<
יום שלישי , ינואר 23 2018
מבזקים
דף הבית > נושאים בכותרות > עיר חכמה > 'מפעל העתיד'. גירסת 'דאסו' וממשלת צרפת

'מפעל העתיד'. גירסת 'דאסו' וממשלת צרפת

מנכ"ל דאסו סיסטמס, ברנרד שארלס.

מנכ"ל דאסו סיסטמס, ברנרד שארלס.

מאת: אלי טנא

במאי 2015 הכריזה ממשלת צרפת על מיזם "תעשיית העתיד" במסגרתו תנסה לחזות ולתכנן את האופן בו תפעל ותשתלב תעשיית העתיד במירקם החיים – וכיצד תאפשר יצירת 'שפע כלכלי' לאוכלוסיה בצרפת ובעולם

מיזם זה נערך על רקע השינויים המדהימים המתרחשים ועוד יתרחשו בתחום הייצור והתעשייה (וכמובן, על כל שרשרת הערך והאספקה הנובעים מכך) בגין ההתקדמות הטכנולוגית, הגלובליזציה ועוד.

באופן טבעי, נבחרה 'דאסו' כשותפה מובילה במיזם כאשר היא מייצגת ידע וניסיון רלבנטיים בתחום הכולל איחוד של מפעלים, תכנון אובייקטים מקושרים, מציאות רבודה, רובוטיקה, ביג דאטה, אבטחת סייבר, מעבר צפוי ל'ייצור 'בהוספה' (מבוסס מדפסות תלת-מימד) וטכנולוגיות נוספות המשיקות ל-30 שנות החדשנות הטכנולוגית של דאסו סיסטמס בתכנון 3D, סימולציה וייצור.

ברנרד שארלס, נשיא ומנכ"ל דאסו סיסטמס, ישמש כנשיא שותף של הברית, בעוד חברת דאסו סיסטמס תפעל להגדרת תוכנית הדיגיטציה שמאחורי Industry of the Future, תסייע בבניית פרויקטים משותפים של מחקר ופיתוח כדי למלא פערים הקיימים כיום בתחום הטכנולוגיה, תסייע לשדרג את שיטות הייצור הדיגיטליות של ארגונים קטנים ובינוניים בצרפת ובאירופה כולה, ותפעל לטיפוח שיתופי פעולה בינלאומיים בנושא זה, תוך איתור של החיבורים הנכונים בין גופים.

"הברית לקידום 'תעשיית העתיד' היא חיבורת בסדר גודל חדש לגמרי, המביאה יחדיו ידע מקצועי ותעשייתי עם השקעות ברמה הלאומית", אמר ברנרד שארלס. "ההכרה של הממשלה בבעיות איתם מתמודדת התעשייה, והמאמצים אותם כבר נקטה כדי לעודד חדשנות, יוצרים תחושה של התלהבות מחודשת בתעשייה המקומית. האתגר כיום הינו לעודד ולאפשר שינוי דיגיטלי גם עבור ארגונים קטנים ובינוניים, אשר מניעים קדימה את הביצועים התחרותיים בתעשייה כולה, כולל שיתוף פעולה עם יוזמות אירופאיות דומות, כמו יוזמת Manufacturing 4.0 בגרמניה".

התעשייה המסורתית של היום נמצאת בצומת קריטית. בעיות כמו קיימות, מודרניזציה של מפעלים, והצורך בשיתוף פעולה חזק יותר עם שרשרת ההפצה הבינלאומית הם שינויים מהפכנים נדרשים. בעקבות כך, ממשלות וארגונים במדינות ברחבי העולם, כולל גרמניה, ארה"ב, יפן והודו, מתחילים לזהות את החשיבות של השקת יוזמות תעשיתיות מקומיות, אשר ייסיעו לתעשייה להשתלב בעידן הדיגיטלי ויעזרו בהזנקת הכלכלה המקומית. לצורך הנושא הזה, החדשנות התעשייתית הולכת הרבה מעבר לחומות המפעל עצמו, ושואפת לשלב מספר תחומים דיגיטליים כדי לשנות את התהליכים הקיימים, תוך שהיא יוצרת במקביל מודלים הוליסטיים ודינאמיים יותר של ייצור.

'מפעל העתיד' קשור קשר הדוק עם 'עיר העתיד' – ורק שילוב של "הכול בכול" יאפשר מתן פתרונות רציניים וישימים לשניהם – לטובת אוכלוסיית העולם.

בין היתר יעסוק פרויקט 'מפעל העתיד' את תחוימי החשיבה והתכנון הבאים:

המעבר ל'תעשיית העתיד' דורש התייעלות בתחומים ספציפיים שיספקו חברים שונים בברית, המביאים מצידם תפיסות ייחודיות לגבי הדרך בה ניתן להפוך את התעשייה שוב לחדשנית. היוזמה תתבסס על מומחיות דאסו סיסטמס בסיוע לארגונים ברחבי העולם לבצע מהפך בתחומים הבאים:

–          מדעי חומרים: התקדמות במדעי הכימיה והחומרים אשר כבר היום מובילים לפריצות דרך ברכיבים חדשים אשר משנים את אופן ביצוע תהליכים תעשייתיים, למשל חומרים מרוכבים. חומרים חדשים יומצאו כתוצאה ממידול וסימולציה בעולם הביולוגיה.

–          מפעלים דיגיטלי: מערכות משובצות, תוכנה ואלקטרוניקה יסייעו להבטיח כי מוצרים, מכונות, מפעלים ואנשים יהיה מקושרים יחדיו, להשגת ייצור ותפעול מירביים. פלטפורמה דיגיטלית, כמו זו המציעה דאסו סיסטמס, היא מפתח לקישור בין מרכיבים אלה.

–          ייצור כשירות (Manufacturing-as-a-service): שיתוף פעולה מקוון בין כל הגורמים המעורבים מאפשר גמישות ויכולת לנהל דרישות מגוונות מצד לקוחות, ומסייע להעניק לחברות ייתרון תחרותי. חברות חייבות להיות מסוגלות להגיב במהירות לדרישות השוק לרוחב כל שרשרת הערך, ולכלול שיטות חדשות כגון הדפסה בתלת מימד.

–          מערכות מכאטרוניות ומערכות של מערכות: הנדסת מערכות מבוססת מודלים היא מרכיב חשוב בתהליך ההגדרה, ההדמיה והעיצוב של מוצרים וירטואליים, ושל חוויות משתמש המחקות באופן מלא את אלו של העולם האמיתי.

–          ייצור דיגיטלי: מרכזי ה-Fab Labs מציעים מגוון רחב של טכניקות ייצור חדשות וכן רמה גבוהה יותר של גמישות באופן בו מייצרים דברים. סטרטאפים במיוחד, מסוגלים להיות הרבה יותר זריזים דרך הגבלת הסיכונים הקשורים בהשקת מוצרים חדשניים.

"תעשית העתיד תהיה תעשייה של חוויות, הבנויה סביב שרשרת ערך מודולרית וזריזה מאוד", מסכם ברנרד שארלס. "אנו כבר יכולים לראות כיצד מדעי החומרים, מדפסות תלת מימד ומרכזי Fab Labs משנים את הדרך בה אנו מתכננים, מייצרים ומשווקים מוצרים ופתרונות חדשים. רק באמצעות מינוף האפשרויות שמציעה לנו הדיגטציה – תהיה התעשייה מסוגלת ליצור לעצמה עתיד בר קיימא".

אודות מערכת ITnews

נגישות