<
יום שבת , ינואר 20 2018
מבזקים
דף הבית > היי טק > אפליקציות אינטרנט > תס"ק-ים – תשתית טכנולוגית המאפשרת תהליכי סחר אלקטרוני מתקדם , מנוהלת וממומנת על ידי חברת נמלי ישראל.

תס"ק-ים – תשתית טכנולוגית המאפשרת תהליכי סחר אלקטרוני מתקדם , מנוהלת וממומנת על ידי חברת נמלי ישראל.

מאת: גדי בן משה, ראש אגף מערכות מידע, חברת נמלי ישראל

מערכת  תס"ק-ים לקידום תהליכי סחר ממוחשבים בקהילת הים, הינה פלטפורמה טכנולוגית המשלבת את כל השותפים העסקיים בסחר הימי : נמלי הים, המכס,

גדי בן משה

גדי בן משה

סוכני אנייה, סוכני מכס, משלחים בין לאומיים, יבואנים, יצואנים וחברות תובלה, וכן גופים במעגל הרחב יותר הקשור לסחר כמו משרדי הממשלה השונים, צה"ל ועוד. ההשתתפות היא וולונטרית, וההיענות הרחבה של קהילת הסחר הימי מצביעה על חשיבותו ונחיצותו של המיזם. המספרים מדברים בעד עצמם –  ישנן 1119 חברות , מעל 4300 משתמשים, 156 סוגי מסרים, 135 שירותים מקוונים  ומעל 2.6 מיליון קבצים לחודש פעילות.

כלכלת ישראל היא למעשה כלכלת אי, בה 99% מסחר הוא ימי, השימוש נרחב במערכת על ידי  כל הגופים והמשתמשים בתחום מדגישים את עוצמתה ויעילותה. מטרת מיזם זה , ברמה הלאומית, היא לשפר את כושר התחרות של המשק הישראלי באמצעות ייעול תהליכי השינוע ("נמל ללא ניירת") וחסכון בתשומות בתהליכי הסחר, תוך התייחסות לכל שרשרת האספקה הלוגיסטית.

מנהלת תס"ק- ים בחברת נמלי ישראל פועלת לקידום מיזמים טכנולוגים משותפים גם עם גופים בעולם מתחום הנמלים והספנות. פעילות המערכת ויעדיה נקבעים על ידי ועדת היגוי שנתית בראשות מנהל המכס ורשות הספנות והנמלים. אחת לחודש מתכנס פורום בו חברים מנהלים בכירים מקרב השותפים בסחר הימי. ניהול המערכת הופקד בידי חברת נמלי ישראל הרואה במיזם חלק חשוב בתשתיות הנמליות אותן היא מקדמת, ובהתאם לכך הקצתה את המשאבים הנדרשים לקידומו.

מערכת תס"ק-ים יצרה תהליכי עבודה הנשענים על עקרון ה–Single window כתובת אחת להעברת מידע (גוף אחד משדר מסר למקום אחד שמפיץ אותו לכלל הגורמים הרלוונטיים), שפה אחידה בין כל השותפים, ממשק תקשורת אחיד ותהליכי עבודה אחידים  ומוסכמים. למערכת יתרונות רבים, היא ירוקה  (ללא ניירת),  תורמת לחסכון בתשומות (כח אדם, אנרגיה, זמן), תומכת בעסקים קטנים שאין באפשרותם לממן ולפתח מערכת , ידידותית למשתמש והחשוב מכל ללא עלות. פעילות תקינה של המערכת קריטית לסחר הימי . המערכת עובדת ללא הפסקה 365*24*7 ולכן בנוסף להכפלת השרתים ובסיסי הנתונים הדרושים להפעלתה, הוקם אתר Disaster recovery) DR) אליו מועברת פעילות המערכת במקרה של פגיעה באתר הראשי.

image002 (1) פעילות הפרויקט מתבצעת בתחומים הבאים :

  1. מתג מסרים ממוחשב מבוסס כספות וירטואליות (תפעול): באמצעות מתג מאובטח זה מועברים מסרים אלקטרוניים המכילים מידע תפעולי ועסקי בין חברי קהילת הים. מסרים אלה מחליפים טפסי נייר ומנתבים מידע בין הגורמים השונים.  לכל שותף כספת אלקטרונית משלו. כאשר המערכת מזהה כתיבת מסר לכספת היא יודעת לנתב אותו לכספות של הגורמים אליהן הוא אמור להישלח.
  1. Web serviceהעברת מידע בין המערכות של השותפים באמצעות WebApi המאפשר ללקוחות לבצע פניות ממוחשבות מהמערכות התפעוליות. השירות כולל תחזוקת טבלאות עם נתונים הרלוונטיים לכלל הסחר הימי, אליהן יכולה כל חברה לפנות לצרכי תשאול או משיכת הנתונים למערכותיה.
  1. שירותים מקוונים באינטרנט- ממשק למשתמש הסופי לשליחת או קבלת מידע, מאפשר תמיכה בתהליכים בעלי היקף קטן מ- B2C . השרותים מסייעים מאוד לחברות קטנות ומעודדים תחרות. השירותים ניתנים להפעלה מאתר חנ"י, חברות הנמלים וחברות נוספות.
  2. ישומיים קהילתיים נוספים – המערכת מאפשרת עוד מגוון של פעולות כמו חתימה אלקטרונית על חשבוניות, פרופילינג תפעולי למטענים, מערכת רישוי קהילתית לנהגים ומשאיות, מערכת קהילתית לבידוק ימאים ועוד.

חדשנות

 מערכת תס"ק-ים נמצאת בתנופת פיתוח תמידית ואינה שוקטת על שמריה. לאחרונה פותחו יישומי MOBILE  לסמארטפונים, הכוללים אפליקציית סטאטוס מכולה המאפשרת צפייה בכל תנועה של  המכולה וקבלת מידע על ההתרות שקיבלה המכולה בתהליכי השחרור. כמו כן ניתן לצפות דרך הנייד בכותרות מצהר המכס וצפייה ואישור דיווח אנשי צוות על ידי סוכני האוניות. תס"ק-ים פועלת גם לקידום סחר ללא ניירת עם גורמים בינלאומיים שונים ולשם כך הצטרפה לארגון הבנלאומי International Port Community System Associatiom – IPCSA. לאחרונה מונתה תס"ק-ים בארגון זה כמובילת בחינת הזדמנויות ואתגרים בשימוש בטכנולוגית Blockchain החדשנית ובמסגרת זו החל מיזם למחשוב שטר המטען. כחלק מהיעד הישראלי להוות חלק מהקהילה העסקית הרחבה מותאמות מערכות תס"ק-ים לסטנדרטים שמציבים גורמים בינלאומיים כמו WCO – ארגון המכס העולמי, IMO ו- UNCEFACT, ארגוני הסחר של האו"ם ועוד. המערכת קיבלה הכרה בינלאומית וזכתה בעשר שנים האחרונות ב- 4 פרסי IT  של ארגון IAPH (ארגון הנמלים הבינלאומי), המוענק במסגרת תחרות בינלאומית שנועדה לקדם מיזמי מחשוב בעולם הספנות בדגש על תהליכים קהילתיים, הגדלת השקיפות וסיוע בתחומי הגנת הסביבה. בשנת 2017  זכתה המערכת בפרס, בגין מחשוב תהליך דיווח הצהרות חומ"ס מהיצואן דרך סוכן המכס, סוכני האונייה ועד לרשות הספנות לצורך קבלת אישור טעינת חומרים מסוכנים.

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות