<
יום שלישי , פברואר 20 2018
מבזקים
דף הבית > היי טק > יזמות > מורים יזמים – בין האבות המייסדים של הסטארט-אפ ניישן

מורים יזמים – בין האבות המייסדים של הסטארט-אפ ניישן

מורים יזמים – בין האבות המייסדים של הסטארט-אפ ניישן

פרופ' יעקב קופ
(ממייסדי קרן רקנאטי-קופ-רש"י, מפעילת פרס המורה היזם והעו"ס היזם)

יעקב-קופ

יעקב-קופל, לשעבר ראש מרכז טאוב לחקר המדיניות החברתית

התפתחות הטכנולוגיה בעשורים האחרונים השפיעה על הכלכלה והחברה בארצות רבות ובאופן בולט בישראל. ההתפתחות הזאת לא פסחה על מערכת החינוך – ומדינות רבות ויזמים השקיעו הון ברכישה ופיתוח תשתיות לימוד. במקביל, שיטות לימוד השתנו ועברו בין היתר משינון עובדות לחשיבה וחקר. התהליך תרם להעצמת הפרט ולחיזוק אמונתו בעצמו וביכולותיו. בישראל, תכונה זו באה לידי מימוש במאמצי היזמות הבלתי נלאים של ישראלים, כפי שמשתמע מהביטוי "סטארט אפ ניישן" שדבק בישראל.

לדוגמא האישית של המורה יש פוטנציאל להשפעה מכרעת על התלמיד. כשזוכת פרס נובל לכימיה, פרופ' עדה יונת, נתבקשה להיזכר במורים שבזכותם הגיעה לזכות בפרס הנובל, היא ציינה את המורה שלה לתנ"ך מכיתה ד' שלימד אותה לחשוב בצורה ביקורתית. יזמים לא באים יש מאין. יזמים עוברים לפני כן תהליך חיברות המתרחש גם במערכת החינוך.

גישת היזמות הולכת ומתפתחת בקרב מורים במערכת החינוך הישראלית. מורים יוזמים יום יום פתרונות מעשיים על מנת להתמודד עם אתגרים בהם הם נתקלים במסגרת עבודתם. לטכנולוגיה תפקיד חשוב בכך. ראשית, המידע הזמין בכף היד נגיש לכל  מאפשר למורים לקבל השראה מעמיתים מכל העולם. שנית, אם נחזור לעניין הסטארט אפ ניישן – תפיסת ה"אני יכול" הוחדרה על ידי מורים רבים, וכעת וניתן לראות את פירות ההשפעה הטכנולוגית על המורים ועל תלמידיהם לדורותיהם.

בין היוזמות הזוכות במהלך השנים נזכיר למשל את ד"ר חזי יצחק, ממדרשת בן גוריון, שחשף בפני תלמידיו את מאיץ החלקיקים בצרן בביקורים חינוכיים שם, או עידו ברקת, מורה לפיזיקה ומדריך במצפה הכוכבים ,שהטכנולוגיה שפיתח מאפשרת לתלמידיו להתבונן דרך טלסקופ מחדרי הלימוד שלהם מבלי להיות פיזית לידו .

על רקע שיפורים אלה יש מרכיבים שונים במערכת החינוך שלא השתנו בכיוונים הנאמרים כאן. המקצוע מתהדר לעתים בהיות עיסוקם שליחות אך מורים אינם זוכים עדיין להערכה לה הם ראויים. מסיבה זו נוסד פרס רקנאטי-קופ-רש"י למורה היזם. כבר עשר שנים שמוענקים פרסים כספיים אישיים, וניתנת חשיפה למורים, שיוזמתם עמדה במבחן התוצאה של שיפור הישגי תלמידיהם. מורים אלה, מעודדים ומדגימים יזמות. בכך מצטרפים הם לשורת האבות המייסדים של תעשיית ההזנק בישראל.

אודות פרס רקנאטי-קופ-צ'ייס-רש"י:

מימין: יעקב קופ, ליאון רקנאטי

מימין: יעקב קופ, ליאון רקנאטי

את גישת היזמות בתחום ההוראה מקדמת עמותת פרס רקנאטי-קופ-צ'ייס-רש"י כבר כעשור באמצעות "פרס המורה היזם". הפרס, בסך 10,000 ₪ לכל מורה-זוכה, פרי יוזמתם של איש העסקים ליאון רקנאטי ופרופ’ יעקב קופ שאליהם הצטרף ח"כ אלי אלאלוף בהיותו מנהל קרן רש"י, ולאחר מעברו לכנסת – מחליפו בקרן יצחק תורג'מן. יוזמי ומנהלי הפרס מציינים, כי "גישת טיפוח היזמות האינדיבידואלית של מורים לא הייתה מוכרת במערכת המוסדית והציבורית ואת זאת באו יוזמי הפרס לשנות באמצעות הפרס. יוזמות אלו לא תמיד מוערכות או זוכות לפרסום, ואנחנו כאן בכדי למלא את החלל הזה כבר 10 שנים." יוזמי הפרס ושותפיהם רואים במורים מפתח לקידום הפרט והקהילה, ומוקירים את היזמות והיצירתיות ככלים שבכוחם להניע מהלכים חדשניים ולהוביל לצמיחה אישית ולפריחה חברתית. הזוכים בפרס הוכיחו כי באמצעות יצירתיות, פתיחות, יוזמה ומעוף ניתן להעניק לכל אדם באשר הוא, ללא כל הבדל, את התקווה ואת ההזדמנות לחיות בכבוד, ללמוד, להתפתח, להתקדם, לצמוח ולהגשים את עצמו.

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות