<
יום רביעי , ינואר 17 2018
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > מי החכמים בעיר?

מי החכמים בעיר?

דר יעל דובינסקי, Head of IoT, Ness

דר יעל דובינסקי, Head of IoT, Ness

ד"ר יעל דובינסקי, Head of IoT, Ness

בעשור האחרון, אנו רואים יותר ויותר יישומים של 'עיר חכמה' תוך שימוש באינטרנט של הדברים Internet of Things (IoT). האינטרנט של הדברים משמעותו הוספת חיישנים ויכולות חישוב ועיבוד לאובייקטים שונים, וחיבורם לרשת האינטרנט. זאת, לטובת איסוף מידע בזמן אמת, עיבודו ושינוע שלו לטובת ישומים שונים. ברמה העסקית, שימוש בסוגי מידע רבים ומגוונים שיתקבלו בזמן אמת מאובייקטים בעולם הפיזי כולל מחשוב לביש כמו גם ממערכות מידע קיימות, מאפשר קבלת ההחלטות בצורה חכמה, עסקית ובזמן אמת. לפיכך, המידע שנאסף בזמן אמת נמצא בבסיס של יישומי עיר חכמה, ורצוי שכל עירייה תרכז מקורות מידע אילו כדי לנהל ממערכת אחת את כל הסנסורים ומקורות מידע זמן אמת, לבצע היתוך מידע שמאפשר הבנת אירועים,  ולתמוך בקבלת החלטות זמן אמת מחדר המצב ועל ידי בעלי התפקידים השונים בשטח.

לדוגמא, כדי לתת המלצות לאזרחים החולים במחלות ריאה ששוהים בעיר החכמה בה הזיהום גבוה ברגע נתון, אנו נתבסס על סוגי מידע שונים ממקורות שונים כמו נתוני סנסורים לבישים, נתוני מצב בריאותי, נתוני מיקום, נתוני איכות אוויר ועוד. ככל שהמידע מהסנסורים יספק הקשר מדויק יותר, נוכל להתייחס נכון יותר ולערב תעשיות הקשורות למצב – לדוגמא, במקרה של משאף המחובר  לאינטרנט מעורבים כל הגופים הרפואיים כדי לתת לחולים את השירות; סינרגיה גדולה יותר תתקיים אם יתבצע חיבור לעיר החכמה בה מפוזרים מוניטורים לאיכות האוויר או חיבור לכוחות ההצלה, או אפילו חיבור להיבט הפיננסי של הביטוח הרפואי. נשאף לפתרון שמזהה דפוסים, אנומליות, מחשב אנליטיקות מנבאות, מונעות, ומנסה לתת את ההמלצה הטובה ביותר בזמן אמת. לדוגמא, אם רמת הזיהום גבוהה, המשאף יתריע והיישום יציע פתרונות שונים ומינון מונע.

Picture2שני נושאים עיקריים מובילים את יישומי עיר חכמה:

הנושא הראשון, הוא תפעול ותחזוקה יעילים יותר של המערכות העירוניות. בנושא זה אנו יכולים לראות בין היתר יישומים להתייעלות אנרגטית, לצמצום זיהום אוויר ומים, לשיפור הביטחון, לניהול החנייה, לטיפול בסילוק אשפה ועוד. האתגר כיום בנושא זה, הינו לנהל את התווך של הסנסורים במערכת אחת (Connected Device Manager – CDM) מה שמאפשר את הרחבת התווך בצורה שיטתית ואת האפשרות לקשר בין מידע ממקורות שונים.

הנושא השני הוא מתן שירות מתקדם בזמן אמת לאזרחים ולתושבים. עירייה חכמה לא צריכה שאזרחיה ידווחו על מפגעים, אלא על סמך מידע זמן אמת שברשותה, יכולה העירייה לדווח לאזרחים על פי מיקומם על מפגעים בדרכם. בנוסף, עיריות יכולות כיום להשתמש במידע זמן אמת קיים כדי למשל, לתמוך בעסקים קטנים על ידי פירסום והכוונה, לכוון תיירות על פי מטרות עיסקיות, לעודד מעורבות אזרחים באירועים שונים ועוד ועוד.

נס טכנולוגיות הינה מהאינטגרטורים הראשונים בישראל אשר מובילים ידע בעולם זה ומהווים HUB לספקים, שותפים ומומחי ידע עבור ניהול פרויקטים מקצה לקצה ומתן שירות מתמשך בנושאי מידע ואנליטיקות. בנוסף, נס יצרה שותפויות חובקות עולם בתחום העיר החכמה, והקימה את IoT Playground Ness בקרית עתידים. בשיתוף עם ספקים, אנו מציגים ניהול מערכת גופי תאורה LED המאפשרת חיסכון משמעותי בצריכת אנרגיה ובאחזקה; ניהול מרחוק של סנסורים בגופי התאורה כמו מצלמות, סנסורים סביבתיים, עמדת SoS; ניהול מסכים דיגיטליים קינטיים המזהים מחוות ומייצרים אינטראקציה עם הקהל; מערכות להיתוך וניהול מידע זמן אמת כדי להפיק אנליטיקות ייעודיות ולהשפיע על קבלת החלטות בזמן אמת. אנו מזמינים ארגונים לומדים ובפרט בעלי תפקידים כגון, פיתוח עיסקי, פיתוח מידע ארגוני וחדשנות למטרות עיסקיות, מנהלי פיתוח מוצרים, מנהלי חדרי מצב, לבקר ב IoT Playground Ness  שבקרית עתידים, להתנסות, ולראות הלכה למעשה כיצד עובדת הלכה למעשה "עיר חכמה".

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות