<
יום שלישי , ינואר 23 2018
מבזקים

האתגר: עיר המחר

מאת: אלי טנא

3DS_Ingeborg Rocker

ד"ר אינגבורג רוקר. האדריכלית המובילה של 3DEXPERIENCity

סופרי המדע הבידיוני עוסקים כבר שנים בתיאור מפורט של 'עיר המחר'. בספרו של אסימוב "מנהרות הפלדה" מתוארת "מגה-עיר" המשתרעת מניו-יורק של היום ועד בוסטון כמעט. שבה כל בניין הוא 'מיני עיר' של היום, התושבים סובלים מפוביות ופחדים מפני השטח הפתוח. המזון המסופק לתושבים ברובו סינתטי. מאפיינים רבים של קולחוז/קיבוץ מתקיימים ברוב מרץ – חדרי אוכל משותפים, מקלחות ציבוריות ומה לא – והמרחבים האישיים מצומצמים ביותר (אמרנו 'טוקיו'?)

בספר אחר שלו, בטרילוגיית 'המוסד' עוסק אסימוב בפגיעותה של הבירה 'האימפריאלית' התלויה באופן מוחלט בשרשת אספקה אינסופית של משאבים, אנרגיה ומזון אליה ממקומות קרובים ורחוקים – והמרחק בינה לבין רעב עלול להיות "תקלה בינונית" בנמל מטענים (ימי/אוירי/חללי). ואכן, דילמה מהותית היא, אליבא דאסימוב ואחרים, כיצד מאכילים תושבי עיר העסוקים רובם בתעשיית השרותים אשר, כידוע, אינה מייצרת ולו קלוריה אחת…

הסרט 'שמש ירוקה' ('סוילנט גרין') מדבר על עתיד אפוקליפטי עוד יותר של החברה העירונית – שכמותה גדלה כל העת מסך האוכלוסיה – שבסופו מסתבר, שכדי להאכיל את כל רעבי העולם…הפכנו קניבלים בעל כורחנו.

אם אתם חושבים שזהו מדע בדיוני חסר בסיס, אתם ככל הנראה חיים בעולם מקביל….

המציאות מסובכת מכל דמיון

ביתן ישראל באקספו. להאכיל את העולם. מחר 'אקספו 2015', אשר נערך השנה במילאנו, איפשר ל'דאסו-סיסטם', מחברות התוכנה המובילות באירופה ובעולם להציג את תפישתה וחזונה על עיר העתיד.

'דאסו', אשר פיתחה בשנים האחרונות את תפישת "עולם וירטואלי מלא" המאפשר יצירת חוויה כמו מציאותית ואף מעבר לכך במסגרת תפישת 3DExperience הלכה צעד נוסף קדימה.

חזון 3DEXPERIENCity מדבר על מיפוי מלא של סביבה עירונית (עיר ממשית. אמיתית) תוך הזנת כל הפרמטרים החומריים והרוחניים-קהילתיים לצורך יצירת 'עיר אמיתית' במרחב הוירטואלי – ותוך מתן אפשרות לבצע סימולציות ובדיקות ייתכנות של תהליכים ושינויים הנובעים מהתפתחות טבעית, החלטות מדיניות-מוניציפליות, כוחות טבע והשפעה של שינויים טכנולוגיים על תהליכים אלה – אל תוך העתיד.

הביתן הישראלי. אקספו

הביתן הישראלי. אקספו

המהלך נמצא בחיתוליו, אולם מדובר במהלך עצום מימדים, אשר בסופו אמורים 'פרנסי ערים' ו'פרנסי העולם' להיות מצויידים בכלים המאפשרים קבלת החלטות גורליות עם הרבה יותר כלים שבאפשרותם לצמצם טעויות שמחירן בלתי נתפש, על רקע תהליכי העיור (אורבניזציה) המואצים.

'דאסו' בחרבה מובילה בתחום התכנון והתלת-מימד, מציבה את האפשרות להציג תהליכים באופן ויזואלי-תלת מימדי הקרוב ביותר למציאות מאפשרת ניתוח, הבנה והפנמה משמעותיים בהרבה.

העולם מתקדם אל 'עיור יתר'

קצת נתונים 'מהיום' – לא מהעתיד הקרוב-רחוק. כבר היום – יותר מ-50% מאוכלוסיית העולם חיה בערים. יתרה מזאת, על קצב ההתרבות הנוכחי, התחזית מלמדת שמסך אוכלוסיה של 6.6 מיליארד תושבים בפלנטה (לא כולם שבעים) בשנת 2011 – אוכלוסיית העולם תהיה קרוב ל-10 מיליארד בשנת 2050. מספרים אלה מניחים נסיונות של הגבלת ילודה – וגידול שעיקרו העולם המתפתח (אירופה, לדוגמא תסבול מ'תת גידול').

מגה ערים, שמספר תושביהן עולה על 20 מיליון, צומחות סביבנו – רבות מהן באופן שמקשה מאוד על היכולת לנהל בקרה על האוכלוסיה. מרבית הערים הללו צומחות, איך לא – בסין, בהודו ובמזרח אסיה.

כבר היום, תהליך העיור המהיר יוצר בעיות משמעותיות בתחום התשתיות, תחבורה, אספקת מזון וניהול פעילות קהילתית סדירה. תהליכים אלה – בהעדר כלים מתקדמים יותר לניהול, הובלה ובקרה – יועצמו בטור גיאומטרי.

שינויים טכנולוגיים מעצימים עוד יותר את אתגר בניית סביבת חיים איכותית לאוכלוסיית העולם ההולך ועולה על גדותיו.

מישהו חייב להתבונן אל העתיד ולתכנן אותו בצורה יותר יעילה.אחת הבעיות, בתוך שלל הבעיות, היא קוצר הראות של פוליטיקאים שמה שמעניין אותם בדרך כלל הוא הרבעון הבא של הקדנציה שלהם. ולא רק בישראל…

בינתיים – 'ניצנים ראשונים'

כבר שנים ש'דאסו' נוגעת בתחום בזוויות שונות של החזון. לתפישתה (הנכונה ככל הנראה), ככל שיעמדו לרשות מקבלי ההחלטות כלים יותר מעשייים ומתקדמים לתכנון – כך תהיה אפשרית ראייה לטווח ארוך יותר, תכנון 'אסטרטגי' יותר וקבלת החלטות 'צופות פני עתיד' איכותיות הרבה יותר.

על פי תפישת העולם של דאסו 'ניסוי בעולם  האמיתי' כרוך בעלות כלכלית וחברתית גבוהים מכדי שפוליטיקאי כלשהו מוכן או רוצה לשלם.

אחרי ניסוי ראשוני באקספו הקודם, בשנחאי, ביצעה החברה את מיזם בשיתוף פעולה מלא עם הנהלת אקספו במילאנו – והתפוקה הייתה 'סיור וירטואלי' בעיר שנבנתה סביב 'אקספו 2015' – שרמת התצוגה בה ואופן הצגתה מדהימים ומאפשרים לבצע 'סיור כורסה' מלא ומקיף באמצעות תנועות של הראש והעין.

אמנם, עדיין אין בסיור את הריחות, הטעמים והעומס בקופות – אבל יש כאלה שטוענים שזה אינו פגם כלל וכלל.

במקביל למיזם זה – החלה 'דאסו' במיזם בקנה מידה מלא עם העיר סינגפור. זוהי, ללא כל ספק העיר המושלמת לביצוע הפיילוט הראשון – ועל כך במסגרת נפרשת

מיזמים נוספים, בתחומים משיקים – וגם בתחומים לכאורה נפרדים מיישמים את התפישה והחזון 'הגדולים' של החברה – 'עולם וירטואלי' ה'ממפה' את העולם כולו – העולם הפיזי על כל היבטיו ומאפשר ראייה גלובאלית של הקשר אדם-משפחה-קהילה-עיר-עולם.

ביניהם ניתן למנות את פרויקט 'המטוס הסולארי' שבזווית הראייה של החבר הוא לא רק תכנון מטוס בקטגוריה חדשה ובואפן שיקטין את סיכויי הטעות בטיסות הניסוי – אלא תכנון ויצירת עולם וירטואלי שלם עבור המטוס – המאפשר תכנון מסלולו בתוך העולם הממשי (מזג אויר, איתני טבע, פוליטיקה וכדומה).

כך גם מיזם 'מפעל העתיד' (ראו הבלטה במסגרת המאמר). הוא בהחלט עוסק לא רק במפעל כיחידת 'רווח' אוטונומית – אלא השתלבותו במירקם החברתי-גיאו-פוליטי בו הוא מתקיים.

אין ספק. יהיה מעניין לראות האם הכוונות הטובות יסתיימו בעולם טוב יותר.

singapore-8282326[1]

סינגפור: 'סנונית ראשונה' באופן טבעי, העיר-מדינה הראשונה שהתגייסה למיזם 'העיר הוירטואלית' נוסח דאסו הייתה סינגפור. נתוני היסוד שלה אידיאליים – מורכבות גיאוגרפית, קידמה טכנולוגית ושילטון מאוד ריכוזי ה'מתמחה' בקבלה ויישום החלטות שמטרתן שליטה הרבה יותר גדולה הן על חיי הפרט והן על תהליכים של עיור, איכלוס ומגמות סוציו-אקונומיות בקהילה. המיזם הינו – פיתוח 'סינגפור וירטואלית' ה'פועלת' לצד העולם הממשי – ואשר בה ניתן, פרט ל'סיורים של ההווה' – גם לסמלץ תהליכים אל תוך העתיד – הרחבה שכונות, גידול אוכלוסין, הוספה והפחתה של תשתיות וכדומה – והשפעתן על העיר. מדובר בפרויקט עצום מימדים של מיפוי מידע, ובניית פלטפורמה לביצוע סימולציות המאפשרות בחינה כבר עכשיו, 'בעולם האחר', של השפעת מהלכים והתפתחויות על המרחב העירוני הכולל. שיתוף הפעולה, הכולל התגייסות מלאה של המימשל על שלוחותיו, אמור להביא לתוצאה ניתנת למדידה בשנת 2018.

 

אודות מערכת ITnews

נגישות