<
יום רביעי , פברואר 21 2018
מבזקים
דף הבית > היי טק > יזמות > בנק הפועלים מושיט זרוע תומכת לסטארט-אפים

בנק הפועלים מושיט זרוע תומכת לסטארט-אפים

בתקופה האחרונה סימן בנק הפועלים את תחום ההיי-טק כמנוע צמיחה. "אנו מעוניינים לקחת חלק משמעותי בסצנת ההיי-טק הישראלית", אומר יוסי ויניצקי, המוביל את הפעילות הייעודית למגזר ההי-טק בבנק, פועלים היי-טק. "לכולם ברור שזו תופעה מדהימה בקנה מידה עולמי, האינטנסיביות של תעשיית ההי-טק בישראל שנייה רק לזו שתוססת ב"עמק

יוסי ויניצקי

יוסי ויניצקי

הסיליקון" האמריקאי. ההי-טק מוביל את מנועי הצמיחה הכלכלית בישראל ומשקלו היחסי בתוצר הלאומי ובצמיחה גדול לאין ערוך בהשוואה לכל משק אחר. טבעי על כן שנותני שירותים התרים אחר מנועי צמיחה , מנסים להתחבר לעולם היזמות של הסטארט-אפים. בבנק הפועלים הבינו שחברות ה-Enterprise העתידיות הינן הסטארטאפים של היום. בבנק גם הפנימו שיש להשקיע  כבר בשלבים המוקדמים כדי להיות שם כשהחברות גדלות. לשם כך הקימו לפני כשנתיים פעילות בנקאית ייעודית לסטארט-אפים, פועלים היי-טק".

יוסי ויניצקי גויס לעמוד בראש הפעילות לאחר שרכש ניסיון של כ-20 שנה בקרנות הון הסיכון "יזמה ו"אתגר". כיום הוא מנהל פעילות רב-תכליתית מהמשרד הראשי בתל-אביב ומעשרה סניפים הפזורים בכל מקום בו נוצר מוקד חדש של יזמות טכנולוגית. "הצורך במערך בנקאי ייעודי לענף ההי-טק התברר לי עוד כשהייתי מהצד השני של הדלפק", הוא אומר. "כשותף בקרנות הון סיכון שהתמחו במימון השלבים הראשוניים של הסטארטאפים נחשפתי ליזמים מרשימים במקוריות המחשבה, בידע המקצועי העמוק בנושאים שהם בחזית הטכנולוגיה ובהתמסרות המוחלטת לכל מאמץ הנדרש להצלחה אך מתגלים לפעמים כחסרי ישע כאשר מדובר באספקטים הקלאסיים של ניהול פיננסי. הצורך  למטריית שירותים בנקאיים ייחודיים ליזמים אלו היה ברור וזה מה שבנינו בבנק הפועלים".

זרוע ההי-טק של בנק הפועלים מבוססת על בנקאי היי-טק שעברו הדרכה מיוחדת וקיבלו כלי עבודה ייעודיים לתמיכה בסטארט-אפים. בנקאים אלה אלה מהווים בפועל צמתים (Hubs) ברשת שנקודות הקצה שלה פזורות בכל טריטוריה עסקית שיש לה רלוונטיות לעולם הסטארטאפים. המטרה היא להקל על היזם למצות את המשאבים שהקהילה מציעה – ואלה אינם רק הון. קיימת בישראל סביבה תומכת, Eco System ממוקדת הי-טק, שהסטארט אפ הצעיר חייב להתמזג בה כדי להצליח. בנקאי פועלים היי-טק ארץ ובניו-יורק מקושרים לכל חלקי ה-Eco System ולכן באפשרותם לפתוח דלתות ולסייע לסטארט-אפ ".

ארבעה ממדים של מעורבות בתעשייה

החיבור של בנק הפועלים באמצעות פועלים היי-טק לעולם ההי-טק נעשה בארבעה ממדים:

  1. השקעות בקרנות הון סיכון. השקעה בקרנות מובילות בדגש על השקעות בשלבים מוקדמים.
  2. קשרי עבודה שוטפים עם מרבית המאיצים הטכנולוגיים. בנושא זה יקצר המצע מלפרט את כל השותפים. בולטים המאיצים של עמותת יוצאי 8200, ביזטק, Mass Challenge, IBM Alpha Zone,Yahoo טודיי ועוד..
  3. יזום והשתתפות בכנסים ואירועים, תוך דגש על מתן ערך מוסף ליזמים.
  4. וכמובן, לבנק עצמו יש אינטרס בחדשנות בכל מה שקשור לטכנולוגיות Fintech. הבנק מציע לסטארט-אפים בתחומי טכנולוגיה פיננסית לשמש אתר ניסויים (Beta Site) ובמקרה של הצלחה גם להוכחת ביצועים (Reference), כמו גם עזרה ביצירת קשרים עם מוסדות פיננסיים אחרים, בארץ ובחו"ל, זאת באמצעות חטיבת החדשנות החדשה שהוקמה בבנק.

"כפי שניתן להתרשם, מדובר בשילוב פעילויות שמתבטא בערך כולל גדול יותר מסכום חלקיו", אומר יוסי ויניצקי. "שירות אישי, מתן סט כלים בנקאיים מותאם לסטארטאפים ויכולת הקישור לEco System  יוצרים חבילת שירות תפורה למידות הסטארטאפ

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות