה הארוכים. בשלב הזה היה כבר ברור לכולם – העיר נאואר נפלה קורבן למתקפת סייבר רחבה שמקורה כנראה ביבשת הסמוכה.

הערת המחבר:

בר בלו, נאואר ודיפוסט הינם שמות בדויים. המחבר משאיר להחלטת הקורא האם שאר האירועים גם הם פרי דמיונו של המחבר או שהם אירועים העלולים להתרחש בכל אחת מערי ישראל והעולם.

 

 

 

 

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות