<
יום רביעי , ינואר 17 2018
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > עיר חכמה היא קודם כל עיר נעימה ובטוחה יותר למחיה

עיר חכמה היא קודם כל עיר נעימה ובטוחה יותר למחיה

 

שמוליק סיטון מנהל תחום BIG DATA ב SAP

שמוליק סיטון מנהל תחום BIG DATA ב SAP

שמוליק סיטון, מנהל תחום ביג דאטה ב- SAP ישראל, מספר על המטרות העיקריות בתהליך תכנון עיר חכמה וגורס כי התפקיד המרכזי שלההוא ליצור עבור האזרח עיר בטוחה המייצרת סביבת חיים נעימה ואיכותית . ראיון

"מאז הימים הראשונים של המהפכה התעשייתית ערים משכו אליהן אנשים. חלקם אנשים צעירים, חלקם מהגרים, חלקם אנשים שאוהבים תרבות וחדשנות. כמחצית מן המין האנושי כיום – 3.5 מיליארד אנשים,חיים בערים ואחוז זה צפוי לעלות לכ- 60% עד שנת 2030", פותח ואומר שמוליק סיטון, מנהל תחום ביג דאטה ב- SAP ישראל. "ערים מהוות מרכז של חדשנות ותרבות, אך ככל שהאוכלוסיה העירונית הולכת וגדלה, כך גדלות הבעיות בערים ובשכונות המגורים: הזדקנות אוכלוסיה, זיהום אויר, גודש בתנועה ופשיעה".

תהליך טכנולוגי שסובב את האזרח

"כאשר מדברים על עיר חכמה, אנשים נוטים לחשוב שמדובר במכוניות אוטונומיות, רמזורים שמזהים עומסי תנועה ומוקד עירוני ממוחשב שנותן מענה לתושבים באמצעות מעגל מצלמות שמקיף את העיר ומזרים מידע לתחנות המידע של העירייה, והאמת שזה נכון", מציין סיטון. "יחד עם זאת, אחד ההיבטים המהותיים ביותר של עיר חכמה, מעבר לשליטה טובה יותר בתשתיות, בתקציבים, בהפקת דוחות וכיוצא בזה, הוא ההבנה שאנחנו נכנסים לתהליך טכנולוגי ממשי שסובב סביב האזרח". סיטון: "יש כרגע טרנד עכשווי גלובלי של מעבר לערים חכמות. דור חדש של ראשי ערים ופוליטיקאים ברחבי העולם בוחנים כיצד רותמים את הטכנולוגיות העוצמתיות כיום כמו הענן, ה- IOT, מובייל, וניתוחים אנליטיים של ביג דאטה על מנת להפוך את הערים לקלות יותר לניהול, נעימות  ובטוחות יותר למחייה. פתרונות לערים חכמות נועדו לנצל טכנולוגיות מידע ותקשורת הן עבור שיפור רמת החיים של התושבים, למשל על ידי הקלה במציאת מקומות חניה והפיכת שירותים עירוניים לדיגיטליים והן עבור חסכון בעלויות, אך המרכיב החשוב ביותר אולי הוא להפוך את הערים לנעימות ובטוחות יותר, בהן היקף התאונות והיקף הפשע מצטמצם הודות לטכנולוגיות. המטרה הסופית היא שהאזרח יקבל שירות טוב יותר ברמת מחיה גבוהה יותר ובסביבה נעימה יותר, תוך הגברת הביטחון האישי שלו".

כיצד מיישמים עיר חכמה ובטוחה הלכה למעשה?

"תכנון עיר מהווה גורם חשוב מאוד בכל התחום של הגשמת החזון של ערים חכמות, מפני שאנו מוסיפים את הנדבך הטכנולוגי של העיר החכמה על תשתית או פלטפורמה עירונית קיימת. אחד האתגרים המרכזיים הוא חיבור התשתיות והמערכות הקיימות לטכנולוגיות החדשות. לדוגמא, לכל עירייה יש מערכת תאורה קיימת ובאמצעות טכנולוגיית העיר החכמה אנחנו מבקשים ליצור חיסכון בתאורה ולווסת את משאבי התאורה כך שיספקו אור היכן ובזמן שהם חיוניים ולא יפעלו במקומות ובזמנים שאין בהם צורך על מנת לחסוך כסף. למעשה, כל השליטה, הבקרה והתפעול של מערכת התאורה מושתתות על פלטפורמה ותשתית קיימות".

כיצד SAP משתלבת ביצירת עיר העתיד?

עם עליית המודעות לנושא הערים החכמות וההבנה בצורך של עיר חכמה על מנת ליצור איכות חיים טובה ובטיחותית יותר לכלל האזרחים, החלו ספקים רבים של ערים חכמות להיכנס אל התחום, ביניהם חברת SAP, המובילה העולמית בפיתוח ויישום יישומים ארגוניים. ביחד אנחנו מביאים פתרונות מלאים לערים שרוצות להיכנס לתחום הזה של עיר חכמה. SAP עובדת בשיתוף פעולה מלא עם צוותי העירייה השונים ומחשיבה אותם כמומחי תוכן שיסייעו לה באספקת פלטפורמה מתאימה לעיר. עובדי העירייה מכירים את העיר באופן המיטבי ונושמים אותה מספיק שנים כדי לדעת מה הכי מתאים עבורה. אם עירייה מסוימת רוצה לבסס שקיפות בעיר, SAP תספק לה פלטפורמה מבוססת ענן לשם כך, שלמעשה נותנת שירות לכלל האזרחים. היא מסוגלת להכיל אפליקציות עירוניות שהמידע והתכנים שלהן יושבים על הענן של SAP, ויודעת לספק את המידע המדויק ביותר עבור כל אזרח". סיטון מוסיף: "הפלטפורמה יודעת לספק תמיכה לאפליקציות בכל תחום כמו חינוך, תעבורה, מיסים, תברואה, מוקד עירוני ועוד, ובמקביל ללמוד על פעילותה של העיר מתוך אפליקציות אלו ולשפר את מתן השירותים בהתאם. היא נותנת שירות מלא של IOT, אנליטיקה, בניה של אפליקציות וכן יכולה לשתף במידע שאספה. המטרה היא לתת שירות מלא ככל האפשר לכלל האזרחים בעיר.דוגמא לפרויקט מוצלח של SAP בתחום, הינה העיר בוסטון המספקת באמצעות מגוון פתרונות חדשניים איכות חיים מתקדמת ואיכותית ביותר לתושביה ואף הצליחה לצמצם את אחוז הפשיעה באזורים בתחומה ב -55%".

ספר על יישומים מעניינים שאתם מציעים לעיר החכמה

"אחד השירותים ש-SAP מציעה הוא Traffic insight, המצביע על עומסי תנועה ברחבי העיר ויודע לספק המלצות כיצד עדיף לנוע. למשל, אם הדרך שלך לעבודה עמוסה מאוד, השירות יודע לומר לך באיזו דרך חלופית כדאי לך לבחור על מנת להגיע בזמן. באמצעות סנכרון עם מערכת מזג האוויר הוא יכול לספק מידע האם יש מזג אויר נוח לרכיבה על אופניים או שאולי עדיף לך ללכת ברגל או להשתמש בתחבורה הציבורית. שירות אחר יודע להציב כוחות שיטור בעיר באופן יעיל, במקומות בהם הם הכרחיים בשעות מסוימות, בהסתמך על אירועים שקרו בעבר ושברצוננו למנוע את התרחשותם בשנית. שירות נוסף ש-SAP מציעה נותן מידע על כיווני הרוח ובהתאם לרמת זיהום האוויר באזור מספק המלצות לכדאיות של פעילות ספורטיבית במרחב הפתוח. ל-SAP אפשרות לספק גם את המערכות הפועלות בעירייה אליהן היא מתחברת על מנת ליצור אינטגרציה מושלמת. אנחנו מתחברים למערכות תשלומי החשבונות של העירייה ולמערכות ה-CRM של SAP או חברה אחרת. כך למשל המוקד העירוני מושתת על מערכות של CRM ובאמצעות כך אנחנו יכולים לספק לו שליטה ובקרה טובים יותר".

"לסיכום", אומר סיטון, "פרויקט העיר החכמה אינו רק שאיפה אוטופית לטכנולוגיה עתידנית משוכללת בה האינטרנט של הדברים ינהל את מערך חיינו המוניצפלי, אלא זהו תהליך ארוך בו מושם דגש על פיתוח איכות החיים של האזרח ושמירה על ביטחונו האישי והסביבתי, תוך סיוע בכל התנהלות חייו האורבניים". למידע נוסף: www.sap.com/israel/index.html

 

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות