<
יום רביעי , פברואר 21 2018
מבזקים
דף הבית > היי טק > הי-טק של זהב! ירושלים בזירה ההייטקיסטית

הי-טק של זהב! ירושלים בזירה ההייטקיסטית

Global Networkכשמדברים על זירות ההי-טק של מדינת ישראל, רבים מעלים לנגד עיניהם בעיקר את תל אביב, חיפה והרצליה. אותם אנשים כנראה לא מודעים לאחד השינויים החשובים בתחום בשנים האחרונות – הפיכתה של בירת ישראל לבירת הי-טק עם גידול משמעותי בשנים האחרונות בסטארט אפים, בחברות הי-טק ובאוכלוסיית העובדים בתחום. החדשות הטובות הן שהמגמה הזו, על פי התחזיות, צפויה להמשיך ואף להתחזק בשנים הקרובות.

בירת ההייטק הבאה של ישראל?

הנתונים הרשמיים, על פי אתר עיריית ירושלים מאפשרים ללמוד יותר מכל על הצמיחה האדירה של העיר בתחומים שונים, ביניהם חינוך, כלכלה, עסקים, הי-טק וביומד. כך, למשל, ניתן לראות שבין השנים 2014 ל-2015 הוכפל מספר הסטארט אפים בירושלים ומספר חברות ההי-טק בעיר עלה מ-250 ל-500. בהמשך לכך, גדלו גם ההשקעות בחברות אלה, מסכום של כ-58 מיליון דולרים בשנת 2015 ל-250 מיליון דולרים בשנה העוקבת. מבחינת קרנות הון סיכון, אם בשנת 2012 היו בעיר שבע קרנות מהסוג הזה, המספר יותר מהוכפל כך שנכון לכתיבת שורות אלה יש בירושלים 15 קרנות הון סיכון, חלקן פועלות כבר במלוא עוזן בעוד חלקן נמצאות עדיין בהליכי הגיוס ההכרחיים. חל גידול של כ-40% בתחום הביומד, כשנתון מעניין נוסף נוגע לרמת המאקרו – פתיחת עסקים חדשים בירושלים, בכל התחומים, כאשר על פי הנתונים נפתחו ב-2015 לא פחות מ-4,728 עסקים. כל אלה מסבירים מדוע מגמת הנטישה של מוחות ההייטק שאפיינה את העיר במשך לא מעט שנים, כולל בתחילת שנות האלפיים, נבלמה לחלוטין. ניתן אפילו לראות שהמגמה כיום היא הפוכה: לא רק שרבים מאנשי ההי-טק שעזבו את העיר חוזרים אליה, אלא גם שמכל קצוות הארץ האחרים מגיעים על מנת להשתלב בסצנת ההי-טק של עיר הבירה שלנו.

למידע על לימודי הייטק בג'ון ברייס בירושלים לחצו כאן>>

בירושלים פועלים כמה שמות חשובים מאד בתחום ההי-טק בישראל, כשבין היתר ניתן להצביע על Made in JLM, Siftech, קרן JVP ועוד. חלק מהמוסדות ההייטקיסטים פועלים בעיר בתמיכה מלאה של גופים עירוניים או ממשלתיים, כשגם העובדה שראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, מגיע מתחום ההי-טק בוודאי תורמת. הרשות לפיתוח ירושלים, לדוגמא, מעניקה תמריצים כספיים משמעותיים לחברות הי-טק חדשות בעיר המעסיקות בין שלושה לעשרים עובדים, כולל מענק הקמה שעשוי להגיע עד לחצי מיליון שקלים. בהתחשב בנתונים האלה, לא מפתיעה הימצאותה של ירושלים ברשימת חמישים הערים המובילות בעולם ביצירת סטארט אפים, כפי שפרסם Compass Startup בשנת 2015. הציפיות הן שהמגמות האלה ימשיכו ואף יתגברו בשנים האחרונות בירושלים, גם הודות לתוכנית "ירושלים 2020". התוכנית מבוססת על השקעה בחמישה תחומים עיקריים בעיר, ביניהם הי-טק, מדעי הרפואה וביומד, בסכום כולל של כ-850 מיליון שקלים.

הצטרפו אתם להצלחה – ללמוד הייטק בירושלים

מדד מרכזי להצלחה של עיר מסוימת מבחינת תחום ההי-טק הוא מספר האקזיטים שיצאו ממנה, כשגם מהבחינה הזו התמונה בירושלים מעודדת מאד. במהלך השנים יצאו מהעיר כמה אקזיטים משמעותיים מאד, בסכומי עתק מצטברים. בין היתר, אפשר להזכיר את חברת מובילאיי, אשר שווי השוק שלה עומד כיום על תשעה מיליארד דולרים. החברה פועלת בירושלים ומספקת תעסוקה לכ-700 עובדים בתחומי ההי-טק השונים. אקזיט מוצלח נוסף הוא של אקס ליבריס, שפיתחה תוכנה לניהול ממוחשב של ספריות, אשר השווי שלה בעת הרכישה עמד על חצי מיליארד דולרים.

כל הנתונים שהובאו כאן יכולים לסייע לכם, בין אם תושבי ירושלים ובין אם אלה שחושבים לעבור אליה, להגיע למסקנה שכדאי ללמוד את התחום, ואפילו ניתן לעשות את זה בירושלים עצמה (בסניף של ג'ון ברייס בעיר, למשל). לימודי הייטק בעיר יאפשרו ללמוד את רזי התחום, להיחשף למקצועות פוטנציאליים רבים ואף להשתלב בקלות – לעיתים אפילו במהלך הלימודים – בזירת ההייטק המתפתחת של ירושלים.

למידע על לימודי הייטק בג'ון ברייס בירושלים לחצו כאן>>

אודות מערכת ITnews

נגישות