<
יום שישי , ינואר 19 2018
מבזקים
דף הבית > IT City > צומת ההי-טק בלב השרון: החזון האורבני של זאב בילסקי

צומת ההי-טק בלב השרון: החזון האורבני של זאב בילסקי

 

זאב בילסקי, ראש עיריית רעננה

זאב בילסקי, ראש עיריית רעננה

המהפכה התרבותית-כלכלית שמחולל בישראל דור ההי-טקיסטים כבר הפכה למודל חיקוי עולמי. מסין עד ברזיל ומפולין עד ניגריה, צעירים נלהבי יוזמות מסתכלים על ישראל כדוגמה ליכולת של טכנולוגיה – ובמיוחד של מקבץ תעשיות המידע – להזניק משק מנומנם, כבול במוסכמות מיושנות, לחזית הצמיחה העולמית. המהפכה הזאת מעצבת מחדש את המבנים החברתיים תוך העצמה של הדור הצעיר והעשרת עולמו התרבותי. כי הי-טק זה יותר משעות עבודה ארוכות ומשכורות מעוררות קנאה. תעשיות עתירות ידע מממשות את ההבטחה הקלאסית של תמריצי ההשכלה שמורים מנסים להטמיע בתלמידיהם: תלמדו, תצטיינו, תתפתחו אינטלקטואלית ותבטיחו את עתידכם הכלכלי ואת איכות החיים בארצכם.

תעשיית הי-טק על גבול הפרדסים

אין להתפלא שהמגמה להעביר את מרכז הכובד הכלכלי לתעשיות עתירות ידע מתבטאת גם במישור הדמוגרפי-אורבני. השיקולים בבחירת אתר להקמת מרכז אדמיניסטרטיבי או מעבדות מו"פ עבור חברת הי-טק כבר לא מונחים בעיקר על ידי הרצון להיות קרובים למרכז הפיננסי המסורתי של תל-אביב. חשובות יותר ליזמים החדשים איכות החיים והיכולת למשוך עובדים "מפונקים" לבנייני המשרדים המהודרים, שמתרבים בפארקים התעשייתיים של ערים בפריפריה הקרובה למרכז, המשלבות סגנון חיים נינוח, "פרוורי", עם נגישות יעילה. האזור שמצליח למשוך אליו את מרבית ההי-טק הוא השרון הדרומי, בין נתניה לפתח תקווה, שמרכז הכובד הדמוגרפי והגיאוגרפי שלו הוא צומת רעננה. וכך קרה שהעיר רעננה, שהייתה ידועה כ"חדר השינה הכי סימפטי" בישראל, הפכה בשנים האחרונות לבחירה המועדפת למספר הולך וגדל של חברות טכנולוגיה. האחרונה בהן היא "טבע", שבחרה להקים את המטה העולמי שלה באזור התעשייה של רעננה, על גבול הפרדסים שעד לפני שנים ספורות היו "הסמל המסחרי" של השרון.

etgarim

הבחירה המועדפת עבור מספר הולך וגדל של חברות טכנולוגיה

נפגשנו עם ראש עיריית רעננה הכריזמטי, זאב בילסקי, לשמוע מפיו איך הוא מוביל את המהפך התדמיתי של העיר ולהבין את מתווה החזון הסוחף שלו להפיכת רעננה לבירת התעשייה המתקדמת בישראל. זאב בילסקי (67), שנראה צעיר מגילו בזכות מבנה גוף אתלטי וסגנון לבוש לא פורמלי (ג'ינס וחולצה פתוחה), מכחיש את השמרנות הרווחת בין ה"מבינים" בענף הנדל"ן המסחרי. "אני לא מאמין בתדמיות ריקות מתוכן ובמיתוג אופנתי כתחליף למנהל עירוני אפקטיבי", הוא מצהיר. "חברות רציניות, שנבנו כדי להצליח ומתנהלות רציונלית כדי לשרוד לדורות, לא מסתנוורות מסיסמאות. הן מחפשות ערכים אמיתיים של סביבת עבודה אופטימלית לחדשנות ויצירתיות. לדוגמה, נגישות העובדים ומהירות התנועה אל המשרדים בבוקר ובחזרה הביתה בסוף היום. כידוע, כמה מאזורי המשיכה של ההי-טק בפריפריה איבדו את האטרקטיביות שלהם כאשר הם נעשו לפקוקים לא פחות ממרכז תל אביב. מתברר שזה הגורם הסביבתי החשוב ביותר בהבאת עובדים מבוקשים, כאלה שיכולים לבחור בין עמידה בפקקים לבין תנועה זריזה בדרכים בינעירוניות".

הצנטרום השקט של ישראל

%d7%9e%d7%aa%d7%97%d7%9d-%d7%96%d7%a8%d7%97%d7%99%d7%9f-2

בשנים האחרונות הצליחה רעננה למשוך מאות חברות בינלאומיות, מקומיות וחברות סטאר-אפ בהן אמדוקס, מיקרוסופט, HP, נייס, SAP,NCR, מלנוקס, סייברביט, אלי לילי ועוד

מבט אחד במפת הדרכים של מרכז הארץ חושפת עובדה שמשחקת תפקיד הולך וגובר בהחלטות להקים מרכזים עסקיים ברעננה: העיר הזאת ממוקמת ב"צנטרום" של ישראל, מבחינה גיאוגרפית ומבחינה תחבורתית. בין כביש 4 במזרח, על הציר חדרה-אשדוד ("כביש גהה"), לכביש החוף במערב (ציר חיפה תל-אביב); ובין דרך 531 בדרום, ציר הרוחב המחבר את כביש 6 לנתיבי איילון, וכביש עוקף רעננה הצפוני (בסלילה), שיספק גישה מהירה מתחנת הרכבת של שפיים בצפון-מערב כתגבור לשתי תחנות רעננה המוקמות בדרום העיר. "שום אזור תעשייה אחר במרכז לא נגיש כל כך לעובדים וללקוחות", אומר זאב בילסקי. "ויחד עם זאת, רעננה מסוגלת להציע איכות חיים טובה כל כך לתושביה במרחק הליכה ממרכז תעסוקה ארצי. זו תוצאה של תכנון אורבני שלא מתפשר בשום אספקט של איכות חיים. הקפנו את רעננה בטבעת כבישים עוקפים משובצת מחלפים, שמאפשרת מצד אחד פעילות כלכלית תוססת ותנועה של עשרות אלפי עובדים אל מאות מרכזי התעסוקה – ומצד שני בלי להעמיס את מרכז העיר ורחובות המגורים, שנשארו רגועים וידידותיים לתושב ולנוער. המהפכה התחבורתית שעוברת על רעננה מוכיחה את המוטו של העירייה: תכנון נבון, ארוך טווח, ששם את התושב במרכז יכול להשיג את מה שנראה כניגוד – גם איכות חיים וגם חוסן כלכלי".

בשנים האחרונות הצליחה רעננה למשוך  מאות חברות בינלאומיות, מקומיות וחברות סטארט-אפ בהן אמדוקס, מיקרוסופט HP, נייס ו-SAP, NCR , מלנוקס, סייברביט, אלי לילי ועוד,  וכן "טבע" שבחרה בעיר להקמת המטה הבינלאומי של החברה. תנופת הפיתוח צוברת מומנטום ומחוללת תהליך Bootstrap, כלומר האצת מגמה עצמית. להמחשה, תוך 3 שנים יאכלסו את מטה "טבע" כ-3,500 עובדים, התפתחות שללא ספק תיצור מוקד משיכה להרבה חברות לוויין ונותני שירותים למי שנחשבת כמובילת תעשיית הפארמה בישראל ובעולם. "העוגן התעסוקתי של רעננה מובטח על בסיס תעשיות ההי-טק", אומר זאב בילסקי. "אבל לחזון שלנו יש גם ממדים חברתיים-תרבותיים. "אני משוכנע שהחשיפה של עובדים צעירים וצעירות, בעלי פוטנציאל ניידות חברתית במעלה הסולם הכלכלי, לאיכות החיים של רעננה תשכנע רבים מהם להגר לעיר הנפלאה הזאת. הפרופיל הדמוגרפי של האוכלוסייה הקיימת, איכות מערכת החינוך והשירותים העירוניים, הסגנון "הכפרי" ברחובות העיר וקו הרקיע הנמוך כבר יעשו את שלהם. וכך תתגלגל השמועה שכאן, במרכז השרון, מתחבאת "פנינה" אמיתית של איכות חיים אורבנית. וככל שהחשיפה תתגבר כך ימשכו לכאן יותר יזמים וספקי שירותים מקצועיים, יותר חברות המודעות לאחריותן בקהילה, יותר משאבי אנוש טכנולוגיים ויותר אנשים שתורמים לתרבות ולחינוך".

כנס ההשקה של פורום IT City

%d7%9e%d7%95%d7%93%d7%a2%d7%94%d7%aa%d7%95%d7%9b%d7%9f-%d7%9c%d7%9c%d7%90-%d7%94%d7%a8%d7%a9%d7%9e%d7%94התפיסה ההוליסטית של התפתחות עירונית שמקדם זאב בילסקי הביאה את עיריית רעננה להחלטה לארח בעיר את כנס ההשקה של כנסי IT City המופקים על ידי IT מגזין מבית "גלובס" וחברת הי-לייט תקשורת שיווקית. הכנס הראשון בסדרה, שמתוכנן לתאריך 30/11/2016, יתקיים באודיטוריום של חברת Xura ברעננה. "מספר גדול של מובילי תעשייה, מישראל ומהעולם, כבר הבטיחו את השתתפותם בכנס", אומר מאיר עשת, מנהל האירוע. "בין השאר יציגו את חזונם  אינטל, סיסקו, אורקל, ECI, Liveperson, סאפ, בזק בינלאומי, פיניגן באירוע, שללא ספק יהווה ציון דרך בתולדות תעשיית הטכנולוגיה  הישראלית. בזק בינלאומי, ECI ,פיניגן' בנק הפועלים ו XURA הצטרפו אלינו במתן חסות לכנס ומביאות מנהלים בכירים מהארץ ומהעולם לפגוש את בכירי ההי-טק הישראלי."

"אבל לא נסתפק בהפגנת כוח חד-פעמית. התכנון שלנו מדבר על סדרת כנסים לכל אורך השנה, כאשר כל אחד מהם מוקדש לאחד מהנושאים שעל סדר היום של התעשייה. נדבר על כיוונים עדכניים בפיתוח טכנולוגיות חדשות, תוכנה וחומרה, ועל האספקטים הפיננסיים של גיבוי סטארט-אפים. נעלה לדיון את האתגרים של משתמשים עסקיים ושל חברות אינטגרציה שמספקות להם שירותים. נציג חדשנות בחזית המדע כמו מחשוב ענן ו-Internet of Things, ואתגרים לאומיים כמו הגנת סייבר. התכנים המדויקים עדיין לא נחקקו בסלע והם יקבעו בשיתוף פעולה עם חברות מובילות, נותנות חסות, שרוצות ומסוגלות להביא לקהל המצומצם של מוזמנים את נושאי הדגל הטכנולוגי שלהן. אנו מעוניינים לארח על במת הכנסים בעלי תפקידים בכירים, סגני נשיא ומנהלים כלליים, שבסמכותם לדבר בשם החברות המעצבות את העתיד הטכנולוגי של התעשייה העולמית. בין המאזינים בקהל אנו מצפים למצוא את צמרת ההי-טק הישראלי, כולל מנהלי מערכות המידע הגדולות במגזרי הממשלה, הפיננסים, הביטחון, התקשורת והתעשייה. מאחר ואין מספיק מקומות באולם לכל מי שרוצה לבוא לשמוע, הכניסה תהייה לפי הזמנות אישיות בלבד. להרשמה ותוכנית הפורום  "אנו נרגשים להכריז על השקת סדרת כנסי It City," אומר מאיר עשת. "החזון של זאב בילסקי עושה את העיר הזאת לבסיס הטבעי לקיומו של הכנס הראשון בסדרה של  אירועים שמטרתם לשרטט קווי מתאר לעתיד תעשיות הטכנולוגיה של ישראל".

 

אודות מערכת ITNEWS מאיר עשת

מנהל/עורך אתר ITNEWS. בוגר כלכלה ומנה"ס באונ' בן גוריון ו- MBA בירושליים. בעבר: כהן כיועץ כלכלי מטעם המדינה בהולנד ובהודו. היה סמנכ"ל שיווק בברדר, משנה למנכ"ל בסטארטאפ TVNGO, מנהל IT מגזין של גלובס בשלוש שנים האחרונות.
נגישות