<
יום שלישי , דצמבר 19 2017
מבזקים
דף הבית > היי טק > כיצד לתכנן בעולם של אי ודאות

כיצד לתכנן בעולם של אי ודאות

מאת: אלון פרידמן

תרגיל מחשבתי קצר, היזכרו באירועים המכוננים של השנה האחרונה: נצחונו של טראמפ, ברקזיט, משבר הפליטים ומהפכת ה- IOT) INTERNET OF THINGS). כעת השיבו בכנות, כמה מאירועים אלה צפיתם מראש? שינויים דמוגרפיים, חדירה של טכנולוגיות חדשות, גלובליזציה וסערות גיאופוליטיות, אם יש משהו שאפשר להגיד בביטחון על העת הנוכחית, הוא שבוודאות צפויה לנו אי וודאות בהמשך.

אלון פרידמן

אלון פרידמן

עבור יצרני התוכן מבוססי רייטינג, הרשתות החברתיות ושיחות פינת הקפה, מדובר על חדשות נפלאות, בעולם החדש אין יום משעמם. אך עבור ארגונים, עולמיים ומקומיים, מדובר על אתגר כביר. כיצד מתכננים אסטרטגיית שיווק גלובלי בעולם שנע בין גלובליות ללאומנות? כיצד מתווים מדיניות השקעה באיחוד אירופי שעתידו לוט בערפל? כיצד מגבשים אסטרטגיית גיוס כאשר הטכנולוגיה הבאה מאיימת לשנות את כל מה שאנחנו יודעים על עולם העבודה? כמעסיקים ובראש ובראשונה כבני אדם, הנטייה הראשונית היא לתכנן על בסיס נסיבות ידועות, ולהתעלם מאלה שאינן ידועות. גישה כזו יכולה לעבוד היטב לתקופה מסוימת, אך מה קורה כאשר המציאות טופחת על פנינו ומחייבת אותנו לחשוב מחוץ לקופסא?

גמישות היא מילת המפתח. בעולם של אי ודאות, ארגונים צריכים להיות זריזי תנועה, גמישים וסתגלנים. עליהם לזהות טווח של משתנים ולגבש תכנית המביאה בחשבון את התנודות בביקוש, בפרודוקטיביות, בזמינות הכישרונות ובסביבה הגיאופוליטית המשתנה תדיר. המקור לגמישות הוא ההבנה שמה שהיה לא יהיה עוד, וכמעסיקים נגזר עלינו לבצע תכנון לאי ודאות. זוהי אסטרטגיית ניהול המבקשת למפות את החלקים בתפיסת העולם הארגונית שעלולים להשתנות, למשל חדירה של טכנולוגיה משבשת (DISTRUPTIVE TECHNOLOGY), או טרנד כלכלי שהולך ותופס תאוצה כגון כלכלת השיתוף. מיפוי כזה, הלוקח בחשבון שינויים באקו-סיסטם שבו פועל הארגון, יניע לפיתוח תורה ארגונית עמידה אך בעלת גמישות, שתאפשר להגיב באופן מהיר ויעיל לכל שינוי שמאיים להשפיע על הארגון.

ניקח לדוגמא את מהפכת האוטומציה המתרגשת על עולם התעסוקה הגלובלי. כמעט מדי יום מתפרסמות חדשות בנושא דיגיטציה ובינה מלאכותית והשפעתן על מקום העבודה. מנכ"לים, פוליטיקאים וכלכלנים כאחד מעוניינים לאמוד את השפעות הטכנולוגיה על התעסוקה – אולם אף אחד לא יודע מה יהיו ההשלכות. באקלים שכזה, ברור שהמפתח להתמודדות עם הלא נודע הוא שינוי ועדכון קשת מיומנויות העובדים. שינוי זה יאפשר לעובדים גמישות מחשבתית ויכולות עבודה בצוות ו/או בשיתוף פעולה עם מערכות טכנולוגיות. אי אפשר להאט את הקצב של התפתחות הטכנולוגיה, אולם בהחלט אפשר להשקיע במיומנויות של עובדים כדי לשפר את העמידות של העובדים והארגון. זה הזמן לטפח את כושר הלמידה של העובדים, את הרצון והיכולת שלהם ללמוד מיומנויות חדשות כדי להישאר רלוונטיים וברי-העסקה. במקביל יש להאיץ את המהלכים לשדרוג והסבת מיומנויות בקרב עובדים קיימים, במטרה להבטיח שכוח העבודה שעומד לרשות הארגון יצויד במיומנויות שיידרשו בעתיד. כלומר, גם אם איננו יודעים איך ייראה שוק התעסוקה של מחר, יש לפתח מוכנות בקרב העובדים לקראת משרות חדשות ומיומנויות חדשות.

אך מעל הכל, תכנון לאי ודאות מתחיל קודם כל מחוסן ארגוני. הנובע מתחושת יציבות והיצמדות לד.נ.א הארגוני. על מנת לייצר חוסן כזה, על ההנהלה לשקף ביטחון עצמי ולאפשר לעובדים 'שקט תעשייתי'. הנהלה שכזו לא תנקוט בגישת 'נחכה ונראה', לא תיקלע לפאניקה, ותנווט את הספינה הארגונית בסערות של שוק התעסוקה המשתנה.

הכותב הינו מנכ"ל MANPOWER GROUP SOLUTIONS, המתמחה במיקור חוץ וניהול פרויקטים ופועלת בתחומי משאבי האנוש, הייצור התפעול, והלוגיסטיקה

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות