<
יום שלישי , פברואר 20 2018
מבזקים
דף הבית > כתבות IT מגזין > "עיר חכמה" – לא רק טכנולוגיה

"עיר חכמה" – לא רק טכנולוגיה

מאת: יהודה אלידע

החזון של "עיר חכמה" נתפס על ידי טכנוקרטים כאוסף של אמצעים "דיגיטליים" לניהול יעיל יותר של המרקם העירוני. לא כך במנהלת העיר רמת-גן. דווקא בעיר הזאת שסובלת (או נהנית) מתדמית של בורגנות שמרנית, שבעה ומפונקת, מוביל ראש העיר סדרה של מהלכים משולבים שבמהותם נועדו להזריק תוכן חדש ומשמעותי יותר למותג "עיר חכמה". על פי משנתו של ישראל זינגר,

ישראל זינגר . צילום  מנחם רייס

ישראל זינגר . צילום מנחם רייס

עיר חכמה היא מקום שתושביו נהנים מתשתיות משפרות איכות חיים בעידן הטכנולוגי, ושירותים עירוניים שעוצבו לתת מענה לשאיפות כלכליות ותרבותיות של הקהילה ובמיוחד של הצעירים. "חינוך איכותי היה ונשאר השירות העירוני שבראש סולם הקדימויות של רמת-גן", אומר ישראל זינגר. "זה לא אומר שנזניח אלמנטים אחרים של העיר החכמה, כמו ביטחון וניקיון ברשות הרבים, תחבורה זורמת ואסתטיקה "ירוקה", תעסוקה מכובדת ותרבות מעשירה. אבל רמת גן היא עיר של חינוך איכותי בכל המדרג של מוסדות הוראה, עם בתי ספר ששמם יצא לפניהם בכל ישראל, אוניברסיטה גדולה ושלוש מכללות אקדמיות. כאשר אנו מדברים על עיר חכמה אנו מעוניינים למנף את הנכסים האלה כדי לחזק את מעמדה של רמת גן כ"חממה" מפנקת לצעיריה המקודמים לחזית ההי-טק, התרבות והכלכלה העולמית. ריכוז חברות הטכנולוגיה בסביבות הבורסה הוא מודל שאנו שואפים להרחיב על כל הפעילות העירונית, גם בשכונת המאותגרות דמוגרפית. למשוך חברות הי-טק לאזורי התעסוקה שלנו באמצעות תשתיות מעולות, כוח עבודה שזכה לחינוך הטוב ביותר בעולמות הטכנולוגיה, ואוזן קשבת במנגנון העירוני לדרישות הייחודיות של מיזמי טכנולוגיה צעירים".

השרת מספר 1

לא תטעו לשמוע את השקפת העולם של איש חינוך מובהק מוטמעים ב-Subtext של דברי ישראל זינגר. הוא הרי הגיע לתפקידו הנוכחי אחרי כהונה עטורת הישגים כמנהל בית הספר בליך הידוע. אבל, בניגוד לתדמית השבלונית של פוליטיקאי קשוח, הקול האישי שלו ממוקם במנעד הרגשי של "שירותיות" ולא של "שררה". "מהיום הראשון בו הצגתי את מועמדותי לבחירה, המוטו היה אחד: 'אני רוצה להיות השרת מספר אחד של תושבי רמת גן", הוא אומר לנו. "וכדי לשרת טוב יותר צריך לאמץ את הטכנולוגיות הרלוונטיות בלי לחשוש משבירת תבניות מיושנות, ככל שהדבר קשה למימוש בארגון ציבורי. לדוגמה, כדי לשפר את הקשר לאזרח העברנו את הממשק התקשורתי מול העירייה למערכת "ניהול קשרי לקוחות", CRM, כפי שהדבר נעשה בחברות עסקיות גדולות ובארגונים לאומיים מצטיינים." הצעד, הטכני לכאורה, הוביל מהפך באפקטיביות של המוקד העירוני. היום, כאשר אזרח מתקשר למוקד כדי לדווח על בעיה כלשהי, החל בנזילת מים בגן עירוני וכלה ברעש שעושים שכנים או נערים ברחוב, הוא מאתחל תהליך ממוחשב שחייב להסתיים בפתרון. שום דבר לא נשכח ולא נופל בין הכיסאות. והמענה מגיע תוך שעות לכל היותר.

"דוגמה אחרת, הנגשת שירותים מקוונים לכולם. כדי להכין  את התשתיות הדרושות לעיר החכמה, עיריית רמת-גן פועלת לפריסת שרת סיבים אופטיים שתגיע לכל בית ולכל עסק בעיר. כי לא מספיק לדבר על ממשל זמין, צריך גם לספק בנקודת הקצה של הרשת נגישות לתכנים שתעודד את כולם להשתתף בסביבה הדיגיטלית – כי היא מעצימה את קולו של האזרח ומשתפת אוכלוסיות שאחרת היו נשארות מחוץ למעגל ההשפעה. כך גם נמשוך סטארט-אפיסטים צעירים לעיר, משום שהם חייבים קישוריות מושלמת לעולם של עננים ולקהל לקוחות פוטנציאליים בעולם כולו. אנו רוצים שרמת-גן תציע את התשתיות התקשורתיות הטובות ביותר בישראל".

 משחק בליגה של מטרופולין

התפנית "הדיגיטלית" שמוביל ישראל זינגר ברמת-גן מדגישה אומנם את הרצון להתחדשות וריענון התדמית  של העיר הוותיקה, שבעוד 5 שנים ימלאו לה 100, אבל שורשיה במסורת עירונית וותיקה. "רמת גן תמיד שיחקה בליגה של ערי מטרופולין", אומר אמנון בוץ, סמנכ"ל העיריה.

אמנון בוץ

"כך קרה שרמת-גן מארחת את "הפארק הלאומי", "האצטדיון הלאומי", "כפר המכביה", אוניברסיטת בר-אילן ועוד 3 מכללות נחשבות. מאז ומעולם איכות החיים ברמת-גן משכה לכאן אוכלוסייה חזקה, שוחרת תרבות, ובשני העשורים האחרונים גם את מאות החברות שמצאו במתחם הבורסה סביבת עבודה מטופחת וידידותית לעסקים. העיר החכמה היא מתווה רב-שנתי להתאמת הערכים הישנים שלנו לאתגרי המאה ה-21. ולשם כל אנו לא מסתפקים ברעיונות שנולדים בחדרי הדיונים של העירייה. אנו שואפים לשתף במהפכה הדיגיטלית את כל שכבות האוכלוסייה, החל בילדי בית הספר וכלה בבוגרי יחידות המחשבים של צה"ל שמחפשים בית חם לסטארט-אפ שלכם. רק לאחרונה ערכנו "האקתון" נושא פרסים לתלמידי תיכון שהוכיח כי בבתי הספר העירוניים צומח הדור הבא של יזמי "מדינת הסטארט-אפ", ומנהיגי תעשיות טכנולוגיית העילית. במקביל ערכנו תחרות יישומי העיר החכמה בין חברות סטארט-אפ בשלות על סף היציאה לשוק, שהציעו פרויקטים חכמים אותם אפשר לממש בפועל, כאן ועכשיו. הפרס בתחרות זו הוא השקעה ב"פיילוט", ריצת מבחן של המערכת בחסות עיריית רמת-גן ובתקצוב עירוני. וכבר רואים תוצאות להשקעה. יותר חברות חדשות מתעניינות בתנאים ובתמריצים שעיריית רמת-גן מציעה למי שרוצה להקים את הבסיס הכלכלי שלו כאן, ברמת-גן המתחדשת".

"צריך גם להבין שפרויקט עיר חכמה הוא יותר מרכישת שרתים והתקנת סנסורים, שעושים 'וי' כשזה עולה לאוויר ועוברים לפרויקט הבא", אומר אמנון בוץ. "מדובר בנקודת מפנה בתפיסה הבסיסית ביותר של ניהול עיר, שאחריה העיר תמשיך להתפתח על מסלול חדש, מועשר טכנולוגיה, לקראת יעדים שלא מפסיקים להתחדש. והתפנית נוגעת לכל הממדים של מערכת היחסים שבין העיריה לתושבי העיר. דבר ראשון, אנו רוצים ליעל את אספקת השירותים על ידי יצירת תשתית של ניטור, שליטה ובקרה בזמן אמת, במקום התהליכים המסורתיים שתמיד הסתפקו בתגובתיות ו"כיבוי שרפות". כרשות ביצועית עם אחריות לאספקת שירותים ספציפיים, החובה הראשונה של העיריה היא לעשות את תפקידיה בצורה הטובה ביותר. ואם הדבר אומר שיש צורך בשבירת מוסכמות לגבי איך עושים את העבודה העירונית, נשבור, ונוביל את השינויים התרבותיים במנגנון העיריה כפי שהמודל החדש דורש. ומצד שני, נפעל בעוצמה ותחכום כדי לסגור את הפער הדיגיטלי בין התושב לעיריה שלו. שיתוף התושבים בקבלת החלטות בנושאים של חינוך, פיתוח אורבני, תחבורה, ביטחון וניקיון ברשות הרבים, איכות הסביבה ובריאות הפרט, תרבות ובידור, מחייב יצירת ערוצי תקשורת ומדיום להפצת מידע עירוני. זו עבודה שרק התחלנו בה, והיא לא תושלם לפני שכל תושב יחוש שביכולתו להשפיע, שהוא מכיר את הנושאים מספיק כדי להשתתף בדיון, ושקולו ישמע."

 באים ללמוד ממה שנעשה כאן

הגישה החדשנית של רמת-גן לנושא העיר החכמה הביאה לכאן כמה מהמובילים העולמיים של הנושא. "יש לנו שיתוף פעולה אסטרטגי עם חברת סיסקו העולמית", אומר עו"ד גלעד שריר, חבר הנהלת העיר ויו"ר מטה העיר החכמה ברמת-גן. "סגן נשיא בכיר של סיסקו, שתפקידו לרכז את נושא יישומי עיר חכמה בכל העולם, הגיע אלינו פעמיים כדי להתרשם מהמהלכים שאנו עושים באספקט החינוך. ברמת-גן העירייה מספקת למנהלי בתי הספר את הפלטפורמה המקוונת עליה הם יכולים להנגיש את התכנים החינוכיים גם מעבר לגדרות בית הספר – וכן לקבל תכנים חינוכיים והכוונה מקצועית ישירות ממנהל החינוך העירוני. מורים ותלמידים שרוצים ליזום פיתוחים חדשים לטובת הקהילה בכללותה יודעים שהתשתית העירונית תתמוך בהם. להמחשה, רוב הפרויקטים שהגישו תלמידים במסגרת תחרות העיר החכמה עוסקים ברווחה לאוכלוסיות חלשות, עזרה הדדית בתוך הקהילה, תמיכה במתנדבים וסיוע לקבוצות נוער שיש להן חזון חברתי. מהמשוב שאנו מקבלים מחו"ל, מחברות תוכנה ומערים שנכנסו לפרויקטים של עיר חכמה, אנו למדים שקלענו בול להבנה האוניברסלית: עיר חכמה אינה רק קטגוריה של יישומי ניהול עירוני בסיוע טכנולוגיות דיגיטליות זו פלטפורמה פתוחה, שאפשר וצריך לתת לה להתפתח על ידי מציאת יישומים  ופתרונות שיגיעו גם מהציבור, חובבים ומקצוענים, פרטיים ועסקיים, תלמידים ופנסיונרים. אם תרצו, העיר החכמה היא מסגרת ידידותית לכל מי שרוצה ויכול לתרום לשיפור החיים בעיר, חממה פתוחה שלא מגבילה את הנגישות למשאבי המחשוב רק לקבוצה זו או אחרת של תושבים".

התפיסה של עיר חכמה היא הוליסטית, שלא מגבילה את עצמה לנושא זה או אחר, ואפילו לא מוגבלת רק ליוזמות שיוצאות מבית העיריה. "לטעמנו, העיר החכמה היא מסגרת ידידותית לכל מי שרוצה ויכול לתרום לשיפור החיים בעיר, חממה פתוחה שלא מגבילה את הנגישות למשאבי המחשוב רק לקבוצה זו או אחרת של תושבים", אומר עו"ד גלעד שריר.

עו"ד גלעד שריר

עו"ד גלעד שריר

"אומנם העיריה היא המובילה, מכינה את התשתיות ומטפחת את המודעות, אבל המערכת פתוחה ליוזמות פרטיות שיכולות להוסיף ערך דווקא בנקודות שחשובות לתושבים. אפשר לחשוב על העיר החכמה כפלטפורמה לאפליקציות, כמו סמארטפון וירטואלי, שמקבלת לתוכה חדשנות ויזמות של כל מי שרוצה ויכול לתרום אפליקציות חדשות – וכן, גם להרוויח ממכירת שירותים לצרכנים העירוניים. פלטפורמת העיר החכמה היא בסיס לפעילות משותפת, ציבורית ופרטית, שירותית ועסקית, כמו האינטרנט. אנו מאמינים שבזכות הפלטפורמה הזאת נמשוך לרמת גן פעילות עסקית מגוונת, סטארט-אפים, מסחר ושירותיחם פיננסיים, כמו גם פעילות תרבותית והעשרה של החיים שאחרי שעות העבודה. היתרון של השקעה בפיתוח עיר חכמה על פני מסלולי השקעה מסורתיים יותר הוא במכפיל הכוח של התקשורת. בניגוד לפיתוח איזור תעשיה מסורתי, למשל, כמות העסקים שהפטפורמה יכולה לארח אינה מוגבלת על ידי שטחי בנייה, רחובות ותשתיות מים וביוב. אותה השקעה ראשונית יכולה לתמוך בהיקף הולך וגדל של פעילות כלכלית, בלי לשלם עליה בירידה באיכות החיים או הגדלת צפיפות והעמסת תשתיות מעבר לתכנון המקורי."

 עיר חכמה מתחילה בעירייה חכמה

למרות התיצבותו בראש פרויקט עיר חכמה שאפתני במיוחד, ישראל זינגר אינו טכנוקרט. "האתגר שלי כראש העיר הוא להכין את רמת גן לתקופת פריחה חדשה, כעיר מושכת אוכלוסיה ומגנט לעסקים, לא רק הודות לערכים המסורתיים של איכות חיים שקדמו לתקופת שירותי, אלא גם בזכות המהפכה הטכנולוגית שנביא לעיר החכמה. לא צריך להיות טכנוקרט כדי להבין שטכנולוגיה מתקדמת תהייה המבדל המשמעותי ביותר בין פריחה עירונית לניוון אורבני. למען העתיד, של העיר ושל תושביה הצעירים, אנו חייבים לקדם את תפיסת העיר החכמה בכל הכיוונים שהמהפכה הטכנולוגית מסמנת. החלטנו שרמת גן תוביל בנושא העיר החכמה ועכשיו אנו מזמינים שותפים לדרך שיצאנו אליה, תושבים וגופים עולמיים, פרטיים ומוסדיים, ספקי טכנולוגיות ומיישמים. בואו לרמת גן כדי לבנות איתנו את העיר החכמה. רגע לפני שנתה המאה של רמת-גן זה הזמן לזכור את העבר ולהיבנות לאורו, ומצד שני גם לייצר את העתיד החכם של העיר הזאת, למען כל הילדים והצעירים שגדלים פה".

באחד הכנסים האחרונים של מומחי יישום עיר חכמה שמענו משקיף ידוע ומוערך בתעשייה מסכם את הלקחים שלו מעשרות פרויקטים בהם הוא היה מעורב כיועץ בכיר: "ההצלחה בפרויקט עיר חכמה מתחילה בעירייה חכמה". לא משום שהנהלת העירייה אמורה להבין את רזי המורכבות הטכנולוגית של היישום, אלא משום שעירייה חכמה יודעת לשים את האצבע על יעדים ברי-השגה, מועילים במובהק לכל התושבים, ולתת להם את הקדימות על פי סולם ערכים שכל התושבים מאוחדים מאחריו. נראה שבהגדרה זו, רמת-גן זכתה בעירייה חכמה.

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות