<
יום שני , דצמבר 18 2017
מבזקים
דף הבית > היי טק > יזמות > 'ווטסון' של יבמ: המחשוב הקוגניטיבי משנה עולמות

'ווטסון' של יבמ: המחשוב הקוגניטיבי משנה עולמות

5471699927_466b036f07_zרוצים לשמוע (ולראות) את החידושים הכי חמים בעולם המחשוב הקוגניטיבי? להבין עד כמה  אינסופיות האפשרויות שפותחת מערכת ווטסון בפני מפתחי יישומים, במגוון רחב של תחומי תעשייה? 'ווטסון' של יבמ, שזכה לתהילת עולם כבר לפני כארבע שנים כשהביס את מתחריו במשחק "אלוף האלופים" של שעשועון הטלוויזיה ג'אפרדי, יהיה אחת מנקודות העניין המרכזיות בכנס השנתי של יבמ ישראל, BusinessConnect 2015, שייערך כאן, בתל-אביב, ב-16 ליוני.

היום כבר ניתן להגיד שהנצחון ההיסטורי ההוא במשחק הטלוויזיה היה רק שריקת הפתיחה, כזה שהצביע על הפוטנציאל העצום שעוד נותר גלום במחשוב הקוגניטיבי. ווטסון, אשר יודע לתקשר עימנו בשפה מדוברת כאחד האדם (כן, אפילו ביפנית), למד רפואהומסייע כיום לטיוב אבחון וטיפול במחלת הסרטן. ווטסון יודע להציג טיעוני "בעד" ו"נגד" בדיון תחרותי (דיבייט), להציע תפריטי שף מיוחדים ולסייע בקבלת החלטות נבונה ומושכלת. הוא אפילו הוכיח שהוא מסוגל ללמוד לאורך שנים את רצונותיהם המשתנים של הילדים הגדלים, כשהוא משולב בבובת דינוזאור מיוחדת…

מהו בכלל מחשוב קוגניטיבי?
אם פעם מחשוב קוגניטיבי היה בגדר חלום עבור שוחרי מדע בדיוני, הרי שהמציאות של היום מוכיחה שגם חלומות יכולים להתגשם. כיום, מערכות מחשוב קוגניטיבי, כדוגמת ווטסון, יודעות לבנות ידע ואף לקחת חלק בתהליך מתמשך של למידה, להבין ולתקשר בדרך ובשפה אנושית. ווטסון, הזמין לחברות וארגונים על בסיס מסחרי ומוצע כשירות ענן, יודע לנתח כמויות גדולות במיוחד של נתונים ולהציג תובנות חדשות, להבין שאלות מורכבות המוצגות בשפה טבעית מדוברת ולבנות תשובות מנומקות ומבוססות על עובדות וראיות. הוא אף יודע ללמוד ולפתח את בסיס הידע שלו על בסיס אינטראקציות קודמות אותן ניהל.

ביבמ מאמינים שאנחנו נמצאים בפתחו של עידן חדש בכל הקשור לכניסת המחשוב הקוגניטיבי למגוון תחומי יישומים הנוגעים בחיינו באופן יומיומי. יכולת התקשור "האנושית" של ווטסון, כישוריו האנליטיים ומעל לכול, יכולת הלמידה שלו, מציבים אותו בחזית הטכנולוגיה. לאור זאת, הקימה יבמ לפני כשנה וחצי יחידה עסקית מיוחדת תחת השם "קבוצת ווטסון" והודיעה על השקעה של יותר ממיליארד דולר בקבוצה. סכום ההשקעה, כך אמרה, יתחלק על פני התמקדות במחקר, פיתוח והצגת יישומים קוגניטיביים מבוססי ענן מחשוב ושירותים משלימים. ההשקעה אף כוללת 100 מיליון דולר הזמינים למטרות מחקר ופיתוח בחברות הזנק,אשר בונות יישומים הנסמכים על יכולותיו המיוחדות של ווטסון.

>>>למידע נוסף על כנס BusinessConnect2015 הקליקו כאן<<<

המחשב שנלחם בסרטן
לאחרונה הודיעה יבמ גם על הקמת יחידה מיוחדת שתעסוק בפיתוח יישומי רפואה מבוססי ווטסון. הרופאים מתמודדים עם כמויות עצומות של ספרות רפואית ונתונים רפואיים ללא יכולת לסרוק אותם על בסיס קבוע. לכן, התפתח צורך ממשי במערכת שתסייע להם, לדוגמא, לזהות את המידע הרלוונטי ברגע ההחלטה על טיפול מסויים. לכן, כך צופים ביבמ, זהו אחד התחומים בהם הפוטנציאל של ווטסון לסייע הוא משמעותי ביותר.
לפיתוחים מעניינים בתחום הרפואה אחראים גם חוקרים ממעבדת המחקר של יבמ בחיפה, ששותפים למיזמים, מבוססי ווטסון, בתחום התאמה אישית של הטיפול על בסיס הפרופיל הגנטי של החולה, אבחון רדיולוגי מדוייק ומהיר יותר של סרטן השד ועוד.

ווטסון  מעיד על עצמו: "אינני מנוע חיפוש!"
אם תשאלו את ווטסון עצמו במה הוא נבדל מחיפוש מקוון רגיל, כזה שאנחנו עושים עשרות פעמים ביום, תקבלו את התשובה המדויקת ביותר: "ווטסון איננו מנוע חיפוש. מנוע חיפוש מחזיר רשימה של תוצאות המבוססות על מקורות מידע בהתאם לפופולריות ולדירוג אתרים אך משאיר את ניסוח התשובה לאדם ששאל אותה. ווטסון, לעומת זאת, מנתח את המבנה והמילים שמרכיבים את השאלה ומחזיר, תוך שניות ספורות, תשובה בעלת אחוזי הביטחון הגבוהים ביותר שהיא אכן התשובה הנכונה". לא מאמינים? פשוט צפו ברובוט העונה על כך:

Credit: IBM & Institute of Culinary Education

Credit: IBM & Institute of Culinary Education

ההדגמות מחכות בכנס השנתי בת"א
הזדמנות ייחודית לראות ולהתרשם מקרוב מהדגמות של יישומים חדשניים ומהאפשרויות שפותח ווטסון בפני מפתחי היישומים במגוון רחב של תחומי תעשייה, תהיה בכנס השנתי של יבמ, BusinessConnect 2015 שייערך ביום שלישי, 16/6/15 במלון דיוויד אינטרקונטיננטל בתל אביב.

בין הדגמות ווטסון אשר יוצגו בכנס לצד תערוכת ענק בנושאים נוספים: יישומי רפואה לרבות "הנפה הרפואית" שפותחה ע"י מעבדת יבמ בחיפה, רובוטים המתקשרים בשפה טבעית ואף פוצחים בריקוד קצבי, 'ווטסון-שף' המציע מתכונים אקזוטיים, כלים אנליטיים מבוססי ווטסון, יישומים שפותחו ע"י חברות הזנק ישראליות המשתתפות בתוכנית ההאצה של יבמ לחברות הזנק ועוד.

יש לכם רעיון?ב-  Alpha zone רוצים לשמוע!
בשל הפוטנציאל הרב שמציגה מערכת ווטסון למפתחים, בחרה יבמ להקדיש את המחזור הקרוב של תוכנית ההאצה שלה, IBM Alpha zone, למחשוב הקוגניטיבי. חברות ומיזמים המעונינים לרתום את היכולות הייחודיות של ווטסון למוצר אותו הם מפתחים, יוכלו להגיש מועמדות, החל מה-1 ביוני 2015, להשתתפות במחזור המיוחד שייפתח בקיץ. מיזמים המתקבלים לתוכנית זוכים, למשך 24 שבועות, לשירותי ענן, לליווי צמוד, לאיזור עבודה ייעודי במטה יבמ בפתח תקווה, לסיוע של גופים המשתפים פעולה עם יבמ בתוכנית, ולחשיפה בינלאומית של המוצרים אותם הם מפתחים.

>>>הבטיחו את מקומכם בכנס. לפרטים והרשמה לחצו כאן!<<<

 

 

*כתבה פרסומית

אודות מערכת ITnews

נגישות